Εισαγωγή σε σχολή μετά από χρόνια

denpap1985

Νεοφερμένος

Ο denpap1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα, το 2004 είχα εισαχθεί σε Τμήμα του Πανεπιστημίου Πειραιώς το οποία λόγω διαφόρων προβλημάτων δεν κατάφερα να το παρακολουθήσω. Στην εν λόγω σχολή είμαι ακόμη εγγεγραμένος και όπως ενημερώθηκα σε 2,5 χρόνια θα διαγραφώ λόγω κάποιου νόμου που ψηφίστηκε το 2020 ή το 2021. Υπόψιν πως έχω περάσει μόνο τρία (3) μαθήματα και πως δεν δικαιούμαι βιβλία.
Η ερώτηση που θα ήθελα να κάνω είναι η εξης, επειδή το πτυχίο πλέον μου είναι απαραίτητο λόγω του ότι ασκώ το επάγγελμα του λογιστή, δικαιούμαι χωρίς πανελλήνιες να περάσω σε κάποιο νέο Α.Ε.Ι. ή Τ.Ε.Ι. (αφού φυσικά πρώτα αιτηθώ τη διαγραφή μου από το ΠΑ.ΠΕΙ.); Υπάρχει δηλαδή κάποιος άλλος τρόπος εισαγωγής;
Σας Ευχαριστώ.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Μόνο πανελλήνιες
 

denpap1985

Νεοφερμένος

Ο denpap1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 537 μηνύματα.
Καλησπέρα, το 2004 είχα εισαχθεί σε Τμήμα του Πανεπιστημίου Πειραιώς το οποία λόγω διαφόρων προβλημάτων δεν κατάφερα να το παρακολουθήσω. Στην εν λόγω σχολή είμαι ακόμη εγγεγραμένος και όπως ενημερώθηκα σε 2,5 χρόνια θα διαγραφώ λόγω κάποιου νόμου που ψηφίστηκε το 2020 ή το 2021. Υπόψιν πως έχω περάσει μόνο τρία (3) μαθήματα και πως δεν δικαιούμαι βιβλία.
Η ερώτηση που θα ήθελα να κάνω είναι η εξης, επειδή το πτυχίο πλέον μου είναι απαραίτητο λόγω του ότι ασκώ το επάγγελμα του λογιστή, δικαιούμαι χωρίς πανελλήνιες να περάσω σε κάποιο νέο Α.Ε.Ι. ή Τ.Ε.Ι. (αφού φυσικά πρώτα αιτηθώ τη διαγραφή μου από το ΠΑ.ΠΕΙ.); Υπάρχει δηλαδή κάποιος άλλος τρόπος εισαγωγής;
Σας Ευχαριστώ.
Χωρίς εξετάσεις μόνο στο ΕΑΠ, όπου υπάρχουν δίδακτρα και είναι εξ αποστάσεως. Για τα υπόλοιπα ΑΕΙ (δεν υπάρχουν πλέον ΤΕΙ) μόνο πανελλήνιες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μήπως γνωρίζεις αν για τις φετινές θα έπρεπε να είχα δηλώσει έως 31/12/2022;
Η προθεσμία έχει λήξει.
 

denpap1985

Νεοφερμένος

Ο denpap1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 537 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Πάντως για πανελλήνιες χρειάζεται κάποια προετοιμασία οπότε τώρα δεν νομίζω να προλαβαίνες να διαβάσεις, ανάλογα και την κατεύθυνση βέβαια, για να γράψεις τουλάχιστον ένα 8-9.
 

