Επιλογή πόλης για σπουδές

Penny80

Νεοφερμένος

Η Penny80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλησπέρα! Θα ήθελα τη γνώμη σας αναφορικά με ορισμένες πόλεις για σπουδές (ειδικά από όσους μένουν σε αυτές)
Είχα μια συζήτηση με τους δικούς μου χθές σχετικά με του πού θα ήθελα να περάσω και η αλήθεια είναι πως μπερδεύτηκα χειρότερα.
Τρεις βασικές έχω στο νου μου.
Σαν πρώτη επιλογή είχα πάντα τη Θεσσαλονίκη, καθώς έχω ακούσει τα καλύτερα με το μόνο μεινέκτημα αυτό της τιμής των ενοικίων και δε θέλω να επιβαρύνω πολύ δεδομένου ότι σπουδάζει και η αδερφή μου.
Μετά μου αρέσει πάρα πολύ το Ρέθυμνο, ωστόσο δεν γνωρίζω πολλά ειδικά για το αν αξίζει δεδομένου ότι είμαι και από μικό νησί.
Τέλος, οι δικοί μου μού πρότειναν ιδιαίτερα την Πάτρα, λόγω μικρότερης απόστασης και γενικά έχω ακούσει πως είναι και πιο οικονομική με πάρα πολλούς φοιτητές πλέον. Τί θα προτείνατε; Ευχαριστώ!

.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Είσαι Αθήνα? Το θέμα δεν είναι τι θες να σπουδάσεις ?
Επιπρόσθετα, κάτσε να δώσεις να βγάλεις τα μόρια και μετά θα έχεις πολύ χρόνο να τα σκεφτείς όλα αυτά!
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,628 μηνύματα.
Καλησπέρα! Θα ήθελα τη γνώμη σας αναφορικά με ορισμένες πόλεις για σπουδές (ειδικά από όσους μένουν σε αυτές)
Είχα μια συζήτηση με τους δικούς μου χθές σχετικά με του πού θα ήθελα να περάσω και η αλήθεια είναι πως μπερδεύτηκα χειρότερα.
Τρεις βασικές έχω στο νου μου.
Σαν πρώτη επιλογή είχα πάντα τη Θεσσαλονίκη, καθώς έχω ακούσει τα καλύτερα με το μόνο μεινέκτημα αυτό της τιμής των ενοικίων και δε θέλω να επιβαρύνω πολύ δεδομένου ότι σπουδάζει και η αδερφή μου.
Μετά μου αρέσει πάρα πολύ το Ρέθυμνο, ωστόσο δεν γνωρίζω πολλά ειδικά για το αν αξίζει δεδομένου ότι είμαι και από μικό νησί.
Τέλος, οι δικοί μου μού πρότειναν ιδιαίτερα την Πάτρα, λόγω μικρότερης απόστασης και γενικά έχω ακούσει πως είναι και πιο οικονομική με πάρα πολλούς φοιτητές πλέον. Τί θα προτείνατε; Ευχαριστώ!

