Εισαγωγή σε ΑΕΙ μετά από 30 χρόνια

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Πραγματι τα βιβλια του ευγενειδη ειναι πολυ καλα, εξαιρετικα , αλλα ειναι ειναι γραμμενα για τον σκοπο που θελουν να υπηρετησουν. Δεν μπορεις να μαθεις μαθηματικα πανελληνιων γελ μεσα απο εκει.

Ναι σίγουρα, τα μαθηματικά είναι ιδιάζουσα περίπτωση, αλλά υπάρχει και η λύση του arnos.gr.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,486 μηνύματα.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,486 μηνύματα.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,486 μηνύματα.
Νομίζω η Κεραμεως αυτοπροσώπως.
Τι να πει και αυτη η δύσμοιρη? Αυτη δεν ειναι σε θεση να συνθεση μια απλη υποθεση.
Της ειπαν στην βουλη ..και τι κανατε να αποφοιτουν οι νεοι γρηγοροτερα απο τα πανεπιστημια?
Και η παροιμιώδης απαντησαρα... ε πως δεν καναμε, τους διωχνουμε στα 6 χρονια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Τι να πει και αυτη η δύσμοιρη? Αυτη δεν ειναι σε θεση να συνθεση μια απλη υποθεση.
Της ειπαν στην βουλη ..και τι κανατε να αποφοιτουν οι νεοι γρηγοροτερα απο τα πανεπιστημια?
Και η παροιμιώδης απαντησαρα... ε πως δεν καναμε, τους διωχνουμε στα 6 χρονια.

Θα μείνει στην ιστορία αυτή σίγουρα. Πάντως αν τελικά παραμείνει αυτό το ν+2 και δεν το καταργήσει καμμια επόμενη κυβέρνηση της συμφοράς, προβλέπω στα 6 χρόνια που θα ξεκινήσει να ισχύει αυτό το μέτρο, να καεί πολύς κοσμάκης που θα χρωστάει ένα δύο μαθήματα για το πτυχίο, μαζί με τους αιωνιους...
Φανταζεσαι να είσαι δύο μαθήματα πριν το τέλος και να σου πουν διαγράφεσαι και χάνεις τους κόπους τόσων χρόνων; Εφιάλτης! Ούτε ο Σπίλμπεργκ δεν πρέπει να γράφει τέτοια σενάρια...
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Τα ΙΕΚ 1) Δεν αναγνωριζονται στο Εξωτερικο,
Επειδή τωρα το πρόσεξα μπορω να σε διορθώσω σε κάτι?

Δεν ισχύει αυτο.. το δίπλωμα ιεκ ειναι επιπέδου 5 και ειναι αναγνωρισμενο απο την ΕΕ.

αυτο που δεν εχει κάποια αναγνώριση ειναι η βεβαίωση κατάρτισης που παίρνεις με την ολοκλήρωση των σπουδων που ομως η μορφη της με την φωτογραφια κλπ δίνει την εντυπωση πτυχίου.

γενικα τι βεβαίωση να έχεις (βεκ) τι δίπλωμα να έχεις.. Αν ο εργοδοτης δεν θελει να το προσμετρησει σαν προσόν δεν κάνεις κατι..

Για πανεπιστημιακο τίτλο οπως ειχα μαθει το 2019 που ημουν ακομα ιεκ νομιζω υπαρχει (δεν ξερω αν ισχυει ακομα) Το επίδομα πτυχίου ΑΕΙ που αν σε προσλάβει δεν μπορεί να αγνόησει τις σπουδες σου ο εργοδότης.

στην χειρότερη δεν σε προσλαμβάνει αν συκωσεις ανάστημα λογω σπουδων... η στο λεει εκ το προτέρων οτι δεν μπορεί να σε πληρώνει σύμφωνα με το πτυχίο :P:P


αυτ
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή τωρα το πρόσεξα μπορω να σε διορθώσω σε κάτι?

Δεν ισχύει αυτο.. το δίπλωμα ιεκ ειναι επιπέδου 5 και ειναι αναγνωρισμενο απο την ΕΕ.

αυτο που δεν εχει κάποια αναγνώριση ειναι η βεβαίωση κατάρτισης που παίρνεις με την ολοκλήρωση των σπουδων που ομως η μορφη της με την φωτογραφια κλπ δίνει την εντυπωση πτυχίου.

γενικα τι βεβαίωση να έχεις (βεκ) τι δίπλωμα να έχεις.. Αν ο εργοδοτης δεν θελει να το προσμετρησει σαν προσόν δεν κάνεις κατι..

Για πανεπιστημιακο τίτλο οπως ειχα μαθει το 2019 που ημουν ακομα ιεκ νομιζω υπαρχει (δεν ξερω αν ισχυει ακομα) Το επίδομα πτυχίου ΑΕΙ που αν σε προσλάβει δεν μπορεί να αγνόησει τις σπουδες σου ο εργοδότης.

