Επιπτώσεις παράλληλης εγγραφής;

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Καλημέρα.

Αν μπορείτε λύστε μου τις παρακάτω απορίες, γιατί πλησιάζει ο καιρός να αρχίσει το σχολείο και δε μπορώ να κλείσω ματι απ την αγωνία της αβεβαιότητας... Έχω αγχωθεί και δεν ξέρω τι να κανω! :worry:

Όπως έχω αναφέρει ξανά, είμαι γραμμένος σε ΕΠΑΛ για ειδικότητα και φέτος θα πάω Γ Λυκείου. Έδωσα όμως πανελλήνιες φέτος και πέρασα κάπου, αλλά θέλω να πάρω μετεγγραφή και μετά να κάνω αναστολή φοίτησης, για να τελειώσω το επαλ και να πάω του χρόνου στη σχολή. Οπότε θα πρέπει για τρεις μήνες περίπου, να φαινομαι γραμμένος στη σχολή, μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα των μετεγγραφων και μετά θα αιτηθω αναστολή.
Εννοείται πως δε θα πατησω καν στη σχολή κατά το διάστημα αυτό, μιας και θα είμαι μαθητης στο ΕΠΑΛ.

Απ ότι διαβάζω όμως, δεν επιτρέπεται η παράλληλη φοίτηση και συνεπώς παράλληλη εγγραφή σε δεύτεροβαθμια και τριτοβάθμια, οπότε αν το ρισκάρεις, τι επιπτώσεις μπορεί να έχεις;

Υπάρχει περίπτωση τώρα που όλα γίνονται πλέον ηλεκτρονικά και με κωδικούς του τάξις νετ, να διασταυρωνονται και να σε πάρουν χαμπάρι με τη μία;

Αυτό που φοβαμαι όμως περισσότερο απ όλα είναι το εξής: Υπάρχει περίπτωση να σου ακυρώσουν κάτι απ τα δύο, πχ να σε αναγκάσουν να ξεγραφτεις απ το επαλ ή να χάσεις την θέση εισαγωγης σου στη σχολή;;; :eek:
Η ακόμα χειρότερα, μετά από χρόνια να σου πουν ότι διαπιστώθηκε παράλληλη φοίτηση και να ακυρώσουν τον τίτλο σπουδών της σχολής, παρόλο που συνεβει στην ουσία μόνο για 3 μήνες στην αρχή της φοιτησης; :/:




Υγ: Ο νόμος πάντως λέει, ότι επειδή κανείς υπεύθυνη δήλωση όταν κάνεις εγγραφή καπου, αμα δηλώσεις ψευδή στοιχεία, τιμωρείσαι μέχρι και με τρεις μήνες φυλάκιση... :(

Παρακαλώ δώστε τα φώτα σας καλοί μου άνθρωποι! :help:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλημέρα.

Αν μπορείτε λύστε μου τις παρακάτω απορίες, γιατί πλησιάζει ο καιρός να αρχίσει το σχολείο και δε μπορώ να κλείσω ματι απ την αγωνία της αβεβαιότητας... Έχω αγχωθεί και δεν ξέρω τι να κανω! :worry:

Όπως έχω αναφέρει ξανά, είμαι γραμμένος σε ΕΠΑΛ για ειδικότητα και φέτος θα πάω Γ Λυκείου. Έδωσα όμως πανελλήνιες φέτος και πέρασα κάπου, αλλά θέλω να πάρω μετεγγραφή και μετά να κάνω αναστολή φοίτησης, για να τελειώσω το επαλ και να πάω του χρόνου στη σχολή. Οπότε θα πρέπει για τρεις μήνες περίπου, να φαινομαι γραμμένος στη σχολή, μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα των μετεγγραφων και μετά θα αιτηθω αναστολή.
Εννοείται πως δε θα πατησω καν στη σχολή κατά το διάστημα αυτό, μιας και θα είμαι μαθητης στο ΕΠΑΛ.

