Εγγραφές πρωτοετών

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 537 μηνύματα.
Περίμενα 45 λεπτά στα ΕΛΤΑ για να στείλω ταχυδρομικώς την αίτηση και τα λοιπά δικαιολογητικά. Το θετικό, βέβαια, είναι ότι έστειλα το πρώτο μου γράμμα! :playboy:


αφού έστειλες το πρώτο σου γράμμα ήρθε η ώρα να μάθεις και τα μυστικά των συναλλαγών με τα ΕΛΤΑ. Όταν μπορούμε να το αποφύγουμε (τώρα μάλλον δεν γινόταν λόγω προθεσμιών) δεν πατάμε ποτέ το πόδι μας στα ΕΛΤΑ τις πρώτες μέρες του μήνα γιατί πληρώνονται συντάξεις, επιδόματα. Επίσης αυτήν την εποχή πληρώνονται δόσεις ΕΝΦΙΑ (η προθεσμία είναι η τελευταία μέρα του μήνα αλλά ο κλασικός Έλληνας περιμένει την τελευταία στιγμή ή το και πέντε). Επίσης δεν πηγαίνουμε τέλος του έτους (λόγω δώρων και καρτών για χριστούγεννα πρωτοχρονιά και γιατί τότε λήγει η προθεσμία πληρωμής τελών κυκλοφορίας (ισχύει ότι και για τον ΕΝΦΙΑ). Αν πας τις άλλες μέρες τα πράγματα είναι κατά κανόνα πολύ πιο γρήγορα. Το καλό με τα Ελτά είναι ότι είναι αρκετά γρήγορα. όσες φορές έχω στείλει κάτι Αθήνα φτάνει την επόμενη ή την μεθεπόμενη μερα και μιλάμε για απλές επιστολές όχι επείγοντα, συστήμενα κλπ.

Απλα περασε στο πανεπιστημιο κρητης και απ'οτι μου ειπε η προθεσμια ηταν μεχρι χθες και εχει αγχωθει αρκετα


και γιατί ρωτάει εσένα (και συ με τη σειρά σου το forum) και δεν παίρνει τη γραμματεία της σχολής του ένα τηλέφωνο; αυτές είναι λεπτές καταστάσεις και μόνο η γραμματεία μπορεί να σου δώσει έγκυρη απάντηση
 

petrossss

Νεοφερμένος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Σύμφωνα με την ανακοίνωση του Πανεπιστημίου Πειραιώς η προθεσμία για τις ταυτοποιησεις είναι απο 3 έως 8 Οκτωβρίου και γίνονται αλφαβητικά. Το θέμα είναι πως το επίθετο μου ξεκινά από Σ και πρέπει να πάω στις 8 Οκτώβρη. Τα μαθήματα όμως ξεκινούν στις 7 Οκτώβρη. Άρα τι κάνω; Πρέπει να πάω ή να μην πάω στις 7 Οκτώβρη;
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σύμφωνα με την ανακοίνωση του Πανεπιστημίου Πειραιώς η προθεσμία για τις ταυτοποιησεις είναι απο 3 έως 8 Οκτωβρίου και γίνονται αλφαβητικά. Το θέμα είναι πως το επίθετο μου ξεκινά από Σ και πρέπει να πάω στις 8 Οκτώβρη. Τα μαθήματα όμως ξεκινούν στις 7 Οκτώβρη. Άρα τι κάνω; Πρέπει να πάω ή να μην πάω στις 7 Οκτώβρη;

Προφανως θα πας και στις 7 οκτωβρίου.
 

Panagiwtatakii

Νεοφερμένος

Η Panagiwtatakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Στο πρόγραμμα της σχολής μου λέει ότι έχω την ίδια ώρα 3 διαφορετικά μαθήματα...Πάω απλά σε όποιο θέλω;
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 537 μηνύματα.
Στο πρόγραμμα της σχολής μου λέει ότι έχω την ίδια ώρα 3 διαφορετικά μαθήματα...Πάω απλά σε όποιο θέλω;

Μου φαίνεται δύσκολο να έχει βγάλει σχολή πρόγραμμα στο οποίο συμπίπτουν τρία μαθήματα του α εξαμήνου. ναι οι παραδόσεις δεν είναι υποχρεωτικές και ειδικά σε μεγαλύτερα εξάμηνα που υπάρχει επιλογή μαθημάτων μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο αλλά στο πρώτο έτος από δύσκολο έως αδύνατο. Βεβαιώσου ότι έχεις το σωστό πρόγραμμα, ότι κοιτάς τα σωστά μαθήματα και δες μήπως σε ορισμένα μαθήματα γίνεται χωρισμός σε τμήματα με αλφαβητικό τρόπο.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο πρόγραμμα της σχολής μου λέει ότι έχω την ίδια ώρα 3 διαφορετικά μαθήματα...Πάω απλά σε όποιο θέλω;