στην χειρότερη δεν σε προσλαμβάνει αν συκωσεις ανάστημα λογω σπουδων... η στο λεει εκ το προτέρων οτι δεν μπορεί να σε πληρώνει σύμφωνα με το πτυχίο :P:P


αυτ
Το λες και μονος σου . Ειναι επιπεδου 5. Δεν ειναι οπως τα Πανεπιστημια/ΤΕΙ που ειναι επιπεδου 6, μεταπτυχιακα επιπεδου 7. Αλλιως θα δει ο εργοδοτης το βιογραφικο σου με πτυχιο επιπεδου 6 και αλλιως επιπεδου 5. Επισης οτι τα ΙΕΚ αναγνωριζονται στο Εξωτερικο πρωτη φορα το ακουω
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Το λες και μονος σου . Ειναι επιπεδου 5. Δεν ειναι οπως τα Πανεπιστημια/ΤΕΙ που ειναι επιπεδου 6, μεταπτυχιακα επιπεδου 7. Αλλιως θα δει ο εργοδοτης το βιογραφικο σου με πτυχιο επιπεδου 6 και αλλιως επιπεδου 5. Επισης οτι τα ΙΕΚ αναγνωριζονται στο Εξωτερικο πρωτη φορα το ακουω

δεν μπορούμε όλοι να ήμαστε του πανεπιστημίου.. άλλοι δεν το'χουν, αλλους δεν τους αφηνει το κράτος / η κοινωνία (σου λεει θέλουμε και απλούς εργάτες να δουλευουν τζάμπα! αφου και εδω εχουν γραφτεί!!! ) άλλοι δεν θελουν απο μόνοι τους να προχωρήσουν σπουδές ή δεν χρειάζεται γιατι ειναι οκ!!

Εγω νομίζεις ξερω αν το' χω ή αν δεν το'χω? ούτε εγω ξέρω απλα βλεπω τι αντιμετώπιση εχω στην αγορά εργασίας και τι μου λενε οταν προσδοκώ το κατι καλύτερο στην δουλειά.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν μπορούμε όλοι να ήμαστε του πανεπιστημίου.. άλλοι δεν το'χουν, αλλους δεν τους αφηνει το κράτος / η κοινωνία (σου λεει θέλουμε και απλούς εργάτες να δουλευουν τζάμπα! αφου και εδω εχουν γραφτεί!!! ) άλλοι δεν θελουν απο μόνοι τους να προχωρήσουν σπουδές ή δεν χρειάζεται γιατι ειναι οκ!!

Εγω νομίζεις ξερω αν το' χω ή αν δεν το'χω? ούτε εγω ξέρω απλα βλεπω τι αντιμετώπιση εχω στην αγορά εργασίας και τι μου λενε οταν προσδοκώ το κατι καλύτερο στην δουλειά.
Καλα στην Ελλαδα μη περιμενεις πολλα. Οταν ατομα με διδακτορικο ειναι ανεργα, δεν βαδιζουμε και στα καλυτερα μονοπατια ως χωρα.

Εγω θεωρω τα παντα σπουδες. Απο μια επιστημη μεχρι μια τεχνη. Πχ ενας υδραυλικος εμαθε μια τεχνη. Μπορω να σου πω οτι ενας υδραυλικος σημερα μπορει να βγαζει πιο πολλα απο εναν μεσο γιατρο, ενα μεσο δημοσιογραφο, ενα μεσο δικηγορο. Πικρη αληθεια αλλα αυτη ειναι και σε οποιον αρεσει
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Καλα στην Ελλαδα μη περιμενεις πολλα. Οταν ατομα με διδακτορικο ειναι ανεργα, δεν βαδιζουμε και στα καλυτερα μονοπατια ως χωρα.

Εγω θεωρω τα παντα σπουδες. Απο μια επιστημη μεχρι μια τεχνη. Πχ ενας υδραυλικος εμαθε μια τεχνη. Μπορω να σου πω οτι ενας υδραυλικος σημερα μπορει να βγαζει πιο πολλα απο εναν μεσο γιατρο, ενα μεσο δημοσιογραφο, ενα μεσο δικηγορο. Πικρη αληθεια αλλα αυτη ειναι και σε οποιον αρεσει


φυσικά! το εχω γραψει και εγώ δεν χρειάζονται ολοι πτυχίο, ομως ειναι και κάποιοι που χρειάζονται καθε βοήθεια που μπορουν να δεχτούν για να μην γίνουν αποτυχημένοι (βαριά λέξη ομως η κοινωνία την χρησιμοποιεί... με ευκολία σωστά?)
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
φυσικά! το εχω γραψει και εγώ δεν χρειάζονται ολοι πτυχίο, ομως ειναι και κάποιοι που χρειάζονται καθε βοήθεια που μπορουν να δεχτούν για να μην γίνουν αποτυχημένοι (βαριά λέξη ομως η κοινωνία την χρησιμοποιεί σωστά?)
Φίλε αποτυχημένος είναι ο οκνος που δεν ασχολήθηκε με κατι στη ζωη του, και θελησε να καθεται ξαπλα στο καναπε. Βεβαια υπαρχουν και αποτυχημενοι που δεν εμαθαν καθολου τιποτα, ανελαβαν την επιχειρηση του μπαμπα, το παιζουν επιχιερηματιες αλλα δυστυχως εχουν κανει μια τρυπα στο νερο.
 

