Εργοθεραπεία vs Λογοθεραπεία

Anna10

Νεοφερμένος

Η Anna10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ποιο είναι πιο δύσκολο να κάνεις μετέπειτα Εργοθεραπεία η λογοθεραπεία;
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Λογικά λογοθεραπεία είναι πιο εύκολο μιας και ασχολείται συγκεκριμένα με οτι έχει σχέση με επικοινωνία, φωνή, κατάποση κτλπ ενώ η εργοθεραπεία είναι πιο γενικό άρα έχει μεγαλύτερο εύρος να ασχοληθείς. Τώρα και τα δύο είναι πολύ κοντά το ένα στο μιας και πολλές φορές οι επαγγελματίες συνεργάζονται ώστε να πετύχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα σε έναν ασθενή
 

Lady D.

Νεοφερμένος

Η Lady D. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και όλες! Γράφω το πρώτο μου μήνυμα σε αυτή την ομάδα και θα ήθελα να σας πω ότι χαίρομαι για τη γνωριμία!

Θα ήθελα την άποψη σας για ένα ζήτημα που με απασχολεί τους τελευταίους μήνες και περισσότερο από την ημέρα που ανακοινώθηκαν οι βάσεις. Φαντάζομαι πως όλοι καταλάβατε ότι πρόκειται για εισαγωγή σε σχολή που δεν ανήκε στις πρώτες - πρώτες μου επιλογές.

Έδωσα πανελλήνιες - τώρα τον Ιούνιο του '22 - και ήθελα πολύ να περάσω σε μια σχολή εργοθεραπείας. Τελικά όμως ίσχυσε αυτό που λένε: "Όταν κάνεις σχέδια ο θεός γελάει" και εν τέλει πέρασα σε σχολή λογοθεραπείας. Η σχολή δεν μπορώ να πω ότι είναι άσχημη, ίσα ίσα τα μαθήματα της έχουν ενδιαφέρον. Ωστόσο, εγώ που προετοιμάζουν για εργοθεραπεία, απογοητεύτηκα όταν είδα που πέρασα!

Πήγα στην πόλη που βρίσκεται η σχολή, νοίκιασα και σπίτι αλλά... Ένα μεγάλο αλλά με ταλανίζει.

Σκέφτηκα πολλά! Αρχικά πέρασε από το μυαλό μου η εκδοχή των κατατακτηρίων, έπειτα το 10% και τέλος σκέφτηκα να δώσω ξανά πανελλήνιες από ΕΠΑΛ της φοιτητουπολης μου και να διαβάζω τα πανελλήνια μαθήματα παράλληλα με αυτά της σχολής...

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω... Είμαι υπερβολικά μπερδεμένη,ίσως και θυμωμένη με μένα γιατί μια χρονιά στερήθηκα εκδρομές, εξόδους και γενικά καταπίεσα τον εαυτό μου και στο τέλος δεν ήξερα πως να αντιδράσω με την κατάληξη των πραγμάτων.

Εσείς τι λέτε; Τί να κάνω; Να τα αφήσω όλα και να αφοσιωθώ στη λογοθεραπεία ή για ψάξω "παραθυράκια" εργοθεραπείας;
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,602 μηνύματα.
Να ψάξεις παραθυράκια εργοθεραπείας.
 

Lady D.

Νεοφερμένος

Η Lady D. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 24 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,602 μηνύματα.
Μάλιστα! Τί ακριβώς θα έκανες εσύ στη θέση μου;
Αυτό που όντως θέλω και δεν θα έχανα χρόνο κάνοντας κάτι που δεν με γεμίζει εντελώς. Είναι πολύ θετικό ότι ξέρεις τι σου αρέσει. Ξανά δώσε.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,601 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και όλες! Γράφω το πρώτο μου μήνυμα σε αυτή την ομάδα και θα ήθελα να σας πω ότι χαίρομαι για τη γνωριμία!

Θα ήθελα την άποψη σας για ένα ζήτημα που με απασχολεί τους τελευταίους μήνες και περισσότερο από την ημέρα που ανακοινώθηκαν οι βάσεις. Φαντάζομαι πως όλοι καταλάβατε ότι πρόκειται για εισαγωγή σε σχολή που δεν ανήκε στις πρώτες - πρώτες μου επιλογές.
den ήματα της έχουν ενδιαφέρον. Ωστόσο, εγώ που προετοιμάζουν για εργοθεραπεία, απογοητεύτηκα όταν είδα που πέρασα!

Πήγα στην πόλη που βρίσκεται η σχολή, νοίκιασα και σπίτι αλλά... Ένα μεγάλο αλλά με ταλανίζει.

Σκέφτηκα πολλά! Αρχικά πέρασε από το μυαλό μου η εκδοχή των κατατακτηρίων, έπειτα το 10% και τέλος σκέφτηκα να δώσω ξανά πανελλήνιες από ΕΠΑΛ της φοιτητουπολης μου και να διαβάζω τα πανελλήνια μαθήματα παράλληλα με αυτά της σχολής...

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω... Είμαι υπερβολικά μπερδεμένη,ίσως και θυμωμένη με μένα γιατί μια χρονιά στερήθηκα εκδρομές, εξόδους και γενικά καταπίεσα τον εαυτό μου και στο τέλος δεν ήξερα πως να αντιδράσω με την κατάληξη των πραγμάτων.

