Εργοθεραπεία vs Λογοθεραπεία

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Ευχαριστω! Δεν ηθελα μαθηματικο εξ αρχης , ηθελα ceid αλλα τωρα βγαινω off topic . Δεν μετανιωνω ομως τιποτα , ολα για καποιο λογο γινονται
Well τουλάχιστον δεν χρειάζεται να ασχοληθείς ιδιαίτερα με τα μαθηματικά λόγω της πρώτης σχολής ή εαν ασχοληθείς με κάποια πράγματα που δεν είχες δει εκεί, θα σου είναι πολύ πιο εύπεπτα :P .
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Guest 201209

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Εκει στο μαθηματικο σας εμαθαν καμια ερωτικη συναρτηση να την λεμε?
Τι ερωτικα να μας μαθουν εκει , η απολυτη ξενερα ημασταν ολοι μας . Μηδενικο συναισθημα , μονο ανασφαλειες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Well τουλάχιστον δεν χρειάζεται να ασχοληθείς ιδιαίτερα με τα μαθηματικά λόγω της πρώτης σχολής ή εαν ασχοληθείς με κάποια πράγματα που δεν είχες δει εκεί, θα σου είναι πολύ πιο εύπεπτα :P .
Ευτυχως υπαρχει αναγνωριση μαθηματων και θα μου τα περασουν . Τωρα θα μενει τιποτα με Fourier και Laplace που δεν προλαβα να τα δω στο μαθ αλλα ευτυχως ολα για καλο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Bοηθητικο ζωδιο για τη καθημερινοτητα, μυστηριώδη και έντονη ενέργεια. Σπιρτάδα στο ύφος. Ορίστε πόλεμο των άστρων το κάναμε
Λιτσα πατερα εσυ;;;
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Guest 201209

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κριντζοσειρα ηταν αυτη 💀💀💀
Λύσσαξες πχια με αυτο το cringe.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κριντζοσειρα ηταν αυτη 💀💀💀
1661946071754.png
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Ευτυχως υπαρχει αναγνωριση μαθηματων και θα μου τα περασουν . Τωρα θα μενει τιποτα με Fourier και Laplace που δεν προλαβα να τα δω στο μαθ αλλα ευτυχως ολα για καλο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Αυτά δεν είναι δύσκολα να τα περάσεις, πιο πολύ να τα καταλάβεις είναι το θέμα :laugh: .
Ο πρώτος χρησιμοποιείται κατά κόρον σε ότι αφορά τις επικοινωνίες,ο δεύτερος είναι χρήσιμος στην ανάλυση της δυναμικής συμπεριφοράς των αναλογικών(και γραμμικών) κυκλωμάτων και στα συστήματα αυτόματου ελέγχου. Το ασκησιολόγιο ομολογώ οτι είναι απίστευτα βαρετό(και για αυτό περνάς εύκολα), εαν και οι ιδεές απο πίσω είναι incredibly important και χρειάζονται ψάξιμο για πολύ καιρό. Το μόνο δύσκολο κομματάκι ίσως είναι ο αντίστροφος Laplace αλλά συνήθως δεν διδάσκεται στα βασικά μαθήματα γιατί χρειάζεται μια δυσκολούτσικη μιγαδική ολοκλήρωση.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.

Lady D.

Νεοφερμένος

Η Lady D. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
δεν ειμαι των επαγγελματων υγειας αλλα απο το περιβαλλον και απο πληροφοριες θα εμενα στην λογοθεραπεια.
η εργοθεραπεια εχει εφαρμογη σε ειδικες σοβαρες αναπηριες παιδιων και σε ειδικους χωρους .
η λογοθεραπεια ασχολειτε πολυ με την δυσλεξια που μαστιζει την εποχη μας γιατι τωρα την ανακαλυψαμε και αν θες και με διορθωση λογου σε ηλικιωμενους που κατι τους συνεβει στον εγκεφαλο..
Δεν ειναι τοσο ψυχοφθορα οσο η εργοθεραπεια και μπορεις να ανοιξεις και κατι δικο σου επαγγελματικα.
Βεβαια περι ορεξεως εσυ ξερεις.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!
Θα σκεφτώ σοβαρά όσα έγραψες!

Ένα πράγμα που με αγχώνει στην παρούσα φάση, είναι η επαγγελματική αποκατάσταση. Γνωρίζω ότι το τρίπτυχο φυσικοθεραπεία, εργοθεραπεία και λογοθεραπεία έχει μεγάλη ζήτηση. Όμως πολλά παιδιά,τα τελευταία χρόνια, έχουν περάσει σε σχολές λογοθεραπείας ενώ συγχρόνως έχουν αποφοιτήσει αρκετοί λογοθεραπευτές...
Γνωρίζω ότι αυτή η σκέψη είναι πολύ μακρινή ,καθώς δεν έχω παρακολουθήσει ούτε ένα μάθημα του πρώτου εξαμήνου ακόμα!
Αν τελικά κατασταλάξεις σε λογοθεραπεία θα έρχομαι για να με βοηθάς στην άρθρωση προτάσεων. Τις περισσότερες φορές ο περίγυρος μου δεν καταλαβαίνει τι θέλω να πω :P
Το παθαίνω κι εγώ αυτό, μη νομίζεις! Και αυτή η πληροφορία δεν με ευνοεί ως φοιτήτρια λογοθεραπείας🤣!