Απ ότι διαβάζω όμως, δεν επιτρέπεται η παράλληλη φοίτηση και συνεπώς παράλληλη εγγραφή σε δεύτεροβαθμια και τριτοβάθμια, οπότε αν το ρισκάρεις, τι επιπτώσεις μπορεί να έχεις;

Υπάρχει περίπτωση τώρα που όλα γίνονται πλέον ηλεκτρονικά και με κωδικούς του τάξις νετ, να διασταυρωνονται και να σε πάρουν χαμπάρι με τη μία;

Αυτό που φοβαμαι όμως περισσότερο απ όλα είναι το εξής: Υπάρχει περίπτωση να σου ακυρώσουν κάτι απ τα δύο, πχ να σε αναγκάσουν να ξεγραφτεις απ το επαλ ή να χάσεις την θέση εισαγωγης σου στη σχολή;;; :eek:
Η ακόμα χειρότερα, μετά από χρόνια να σου πουν ότι διαπιστώθηκε παράλληλη φοίτηση και να ακυρώσουν τον τίτλο σπουδών της σχολής, παρόλο που συνεβει στην ουσία μόνο για 3 μήνες στην αρχή της φοιτησης; :/:




Υγ: Ο νόμος πάντως λέει, ότι επειδή κανείς υπεύθυνη δήλωση όταν κάνεις εγγραφή καπου, αμα δηλώσεις ψευδή στοιχεία, τιμωρείσαι μέχρι και με τρεις μήνες φυλάκιση... :(

Παρακαλώ δώστε τα φώτα σας καλοί μου άνθρωποι! :help:
Καλημέρα, να πας φυλακή δεν θα πας ούτε με αναστολή ούτε χωρίς. Να σού ακυρώσουν μετά από χρόνια το πτυχίο ούτε αυτό θα γίνει, μιας και θα φαίνεται ότι πήρες αναστολή σπουδών. Δε γινεται εξ αρχής να πάρεις αναστολή λόγω της διαδικασίας μετεγγραφής.

Το μόνο που ενδεχομένως να γίνει είναι αυτό, που ανέφερες σχετικά με τον εντοπισμό και το να επιλέξεις ποιο από τα δυο θέλεις να διακόψεις. Ωστόσο, εξηγώντας τους την αναστολή φοίτησης που θέλεις να κανεις, πρόβλημα δεν θα έχεις υποθέτω. Μόνο αυτό, ωστόσο, θα μπορούσε να εντοπιστεί και να χρειαστεί περαιτέρω διερεύνηση.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα.

Αν μπορείτε λύστε μου τις παρακάτω απορίες, γιατί πλησιάζει ο καιρός να αρχίσει το σχολείο και δε μπορώ να κλείσω ματι απ την αγωνία της αβεβαιότητας... Έχω αγχωθεί και δεν ξέρω τι να κανω! :worry:

Όπως έχω αναφέρει ξανά, είμαι γραμμένος σε ΕΠΑΛ για ειδικότητα και φέτος θα πάω Γ Λυκείου. Έδωσα όμως πανελλήνιες φέτος και πέρασα κάπου, αλλά θέλω να πάρω μετεγγραφή και μετά να κάνω αναστολή φοίτησης, για να τελειώσω το επαλ και να πάω του χρόνου στη σχολή. Οπότε θα πρέπει για τρεις μήνες περίπου, να φαινομαι γραμμένος στη σχολή, μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα των μετεγγραφων και μετά θα αιτηθω αναστολή.
Εννοείται πως δε θα πατησω καν στη σχολή κατά το διάστημα αυτό, μιας και θα είμαι μαθητης στο ΕΠΑΛ.

Απ ότι διαβάζω όμως, δεν επιτρέπεται η παράλληλη φοίτηση και συνεπώς παράλληλη εγγραφή σε δεύτεροβαθμια και τριτοβάθμια, οπότε αν το ρισκάρεις, τι επιπτώσεις μπορεί να έχεις;

Υπάρχει περίπτωση τώρα που όλα γίνονται πλέον ηλεκτρονικά και με κωδικούς του τάξις νετ, να διασταυρωνονται και να σε πάρουν χαμπάρι με τη μία;

