Εκσυγχρονισμός πολεμικού στόλου

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,587 μηνύματα.
Κοίτα, αν είναι να ασκήσουμε εξωτερική πολιτική με βάση τα έργα ενός ματαιόδοξου ιμπεριαλιστή δεν ξέρω πόσο μακριά θα είμαστε από την ερντογανική Τουρκία.

Εδώ θα συμφωνήσουμε. Πάμε πάλι από το ένα άκρο στο άλλο. Δεν θέλουμε αυτήν την υποτακτική τωρινή στάση αλλά ούτε μια επιθετική. Γενικά χρειαζόμαστε κυβέρνηση που να είναι απίστευτα διπλωματική στην εξωτερική πολιτική ( να παίζει έξυπνα το παιχνίδι των διαπραγματεύσεων με τις Μεγάλες Δυνάμεις και με την γειτονική χωρα, τυπου Βενιζέλος ) αλλά να δείχνει main focus στις εσωτερικές μεταρρυθμίσεις και στην αποκηδεμονευση του Έθνους.
 

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Κοίτα, αν είναι να ασκήσουμε εξωτερική πολιτική με βάση τα έργα ενός ματαιόδοξου ιμπεριαλιστή δεν ξέρω πόσο μακριά θα είμαστε από την ερντογανική Τουρκία.

Ποιος ειναι ο ματαιοδοξος ιμπεριαλιστης?Τι ειναι ο ματαιοδοξος ιμπεριαλισμος?Εδω συγκρουονται κοσμοι και συμφεροντα εδω και 3000 χρονια μεχρι σημερα η μαχη δυσης με ανατολης.Τι ειναι ο ματαιοδοξος ιμπεριαλιστης?Απλα ο μεγας αλεξανδρος ηξερε οτι η περσικη απειλη για την Ελλαδα δεν θα σταματουσε εαν νικουσε μονο στη μαχη στη μικρα ασια και ετσι για να εξαλειψει την απειλη για ολους τους ελληνες πηγε μεχρι τις ινδιες και την εξαλειψε για την Ελλαδα.ΤΟ αιμα και ο πολεμος ειναι το ψωμοτυρι της ιστοριας,ο Μαρξ που ειναι της μοδας στους νεοτερους,ελεγε οτι η βια ειναι η μαμη της ιστοριας.Η ιστορια την κινει ο πολεμος.Μην κοιτας που εχουμε ειρηνη για καποια χρονια εδω στην αθηνα.Λιγο πιο περα στη μεση ανατολη γινεται πολεμος.Ο ιμπεριαλιστης στην εποχη μας ειναι η τουρκια που θελει να καταστει μεγαλη ηγεμονικη δυναμη και θελει ολα τα πετρελαια και τον ορυκτο πλουτο για να γινει μεγαλη οικονομια στη μεση ανατολη και στην Ελλαδα.Οι πολιτικοι μας ειναι κοντοφθαλμοι μικροι ανικανοι τυφλοι κυβερνητες(κατα Σεφερη) και πολιτικαντιδες και θα πουλησουν ακομα και την κυπρο για αλλη μια φορα.Ζουμε τραγικα μαυρες μερες για την Ελλαδα και την Κυπρο εαν αναλυσεις τα γεωστρατηγικα,τους οιωνους,και τα σχεδια των χωρων θα γινουν πολλες μετατοπισεις γεωστρατηγικες γιατι τα συμφεροντα ειναι τεραστια και το χρημα ειναι παρα πολυ στο αιγαιο και στην μεση ανατολη.Ο τυπος στην Ελλαδα βουιζει ,το πολιτικο συστημα ασκει μια εκκωφαντικη σιωπη γιατι θελει την ησυχια του
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,587 μηνύματα.
Ποιος ειναι ο ματαιοδοξος ιμπεριαλιστης?Τι ειναι ο ματαιοδοξος ιμπεριαλισμος?Εδω συγκρουονται κοσμοι και συμφεροντα εδω και 3000 χρονια μεχρι σημερα η μαχη δυσης με ανατολης.Τι ειναι ο ματαιοδοξος ιμπεριαλιστης?Απλα ο μεγας αλεξανδρος ηξερε οτι η περσικη απειλη για την Ελλαδα δεν θα σταματουσε εαν νικουσε μονο στη μαχη στη μικρα ασια και ετσι για να εξαλειψει την απειλη για ολους τους ελληνες πηγε μεχρι τις ινδιες και την εξαλειψε για την Ελλαδα.ΤΟ αιμα και ο πολεμος ειναι το ψωμοτυρι της ιστοριας,ο Μαρξ που ειναι της μοδας στους νεοτερους,ελεγε οτι η βια ειναι η μαμη της ιστοριας.Η ιστορια την κινει ο πολεμος.Μην κοιτας που εχουμε ειρηνη για καποια χρονια εδω στην αθηνα.Λιγο πιο περα στη μεση ανατολη γινεται πολεμος.Ο ιμπεριαλιστης στην εποχη μας ειναι η τουρκια που θελει να καταστει μεγαλη ηγεμονικη δυναμη και θελει ολα τα πετρελαια και τον ορυκτο πλουτο για να γινει μεγαλη οικονομια στη μεση ανατολη και στην Ελλαδα.Οι πολιτικοι μας ειναι κοντοφθαλμοι μικροι ανικανοι τυφλοι κυβερνητες(κατα Σεφερη) και πολιτικαντιδες και θα πουλησουν ακομα και την κυπρο για αλλη μια φορα.Ζουμε τραγικα μαυρες μερες για την Ελλαδα και την Κυπρο εαν αναλυσεις τα γεωστρατηγικα,τους οιωνους,και τα σχεδια των χωρων θα γινουν πολλες μετατοπισεις γεωστρατηγικες γιατι τα συμφεροντα ειναι τεραστια και το χρημα ειναι παρα πολυ στο αιγαιο και στην μεση ανατολη

