Εκμάθηση Γερμανικών - ψάχνω για φροντιστήριο με γκρουπ ενηλίκων

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος φροντιστήριο Γερμανικών (Αθήνα κέντρο-Ζωγράφου) με γκρουπ ενηλίκων. Εννοείται πως θα ψάξω αλλά θέλω να ξέρω αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος φροντιστήριο Γερμανικών (Αθήνα κέντρο-Ζωγράφου) με γκρουπ ενηλίκων. Εννοείται πως θα ψάξω αλλά θέλω να ξέρω αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία.
Καλημέρα σας έχω την ίδια απορία.
Βρήκατε κάτι;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Καλημέρα σας έχω την ίδια απορία.
Βρήκατε κάτι;

Φιλική συμβουλή. Καμία γλώσσα δεν μαθαίνεται σε χώρα που δεν είναι μητρική. Αν δεν υπάρχουν άλλοι λόγοι, μην πετάξεις λεφτά στην Ελλάδα για να μάθεις γερμανικά ...από Έλληνες που δεν έχουν μητρική τη γλώσσα αυτή και στο διάλειμμα να μιλάνε Ελληνικά, δεν αξίζει. :)
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Φιλική συμβουλή. Καμία γλώσσα δεν μαθαίνεται σε χώρα που δεν είναι μητρική. Αν δεν υπάρχουν άλλοι λόγοι, μην πετάξεις λεφτά στην Ελλάδα για να μάθεις γερμανικά ...από Έλληνες που δεν έχουν μητρική τη γλώσσα αυτή και στο διάλειμμα να μιλάνε Ελληνικά, δεν αξίζει. :)
Άρα λες να βρω native speaker?
Όντως θα είναι καλύτερη εμπειρία.
Πάντως αγγλικά έμαθα σε fluent επίπεδο εδώ στην Ελλάδα αλλά διάβαζα λογοτεχνία από παιδί και μιλούσα με ξένους ονλαιν οπότε την χρησιμοποιώ καθημερινά.
Πιστεύω αν βρω native speaker δασκάλα θα είναι καλό.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 818 μηνύματα.
Καλησπέρα,

οπως είπε κι ο @nPb καλύτερα να βρεις native speaker. Όταν μάθαινα Γαλλικά έκανα το ίδιο λάθος και πήγα σε φροντιστήριο Γαλλικών που φημιζόταν για τα γαλλικα στη πόλη που σπούδαζα. Μας τα έμαθε σε στυλ παπαγαλίας και αρκετοί κόπηκαν στις εξετάσεις. Ευτυχώς τα πέρασα.

Μιας που βρίσκομαι στην ίδια θέση επειδή μαθαίνω Γερμανικά αυτό το καιρό με σκοπό την μελλοντική μετανάστευση είτε στην Ελβετία ή Γερμανία έχω κατεβάσει αρκετά βιβλία και τα συνδέω με την επιστήμη μου. Τώρα το καλοκαίρι που κάνω επανάληψη τα μαθήματα των πρώτων ετών τα μαθαίνω και στα Γερμανικά.

Όποτε για να μην πολυλογώ μπορείς να βρεις native speaker στην περιοχή σου, online ή σε εφαρμογές στυλ discord και να αγοράσεις βιβλία λογοτεχνικά ή να τα συνδυάσεις με τις σπουδές σου. Με λίγα λόγια ότι σε βολεύει. Με συνεχείς εξάσκηση όπως γνωρίζεις θα τα καταφέρουμε
 

