Εγγεγραμμένος σε 2 μεταπτυχιακά;

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
ποιοι δεν έχουν διδακτορικά;Σε αυτά τα φροντιστήρια συνήθως συνεργάζονται καθηγητές ΑΕΙ και κάνουν αυτές τις εργασίες.Κάθε διδακτορικό πάει 5-6χιλιάρικα. Υπολόγισε αν κανει ένας καθηγητής 5-6το χρόνο ποσα μαύρα βγάζει, φυσικά δίνει ένα ποσοστό στο φροντιστήριο
Μάλλον δεν έχεις ιδέα τι είναι ένα διδακτορικό αλλιώς αποκλείεται να θεωρούσες ότι μπορεί κάποιος, ακόμα και αν είναι καθηγητής του αντικειμένου για χρόνια, να βγάλει κάτι τόσο μεγάλο σε τόσο λίγο χρόνο. Μόνο να το γράψεις θες μήνες, φαντάσου να κάνεις την αναζήτηση/παρατήρηση/πειράματα ή ότι άλλο χρειάζεσαι για την ερευνά σου πόσο χρειάζεται. Σε όλους παίρνει τόσα χρόνια και ο άλλος θα το κάνει στο 6μηνο... Καθηγητές είναι, όχι Θεοί.
Και μόνο που διαχωρίζεις τις επιστήμες και λες ότι μόνο όσες έχουν κλινικά/εργαστηριακά πειράματα δίνουν κάτι σημαντικό στην επιστήμη δείχνει ότι έχεις πολλά να μάθεις. Κάθε τι στην επιστήμη είναι σημαντικό και φυσικά ποτέ δεν γίνεται μια διατριβή να είναι μόνο ανασκόπηση, πρέπει να βάλεις και την δικιά σου παρατήρηση/συμβολή που θα απαντάει επιστημονικά ερωτήματα, όσο θεωρητική και αν είναι αυτή. Το ότι έχουμε γεμίσει τόσους διδακτορικούς έχει να κάνει με την πτυχιομανία της χώρας. Σαφώς και κάποια έχουν πολύ καλύτερη ποιότητα αλλά το να βγάζεις άχρηστη τόση δουλειά δεν είναι ωραίο. Ξανασκέψου μερικά πράγματα, ο κόσμος δεν πάει μπροστά μόνο με την Ιατρική.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

O άλλος πριν από πάνω έλεγε για γνωστό του που κάνει προπτυχιακό και διδακτορικό μαζί. Πάτε καλά ρε; Τι είναι τα διδακτορικά;
Αυτό γίνεται και ξέρω άτομα που το κάνουν αλλά θέλει πάρα πολύ κόπο και φυσικά ο άλλος να ασχολείται σοβαρά με την επιστήμη full time
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το ότι έχουμε γεμίσει τόσους διδακτορικούς έχει να κάνει με την πτυχιομανία της χώρας

Αυτό εδώ είναι το ζουμί της υπόθεσης. Και ισχύει και για τα παράλληλα πτυχία. Από εκεί και πέρα, ούτε εξάμηνο προπτυχιακού με διπλωματική μεταπτυχιακού δεν βγαίνει, αν κάποιος τα κάνει σοβαρά και το ξέρω γιατί εγώ επιβλέπω διπλωματικές και ξέρω πόσο πιέζω για να βγουν.

Η διαδικασία του διδακτορικού και η δυσκολία που περνάει κάποιος για να το ολοκληρώσει είναι εξαιρετικά μεγάλο θέμα, που θα μας βγάλει εκτός θέματος (κάτι που είμαστε ήδη). Μπορούμε όμως να την αναλύσουμε σε άλλο thread, ειδικά γι' αυτό.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Άντε πάλι. Όταν γενικεύουμε κάτι είναι απόρροια της μέσης τιμής Μ. Αν εσυ Κανεις εξαιρέσεις των εξαιρέσεων δε θα βρούμε άκρη. Εγώ ξέρω άλλον που αντέγραψε όλη την διατριβή ανατομίας από παλαιότερη διατριβή και τι έγινε; Ακραίες τιμές είναι αυτές

Έχουν βγει τρεις στατιστικολάγνοι για κυνήγι. Ο πρώτος πυροβολάει ένα ελάφι και χτυπάει τριάντα μέτρα αριστερά. Ατάραχο το ελάφι. Ο δεύτερος χτυπάει τριάντα μέτρα δεξιά. Ατάραχο το ελάφι. Ο τρίτος φωνάζει «Το χτυπήσαμε!»