Νομίζω είναι αδικος κόπος το να μιλάς στον συγκεκριμένο. Πριν κάνα δίμηνο έλεγε να ανοίξουν τα ευρωπαϊκά σύνορα για τους ανθρώπους της Αφρικής και της Μέσης Ανατολής. Είναι ειδική περίπτωση. Αλλά σας παρακαλώ όχι εδώ πολιτική. Εδώ ξεκινήσαμε για θέματα περί στρατού και όχι εξωτερικής πολιτικής.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Α για τοσο σοβαρους μιλαμε.Γελανε και οι κυπρινοι στην Παμβωτιδα

Πες τα να αγιάσει το στόμα σου. Αυτοί πάνε και σε κατηχητικά νομίζω για να αφυπνίζουν το πόπολο. Έχουμε πήξει στους σωτήρες με λόγια για πολλά χρόνια μετά τον Β' ΠΠ.
 

azula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η azula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Εγω δεν κινω τα νηματα.Ο λαος θα αποφασισει ποιους θελει.Δημοκρατια εχουμε.
 

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
οι κυπρινοι μονο να γελανε θελουνε αποτι καταλαβα.Αστους καρχαριες να κυβερνησουν.Μην ξεχνας ομως κατι βασικο.Στην δημοκρατια ο πολιτης πρεπει να ξερει να εξουσιαζεται αλλα και να εξουσιαζει.Με το χαμογελο δεν κανεις τιποτα.Με το χαμογελο και με ενα περιστροφο κατι κανεις.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ρώτησες:
Ποιος ειναι ο ματαιοδοξος ιμπεριαλιστης?Τι ειναι ο ματαιοδοξος ιμπεριαλισμος?

Απάντησες:

Απλα ο μεγας αλεξανδρος ηξερε οτι η περσικη απειλη για την Ελλαδα δεν θα σταματουσε εαν νικουσε μονο στη μαχη στη μικρα ασια και ετσι για να εξαλειψει την απειλη για ολους τους ελληνες πηγε μεχρι τις ινδιες και την εξαλειψε για την Ελλαδα.

Δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπέρα...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,587 μηνύματα.
Μετά από μία έρευνα θα μπορούσα να προσθέσω ότι χρειαζόμαστε οπωσδήποτε τις Γαλλικές φρεγάτες. Στην Ελλάδα έχουμε μόνο 2 είδη φρεγατών. Τον τύπο S' που διαθέτει αεροστρόβιλους πορείας Rolls Royce TYNE 2 X 5340 bhp οι οποίοι ουσιαστικά είναι βελτιωμένη τεχνολογία των μοντέλων του 1955!!!!ενώ εκτοξεύουν ακόμα τορπίλες.
Από την άλλη οι φρεγάτες τύπου Meko H200 είναι πιο καταθλιπτικές αφού έχουν 1 πυροβόλο 5 ιντσών/54, 2 συστήματα εγγύς προστασίας Phalanx, 8 Κ/Β Ε/Ε Harpoon, 16 Κ/Β Ε/Α ESSM (Envolved Sea Sparrow Missile) , 2 τριπλούς Τ/Λ Mk32, εκτοξευτής ΗΝ αντιμέτρων και ανάλογο ΗΝ εξοπλισμό. Δύναται να μεταφέρει ένα Ελικόπτερο S-70B-6 Aegean Hawk.

Μετά από όλα αυτά κρίνω απαραίτητη την αγορά των καινούργιων Γαλλικών φρεγατών αν κρίνουμε ότι η Τουρκία ήδη το 2017 προχώρησε στην αγορά τεσσάρων φρεγατών τύπου Meko H200. Θα τους αφήσουμε πολύ πίσω αλλά τα έξοδα θα είναι πολλά και λόγω της κρίσης του κορωνοιού τα πράγματα περιπλέκονται.

ναυτικο.jpg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,587 μηνύματα.
Στην ομιλία του στην Θεσσαλονίκη ο Πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης ανακοινώνει και επίσημα την αγορά τεσσάρων φρεγατών τύπου Belhara της Γαλλίας καθώς και 16 αερομαχητικα τύπου Rafale. Η Γαλλίδα Υπουργός Άμυνας Florence Parly ανακοινώνει με ενθουσιασμό την συμφωνία στον προσωπικό της λογαριασμό στο twitter.

maxresdefault.jpg
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το Πολεμικό Ναυτικό εκκινεί τις διαδικασίες για την ένταξη στον στόλο του 4 νέων Φρεγατών Πολλαπλού Ρόλου. Παράλληλα, εκσυγχρονίζει και αναβαθμίζει 4 Φρεγάτες ΜΕΚΟ, που ήδη διαθέτει.
Τα νέα σκάφη θα πλαισιωθούν, επίσης, από 4 ναυτικά ελικόπτερα ROMEO. Τα πιο αξιόμαχα στον κόσμο. ΄Έτσι, οι θάλασσες μας θωρακίζονται πιο αποτελεσματικά από ποτέ.

Νέες τορπίλες βαρέως τύπου για το Πολεμικό Ναυτικό
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Στην ομιλία του στην Θεσσαλονίκη ο Πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης ανακοινώνει και επίσημα την αγορά τεσσάρων φρεγατών τύπου Belhara της Γαλλίας καθώς και 16 αερομαχητικα τύπου Rafale. Η Γαλλίδα Υπουργός Άμυνας Florence Parly ανακοινώνει με ενθουσιασμό την συμφωνία στον προσωπικό της λογαριασμό στο twitter.