Νικολης2004

Νεοφερμένος

Ο Νικολης2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα, το 2004 είχα εισαχθεί σε Τμήμα του Πανεπιστημίου Πειραιώς το οποία λόγω διαφόρων προβλημάτων δεν κατάφερα να το παρακολουθήσω. Στην εν λόγω σχολή είμαι ακόμη εγγεγραμένος και όπως ενημερώθηκα σε 2,5 χρόνια θα διαγραφώ λόγω κάποιου νόμου που ψηφίστηκε το 2020 ή το 2021. Υπόψιν πως έχω περάσει μόνο τρία (3) μαθήματα και πως δεν δικαιούμαι βιβλία.
Η ερώτηση που θα ήθελα να κάνω είναι η εξης, επειδή το πτυχίο πλέον μου είναι απαραίτητο λόγω του ότι ασκώ το επάγγελμα του λογιστή, δικαιούμαι χωρίς πανελλήνιες να περάσω σε κάποιο νέο Α.Ε.Ι. ή Τ.Ε.Ι. (αφού φυσικά πρώτα αιτηθώ τη διαγραφή μου από το ΠΑ.ΠΕΙ.); Υπάρχει δηλαδή κάποιος άλλος τρόπος εισαγωγής;
Σας Ευχαριστώ.
συγγνώμη φίλε αλλά δεν δικαιούσαι. το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το λεγόμενο 10% όπου στην ουσία ουσία κάνεις αίτηση για να εισαχθεί σε ΑΕΙ αλλά νμζ οι αιτούντες έχουν χρονικό περιθωριο από το οποίο έδωσαν πανελλήνιες έως και 2 χρόνια
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Εγω το μονο που εχω να σου πω οτι ειχα τελειωσει μια σχολη το 2006 και εδωσα πανελληνιες φετος και περασα εκει που ηθελα για να αλλαξω επαγγελμα και καριερα.Ειμαι 40 ετων
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Μπορείς να βρεις προπτυχιακό λογιστικής σε κάποιο κολλέγιο.
Μπαίνεις χωρίς εξετάσεις αλλά είναι ιδιωτικά, περίπου 5-6κ/έτος .
Δεν ξέρω βέβαια τι ισχύει για την αναγνώριση πτυχίου
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
μακρυα απο κολλεγια σε ειδικοτητες που χρειαζεται αδεια ασκησεως επαγγελματος.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
συγγνώμη φίλε αλλά δεν δικαιούσαι. το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το λεγόμενο 10% όπου στην ουσία ουσία κάνεις αίτηση για να εισαχθεί σε ΑΕΙ αλλά νμζ οι αιτούντες έχουν χρονικό περιθωριο από το οποίο έδωσαν πανελλήνιες έως και 2 χρόνια
Δεν δικαιούται 10%.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπέρα, το 2004 είχα εισαχθεί σε Τμήμα του Πανεπιστημίου Πειραιώς το οποία λόγω διαφόρων προβλημάτων δεν κατάφερα να το παρακολουθήσω. Στην εν λόγω σχολή είμαι ακόμη εγγεγραμένος και όπως ενημερώθηκα σε 2,5 χρόνια θα διαγραφώ λόγω κάποιου νόμου που ψηφίστηκε το 2020 ή το 2021. Υπόψιν πως έχω περάσει μόνο τρία (3) μαθήματα και πως δεν δικαιούμαι βιβλία.
Η ερώτηση που θα ήθελα να κάνω είναι η εξης, επειδή το πτυχίο πλέον μου είναι απαραίτητο λόγω του ότι ασκώ το επάγγελμα του λογιστή, δικαιούμαι χωρίς πανελλήνιες να περάσω σε κάποιο νέο Α.Ε.Ι. ή Τ.Ε.Ι. (αφού φυσικά πρώτα αιτηθώ τη διαγραφή μου από το ΠΑ.ΠΕΙ.); Υπάρχει δηλαδή κάποιος άλλος τρόπος εισαγωγής;
Σας Ευχαριστώ.
Διαγράφεσαι από σχολή και δίνεις πανελλήνιες για την περίπτωσή σου.

Εγώ αυτό που θα έκανα βέβαια θα ήταν να γραφόμουν σε εσπερινό επαλ να έπαιρνα μια ειδικότητα και να έδινα πανελλήνιες από εκεί. Έχει πολύ καλά τμήματα και σε χαμηλότερη βάση με πιο εύκολα μαθήματα. Αλλά θέλει δύο χρόνια ενασχόληση μέχρι να φτάσεις σε αυτό το σημείο.

Εαν ρωτάς για να δώσεις κατατακτήριες, η απάντηση είναι όχι.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Εγώ αυτό που θα έκανα βέβαια θα ήταν να γραφόμουν σε εσπερινό επαλ να έπαιρνα μια ειδικότητα και να έδινα πανελλήνιες από εκεί. Έχει πολύ καλά τμήματα και σε χαμηλότερη βάση με πιο εύκολα μαθήματα. Αλλά θέλει δύο χρόνια ενασχόληση μέχρι να φτάσεις σε αυτό το σημείο.

Δεν νομίζω ότι τον συμφέρει να πάει σε εσπερινό ΕΠΑΛ. Από ΓΕΛ η λογιστικη του ΠΑΔΑ είχε 12.000 μόρια, είναι κάτι πολύ βατό, με έναν χρόνο προετοιμασίας το έχει. Ακόμα και για ΟΠΑ να στοχεύει θέλει κάτω από 16.000 μόρια.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι τον συμφέρει να πάει σε εσπερινό ΕΠΑΛ. Από ΓΕΛ η λογιστικη του ΠΑΔΑ είχε 12.000 μόρια, είναι κάτι πολύ βατό, με έναν χρόνο προετοιμασίας το έχει. Ακόμα και για ΟΠΑ να στοχεύει θέλει κάτω από 16.000 μόρια.
Μακάρι να το έχει.

Απλά στο εσπερινό θα εξεταστεί σε πολύ ευκολότερα μαθήματα.

Καλή επιτυχία τού εύχομαι.
 
Top