Αυτό που φοβαμαι όμως περισσότερο απ όλα είναι το εξής: Υπάρχει περίπτωση να σου ακυρώσουν κάτι απ τα δύο, πχ να σε αναγκάσουν να ξεγραφτεις απ το επαλ ή να χάσεις την θέση εισαγωγης σου στη σχολή;;; :eek:
Η ακόμα χειρότερα, μετά από χρόνια να σου πουν ότι διαπιστώθηκε παράλληλη φοίτηση και να ακυρώσουν τον τίτλο σπουδών της σχολής, παρόλο που συνεβει στην ουσία μόνο για 3 μήνες στην αρχή της φοιτησης; :/:




Υγ: Ο νόμος πάντως λέει, ότι επειδή κανείς υπεύθυνη δήλωση όταν κάνεις εγγραφή καπου, αμα δηλώσεις ψευδή στοιχεία, τιμωρείσαι μέχρι και με τρεις μήνες φυλάκιση... :(

Παρακαλώ δώστε τα φώτα σας καλοί μου άνθρωποι! :help:


΄Εχουμε τα παρακάτω δεδομένα:
1) Την Υπουργική Απόφαση 79942/ΓΔ4 /21-5-2019 "Εγγραφές, μετεγγραφές, φοίτηση και θέματα οργάνωσης της σχολικής ζωής στα σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης" η οποία δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 2005 τ.Β΄/31-5-2019 (https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2019/ΦΕΚ_2005Β_31.05.2019.pdf) η οποία στο ΙΕ του άρθρου 9 του Κεφαλαίου Γ΄(σελίδα 22766) αναφέρει:
"ΙΕ) Διπλή φοίτηση Δεν επιτρέπεται η ταυτόχρονη φοίτηση σε Γενικό Λύκειο ή Επαγγελματικό Λύκειο ή σε σχολική μονάδα Ε.Α.Ε. και σε άλλο σχολείο της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης οποιουδήποτε Υπουργείου ή σε σχολή της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης ή στο Μεταλυκειακό έτος-τάξη μαθητείας, ή σε Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) ή αντίστοιχων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων του εξωτερικού. Για τον λόγο αυτό απαιτείται η υποβολή Υπεύθυνης Δήλωσης του ν. 1599/1986 (Α' 75) ΑΝΑ ΕΤΟΣ ΦΟΙΤΗΣΗΣ."

2) Το γνωστό σε όλους μας ότι η μόνη διά νόμου απαγόρευση παράλληλης φοίτησης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση είναι η παράλληλη φοίτηση σε 2 προπτυχιακά προγράμματα.
Από ’κει και πέρα, όλοι οι άλλοι δυνατοί συνδυασμοί (προπτυχιακό-μεταπτυχιακό, μεταπτυχιακό-διδακτορικό, 2 παράλληλα μεταπτυχιακά κτλ) επιτρέπονται καθώς δεν υπάρχει κανένας Νόμος που να τους απαγορεύει.
Γι΄αυτόν τον λόγο κατά την εγγραφή σε προπτυχιακό πρόγραμμα του Πανεπιστημίου απαιτείται η υποβολή υπεύθυνης δήλωσης από τον φοιτητή ότι δεν είναι εγγεγραμμένος σε άλλη προπτυχιακή σχολή ή τμήμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της Ελλάδας.

Μετά τα παραπάνω φαίνεται ότι κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει για το Πανεπιστήμιο αν φοιτάς παράλληλα στο ΕΠΑΛ!
Αντιθέτως υπάρχει μεγάλο πρόβλημα για το ΕΠΑΛ αν φοιτάς στο Πανεπιστήμιο!
Πώς θα υποβάλεις φέτος κατά την εγγραφή σου στο ΕΠΑΛ, την υπεύθυνη δήλωση ότι δεν φοιτάς σε Σχολή Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης ενώ θα έχεις κάνει εγγραφή σ΄αυτήν;
Ακόμα και σε περίπτωση που μπλέξουν τα πράγματα και απαιτηθεί η διαγραφή σου, αυτή θα γίνει από το ΕΠΑΛ και όχι από το Πανεπιστήμιο αφού σ΄αυτό δεν υπάρχει νομικό κώλυμα φοίτησης.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Καταρχάς σας ευχαριστώ και τους δύο για την πολύτιμη βοήθεια σας. :beer:

΄Εχουμε τα παρακάτω δεδομένα:
1) Την Υπουργική Απόφαση 79942/ΓΔ4 /21-5-2019 "Εγγραφές, μετεγγραφές, φοίτηση και θέματα οργάνωσης της σχολικής ζωής στα σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης" η οποία δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 2005 τ.Β΄/31-5-2019 (https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2019/ΦΕΚ_2005Β_31.05.2019.pdf) η οποία στο ΙΕ του άρθρου 9 του Κεφαλαίου Γ΄(σελίδα 22766) αναφέρει:
"ΙΕ) Διπλή φοίτηση Δεν επιτρέπεται η ταυτόχρονη φοίτηση σε Γενικό Λύκειο ή Επαγγελματικό Λύκειο ή σε σχολική μονάδα Ε.Α.Ε. και σε άλλο σχολείο της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης οποιουδήποτε Υπουργείου ή σε σχολή της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης ή στο Μεταλυκειακό έτος-τάξη μαθητείας, ή σε Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) ή αντίστοιχων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων του εξωτερικού. Για τον λόγο αυτό απαιτείται η υποβολή Υπεύθυνης Δήλωσης του ν. 1599/1986 (Α' 75) ΑΝΑ ΕΤΟΣ ΦΟΙΤΗΣΗΣ."

Αυτός ο νόμος στην 1) παράγραφο όμως με προβληματίζει λίγο. Έτσι όπως είναι γραμμένος, λέει στην ουσία ότι απαγορεύεται η ταυτόχρονη φοίτηση σε δεύτεροβαθμια και τριτοβάθμια, ή εγώ το αντιλαμβάνομαι λάθος;


2) Το γνωστό σε όλους μας ότι η μόνη διά νόμου απαγόρευση παράλληλης φοίτησης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση είναι η παράλληλη φοίτηση σε 2 προπτυχιακά προγράμματα.
Από ’κει και πέρα, όλοι οι άλλοι δυνατοί συνδυασμοί (προπτυχιακό-μεταπτυχιακό, μεταπτυχιακό-διδακτορικό, 2 παράλληλα μεταπτυχιακά κτλ) επιτρέπονται καθώς δεν υπάρχει κανένας Νόμος που να τους απαγορεύει.
Γι΄αυτόν τον λόγο κατά την εγγραφή σε προπτυχιακό πρόγραμμα του Πανεπιστημίου απαιτείται η υποβολή υπεύθυνης δήλωσης από τον φοιτητή ότι δεν είναι εγγεγραμμένος σε άλλη προπτυχιακή σχολή ή τμήμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της Ελλάδας.

Μετά τα παραπάνω φαίνεται ότι κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει για το Πανεπιστήμιο αν φοιτάς παράλληλα στο ΕΠΑΛ!
Αντιθέτως υπάρχει μεγάλο πρόβλημα για το ΕΠΑΛ αν φοιτάς στο Πανεπιστήμιο!
Πώς θα υποβάλεις φέτος κατά την εγγραφή σου στο ΕΠΑΛ, την υπεύθυνη δήλωση ότι δεν φοιτάς σε Σχολή Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης ενώ θα έχεις κάνει εγγραφή σ΄αυτήν;
Ακόμα και σε περίπτωση που μπλέξουν τα πράγματα και απαιτηθεί η διαγραφή σου, αυτή θα γίνει από το ΕΠΑΛ και όχι από το Πανεπιστήμιο αφού σ΄αυτό δεν υπάρχει νομικό κώλυμα φοίτησης.

Αν είναι έτσι τα πράγματα, τότε υπάρχει λύση! Η αίτηση εγγραφής έχει γίνει ήδη στο ΕΠΑΛ από τον Ιούνιο ηλεκτρονικά, τότε που δεν είχα ακόμα τελειώσει καν τις πανελλήνιες. Το σχολείο ξεκινάει στις 14 Σεπτεμβρίου, άρα αν ζητηθεί υπεύθυνη δήλωση, μπορώ να την κάνω προτου γραφτώ στη σχολή, μιας και λογικά οι εγγραφές των σχολών θα γίνουν προς το τέλος του μήνα φαντάζομαι, άρα δε θα φανεί για φέτος δηλαδή κάτι στο σύστημα, σωστά;
Οπότε όπως το αντιλαμβάνομαι, πρόβλημα θα υπήρχε αν ήμουν ήδη φοιτητής και πήγαινα να γραφτώ στο ΕΠΑΛ. Αυτα είναι καλά νέα!