Δεν είναι πάντα καλή εκτιμήτρια ο μέσος όρος, απλά να το αναφέρουμε, γιατί δε μας φταίνε κάπου τα μαθηματικά τα κακόμοιρα να τα ξεπουπουλιάζουμε όπως μας βολεύουν...
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχουν βγει τρεις στατιστικολάγνοι για κυνήγι. Ο πρώτος πυροβολάει ένα ελάφι και χτυπάει τριάντα μέτρα αριστερά. Ατάραχο το ελάφι. Ο δεύτερος χτυπάει τριάντα μέτρα δεξιά. Ατάραχο το ελάφι. Ο τρίτος φωνάζει «Το χτυπήσαμε!»

Δεν είναι πάντα καλή εκτιμήτρια ο μέσος όρος, απλά να το αναφέρουμε, γιατί δε μας φταίνε κάπου τα μαθηματικά τα κακόμοιρα να τα ξεπουπουλιάζουμε όπως μας βολεύουν...
Δηλαδή υποστηρίζεις ότι η κατανομή δεν είναι κανονική ;
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Δηλαδή υποστηρίζεις ότι η κατανομή δεν είναι κανονική ;

Η κατανομή ποιων; Των «νοθευμένων» διδακτορικών που δίνουν τα εργοστάσια (pun intended) μαζικής παραγωγής διδακτορικών;. Σαν συνάρτηση, ας πούμε, του χρόνου; Δεν καταλαβαίνω τι γίνεται εδώ πέρα, πραγματικά, έχω μπερδευτεί.

Πίσω στο θέμα μας, συζητούσα με γνωστό μου που σκεφτόταν να κάνει δύο μεταπτυχιακά μαζί - δεύτερο έτος στο ένα και έλεγε να εγγραφεί και σε άλλο - και του έκοψε τα φτερά το τρέχον μεταπτυχιακό του, μιας και δεν το επιτρέπει. Προς επιβεβαίωση των παραπάνω.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η κατανομή ποιων; Των «νοθευμένων» διδακτορικών που δίνουν τα εργοστάσια (pun intended) μαζικής παραγωγής διδακτορικών;. Σαν συνάρτηση, ας πούμε, του χρόνου; Δεν καταλαβαίνω τι γίνεται εδώ πέρα, πραγματικά, έχω μπερδευτεί.

Πίσω στο θέμα μας, συζητούσα με γνωστό μου που σκεφτόταν να κάνει δύο μεταπτυχιακά μαζί - δεύτερο έτος στο ένα και έλεγε να εγγραφεί και σε άλλο - και του έκοψε τα φτερά το τρέχον μεταπτυχιακό του, μιας και δεν το επιτρέπει. Προς επιβεβαίωση των παραπάνω.


