Εντυπώσεις για τον Τομέα Υγείας, Πρόνοιας και Ευεξίας στα ΕΠ.ΑΛ.

Μετανιώσατε για την επιλογή σας;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 13)
  • Μετάνιωσα

  • Δεν μετάνιωσα

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

barkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο barkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Κάθε ΕΠΑΛ παρεχει διαφορετικές ειδικότητες ανάλογα με τις αίθουσες του τα παιδια κλπ
(Εμένα το δικό μου έχει μόνο Β. Νοσηλευτή Β. Βρεφονηπιοκομου)
Εγώ τώρα θα παω Γ λυκείου με ειδικότητα Β. Νοσηλευτή, ηρθα φέτος στην Δευτέρα λυκείου στο ΕΠΑΛ από ΓΕΛ και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου.

Ηρθα με σκοπό να δώσω πανελληνιες.
Το μόνο αρνητικό είναι ότι οι καθηγητές στο δικό μου προχωρανε πολυ αργά και δεν βάζουν μαθήματα πολλα γενικά. (είμαι σαν ανθρωπος έτσι επειδή μου αρέσει να έχω να κάνω πραγματα και όχι να κάθομαι και να βαριέμαι)Αλλα υπάρχουν πολλοι που βοηθάνε και γενικά δεν μετανιώνω που αλλαξα.

Οποίος έχει στόχο στην ζωή του για ιατρικές παραιατρικα κλπ του τομέα υγείας θα κάνει πολυ καλα να έρθει στο επαλ, έχει πολυ ενδιαφέρον μαθήματα Ανατομία Πρώτες βοήθειες κλπ και δεν χάνει και τίποτα, πιο ευκολα πανελλαδικα μαθήματα από του ΓΕΛ, παιρνεις και ένα πτυχιο ειδικότητας όταν τελειώσεις μαζί με το απολυτήριο λυκείου(ισοβαθμο με του ΓΕΛ)

Ότι απορία έχετε μπορείτε να με ρωτησετε :) !!!!

Το δικο μου ΕΠΑΛ εχει Β.νοσηλευτή , Β. ιατρικών εργαστηρίων. Εγώ θα παω Β΄Λυκείου. Απο ειδικότητα -για πιο μετα - πια απο τις 2 λέτε να διαλέξω .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τομέας υγείας λοιπον... οσον αφορα αυτους που θα παρουν ειδικότητα νοσηλευτικής, διαβαστε μόνο για το βαθμό! Πολλά πραγματα που διδάσκονται ειναι αρκετά παλιά και πλέον δεν γίνονται στην πραξη. Ειναι λες και κάνεις από βιβλία του 60 (ας πεί κάποιος απο πότε είναι τα βιβλία...αν ξέρει). Για τους Βοηθούς Φαρμακείου, βασικές γνωσούλες, και αν είναι καλοί οι καθηγητές ίσως μαθει κανείς και κάτι παραπάνω. Ειδικότητα Βρεφονηπιοκομίας, πιο ενδιαφέρον το μάθημα, κανεις ψυχολογία για τέχνη, πολύ ωραία πραγματα. Για τις άλλες ειδικότητες του τομέα δε μπορω να δώσω πληροφορίες γιατί δε γνωρίζω.
Αν έχει κάποιος σκοπό να δώσει πανελλήνιες μέσω επαλ, ας κανει μια έρευνα στους τομείς. Στις σχολές, στα μαθήματα που δίνεις στο τέλος.
Εγω που δίνω φέτος μέσω επαλ, έχω ματανιώσει για τον τομέα υγείας. Το επέλεξα επειδη ειπα, θεωρία ειναι...θα τη μάθω και θα γράψω. nah...
Μπορείς να πείς γιατί το μετάνιωσες ;
 

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Το δικο μου ΕΠΑΛ εχει Β.νοσηλευτή , Β. ιατρικών εργαστηρίων. Εγώ θα παω Β΄Λυκείου. Απο ειδικότητα -για πιο μετα - πια απο τις 2 λέτε να διαλέξω .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μπορείς να πείς γιατί το μετάνιωσες ;


Εγώ θα σου προτεινα Β. Ιατρικών εργαστηρίων είναι παρα πολυ ενδιαφέρον, μας πηγαν μια μέρα στο εργαστηριο μας και ήταν πολυ ωραίο αλλά δυστυχώς η ειδικότητα αυτή υπάρχει μόνο στο εσπερινό