Αρχικά μετά από σημερινή ανακοίνωση, θα πρέπει τόσο εσύ όσο και όλοι οι εισαχθέντες στο ΑΠΘ να κάνουν την Διαδικασία ολοκλήρωσης εγγραφών Επιτυχόντων Πανελλαδικών Εξετάσεων 2019 - Ενεργοποίηση φοιτητικής ιδιότητας: 2/10/19 έως 11/10/2019 https://dps.auth.gr/el/node/3254
 

Panagiwtatakii

Νεοφερμένος

Η Panagiwtatakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Μου φαίνεται δύσκολο να έχει βγάλει σχολή πρόγραμμα στο οποίο συμπίπτουν τρία μαθήματα του α εξαμήνου. ναι οι παραδόσεις δεν είναι υποχρεωτικές και ειδικά σε μεγαλύτερα εξάμηνα που υπάρχει επιλογή μαθημάτων μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο αλλά στο πρώτο έτος από δύσκολο έως αδύνατο. Βεβαιώσου ότι έχεις το σωστό πρόγραμμα, ότι κοιτάς τα σωστά μαθήματα και δες μήπως σε ορισμένα μαθήματα γίνεται χωρισμός σε τμήματα με αλφαβητικό τρόπο.

Πρόκειται για το παιδαγωγικό.


https://www.google.com/url?sa=t&sou...Vaw0rAWYjsMINXIgIIKdSLbd7&cshid=1570008510388
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 537 μηνύματα.


Το λινκ έχει το πρόγραμμα αλλά δεν βοηθάει γιατί δεν διαχωρίζει τα εξάμηνα (Α,Γ, Ε κλπ.) και το σχετικό φίλτρο δεν λειτουργεί. στον οδηγό σπουδών του τμήματος, σελίδα 31(θα τον βρεις εδώ https://www.eled.auth.gr/documents19/Οδηγός Σπουδών 2019-2020.pdf
φαίνονται τα μαθήματα του Α εξαμήνου. Θα δεις ότι οι φοιτητές του Α εξαμήνου είναι χωρισμένοι στα δυο αλφαβητικά και κάθε ομάδα παρακολουθεί διαφορετικά μαθήματα. Θα πας στη στήλη που εντάσσεσαι με βάση το αρχικό του επιθέτου σου και θα δεις ποια μαθήματα θα παρακολουθήσεις αυτό το εξάμηνο (είναι εκείνα που αναφέρουν μονάδες ects στην σχετική στήλη). Στη συνέχεια ψάξε στο πρόγραμμα για να βρεις αυτά τα μαθήματα. Κάτι μου λέει ότι δεν θα υπάρχουν μαθήματα που να συμπίπτουν.
 

Panagiwtatakii

Νεοφερμένος

Η Panagiwtatakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Το λινκ έχει το πρόγραμμα αλλά δεν βοηθάει γιατί δεν διαχωρίζει τα εξάμηνα (Α,Γ, Ε κλπ.) και το σχετικό φίλτρο δεν λειτουργεί. στον οδηγό σπουδών του τμήματος, σελίδα 31(θα τον βρεις εδώ https://www.eled.auth.gr/documents19/%ce%9f%ce%b4%ce%b7%ce%b3%cf%8c%cf%82%20%ce%a3%cf%80%ce%bf%cf%85%ce%b4%cf%8e%ce%bd%202019-2020.pdf
φαίνονται τα μαθήματα του Α εξαμήνου. Θα δεις ότι οι φοιτητές του Α εξαμήνου είναι χωρισμένοι στα δυο αλφαβητικά και κάθε ομάδα παρακολουθεί διαφορετικά μαθήματα. Θα πας στη στήλη που εντάσσεσαι με βάση το αρχικό του επιθέτου σου και θα δεις ποια μαθήματα θα παρακολουθήσεις αυτό το εξάμηνο (είναι εκείνα που αναφέρουν μονάδες ects στην σχετική στήλη). Στη συνέχεια ψάξε στο πρόγραμμα για να βρεις αυτά τα μαθήματα. Κάτι μου λέει ότι δεν θα υπάρχουν μαθήματα που να συμπίπτουν.

Νομίζω πως καταλαβα.Σε ευχαριστώ πολύ με βοήθησες αρκετά!!!