View attachment 71131

Axx καημένε γιάννη. Θα γεράσεις και τότε θα καταλάβεις ότι όλα τριγύρω αλλάζουν, αλλά στην Ελλάδα απλά προχωράμε τη ζωή για να την τελειώσουμε χωρίς ουσία. Μίζερο αλλά αληθινό φίλε μου. Από το 1970 η Ελλάδα αγοράζει και εκσυγχρονίζει όπλα και όταν πάμε για μια απλή σκοποβολή η κάνη έχει στραβώσει. Τότε το διαπιστώνουμε, όλως τυχαία. Κάνει μια επίσκεψη ρουτίνας ο νέος ΓΕΠΣ σε ακριτικές μονάδες και τις καναδέζες τζιπ με σπασμένα λάστιχα τις κρύβουν πίσω στην αποθήκη του όρχου, γιατί δεν κόπηκε κονδύλι για να αγοραστούν νέα λάστιχα. Τις αρβυλάκατους από τις χοντροποδάρες των Ελλήνων στρατιωτών (που έχουν πλατυποδία με χαρτί γιατρού ξαφνικά) τις κρύβουν σε κάτι σπασμένα ντουλάπια για να μην τις δει η επιθεώρηση και φυσικά ας μοσχοβολάει ο θάλαμος ... αντρίλα άπλυτη. Και φυσικά να μην τις δει το μάτι του ΓΕΠΣ και πέσουν "κεφάλια" (εικονικά).

Η Ελλάδα γενικά ως νομική εκπροσώπηση, έχει ένα χούι: να αγοράζει όπλα και φυσικά ο κάθε πρωθυπουργός χτίζει προσωπική καριέρα πάνω σε αυτό. Καλές συμφωνίες εξασφαλίζουν μια καριέρα μετά την πολιτική. Ο πρώην καγκελάριος Σρέντερ της Γερμανίας πλέον είναι ειδικός σύμβουλος της Γκάσπρομ. Οπότε βλέπεις για ποια συμφέροντα της Γερμανίας αγωνίστηκε και αυτός.

Να χαιρόμαστε που άλλοι ισχυροί θα μας πουλήσουν όπλα, όταν θα πουλήσουν επίσης όπλα και στης Τουρκιά, το θεωρώ λιγάκι κακό αστείο ειδικά όταν θα ματώσει η αποπληρωμή τους. Ναι ξέρω...έχουμε τους Τούρκους. Αλλά ρε φίλε, να χαίρομαι επειδή κάποιοι αναβαθμίζουν την καρέκλα τους, την προσωπική τους καριέρα και εγώ προσωπικά να έχω μηδενικό όφελος στην καθημερινή ζωή μου, το θεωρώ τρέλα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,587 μηνύματα.
Axx καημένε γιάννη. Θα γεράσεις και τότε θα καταλάβεις ότι όλα τριγύρω αλλάζουν, αλλά στην Ελλάδα απλά προχωράμε τη ζωή για να την τελειώσουμε χωρίς ουσία. Μίζερο αλλά αληθινό φίλε μου. Από το 1970 η Ελλάδα αγοράζει και εκσυγχρονίζει όπλα και όταν πάμε για μια απλή σκοποβολή η κάνη έχει στραβώσει. Τότε το διαπιστώνουμε, όλως τυχαία. Κάνει μια επίσκεψη ρουτίνας ο νέος ΓΕΠΣ σε ακριτικές μονάδες και τις καναδέζες τζιπ με σπασμένα λάστιχα τις κρύβουν πίσω στην αποθήκη του όρχου, γιατί δεν κόπηκε κονδύλι για να αγοραστούν νέα λάστιχα. Τις αρβυλάκατους από τις χοντροποδάρες των Ελλήνων στρατιωτών (που έχουν πλατυποδία με χαρτί γιατρού ξαφνικά) τις κρύβουν σε κάτι σπασμένα ντουλάπια για να μην τις δει η επιθεώρηση και φυσικά ας μοσχοβολάει ο θάλαμος ... αντρίλα άπλυτη. Και φυσικά να μην τις δει το μάτι του ΓΕΠΣ και πέσουν "κεφάλια" (εικονικά).