Κοίτα και η νοσηλευτική καλή είναι αλλά εγώ την διάλεξα τώρα μονο και μόνο επειδή δεν μαρεσει η Βρεφονηπιοκομια
Αμα είχα επιλογή θα πήγαινα μάλλον Ιατρικων Εργαστηρίων. Αλλά και τα δυο καλά είναι.
 

lenypap

Νεοφερμένος

Η lenypap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μπορείς να πείς γιατί το μετάνιωσες ;
1ον. Όσον αφορά πτυχίο Δ.Ε. νοσηλευτικής πχ, δύσκολα σε βοηθάει για δουλειά. Οι περισσότερες κλινικές θέλουν να αναβαθμίσουν το προσωπικό τους και δέχονται ΤΕΙ και ΑΕΙ. Πιστεύω γενικά για το χώρο αυτό, τα πτυχία του ΕΠΑΛ είναι "πολύ μικρά"... Τώρα για φυσικοθεραπεία, κομμωτικη, υπολογιστες, δικτυα, μηχαναλογια, κ ότι έχει να κάνει με "τέχνη", ειναι στ χέρι του καθενός να ανεβάσει τη δουλειά του.
2ον. Καθαρά προσωπικό το θέμα. Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία οταν γράφτηκα, και απλά δεν είναι του γούστου ούτε οι ειδικότητες ούτε οι σχολές που έχεις τη δυνατότητα να μπεις μέσω πανελληνίων.
Αν ήμουν τρία χρόνια πίσω, θα διάλεγα πληροφορική. Αλλά....που μυαλό;; Παρασυρθηκα.
 

barkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο barkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Εγώ θα σου προτεινα Β. Ιατρικών εργαστηρίων είναι παρα πολυ ενδιαφέρον, μας πηγαν μια μέρα στο εργαστηριο μας και ήταν πολυ ωραίο αλλά δυστυχώς η ειδικότητα αυτή υπάρχει μόνο στο εσπερινό

Κοίτα και η νοσηλευτική καλή είναι αλλά εγώ την διάλεξα τώρα μονο και μόνο επειδή δεν μαρεσει η Βρεφονηπιοκομια
Αμα είχα επιλογή θα πήγαινα μάλλον Ιατρικων Εργαστηρίων. Αλλά και τα δυο καλά είναι.
Εντάξει απο τον Σεπτέμβριο που θα πάω θα προσπαθήσω να δω και τους 2 τομείς για να εχω μια αποψή.
1ον. Όσον αφορά πτυχίο Δ.Ε. νοσηλευτικής πχ, δύσκολα σε βοηθάει για δουλειά. Οι περισσότερες κλινικές θέλουν να αναβαθμίσουν το προσωπικό τους και δέχονται ΤΕΙ και ΑΕΙ. Πιστεύω γενικά για το χώρο αυτό, τα πτυχία του ΕΠΑΛ είναι "πολύ μικρά"... Τώρα για φυσικοθεραπεία, κομμωτικη, υπολογιστες, δικτυα, μηχαναλογια, κ ότι έχει να κάνει με "τέχνη", ειναι στ χέρι του καθενός να ανεβάσει τη δουλειά του.
2ον. Καθαρά προσωπικό το θέμα. Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία οταν γράφτηκα, και απλά δεν είναι του γούστου ούτε οι ειδικότητες ούτε οι σχολές που έχεις τη δυνατότητα να μπεις μέσω πανελληνίων.
Αν ήμουν τρία χρόνια πίσω, θα διάλεγα πληροφορική. Αλλά....που μυαλό;; Παρασυρθηκα.
Παρασύρθηκες απο άποψη τομέα ή σχολείου δλδ θα πήγαινες πληροφορική απο ΕΠΑΛ η θα αλλαζές;
 

lenypap

Νεοφερμένος

Η lenypap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εντάξει απο τον Σεπτέμβριο που θα πάω θα προσπαθήσω να δω και τους 2 τομείς για να εχω μια αποψή.

Παρασύρθηκες απο άποψη τομέα ή σχολείου δλδ θα πήγαινες πληροφορική απο ΕΠΑΛ η θα αλλαζές;
Τομέα ξεκάθαρα.
 
Top