Porfira

Νεοφερμένος

Η Porfira αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ναι σίγουρα, τα μαθηματικά είναι ιδιάζουσα περίπτωση, αλλά υπάρχει και η λύση του arnos.gr.
Όχι! Οχι! Πεταμένα λεφτά! Έχει δωρεάν βιντεομαθηματα στη γνωστή εφαρμογή ( You....) αν δεν μπορεί να πάει κάποιος φροντιστήριο, συνδυαστικά με κάποιο βοήθημα. Το λέω εγώ που τους πλήρωσα και τελικά με βοήθησαν τα δωρεάν βιντεομαθηματα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,486 μηνύματα.
Όχι! Οχι! Πεταμένα λεφτά! Έχει δωρεάν βιντεομαθηματα στη γνωστή εφαρμογή ( You....) αν δεν μπορεί να πάει κάποιος φροντιστήριο, συνδυαστικά με κάποιο βοήθημα. Το λέω εγώ που τους πλήρωσα και τελικά με βοήθησαν τα δωρεάν βιντεομαθηματα.
Το σταμπα εχει αλλη γλυκα. Πορφυρα ποια ειναι αυτη η διευθυνση -you... -να ξερουμε αν χρειαστει?
 

ρενακι 13

Νεοφερμένος

Η ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
δειτε εδω https://www.youtube.com/channel/UCa2bfKKJiuoTcCvfHyxbyDw
κι εδω https://www.youtube.com/channel/UCyS-VOHB3LddD700hP0XtmA
εμενα με βοηθησαν και οι δυο παντως!
το χειροτερο μου,οταν ο καθηγητης,ελεγε αυτα θα τα θυμαστε απ το γυμνασιο...που εγω τελειωσα το γυμνασιο,οταν πηρε ο γκαλης ο γιαννακης και τ αλλα παιδια το πρωταθλημα!!
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
το χειροτερο μου,οταν ο καθηγητης,ελεγε αυτα θα τα θυμαστε απ το γυμνασιο...που εγω τελειωσα το γυμνασιο,οταν πηρε ο γκαλης ο γιαννακης και τ αλλα παιδια το πρωταθλημα!!

Σε νιωθω! :hehe: :pardon:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όχι! Οχι! Πεταμένα λεφτά! Έχει δωρεάν βιντεομαθηματα στη γνωστή εφαρμογή ( You....) αν δεν μπορεί να πάει κάποιος φροντιστήριο, συνδυαστικά με κάποιο βοήθημα. Το λέω εγώ που τους πλήρωσα και τελικά με βοήθησαν τα δωρεάν βιντεομαθηματα.
Αληθεια, γιατι δε σε βοηθησαν τα μαθηματα του Αρνος? Ειχα ξεκινησει να παρακολουθω καποια προαπαιτουμενα που εχει για ΕΑΠ, που τα λεει "Μαθηματικη Υποδομη", ειναι δωρεαν για ενα μηνα και μου φανηκε πολυ κατανοητος ο καθηγητης, καθως τα πηγαινε με τη σειρα.. Δεν εχω αγορασει βεβαια καποια συνδρομη ακομα, αλλα τι σε χαλασε σε αυτα γενικα?

Να, αυτα εδω εννοω https://www.arnos.gr/aei/mathimatika/mathimatiki-ypodomi
 
Τελευταία επεξεργασία:

Porfira

Νεοφερμένος

Η Porfira αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αληθεια, γιατι δε σε βοηθησαν τα μαθηματα του Αρνος? Ειχα ξεκινησει να παρακολουθω καποια προαπαιτουμενα που εχει για ΕΑΠ, που τα λεει "Μαθηματικη Υποδομη", ειναι δωρεαν για ενα μηνα και μου φανηκε πολυ κατανοητος ο καθηγητης, καθως τα πηγαινε με τη σειρα.. Δεν εχω αγορασει βεβαια καποια συνδρομη ακομα, αλλα τι σε χαλασε σε αυτα γενικα?

Να, αυτα εδω εννοω https://www.arnos.gr/aei/mathimatika/mathimatiki-ypodomi
[/QUOTE]
Στα μαθήματα των πανελλαδικών αναφέρομαι, εμπεριέχει ελάχιστες ασκήσεις σε αοθ και μαθηματικά . Συγκεκριμένα στα μαθηματικά διδάσκονται μόνο οι ασκήσεις του βιβλίου. Όσων αφορά τη διδασκαλία της θεωρίας θα έλεγα πως μου έδωσε την εντύπωση διεκπεραιωτικη διαδικασίας, και επιπλέον δεν μου ήταν κατανοητά. Σε αντίθεση με τα δωρεάν βιντεομαθηματα στη γνωστή εφαρμογή 😉 που καταλάβαινα τα πάντα, με ποικίλες ασκήσεις όσων αφορά το βαθμό δυσκολίας και όχι μόνο.[/QUOTE][/QUOTE]
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top