Μακάρι να ήμασταν γεωγραφικά αλλού αλλά δυστυχώς έχουμε επεκτατικους γείτονες. Είτε το θες είτε όχι είναι αναγκαίο φίλε να αγοράζουμε στρατιωτικό εξοπλισμό και να κρατάμε έναν γερό στρατό. Ξέρω ότι υπάρχουν πολλά θέματα αλλά δεν αποτελεί δικαιολογία αυτό. Μακάρι να επενδύαμε χρήματα κυρίως στα εσωτερικά θέματα ( Υγείας, Παιδείας κλπ. ) αλλά όσο έχουμε γείτονες που έχουν ambitions στα Ελληνικά εδάφη δεν μπορούμε να είμαστε ήρεμοι. Το Καστελόριζο βγάζει δε βγάζει την δεκαετία. Δεν γίνεται να επαναπαυομαστε σε εθνικά ζητηματα.

Να χαιρόμαστε που άλλοι ισχυροί θα μας πουλήσουν όπλα, όταν θα πουλήσουν επίσης όπλα και στης Τουρκιά, το θεωρώ λιγάκι κακό αστείο ειδικά όταν θα ματώσει η αποπληρωμή τους. Ναι ξέρω...έχουμε τους Τούρκους. Αλλά ρε φίλε, να χαίρομαι επειδή κάποιοι αναβαθμίζουν την καρέκλα τους, την προσωπική τους καριέρα και εγώ προσωπικά να έχω μηδενικό όφελος στην καθημερινή ζωή μου, το θεωρώ τρέλα.

Οι άλλοι κοιτάνε τα συμφέροντα τους. Κανένας δεν νοιάζεται για εμάς φίλε. Το ιδανικό είναι όπως είχα πει και παλιότερα να είχαμε δικές μας πολεμικες βιομηχανίες και να αναπτυσσουμε μόνοι μας τον εξοπλισμό μας και σχέδια για νέα όπλα- υπερόπλα. Κοίτα αν δεν αναβαθμιζοτανε ο στρατός θα είχες μια καλύτερη ζωή, στα ενδότερα της Μεγάλης Οθωμανικής αυτοκρατορίας του Sultan Recep Tayip Erdogan Ι

Είναι ένας φαύλος κύκλος φίλε nPb.

Χρειαζόμαστε μια πατριωτική κυβέρνηση που να στηρίξει επιτέλους την Άμυνα αυτής της χώρας, χωρίς να βλάπτει τα συμφέροντα του απλού πληθυσμού.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Η Τουρκία μόνο με έναν τρόπο μπορεί να πάθει ζημιά μεγατόνων. Με μια επίσκεψη από το ΔΝΤ. :)
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,587 μηνύματα.
Η Τουρκία μόνο με έναν τρόπο μπορεί να πάθει ζημιά μεγατόνων. Με μια επίσκεψη από το ΔΝΤ. :)

Η Τουρκική οικονομία πλήττεται συνεχώς. Σίγουρα θα έχουν επιπτώσεις ( παρόλα αυτά ο Ερντογάν πάει για ανέγερση μιας ακόμα έπαυλης προς τιμή στο Ματζικέρτ, πόσο ανόητος ηγέτης ).

Αλλά εγώ προσωπικά δεν θέλω κατάρρευση της οικονομίας τους. Λυπάμαι τον απλό τον Τούρκο που περνάει δύσκολα όπως και εγώ. Το μόνο που θα συμβεί με μια τέτοια κατάρρευση είναι να γεμίσει όλη η Ευρώπη με Τούρκους που θα ψάχνουν για καλύτερη ζωή και Τουρκάλες που θα πέφτουν θύματα ( ακόμα και κοριτσάκια ) στα χέρια αδίστακτων διακινητων λευκής σαρκός. Η ανθρωπότητα γνώρισε αυτή τη καταστροφή μια φορά, με την πτώση της ΕΣΣΔ και της Γιουγκοσλαβίας. Ποτέ να μην γνωρίσει άλλη τέτοια τραγωδία η ανθρωπότητα όπως την σκοτεινή δεκαετία του 90'