Βέβαια έχω παρατηρήσει ότι αυτό μου συμβαίνει όταν βιάζομαι ή όταν αγχώνομαι ή νιώθω αμηχανία...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!
Θα σκεφτώ σοβαρά όσα έγραψες!

Ένα πράγμα που με αγχώνει στην παρούσα φάση, είναι η επαγγελματική αποκατάσταση. Γνωρίζω ότι το τρίπτυχο φυσικοθεραπεία, εργοθεραπεία και λογοθεραπεία έχει μεγάλη ζήτηση. Όμως πολλά παιδιά,τα τελευταία χρόνια, έχουν περάσει σε σχολές λογοθεραπείας ενώ συγχρόνως έχουν αποφοιτήσει αρκετοί λογοθεραπευτές...
Γνωρίζω ότι αυτή η σκέψη είναι πολύ μακρινή ,καθώς δεν έχω παρακολουθήσει ούτε ένα μάθημα του πρώτου εξαμήνου ακόμα!

Το παθαίνω κι εγώ αυτό, μη νομίζεις! Και αυτή η πληροφορία δεν με ευνοεί ως φοιτήτρια λογοθεραπείας🤣!

Βέβαια έχω παρατηρήσει ότι αυτό μου συμβαίνει όταν βιάζομαι ή όταν αγχώνομαι ή νιώθω αμηχανία...
ε ενταξει δεν ξερω και τα ακριβη εργασιακα τους ..απλα μιλουσα με την ιωανννα που ειναι πτυχιο λογοθεραπεια και δουλευει στην ΒP και μου τα ελεγε και βλεπω και απο γυρω παιδια να πηγαινουν σε λογοθεραπεια ,πινακιδες οπως των γιατρων στον δρομο βλεπω. κανενα εργοθεραπευτη δεν ειδα.
θα σου ελεγα να παρεις τον συλλογο τους ..ολο και κατι πιο ρεαλ θα πουν

ειμαι και επειρεασμενος απο την δικη μου ψυχοσυνθεση που δεν τα μπορω
δεν μπορω να παρω ενα παιδι με νοητικη υστερηση και να κανουμε μια εβδομαδα να μαθουμε να πιανουμε το ψαλιδι. εχω τρελαθει
 

Lady D.

Νεοφερμένος

Η Lady D. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ε ενταξει δεν ξερω και τα ακριβη εργασιακα τους ..απλα μιλουσα με την ιωανννα που ειναι πτυχιο λογοθεραπεια και δουλευει στην ΒP και μου τα ελεγε και βλεπω και απο γυρω παιδια να πηγαινουν σε λογοθεραπεια ,πινακιδες οπως των γιατρων στον δρομο βλεπω. κανενα εργοθεραπευτη δεν ειδα.
θα σου ελεγα να παρεις τον συλλογο τους ..ολο και κατι πιο ρεαλ θα πουν

ειμαι και επειρεασμενος απο την δικη μου ψυχοσυνθεση που δεν τα μπορω
δεν μπορω να παρω ενα παιδι με νοητικη υστερηση και να κανουμε μια εβδομαδα να μαθουμε να πιανουμε το ψαλιδι. εχω τρελαθει
Σύλλογο λογοθεραπευτών ή εργοθεραπευτών εννοείς;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.

Lady D.

Νεοφερμένος

Η Lady D. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 24 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Αυτά δεν είναι δύσκολα να τα περάσεις, πιο πολύ να τα καταλάβεις είναι το θέμα :laugh: .
Ο πρώτος χρησιμοποιείται κατά κόρον σε ότι αφορά τις επικοινωνίες,ο δεύτερος είναι χρήσιμος στην ανάλυση της δυναμικής συμπεριφοράς των αναλογικών(και γραμμικών) κυκλωμάτων και στα συστήματα αυτόματου ελέγχου. Το ασκησιολόγιο ομολογώ οτι είναι απίστευτα βαρετό(και για αυτό περνάς εύκολα), εαν και οι ιδεές απο πίσω είναι incredibly important και χρειάζονται ψάξιμο για πολύ καιρό. Το μόνο δύσκολο κομματάκι ίσως είναι ο αντίστροφος Laplace αλλά συνήθως δεν διδάσκεται στα βασικά μαθήματα γιατί χρειάζεται μια δυσκολούτσικη μιγαδική ολοκλήρωση.
Παντα τα λες ωραια Samael , ευχαριστω για τις πληροφοριες !!! Ολα καλα θα πανε ευτυχως
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και όλες! Γράφω το πρώτο μου μήνυμα σε αυτή την ομάδα και θα ήθελα να σας πω ότι χαίρομαι για τη γνωριμία!