.
Γιαννεναρααα
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θεσσαλονίκη έχει καλά πανεπιστήμια. Ο μόνος λόγος να ξαναπήγαινα εκεί θα ήταν αυτός. Διάλεξε μια πόλη να είσαι κοντά στο σπίτι σου αρκεί φυσικά η σχολή να υποστήριζεται και να υπάρχει σε αυτή τη πόλη. Στη θέση σου θα επέλεγα Αθήνα, για να μπορώ να έχω τα πλεονεκτήματα της μεγαλούπολης από τις επαγγελματικές ευκαιρίες μέχρι τα πάντα. Καλή επιτυχία!!
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Καλησπέρα! Θα ήθελα τη γνώμη σας αναφορικά με ορισμένες πόλεις για σπουδές (ειδικά από όσους μένουν σε αυτές)
Είχα μια συζήτηση με τους δικούς μου χθές σχετικά με του πού θα ήθελα να περάσω και η αλήθεια είναι πως μπερδεύτηκα χειρότερα.
Τρεις βασικές έχω στο νου μου.
Σαν πρώτη επιλογή είχα πάντα τη Θεσσαλονίκη, καθώς έχω ακούσει τα καλύτερα με το μόνο μεινέκτημα αυτό της τιμής των ενοικίων και δε θέλω να επιβαρύνω πολύ δεδομένου ότι σπουδάζει και η αδερφή μου.
Μετά μου αρέσει πάρα πολύ το Ρέθυμνο, ωστόσο δεν γνωρίζω πολλά ειδικά για το αν αξίζει δεδομένου ότι είμαι και από μικό νησί.
Τέλος, οι δικοί μου μού πρότειναν ιδιαίτερα την Πάτρα, λόγω μικρότερης απόστασης και γενικά έχω ακούσει πως είναι και πιο οικονομική με πάρα πολλούς φοιτητές πλέον. Τί θα προτείνατε; Ευχαριστώ!

.
Πρωτα απ'ολα, μένεις σε πόλη η οποία έχει τα τμήματα που θες; (πχ Αθήνα, Πάτρα). Αν ναι, καλύτερα να στοχεύσεις να περάσεις στον τόπο μόνιμης κατοικίας σου. Αν τώρα μένεις σε περιοχή χωρίς Πανεπιστήμια ή περνάς στην πόλη που βρίσκεται το κοντινότερο πανεπιστήμιο ή σε εκείνο που έχεις συγγενείς κλπ που θα μπορούν να σε βοηθήσουν αν χρειαστείς κάτι. Τώρα αν πχ είσαι Αθήνα και θες να περάσεις πχ Θεσσαλονίκη για την φοιτητική ζωή τότε πρέπει να έχεις στο μυαλό σου πως οι γονείς σου θα ζοριστούν πάρα πολύ, εκτός αν τυχόν εσύ εργαστείς παράλληλα (κάτι που δεν στο συνιστώ)
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,628 μηνύματα.
Πρωτα απ'ολα, μένεις σε πόλη η οποία έχει τα τμήματα που θες; (πχ Αθήνα, Πάτρα). Αν ναι, καλύτερα να στοχεύσεις να περάσεις στον τόπο μόνιμης κατοικίας σου. Αν τώρα μένεις σε περιοχή χωρίς Πανεπιστήμια ή περνάς στην πόλη που βρίσκεται το κοντινότερο πανεπιστήμιο ή σε εκείνο που έχεις συγγενείς κλπ που θα μπορούν να σε βοηθήσουν αν χρειαστείς κάτι. Τώρα αν πχ είσαι Αθήνα και θες να περάσεις πχ Θεσσαλονίκη για την φοιτητική ζωή τότε πρέπει να έχεις στο μυαλό σου πως οι γονείς σου θα ζοριστούν πάρα πολύ, εκτός αν τυχόν εσύ εργαστείς παράλληλα (κάτι που δεν στο συνιστώ)
Αμα εχει την οικονομικη δυνατοτητα να νοικιασει σπιτι γιατι να μεινει στο πατρικο του ? Μονο καλο θα του κανει να απογαλακτιστει απο τους δικους του
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Αμα εχει την οικονομικη δυνατοτητα να νοικιασει σπιτι γιατι να μεινει στο πατρικο της ? Μονο καλο θα της κανει να απογαλακτιστει απο τους δικους του
Εγώ διαβάζω από το φόρουμ πως δεν θέλει να επιβαρύνει παραπάνω τους γονείς της η κοπέλα. Άρα, λογικά δεν σημαίνει πως έχουν την άνεση να δίνουν σε δύο επιπλέον σπίτια 800-1000€ το μήνα που χρειάζονται. Τώρα αν οι γονείς είναι τόσο εύποροι, θα μπορούσε κάλλιστα να σπουδάσει όπου θέλει
 
Top