Εμείς δεν κοιτάμε να διαλύονται οικονομικά οι γείτονες αλλά να είμαστε δυνατοί εμείς. Όπως είναι στην παράδοση μας πάντα προστατευαμε τα εδάφη μας με πίστη. Από τα ακόντια και τα βέλη ενάντια σε μια ολόκληρη Περσική Αυτοκρατορία στα τουφέκια ενάντια σε μια ολόκληρη Οθωμανική αυτοκρατορία. Είναι στην παράδοση μας, ποτέ δεν λύγισαν οι Έλληνες.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Πες τα ρε Γιαννη για την ενισχυση της αμυνας.Ας μην τα βλεπουμε ολα με καχυποψια.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Η Τουρκική οικονομία πλήττεται συνεχώς. Σίγουρα θα έχουν επιπτώσεις ( παρόλα αυτά ο Ερντογάν πάει για ανέγερση μιας ακόμα έπαυλης προς τιμή στο Ματζικέρτ, πόσο ανόητος ηγέτης ).

Αλλά εγώ προσωπικά δεν θέλω κατάρρευση της οικονομίας τους. Λυπάμαι τον απλό τον Τούρκο που περνάει δύσκολα όπως και εγώ. Το μόνο που θα συμβεί με μια τέτοια κατάρρευση είναι να γεμίσει όλη η Ευρώπη με Τούρκους που θα ψάχνουν για καλύτερη ζωή και Τουρκάλες που θα πέφτουν θύματα ( ακόμα και κοριτσάκια ) στα χέρια αδίστακτων διακινητων λευκής σαρκός. Η ανθρωπότητα γνώρισε αυτή τη καταστροφή μια φορά, με την πτώση της ΕΣΣΔ και της Γιουγκοσλαβίας. Ποτέ να μην γνωρίσει άλλη τέτοια τραγωδία η ανθρωπότητα όπως την σκοτεινή δεκαετία του 90'

Εμείς δεν κοιτάμε να διαλύονται οικονομικά οι γείτονες αλλά να είμαστε δυνατοί εμείς. Όπως είναι στην παράδοση μας πάντα προστατευαμε τα εδάφη μας με πίστη. Από τα ακόντια και τα βέλη ενάντια σε μια ολόκληρη Περσική Αυτοκρατορία στα τουφέκια ενάντια σε μια ολόκληρη Οθωμανική αυτοκρατορία. Είναι στην παράδοση μας, ποτέ δεν λύγισαν οι Έλληνες.

Σίγουρα δεν ευχόμαστε να πάθει κάτι ο λαός αλλά και με τον Ερντογάνη παθαίνει και πεθαίνει ψυχοσωματικά. Ξέρεις πόσος κόσμος έχει καταστραφεί από την εποχή που έγινε το πραξικόπημα; Ανακρίσεις, φυλακίσεις και βασανιστήρια; Η Τουρκία δυστυχώς ότι πάθει, θα το πάθει από τα μέσα. Δεν είναι και λίγο πράγμα ο ηγέτης τους να έχει πρόγραμμα "προγραφών" για όσους δεν υπακούν την ρητορική μίσους του και την "ισλαμική" κατεύθυνση της Τουρκίας. Χιλιάδες καθηγητές Πανεπιστημίου, ανώτατοι Στρατιωτικοί, γιατροί, επιστήμονες και άλλοι κυνηγιούνται άγρια από την κυβέρνηση Ερντογάν με δυστυχώς κακό αποτέλεσμα (και για την οικογένειά τους). Η Τουρκία είναι νομίζω στα πρόθυρα του ΔΝΤ γι' αυτό και ο Ερντογάν κάνει αυτά τα θεατρικά νούμερα. Η πολιτική του έξοδος θα πρέπει να είναι ομαλή λόγω γήρατος...αν και ο χρόνος θα το δείξει.