Θα ήθελα την άποψη σας για ένα ζήτημα που με απασχολεί τους τελευταίους μήνες και περισσότερο από την ημέρα που ανακοινώθηκαν οι βάσεις. Φαντάζομαι πως όλοι καταλάβατε ότι πρόκειται για εισαγωγή σε σχολή που δεν ανήκε στις πρώτες - πρώτες μου επιλογές.

Έδωσα πανελλήνιες - τώρα τον Ιούνιο του '22 - και ήθελα πολύ να περάσω σε μια σχολή εργοθεραπείας. Τελικά όμως ίσχυσε αυτό που λένε: "Όταν κάνεις σχέδια ο θεός γελάει" και εν τέλει πέρασα σε σχολή λογοθεραπείας. Η σχολή δεν μπορώ να πω ότι είναι άσχημη, ίσα ίσα τα μαθήματα της έχουν ενδιαφέρον. Ωστόσο, εγώ που προετοιμάζουν για εργοθεραπεία, απογοητεύτηκα όταν είδα που πέρασα!

Πήγα στην πόλη που βρίσκεται η σχολή, νοίκιασα και σπίτι αλλά... Ένα μεγάλο αλλά με ταλανίζει.

Σκέφτηκα πολλά! Αρχικά πέρασε από το μυαλό μου η εκδοχή των κατατακτηρίων, έπειτα το 10% και τέλος σκέφτηκα να δώσω ξανά πανελλήνιες από ΕΠΑΛ της φοιτητουπολης μου και να διαβάζω τα πανελλήνια μαθήματα παράλληλα με αυτά της σχολής...

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω... Είμαι υπερβολικά μπερδεμένη,ίσως και θυμωμένη με μένα γιατί μια χρονιά στερήθηκα εκδρομές, εξόδους και γενικά καταπίεσα τον εαυτό μου και στο τέλος δεν ήξερα πως να αντιδράσω με την κατάληξη των πραγμάτων.

Εσείς τι λέτε; Τί να κάνω; Να τα αφήσω όλα και να αφοσιωθώ στη λογοθεραπεία ή για ψάξω "παραθυράκια" εργοθεραπείας;
Αρχικα,γιατι νοικιασες κτλπ οταν ακομα μεσα σου δεν εχεις καν αποφασισει; Καμια πλατφορμα δεν ειναι η καταλληλη για να παρεις μια τετοια αποφαση. Για μενα δες λιγο και την σχολη της λογοθεραπειας,ακομα και που διαφερουν εχουν αρκετα κοινα και ειναι μια πολυ πολυ ενδιαφερον σχολη,με την οποια σαν θεραπευτρια μπορεις να κανεις πολλα σεμιναρια κτλπ που να βοηθας τον λογο των ανθρωπων με διαφορους τροπους(τεχνη,μουσικη) που εμπιπτει λιγο στο πως λειτουργει η εργοθεραπεια.
Φυσικα η εργοθεραπεια ασχολειται με αλλα προβληματα του ανθρωπου,οπως η λεπτη,η αδρη κινητικοτητα. Εχουν αλλα φασματα αλλα εν τελει,ο τροπος με τον οποιο μπορουν να πραγματοποιηθουν οι συνεδριες μοιαζουν κατα πολυ. Ψαξε λιγο ακομα,δες και την σχολη που περασες και κανε καμια συνεδρια με κανεναν συμβουλο να σου πει. Αν εχεις βγαλει ικανοποιητικα μορια,δες και το 10%. Μην ακους ομως εμενα,ακου τον εαυτο σου. Ο καθενας απο εμας εδω εχει διαφορετικες αποψεις και αντιλαμβανεται διαφορετικα την καθε σχολη. Εγω που δεν περασα σε καμια απο τις δυο,θα ξαναδωσω και οτι και να μου λενε για δευτερες επιλογες εκτων αυτων δεν προκειται να βαλω καμια αλλα σχολη,παρα μονο αν σιγουρευτω πως οντως θα μου αρεσει. Ειδικα η μετακομιση(επειδη την βιωνω και απο την αδελφη μου τωρα,απο Αθηνα φευγουμε μαζι για Χιο για να την βοηθησω με τα πραγματα) ειναι μεγαλη υποθεση και δεν μπορει να γινεται αν οντως δεν σε ενδιαφερει η εν λογω σχολη. Αυτα,ελπιζω λιγο να βοηθησα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top