Tiktokerrr

Νεοφερμένος

Ο Tiktokerrr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ ότι εφόσον δεν έχεις μέχρι τώρα κάποια ιδιαίτερη επαφή με τη γερμανική γλώσσα πολύ σημαντικό είναι να μάθεις βήμα-βήμα τη γλώσσα με κάποιον native speaker. Έτσι θα εξασκήσεις καλύτερα το speaking, θα γίνεις πιο fluent και δε θα χρειάζεται να αποστηθίζεις παπαγαλία τους γραμματικοσυντακτικούς κανόνες. Είμαι πτυχιούχος B2 Goethe και πιστεύω ότι για να διατείνεσαι ότι ξέρεις καλά τη γλώσσα οφείλεις να χρησιμοποιείς με ευχέρεια και γερμανικά λεξικά. Ελπίζω να σε βοήθησα και εύχομαι καλή σταδιοδρομία & επιτυχής εκπλήρωση στόχων!
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.
Όντως μια φίλη μου Γερμανίδα μου είπε ότι καλύτερα θα μάθω από μια native speaker, διαφορετικά θα είμαι ακόμη ένα θύμα του "textbook german" και δεν θα μπορω να σταυρώσω πρόταση αν μιλήσω ποτέ με ντόπιο.
Όσο αναφορά τα βιβλία, έχετε κάποιες προτιμήσεις;
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Για ποιο επίπεδο;;;
Έχω ένα βιβλιαράκι από το δημοτικό που έχει τα απόλυτα βασικά, τύπου πως σε λένε, αριθμούς, αλφάβητο, καλημέρες καλησπέρες, χρώματα, χωρες, χόμπυ κτλ
Άρα θέλω για από Α2 και έπειτα.
Βέβαια η κοπέλα που θα μου κάνει μαθημα θα αποφασίσει το βιβλίο, αλλά θέλω να κάνω μια έρευνα αγοράς για πόσο ακριβά μιλάμε.
 

Tiktokerrr

Νεοφερμένος

Ο Tiktokerrr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Θα χαρώ πολύ να σε βοηθήσω. Όταν ήμουν επίπεδο α2 πήγαινα φροντιστήριο,ωστόσο β1 και β2 τα έκανα ιδιαίτερα.
A2: Magnet διδακτική σειρά και top fit a2 προετοιμασία για εξετάσεις
Β1: δεν έκανα διδακτική σειρά! Έκανα για προετοιμασία το Zertifikat B1 Neu και το Projekt B1.
B2: Το Projekt B2(αλλά είχα ήδη γερές βάσεις από το b1 επειδή είχα αυστηρή καθηγήτρια..)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Θα χαρώ πολύ να σε βοηθήσω. Όταν ήμουν επίπεδο α2 πήγαινα φροντιστήριο,ωστόσο β1 και β2 τα έκανα ιδιαίτερα.
A2: Magnet διδακτική σειρά και top fit a2 προετοιμασία για εξετάσεις
Β1: δεν έκανα διδακτική σειρά! Έκανα για προετοιμασία το Zertifikat B1 Neu και το Projekt B1.
B2: Το Projekt B2(αλλά είχα ήδη γερές βάσεις από το b1 επειδή είχα αυστηρή καθηγήτρια..)
ευχαριστω πολυ!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γνώρισε κανέναν γερμανό καθηγητή, τουρίστα, να πάτε να essen :P :book:
εχω ονλαιν φιλη Γερμανιδα τα τελευταια 2 χρονια και μπορω να κανω practice πανω της, αλλα φτην λυπαμαι
οσο για τουριστα.... αν γινει αυτο αντιο Ελλάδα:laugh:
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Καλησπέρα στην παρέα.
Άρχισα να διαβάζω λίγο μόνη μου για να μάθω τα βασικα- Α1 πριν κάνω με native speaker.
Έχω μια απορία για το fehlen. Σε άλλη μορφή το είδα ως fehlenden. Η κατάληξη -den απλά δείχνει ότι το ουσιαστικό που ακολουθεί είναι στον πληθυντικό;; Ή έχει να κάνει με το ρήμα ;

*Είναι λείπω vs έλλειψη, σωστά;
 
Τελευταία επεξεργασία:

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Καλησπέρα στην παρέα.
Άρχισα να διαβάζω λίγο μόνη μου για να μάθω τα βασικα- Α1 πριν κάνω με native speaker.
Έχω μια απορία για το fehlen. Σε άλλη μορφή το είδα ως fehlenden. Η κατάληξη -den απλά δείχνει ότι το ουσιαστικό που ακολουθεί είναι στον πληθυντικό;; Ή έχει να κάνει με το ρήμα ;

*Είναι λείπω vs έλλειψη, σωστά;
Καλησπέρα!Το fehlenden δεν το έχω συναντήσει προς το παρόν σε κείμενο, αλλά μια παρόμοια λέξη που γνωρίζω είναι το passend που σημαίνει ταιριαστός. Η αρχική σου λέξη από όσο είδα και στο λεξικό είναι fehlend , αυτός που λείπει, είναι δηλαδή επίθετο , όπως και το passend. Τώρα η κατάληξη -en στα επίθετα μπορεί να δείχνει ή τον πληθυντικό είτε και κάποια πτώση του ενικού. Στα ουσιαστικά δείχνει επίσης τον πληθυντικό πχ der Tourist - die Touristen.
 
Top