Καλημέρα, να πας φυλακή δεν θα πας ούτε με αναστολή ούτε χωρίς. Να σού ακυρώσουν μετά από χρόνια το πτυχίο ούτε αυτό θα γίνει, μιας και θα φαίνεται ότι πήρες αναστολή σπουδών. Δε γινεται εξ αρχής να πάρεις αναστολή λόγω της διαδικασίας μετεγγραφής.

Το μόνο που ενδεχομένως να γίνει είναι αυτό, που ανέφερες σχετικά με τον εντοπισμό και το να επιλέξεις ποιο από τα δυο θέλεις να διακόψεις. Ωστόσο, εξηγώντας τους την αναστολή φοίτησης που θέλεις να κανεις, πρόβλημα δεν θα έχεις υποθέτω. Μόνο αυτό, ωστόσο, θα μπορούσε να εντοπιστεί και να χρειαστεί περαιτέρω διερεύνηση.

Της φυλακής τα σίδερα, είναι για τους λεβεντες, δε λένε; :cool::giveup:

Επειδή ζούμε στην Ελλάδα και η λογική του παραλόγου υπερισχύει πολλές φορές, ειδικά στον δημόσιο τομέα, γι αυτό τα ρωταω όλα αυτά κατόπιν εορτής, μη βρεθώ προ εκπλήξεων!

Στο ΕΠΑΛ μπορώ να τους εξηγήσω πάντως, εχω αρκετή οικειότητα με το διευθυντή, μη σου πω ότι το ξέρει ήδη ότι πέρασα κάπου, αλλά πέρυσι που τον ρώτησα, μου χε πει να κάνω αναστολή κατευθείαν μόλις περάσω για να μην υπάρχει πρόβλημα και ίσως καλύτερα να ρωτήσω το υπουργείο, πράγμα που έκανα τότε, αλλά δεν έβγαλα ακρη.
Δεν είχα στο νου μου το ενδεχόμενο να χρειαστεί να γραφτώ και να παραμείνω ενεργός για μετεγγραφή κλπ εκείνη την περίοδο βέβαια, οπότε ρωτούσα μόνο για την αναστολή, αλλά σαφή απάντηση δεν πήρα ούτε απ την δεύτεροβαθμια, ούτε απ την τριτοβάθμια.

Στη σχολή η εγγραφή θα γινει ηλεκτρονικά, δε θα μπορέσω να πάω εκεί, αλλά και να μπορούσα, αν οντως δε φαίνεται στο σύστημα η εγγραφή επαλ και σε αφήνει κανονικά να γραφτεις, πιστεύω ότι το καλύτερο θα ήταν να μη τους αναφέρω τίποτα για το επαλ, γιατί μπορεί να πέσω σε κάναν κολλημένο υπάλληλο και να σκαλώσει και να μου ζητήσει μετά χαρτί ότι έκανα διαγραφή απ το επαλ ή υπεύθυνη δήλωση ότι δε φοιτω αλλού κλπ..


Υγ: Γιατι μονίμως σε αυτό το κράτος να πέφτουμε σε τοιχο με τις νομοθεσίες, πότε δε θα το καταλάβω... :worry:
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτός ο νόμος στην 1) παράγραφο όμως με προβληματίζει λίγο. Έτσι όπως είναι γραμμένος, λέει στην ουσία ότι απαγορεύεται η ταυτόχρονη φοίτηση σε δεύτεροβαθμια και τριτοβάθμια, ή εγώ το αντιλαμβάνομαι λάθος;