Ξέρεις μήπως το σημαίνουν οι αριθμοί που έχει κάτω από τα ects ; :)
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 537 μηνύματα.
Νομίζω πως καταλαβα.Σε ευχαριστώ πολύ με βοήθησες αρκετά!!!


Ξέρεις μήπως το σημαίνουν οι αριθμοί που έχει κάτω από τα ects ; :)


ects ονομάζονται οι πιστωτικές μονάδες. Κάθε μάθημα αντιστοιχεί σε συγκεκριμένο αριθμό μονάδων. Για να πάρεις πτυχίο πρέπει τα μαθήματα που θα επιλέξεις να φτάνουν σε ένα συγκεκριμένο σύνολο. Πληροφορίες για αυτά θα βρεις στον οδηγό σπουδών. Στα πρώτα εξάμηνα τα μαθήματα είναι κατά κανόνα υποχρεωτικά οπότε δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς με ects. Απλά στον οδηγό σπουδών σου δείχνουν το μάθημα που παρακολουθείς. Αν κάτω από το μάθημα (στη στήλη που αντιστοιχεί στο όνομά σου) έχει αριθμό ects το παρακολουθείς αν δεν έχει δεν το έχεις αυτό το εξάμηνο.
 

Panagiwtatakii

Νεοφερμένος

Η Panagiwtatakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
ects ονομάζονται οι πιστωτικές μονάδες. Κάθε μάθημα αντιστοιχεί σε συγκεκριμένο αριθμό μονάδων. Για να πάρεις πτυχίο πρέπει τα μαθήματα που θα επιλέξεις να φτάνουν σε ένα συγκεκριμένο σύνολο. Πληροφορίες για αυτά θα βρεις στον οδηγό σπουδών. Στα πρώτα εξάμηνα τα μαθήματα είναι κατά κανόνα υποχρεωτικά οπότε δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς με ects. Απλά στον οδηγό σπουδών σου δείχνουν το μάθημα που παρακολουθείς. Αν κάτω από το μάθημα (στη στήλη που αντιστοιχεί στο όνομά σου) έχει αριθμό ects το παρακολουθείς αν δεν έχει δεν το έχεις αυτό το εξάμηνο.


Στον οδηγό σπουδών τα μαθήματα του α εξαμήνου είναι 7 ενώ στο πρόγραμμα έχει +1 που έχει να κάνει με εργαστήριο και δεν αναφέρεται στον οδηγό.Οσον αφορά τα ects ασχολούμαι δηλαδή μ αυτά στο 2ο ετος;
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 537 μηνύματα.
Στον οδηγό σπουδών τα μαθήματα του α εξαμήνου είναι 7 ενώ στο πρόγραμμα έχει +1 που έχει να κάνει με εργαστήριο και δεν αναφέρεται στον οδηγό.Οσον αφορά τα ects ασχολούμαι δηλαδή μ αυτά στο 2ο ετος;


Το εργαστήριο θα είναι λογικά πρακτικής. Για το τι είναι το ects δες εδώ https://www.auth.gr/ects
 

Panagiwtatakii

Νεοφερμένος

Η Panagiwtatakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.

Panagiwtatakii

Νεοφερμένος

Η Panagiwtatakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Έκανα την ηλεκτρονική προεγγραφή στο απθ και τώρα είδα ότι έπρεπε να την εκτυπωσω...προσπαθω να ξαναμπώ στην καταχώρηση των στοιχείων αλλά μου λέει ότι έχω ήδη καταχωρήσει τα στοιχεία μου..Τι κάνω τωρα;;;;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Λοιπόν και το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών) έβγαλε ανακοίνωση για την ταυτοποίηση από την Πέμπτη 03/10/2019 έως και την Τετάρτη 16/10/2019! :)
Έχω τις εξής απορίες:
Εκτυπωμένη και υπογεγραμμένη την αίτηση ηλεκτρονικής εγγραφής που έγινε μέσω της
εφαρμογής του Υπουργείου Παιδείας (με γνήσιο της υπογραφής από ΚΕΠ στην περίπτωση
αποστολής των δικαιολογητικών)
1. Δηλαδή πάω στα ΚΕΠ με την εκτυπωμένη αίτηση εγγραφής που μου έδωσε το site του υπουργείου παιδείας και ζητάω να την υπογράψω μπροστά στον υπάλληλο με βεβαίωση γνησίου υπογραφής;
2. Η δική μου αίτηση λόγω και το ότι αναγράφει και τη διαγραφή από την προηγούμενη σχολή, είναι 2 σελίδες. Οπότε ζητάω να υπογράψω και τις δύο σελίδες κάτω κάτω, σωστά;