Εσείς τι λέτε; Τί να κάνω; Να τα αφήσω όλα και να αφοσιωθώ στη λογοθεραπεία ή για ψάξω "παραθυράκια" εργοθεραπείας;
δεν ειμαι των επαγγελματων υγειας αλλα απο το περιβαλλον και απο πληροφοριες θα εμενα στην λογοθεραπεια.
η εργοθεραπεια εχει εφαρμογη σε ειδικες σοβαρες αναπηριες παιδιων και σε ειδικους χωρους .
η λογοθεραπεια ασχολειτε πολυ με την δυσλεξια που μαστιζει την εποχη μας γιατι τωρα την ανακαλυψαμε και αν θες και με διορθωση λογου σε ηλικιωμενους που κατι τους συνεβει στον εγκεφαλο..
Δεν ειναι τοσο ψυχοφθορα οσο η εργοθεραπεια και μπορεις να ανοιξεις και κατι δικο σου επαγγελματικα.
Βεβαια περι ορεξεως εσυ ξερεις.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,602 μηνύματα.
Αν τελικά κατασταλάξεις σε λογοθεραπεία θα έρχομαι για να με βοηθάς στην άρθρωση προτάσεων. Τις περισσότερες φορές ο περίγυρος μου δεν καταλαβαίνει τι θέλω να πω :P
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Αν τελικά κατασταλάξεις σε λογοθεραπεία θα έρχομαι για να με βοηθάς στην άρθρωση προτάσεων. Τις περισσότερες φορές ο περίγυρος μου δεν καταλαβαίνει τι θέλω να πω :P
Εγω που κανω stutter μερικες φορες επειδη ξεχναω στην μεση της προτασης τι θελω να πω🥹🥹🥹
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,601 μηνύματα.
Αν τελικά κατασταλάξεις σε λογοθεραπεία θα έρχομαι για να με βοηθάς στην άρθρωση προτάσεων. Τις περισσότερες φορές ο περίγυρος μου δεν καταλαβαίνει τι θέλω να πω :P
ε αυτο συμβαινει σε ολες τις διανοιες .
μηπως καταλαβαινε ο ροκφελερ τι του ελεγε ο μεγιστος νικολα τεσλα για δωρεαν ηλεκτρικη ενεργεια απο την ιονοσφαιρα..οχι
απλα καταλαβε οτι θα χασει την μπισνα και τον εκλεισε σε ψυχιατρειο ως σχιζοφρενη.
Εσυ νικολα τεσλα δεν εισαι ...αρα δεν κινδυνευεις...ή εισαι?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγω που κανω stutter μερικες φορες επειδη ξεχναω στην μεση της προτασης τι θελω να πω🥹🥹🥹
εσυ χρειαζεσαι να σχοληθεις λιγο με την ελληνικη γλωσσα και ολα θα ξεδιπλωθουν ομορφα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 201209

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το 2010 που έδινα, δεν ήταν μόδα η λογοθεραπεία. Την επόμενη χρονιά που έδωσε η αδερφή μου, έγινε χαμός με τη σχολή Λογοθεραπείας. Πλέον οι περισσότεροι επιλέγουν εργοθεραπεια.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
εσυ χρειαζεσαι να σχοληθεις λιγο με την ελληνικη γλωσσα και ολα θα ξεδιπλωθουν ομορφα
Δεν εχει να κανει με την εκμαθηση της γλωσσας την οποια την ξερω τελεια αφου ειναι η μητρικη 😬😬😬 απλα ξεχναω πολυ ευκολα τι θελω να πω γιατι το μυαλο μου τρεχει προς το τελος και το στομα μου δεν προλαβαινει, δεν μπορω να το εξηγησω 🥹🥹🥹🥹
 

Guest 201209

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν εχει να κανει με την εκμαθηση της γλωσσας την οποια την ξερω τελεια αφου ειναι η μητρικη 😬😬😬 απλα ξεχναω πολυ ευκολα τι θελω να πω γιατι το μυαλο μου τρεχει προς το τελος και το στομα μου δεν προλαβαινει, δεν μπορω να το εξηγησω 🥹🥹🥹🥹
έχεις κάποια δυσλεξία?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,601 μηνύματα.
Δεν εχει να κανει με την εκμαθηση της γλωσσας την οποια την ξερω τελεια αφου ειναι η μητρικη 😬😬😬 απλα ξεχναω πολυ ευκολα τι θελω να πω γιατι το μυαλο μου τρεχει προς το τελος και το στομα μου δεν προλαβαινει, δεν μπορω να το εξηγησω 🥹🥹🥹🥹
ε σαφως ειναι μητρικη η ελληνικη και καλα την ξερεις και το μυαλο σου τρεχει αλλα εσυ σκεφεται τι αγγλικο θα χωρεσεις μες την προταση.
για το θεμα που λες δεν εχεις παρα να εξασκηθεις σε λιγο πιο αργο λογο και ολα καλα
ακολουθα το παραδειγμα χατζηνικολαου.
το να μιλας γρηγορα δεν δείχνει εξυπναδα
αυτους που μιλανε γρηγορα οι αλλοι δεν τους παρακολουθιυν γιατι ειναι κουραστικοι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

έχεις κάποια δυσλεξία?
μπα τι δυσλεξια να εχει ,,δεν βλεπεις τι χιουμορ εχει και ποσο δεκτικη ειναι?
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
για το θεμα που λες δεν εχεις παρα να εξασκηθεις σε λιγο πιο αργο λογο
Δεν μιλαω γρηγορα , ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΤΡΕΧΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ !!!!! Και εγω δεν μπορω να κανω keep up (οριστε παλι το αγγλικο)
Πιο ευκολα γραφω εκθεση παρα μιλαω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

μπα τι δυσλεξια να εχει ,,δεν βλεπεις τι χιουμορ εχει και ποσο δεκτικη ειναι?
Ειμαι η ατιμη πολυ αστεια
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Guest 201209

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,601 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top