Αν είναι έτσι τα πράγματα, τότε υπάρχει λύση! Η αίτηση εγγραφής έχει γίνει ήδη στο ΕΠΑΛ από τον Ιούνιο ηλεκτρονικά, τότε που δεν είχα ακόμα τελειώσει καν τις πανελλήνιες. Το σχολείο ξεκινάει στις 14 Σεπτεμβρίου, άρα αν ζητηθεί υπεύθυνη δήλωση, μπορώ να την κάνω προτου γραφτώ στη σχολή, μιας και λογικά οι εγγραφές των σχολών θα γίνουν προς το τέλος του μήνα φαντάζομαι, άρα δε θα φανεί για φέτος δηλαδή κάτι στο σύστημα, σωστά;
Οπότε όπως το αντιλαμβάνομαι, πρόβλημα θα υπήρχε αν ήμουν ήδη φοιτητής και πήγαινα να γραφτώ στο ΕΠΑΛ. Αυτα είναι καλά νέα!

Ας το πω απλά:
Η δευτεροβάθμια απαγορεύει την παράλληλη φοίτηση με την τριτοβάθμια.
Η τριτοβάθμια δεν απαγορεύει την παράλληλη φοίτηση με την δευτεροβάθμια.
΄Αρα αν υποθέσουμε ότι θα ήθελες να φοιτήσεις παράλληλα στο ΕΠΑΛ και στο Πανεπιστήμιο, το Πανεπιστήμιο δεν θα είχε κανένα κώλυμα (ούτε χρειαζόταν ν΄αναφέρεις κάτι για το ΕΠΑΛ στο Πανεπιστήμιο επειδή δεν τους αφορά αφού δεν απαγορεύεται).Το κώλυμα θα το είχε το ΕΠΑΛ.
Δεν θα πρέπει λοιπόν να υπάρχουν επικαλυπτόμενα διαστήματα παράλληλης φοίτησης.
Εσύ πράγματι αν καταθέσεις υπεύθυνη δήλωση στο ΕΠΑΛ πριν κάνεις εγγραφή στο Πανεπιστήμιο, είσαι ΟΚ.
Μόλις όμως κάνεις εγγραφή στο Πανεπιστήμιο, δεν θα πρέπει να διαγραφείς από το ΕΠΑΛ σύμφωνα με τον Νόμο της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που το απαγορεύει;
Το να συνεννοηθείς με τον Δ/ντή και τους καθηγητές του ΕΠΑΛ για να μην σε "καρφώσουν" δεν είναι θέμα! Νομίζω ότι όλοι θα το έκαναν και θα ήθελαν να εξυπηρετήσουν τον μαθητή. Εξάλλου αυτοί δεν έχουν να λογοδοτήσουν σε κανέναν για παρατυπία αφού όλα τα χαρτιά σου θα είναι κατατεθειμένα σ΄αυτούς σύμφωνα με τον Νόμο.
Αν εγγραφόσουν στη Σχολή που μπήκες και ταυτόχρονα με την εγγραφή έκανες αίτηση αναστολής σπουδών, πιστεύω ότι δεν θα υπήρχε θέμα.
Τώρα όμως που θα κάνεις εγγραφή και θα παραμείνεις εγγεγραμμένος μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία των μετεγγραφών, μιλάμε για τουλάχιστον 2 μήνες παράλληλης φοίτησης χωρίς να υπολογίσουμε την περίπτωση που δεν πάρεις τη μετεγγραφή άρα θα περάσεις στον επόμενο γύρο της κρίσης για μετακίνηση σε Σχολή του ίδιου επιστημονικού πεδίου άρα μεγαλύτερο επικαλυπτόμενο διάστημα.
Μπορεί να μην γίνει απολύτως τίποτα, που είναι και το πιθανότερο, μπορεί και να σπάσει ο διάολος το πόδι του.
Αυτή η απόφαση είναι δική σου και να ξέρεις ότι δεν πρόκειται να σε βοηθήσει ούτε το Υπουργείο ούτε η πρωτοβάθμια ούτε η δευτεροβάθμια. Είναι ψιλά γράμματα αυτά!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Οπότε αν σπάσει ο διάολος το πόδι του και το ανακαλύψουν στο Πανεπιστήμιο πως η δήλωση που υπέβαλα κατά την εγγραφή ήταν ουσιαστικά ψευδής, θα έχω επιπτώσεις και στο πανεπιστήμιο και στο Επαλ με λίγα λόγια;
Και ποιες θα είναι άραγε αυτές οι επιπτώσεις;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οπότε αν σπάσει ο διάολος το πόδι του και το ανακαλύψουν στο Πανεπιστήμιο πως η δήλωση που υπέβαλα κατά την εγγραφή ήταν ουσιαστικά ψευδής, θα έχω επιπτώσεις και στο πανεπιστήμιο και στο Επαλ με λίγα λόγια;
Και ποιες θα είναι άραγε αυτές οι επιπτώσεις;