Για τους άρρενες φοιτητές μόνο: ένα αποδεικτικό που αναγράφει τον αριθμό μητρώου αρρένων.
3. Που το βρίσκω αυτό; Οικογενειακή κατάσταση να υποθέσω;

Σε περίπτωση φοίτησης σε άλλο Τμήμα η διαγραφή θα πραγματοποιηθεί Υπηρεσιακά με βάση
τη δήλωση του φοιτητή κατά την ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής του.
Εάν η διαγραφή έχει ζητηθεί ήδη από τον ίδιο τον φοιτητή θα πρέπει να κατατεθεί στη
γραμματεία και η Βεβαίωση Διαγραφής.
4. Εγώ έκανα το αίτημα / επέλεξα το checkbox μέσω της πλατφόρμας του υπουργείου (δεν πήγα από τη σχολή να κάνω μόνος μου διαγραφή). Άρα όσον αφορά αυτό δεν χρειάζεται κάτι έτσι;
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν και το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών) έβγαλε ανακοίνωση για την ταυτοποίηση από την Πέμπτη 03/10/2019 έως και την Τετάρτη 16/10/2019! :)
Έχω τις εξής απορίες:

1. Δηλαδή πάω στα ΚΕΠ με την εκτυπωμένη αίτηση εγγραφής που μου έδωσε το site του υπουργείου παιδείας και ζητάω να την υπογράψω μπροστά στον υπάλληλο με βεβαίωση γνησίου υπογραφής;
2. Η δική μου αίτηση λόγω και το ότι αναγράφει και τη διαγραφή από την προηγούμενη σχολή, είναι 2 σελίδες. Οπότε ζητάω να υπογράψω και τις δύο σελίδες κάτω κάτω, σωστά;


3. Που το βρίσκω αυτό; Οικογενειακή κατάσταση να υποθέσω;


4. Εγώ έκανα το αίτημα / επέλεξα το checkbox μέσω της πλατφόρμας του υπουργείου (δεν πήγα από τη σχολή να κάνω μόνος μου διαγραφή). Άρα όσον αφορά αυτό δεν χρειάζεται κάτι έτσι;


1. ναι,πας και ζητας βεβαιωση γνησιου υπογραφης,θα την υπογράψεις εκει στο ΚΕΠ,πρεπει να εχεις μαζι σου ταυτοτητα/διαβατηριο.
2. και τις δυο σελιδες νομιζω
4. δεν χρειαζεται κατι αλλο,αν θες να εισαι σιγουρος μπορεις να στειλεις e-mail στην γραμματεια της προηγουμενης σχολης να σου στειλουν στο e-mail βεβαιωση διαγραφης.
για το 3 ξερω μονο οτι εχει κατι να κανει με τον στρατο
"Σε κάθε νομαρχία και κάθε στρατολογικό γραφείο τηρείτα, όμοιο αντίτυπο του μητρώου αρρένων όλων των δήμων και κοινοτήτων, που υπάγονται στην περιφέρειά τους"
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν και το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών) έβγαλε ανακοίνωση για την ταυτοποίηση από την Πέμπτη 03/10/2019 έως και την Τετάρτη 16/10/2019! :)
Έχω τις εξής απορίες:

1. Δηλαδή πάω στα ΚΕΠ με την εκτυπωμένη αίτηση εγγραφής που μου έδωσε το site του υπουργείου παιδείας και ζητάω να την υπογράψω μπροστά στον υπάλληλο με βεβαίωση γνησίου υπογραφής;
2. Η δική μου αίτηση λόγω και το ότι αναγράφει και τη διαγραφή από την προηγούμενη σχολή, είναι 2 σελίδες. Οπότε ζητάω να υπογράψω και τις δύο σελίδες κάτω κάτω, σωστά;


3. Που το βρίσκω αυτό; Οικογενειακή κατάσταση να υποθέσω;


4. Εγώ έκανα το αίτημα / επέλεξα το checkbox μέσω της πλατφόρμας του υπουργείου (δεν πήγα από τη σχολή να κάνω μόνος μου διαγραφή). Άρα όσον αφορά αυτό δεν χρειάζεται κάτι έτσι;


1. Ναι
2. Ναι
3. Θα ζητήσεις από τον Δήμο που είσαι γραμμένος να σου χορηγήσει "πιστοποιητικό εγγραφής στα μητρώα
αρρένων" ή οποιοδήποτε άλλο πιστοποιητικό στο οποίο αναγράφεται ο αριθμός μητρώου σου
4. Δεν χρειάζεται τίποτα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Ξεκινάω Δευτέρα και στο site δεν έχει βγάλει καν πρόγραμμα, να αγχωθώ; :hehe:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top