Επίλυση άσκησης στα Μαθηματικά

karamanly

Νεοφερμένος

Η karamanly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 113 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους
Μήπως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με την επίλυση της εξίσωσης γιατί την έχω προσπαθήσει πάνω από 10 φορές και δεν μου βγαίνει ίσως να κάνω λάθος κάπου.... (α' λυκείου επίπεδο)
Ευχαριστώ πολύ
 

Συνημμένα

  • μαθηματικα.PNG
    μαθηματικα.PNG
    57.9 KB · Εμφανίσεις: 153

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
η συγκεκριμενη εξισωση επαληθευται για οποιοδηποτε χ ανηκει στο R-{-1,1} ,αν δεν κανω λαθος
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους
Μήπως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με την επίλυση της εξίσωσης γιατί την έχω προσπαθήσει πάνω από 10 φορές και δεν μου βγαίνει ίσως να κάνω λάθος κάπου.... (α' λυκείου επίπεδο)
Ευχαριστώ πολύ
 

Συνημμένα

  • IMG_20210527_153314.jpg
    IMG_20210527_153314.jpg
    2.7 MB · Εμφανίσεις: 158

karamanly

Νεοφερμένος

Η karamanly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 113 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
περιορισμους:x διαφορο του +-1
μετα η γνωστη διαδικασια βγαζεις τα κλασματα:
2(x^4-1)(x^2+1)-4(x^2-1)(x^2+1)=2(x^2-1)(x^4-1)
2(x^4-1)(x^2+1-2-x^2+1)=0
0=0
Αρα η εξισωση αληθευει για ολα τα χ πλην του -1 και του 1
 
Τελευταία επεξεργασία:

karamanly

Νεοφερμένος

Η karamanly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 113 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
περιορισμους:x διαφορο του +-1
μετα η γνωστη διαδικασια βγαζεις τα κλασματα:
2(x^4-1)(x^2+1)-4(x^2-1)(x^2+1)=2(x^2-1)(x^4-1)
2(x^4-1)(x^2+1-2+x^2-1)=0
(x^4-1)(x^2-1)=0
χ=+-1 που απορριπτονται αρα η εξισωση ειναι αδυνατη
σε ευχαριστω πολύ να σαι καλα!!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συγγνωμη παιδια και πάλι αλλα όποιος μπορεί και έχει χρόνο φυσικά μπορεί να με βοηθήσει σε αυτήν την άσκηση; Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σας στην προηγούμενη άσκηση...
 

Συνημμένα

  • ρρρρρ.jpg
    ρρρρρ.jpg
    942.6 KB · Εμφανίσεις: 157
Τελευταία επεξεργασία:

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολύ να σαι καλα!!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συγγνωμη παιδια και πάλι αλλα όποιος μπορεί και έχει χρόνο φυσικά μπορεί να με βοηθήσει σε αυτήν την άσκηση; Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σας στην προηγούμενη άσκηση...
τι ακριβως ζηταει η ασκηση?
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
να απλοποιηθει η παρασταση ζηταει φανταζομαι.βαριεμαι ειναι 300 σελιδες πραξεις εκτος και βγαινει απλα
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
προσπαθησε να βγαλεις αρχικα τα ριζικα απο παρονομαστη πολλαπλασιαζοντας με την συζυγη τους παρασταση αριθμητη και παρονομαστη και μετα εχει ο θεος...
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν λύσεις
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
ναι δεν ξέρω με έχει προβληματίσει πάρα πολύ...
Μην τρελαίνεσαι, ούτως ή άλλως η σχολική χρονιά έχει φτάσει στο τέλος της, αύριο απλά ρώτησε τον καθηγητή σου για να μην μείνεις με την απορία.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γράψε ότι δεν υπάρχουν λύσεις και τελείωσε. Έτσι και αλλιώς η χρονιά έχει ολοκληρωθεί. ΜΙα εβδομάδα μαθήματα να κάνετε και θα βγείτε έξω να παίζετε μπάσκετ και βόλει στον ήλιο
 

karamanly

Νεοφερμένος

Η karamanly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 113 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Γράψε ότι δεν υπάρχουν λύσεις και τελείωσε. Έτσι και αλλιώς η χρονιά έχει ολοκληρωθεί. ΜΙα εβδομάδα μαθήματα να κάνετε και θα βγείτε έξω να παίζετε μπάσκετ και βόλει στον ήλιο
χαχααχαχα την κατάφερα νομίζω , μα πραγματικα τωρα ειδικα μας έχουν πεθάνει στα διαγωνίσματα και στις ασκησεις... σας ευχαριστώ και πάλι όλους...
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
χαχααχαχα την κατάφερα νομίζω , μα πραγματικα τωρα ειδικα μας έχουν πεθάνει στα διαγωνίσματα και στις ασκησεις... σας ευχαριστώ και πάλι όλους...
καλα σας κανουνε.αλλιως δεν μαθαινετε
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top