Εκμάθηση Γερμανικών εδώ ή στη Γερμανία;

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σκεφτομαι να παρω ενα πτυχιο γερμανικων εδω B2 επιπεδο OSD,απο οτι καταλαβα ομως οι καθηγητες για ιδιαιτερα γερμανικα την ειδαν καπως την δουλεια και ζητουν 12 με 15 ευρω την ωρα σαν να ειναι οδοντιατροι.Εχω μαθει απο μονος να γραφω φρασεις και χιλιαδες λεξεις και ασχολουμε καθημερινα παρα πολυ,το εχω πεισμα να μαθω πολυ καλα γερμανικα,ασχολουμαι εδω και 3-4 χρονια.Αυτο λοιπον που συμπερανα ειναι οτι δεν ασχολειται πλεον κανεις με τα γερμανικα ΕΔΩ γιατι ειναι πολυ ακριβα τα ιδιαιτερα και δεν υπαρχουν φροντιστηρια(στην περιοχη μου με 6000 δημο δεν εχει)...Εχει καποιος φυγει εξωτερικο να μαθει εκει γερμανικα αφου εξω ειναι ολα δωρεαν?Παραδειγμα στην Ελβετια στην Ζυριχη ειχε δωρεαν μαθηματα γερμανικων και σε 3 μηνες επερνες Β1 πιστοποιηση!!!!!χωρις να πληρωσεις ουτε 1 ευρω...Ετσι λοιπον σκεφτομαι αντι να πεταξω εδω τα λεφτα μου για 12 ευρω την ωρα,δλδ 400 ευρω περιπου τον μηνα,αντι λοιπον να πεταξω τα λεφτα μου να φυγω Ελβετια η Γερμανια,να βρω μια πανσιον και να πληρωνω και 500 ευρω τον μηνα,χαλαλι!!!ομως θα ειμαι μεσα σε κοσμο που μιλα γερμανικα συν οτι θα εχω δωρεαν μαθηματα..Εχει καποιος κανει κατι παρομοιο η σκεφτεται?Υστερα μπορει να βρω και καμια δουλεια Γερμανια η Ελβετια και αντι να πεταω τα λεφτα μου να βγαζω λεφτα μαθαινοντας παραλληλα και την γλωσσα πολυ καλυτερα!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top