Εκδρομή στη Σκόπελο και την Αλόνησσο

tazbour

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους.Η κοινοτητα Ανιχνευτων(απο Αθηνα) στην οποια ανηκω παει στα προαναφερθεντα νησια απο 25/7 εως 2/8.Πηγαινοντας ομως ολοι μας εκει για πρωτη φορα,δεν γνωριζουμε και πολλα πραγματα για τα μερη αυτα.Ετσι λοιπον,θα σας παραθεσω το προγραμμα μας και μετα τις αποριες μου.

Παρ.25/7:Αφιξη το βραδυ στην Αλονησσο,διαμονη στο Πατητηρι.
Σαβ.26/7:Πορεια το απογευμα απο Πατητηρι προς Μπαρπουντα,επιστροφη στο Πατητηρι
Κυρ.27/7:Πορεια Πατητηρι-Κοκκινοκαστρο-Στενη Βαλα.Διανυκτερευση στη Στενη Βαλα.
Δευτ.28/7:Πορεια Στενη Βαλα-Καλαμακι-Στενη Βαλα,επιστροφη με λεωφορειο στο Πατητηρι.
Τρ.29/7:Παμε Σκοπελο,διαμονη στην Πολη της Σκοπελου.
Τετ.30/7:Πορεια Πολη-Σεντουκια-Πανορμος.Διανυκτερευση στην παραλια.
Πεμ.31/7:Πορεια Πανορμος-Λουτρακι-Φαρος Γουρουνι.Διανυκτερευση στο Φαρο.
Παρ.1/8:Πορεια Γουρουνι-Γλωσσα,επιστροφη στην Πολη με λεωφορειο.
Σαβ.2/8:Επιστροφη στην Αθηνα.

Λοιπον.Και τωρα οι ερωτησεις:

1)Αξιζει να επισκεφτουμε την Παλια Αλονησσο;(περι τινος προκειται ακριβως


2)Τι πρεπει να δουμε οπωσδηποτε στην Αλονησσο;

3)Τι αξιζει περισσοτερο στη Σκοπελο να δει κανεις;

4)Εχετε καποια αλλη ιδεα να ριξετε στο <<τραπεζι>>;

5)Οταν θα μενουμε στο Πατητηρι,τι μπορουμε να κανουμε εκει;

6)Στην Πολη της Σκοπελου,εχει τιποτα ενδιαφερον;

7)Ποση ωρα κανει το πλοιο Αγ.Κωνσταντινο-Αλον. και Σκοπ.-Αγ.Κωνστ.;(JetFerry)

Aυτα.Και τωρα αναλαβετε δραση,παρακαλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ασχετο, αλλα εγω εχω παει Σκοπελο και Αλοννησο με την οικογενεια μου το... 1992! Οπως καταλαβαινεις δεν μπορω να σε διαφωτισω :P. Παντως οι γονεις μου λενε οτι ηταν παρα πολυ ωραια! Αν θυμηθω θα τους ρωτησω και θα σου πω (αν και αμφιβαλλω αν θυμουνται λεπτομερειες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flying Monarch

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους.Η κοινοτητα Ανιχνευτων(απο Αθηνα) στην οποια ανηκω παει στα προαναφερθεντα νησια απο 25/7 εως 2/8.Πηγαινοντας ομως ολοι μας εκει για πρωτη φορα,δεν γνωριζουμε και πολλα πραγματα για τα μερη αυτα.Ετσι λοιπον,θα σας παραθεσω το προγραμμα μας και μετα τις αποριες μου.

Παρ.25/7:Αφιξη το βραδυ στην Αλονησσο,διαμονη στο Πατητηρι.
Σαβ.26/7:Πορεια το απογευμα απο Πατητηρι προς Μπαρπουντα,επιστροφη στο Πατητηρι
Κυρ.27/7:Πορεια Πατητηρι-Κοκκινοκαστρο-Στενη Βαλα.Διανυκτερευση στη Στενη Βαλα.
Δευτ.28/7:Πορεια Στενη Βαλα-Καλαμακι-Στενη Βαλα,επιστροφη με λεωφορειο στο Πατητηρι.
Τρ.29/7:Παμε Σκοπελο,διαμονη στην Πολη της Σκοπελου.
Τετ.30/7:Πορεια Πολη-Σεντουκια-Πανορμος.Διανυκτερευση στην παραλια.
Πεμ.31/7:Πορεια Πανορμος-Λουτρακι-Φαρος Γουρουνι.Διανυκτερευση στο Φαρο.
Παρ.1/8:Πορεια Γουρουνι-Γλωσσα,επιστροφη στην Πολη με λεωφορειο.
Σαβ.2/8:Επιστροφη στην Αθηνα.

Λοιπον.Και τωρα οι ερωτησεις:

1)Αξιζει να επισκεφτουμε την Παλια Αλονησσο;(περι τινος προκειται ακριβως


2)Τι πρεπει να δουμε οπωσδηποτε στην Αλονησσο;

3)Τι αξιζει περισσοτερο στη Σκοπελο να δει κανεις;

4)Εχετε καποια αλλη ιδεα να ριξετε στο <<τραπεζι>>;

5)Οταν θα μενουμε στο Πατητηρι,τι μπορουμε να κανουμε εκει;

6)Στην Πολη της Σκοπελου,εχει τιποτα ενδιαφερον;

7)Ποση ωρα κανει το πλοιο Αγ.Κωνσταντινο-Αλον. και Σκοπ.-Αγ.Κωνστ.;(JetFerry)

Aυτα.Και τωρα αναλαβετε δραση,παρακαλω.


Λοιπόν αρχικά να σου πω ότι εγώ ήταν να μείνω 6 μέρες Αλόνησσο και τελικά πήραμε το καράβι την 3η μέρα και πήγαμε Σκόπελο :lol:

Από Αλόνησσο η Παλιά Χώρα ήταν ότι πιο όμορφο είδα!αξίζει πραγματικά!και να πάτε ψηλά ψηλά σ'ένα μαγαζί που έχει με καταπληκτικά σιροπιαστά, και κάθεσαι και έχεις και θέα τη θάλασσα (πάτε νωρίς γιατί κατά τις 8 γίνεται πανικός). Επίσης αξίζει να κάνετε βόλτα με καραβάκι στο θαλάσσιο πάρκο!εμείς είδαμε και δελφινάκια και φώκια!

Στο Πατητήρι δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο...έχει εστιατόρια, καφέ, μαγαζάκια με σουβενίρ...αλλά είναι όμορφα δε μπορώ να πω. Αξίζει βέβαια να δοκιμάσετε το ιταλικό παγωτό σ'ένα μαγαζάκι εκεί στο κέντρο κέντρο!Το χει μια Ιταλίδα...λογικά θα την πάρεις είδηση :D

Η Σκόπελος έχει πολύ ωραίες παραλίες και κατά τη γνώμη μου καλύτερη ήταν ο Στάφυλος!(είδα και τον Πρόδρομα τον Σκοπελίτη εκεί :D στην μπροστινή ξαπλώστρα καθόταν:lol:). Από νυχτερινή ζωή δεν έχω τίποτα ιδιαίτερο να σου προτείνω γιατί προτιμάω τα ήσυχα μέρη που μάλλον δε θα σας αρέσουν εσάς :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top