Μεγάλο μέρος του ακαδημαϊκού και επιστημονικού κόσμου της Τουρκίας έστω και κρυφά, συμπαθούν την Ελλάδα και τους Έλληνες αλλά τα καθεστωτικά Τουρκικά ΜΜΕ δεν το δείχνουν αυτό για λόγους προπαγάνδας. Είναι απλοί άνθρωποι που έχουν ταξιδέψει, έχουν διαβάσει για την Ελλάδα. Νιώθουν περισσότερο Έλληνες από ορισμένους Έλληνες που βγάζουν σπυριά με την λέξη πατριώτης αλλά έχουν μια καλή θέση στο βαθύ δημόσιο.

Είναι Τούρκοι που δεν έχουν κάτι να χωρίσουν με τους Έλληνες και φυσικά δεν συμφωνούν με το πρόσωπο της Τουρκίας ως το κακό παιδί. Φυσικά στην όλη ιστορία οι μεγάλοι παίκτες ρίχνουν ζάρια, και δεν είναι άλλοι από τους Αμερικάνους, Ρώσους, φίλους Γάλλους και Άγγλους. Η δε Αμερική το παίζει σε διπλό ταμπλό: τα ίδια που λέει σε μας, λέει και από εκεί.

Για μένα η Τουρκία είναι μια χώρα συμπαθής κυρίως για τα υπέροχα γλυκά της (με τοπ τον μπακλαβά) και την ιστορία της έστω και αν ο Ελληνισμός υπέφερε. Βέβαια, ο ίδιος ο Ελληνισμός υπέφερε περισσότερο από τους Βούλγαρους ή τους Έλληνες γαιοκτήμονες στα μετέπειτα χρόνια που διοικούσαν κληρονομικά τεράστιες εκτάσεις με σκιώδεις μεθόδους και ήταν ο μοναδικός λόγος που η Ελλάδα δεν απέκτησε ποτέ Κτηματολόγιο!

@giannhs2001 αν δεις πόση μεγάλη αγροτική έκταση καταλαμβάνει η έπαυλη του πολιτικού Ζαϊμή στο δημοτικό διαμέρισμα Ρίο στην Πάτρα, θα μείνεις. Μάλιστα είναι δείγμα οικοδομικού σχεδίου εκτός ρυμοτομίας καθώς ο υπόλοιπος δρόμος (ότι έχει απομείνει από το οικόπεδο) είναι δημοτικός και για λόγους κυκλοφορίας είναι διπλής κατεύθυνσης ενώ χωράει το πολύ ένα αυτοκίνητο...πόσο μάλλον όταν περνάει η αστική συγκοινωνία ο οδηγός πρέπει να αλλάζει πολλές φανέλες λόγω ιδρώτα. Τέτοια παραδείγματα θα έπρεπε να μας ξυπνήσουν και να δούμε ποιος φταίει ή αποτελεί διαιωνίζουσα απειλή για την πρόοδο της χώρας μας. Ναι η εξωτερική πολιτική της Τουρκίας είναι ένα πρόβλημα. Εσωτερικά όμως, ο κοτζαμπατσισμός από τα λεγόμενα "τζάκια" και "καμινάδες" είναι αθεράπευτη νόσος. Σε όλες τις βασικές κυβερνητικές δομές και δημόσιους θεσμούς για πολλές δεκαετίες, βρίσκονται τουλάχιστον ένας απόγονος κάποιας οικογένειας "αγωνιστών" από εποχής Ναβουχοδονόσωρα του Α' αλλά με αλλαγμένο επίθετο λόγω γάμου και νοοτροπία κληρονομικής αξιώσεως (ότι η καρέκλα του ανήκει), αλλά κατά τα άλλα ...μας φταίει μόνο η δικτατορία της χούντας του '74, η χρυσή αυγή, η δικτατορία του Ερντογάν κλπ. Δεν κοιτάμε πρώτα το δικό μας οικόπεδο, να το καθαρίσουμε από τα ξερά χόρτα. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top