Επιλογή σχολής οικονομικών

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Γεια σας, ειμαι μαθητης της 3ης μένω Ξάνθη και δίνω φέτος από οικονομικά. Με ενδιαφέρει καιρό τώρα η στατιστική και τα χρηματοοικονομικα (κυρίως για χρηματιστής) ή και δέος( οχι δεσ). Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν θα ηταν καλυτερα να παω σε ένα οικονομικών επιστήμων(οπουδήποτε) ή στις αλλες σχολες που προανέφερα. Ακόμη για το τμημα στατιστικής λετε να αξιζουν τα Γρεβενά(ως τμήμα και επειδή έχω σπίτι εκεί) ή μονο το οπα/παπει.
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Γεια σας, ειμαι μαθητης της 3ης μένω Ξάνθη και δίνω φέτος από οικονομικά. Με ενδιαφέρει καιρό τώρα η στατιστική και τα χρηματοοικονομικα (κυρίως για χρηματιστής) ή και δέος( οχι δεσ). Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν θα ηταν καλυτερα να παω σε ένα οικονομικών επιστήμων(οπουδήποτε) ή στις αλλες σχολες που προανέφερα. Ακόμη για το τμημα στατιστικής λετε να αξιζουν τα Γρεβενά(ως τμήμα και επειδή έχω σπίτι εκεί) ή μονο το οπα/παπει.
Στο οικονομικό τμήμα θα τα κάνεις πιο γενικά και θα έχεις και διαφορετικά μαθήματα ενώ το χρηματοοικονομικό είναι πιο εξειδικευμένο στο κομμάτι των χρηματοοικονομικών που λες ότι σου αρέσει. Εφόσον λες ότι σου αρέσει και η διοίκηση εγώ θα πρότεινα για αρχή να πας σε οικονομικό τμήμα και στη συνέχεια να κάνεις μεταπτυχιακό στα χρηματοοικονομικά ή στη διοίκηση.
 
Top