΄Αντε πάλι!
Στο Πανεπιστήμιο θα υπογράψεις υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είσαι εγγεγραμμένος σε άλλη προπτυχιακή σχολή ή τμήμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της Ελλάδας, πράγμα που είναι αληθές!
Δεν υπάρχει πρόβλημα με το Πανεπιστήμιο! Δεν το ενδιαφέρει αν εσύ φοιτάς παράλληλα και στο ΕΠΑΛ! Αυτό που το ενδιαφέρει είναι να μην φοιτάς παράλληλα σε άλλο προπτυχιακό πρόγραμμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΟΙΤΑΣ)!
Το πρόβλημα εντοπίζεται στο ΕΠΑΛ που για να είσαι μαθητής σ΄αυτό, απαγορεύεται να φοιτάς παράλληλα και σε Σχολή της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Για το θέμα των επιπτώσεων ξέρω ότι σε περίπτωση παράλληλης φοίτησης σε 2 προπτυχιακά προγράμματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, αν εντοπίσουν κάποιον, τον διαγράφουν και μπορούν να το τραβήξουν και να έχει και ποινικές κυρώσεις λόγω ψευδούς υπεύθυνης δήλωσης.
Τώρα αν τον διαγράφουν και από τα 2 ή μόνο από το τελευταίο δεν ξέρω.
Πιθανόν επειδή όταν έκανε την υπεύθυνη δήλωση στο 1ο προπτυχιακό πρόγραμμα, τα στοιχεία που δήλωσε ήταν αληθή, να τον διαγράφουν μόνο από το 2ο που δήλωσε ψευδή στοιχεία. Δεν το ξέρω οπότε δεν μπορώ να σου το πω με σιγουριά.

Για τη δική σου περίπτωση δεν ξέρω να σου πω. Πάντως με την κοινή λογική αν παρ΄ελπίδα συμβεί κάτι τέτοιο πιστεύω ότι θα είναι για το ΕΠΑΛ αφού στην Πανεπιστημιακή Σχολή, όλα τα στοιχεία που θα δηλώσεις θα είναι αληθή.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
΄Αντε πάλι!
Στο Πανεπιστήμιο θα υπογράψεις υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είσαι εγγεγραμμένος σε άλλη προπτυχιακή σχολή ή τμήμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της Ελλάδας, πράγμα που είναι αληθές!

Τωρα μαλιστα, ιτ μεηκ σενς! :cool:
Σορρυ που ζηταω τοση αναλυση, αλλα για καποιον που δεν εχει ασχοληθει ξανα με ολα αυτα, ακομα και μια λεπτομερεια οπως η παραπανω που υπογραμμισες, αλλαζει ολο το νοημα της συζητησης!
Ειχα την εντυπωση οτι η υπευθυνη δηλωση που θα ζητησουν απ την τριτοβαθμια, θα λεει οτι δε σπουδαζεις σε αλλο εκπαιδευτικο ιδρυμα γενικα και οχι μονο σε αλλη προπτυχιακη σχολη ή τμημα, οποτε τωρα που το διευκρινισες, ολα καλα. :angel:

Αρα προχωραμε κ οτι θελει ας γινει.. Αυτο που με καιει περισσοτερο ειναι να μη γινει καμμια στραβη και χασω τη σχολη στην τριτοβαθμια. Απ τη στιγμη που δεν επιρρεαζεται αυτο, τοτε ολα καλα. :smoke:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top