Δες εδώ πως υπολογίζονται τα μόρια στις μόνιμες θέσεις ΠΕ. Και δες σε κάθε προκυτηξη ποσα έχει ο τελευταίος. Τότε θα καταλάβεις ότι για να διοριστεί κάποιος μόνιμος στα 30 ή θα πρέπει να δουλεύει μόνιμα σε διοικητική θέση από τα 23 ή θα πρέπει να έχει διδακτορικό μαζί με δεύτερο πτυχίο. Αλλιώς φυσικά μπορεί να περιμένει έως ότου αποκτήσει την πλήρη εμπειρία και πάρει όσο μόρια θα έπαιρνε με συναφές διδακτορικό και δεύτερο πτυχίο, δηλαδή 600 μόρια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στην Αθήνα για να έχεις ελπίδες θέλεις πάνω από 1600 μόρια σε θέση ΠΕ. Χωρίς διδακτορικό, ένας με βαθμό πτυχίου 7,5 με δεύτερο πτυχίο, με ένα συναφές μεταπτυχιακό, με άριστη γνώση αγγλικών και γερμανικών και με 20 μήνες προϋπηρεσία έχει 1525 μόρια. Άρα τι πρέπει να κάνει; Φυσικά να δουλέψει άλλον 1-2 χρόνια και ίσως έχει ελπίδες. Αν είχε διδακτορικό όμως παίρνει αμέσως 400 μόρια παραπάνω και έχει 1925 άρα διορίζεται με την επόμενη προκήρυξη
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν είχε διδακτορικό όμως παίρνει αμέσως 400 μόρια παραπάνω και έχει 1925 άρα διορίζεται με την επόμενη προκήρυξη

Να ξέρεις ότι ο δογματισμός δεν βοήθησε ποτέ κανέναν να προχωρήσει τη σκέψη του!
Σου το λέω επειδή σε πολλά θέματα απαντάς με ύφος "αποφασίζουμε και διατάσσουμε"!

Θα σε εκπλήξω λοιπόν λέγοντάς σου ότι οι θεωρητικές επιστήμες είναι σοβαρότατες, ότι στις διατριβές τους υπάρχει έρευνα και σίγουρα δεν είναι ούτε άγονες ούτε υποβαθμισμένες (εύκολα μπορείς να το ψάξεις), ότι η Ιατρική δεν είναι η μόνη επιστήμη που αξίζει και ότι ο μέσος όρος των υποψήφιων διδακτόρων βγάζει τα μάτια του επί χρόνια πάνω από τα βιβλία προκειμένου να παρουσιάσει μια δουλειά που τον αντιπροσωπεύει και που είναι άξια να του δώσει τον τίτλο. Για τα "παιχνίδια" μεταξύ καθηγητών και υποψηφίων διδακτόρων ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον σου δοθεί η ευκαιρία να τα δεις και από την αντίθετη πλευρά.

Και τέλος σοβαρολογείς ότι θα πάρει κάποιος την απόφαση να κάνει διδακτορικό μόνο και μόνο για ν΄αυξήσει τα μόριά του και να διοριστεί καθηγητής;
Το διδακτορικό δεν είναι ένα μονοετές μεταπτυχιακό που το ξεπετάς και παίρνεις και κάποια μόρια παραπάνω για όπου σου χρειαστούν. Το διδακτορικό θέλει μεράκι και αφοσίωση και αν δεν τα διαθέτεις, ακόμα και να το αρχίσεις σε 5-6 μήνες το πολύ θα το έχεις παρατήσει (ξέρω πολλούς τέτοιους)!
Για ρώτησε κάποιον απ΄ όλους αυτούς που περιμένουν να διοριστούν τι θα προτιμούσαν; Να κάνουν διδακτορικό ή να κάνουν τον γύρο της παραμεθορίου μέχρι να μπορέσουν να συγκεντρώσουν τα μόρια και να έρθουν κοντά στο σπίτι τους; Εγώ σου λέω με βεβαιότητα ότι θα ετοίμαζαν βαλίτσες!

Τώρα αν συμπτωματικά έτυχε να έχεις κάποια παραδείγματα που να σου έδωσαν αυτή την εντύπωση που έχεις, δεν ξέρω τι να σου πω ... Μπορεί να έπεσες στην περίπτωση! (ας το εξηγήσουν οι μαθηματικοί:D).
Τα πράγματα πάντως δεν είναι καθόλου έτσι όπως τα περιγράφεις!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Δηλαδή υποστηρίζεις ότι η κατανομή δεν είναι κανονική ;
αν δεν εχεις τα δεδομενα δεν μπορεις να ξερεις.πρεπει να κανεις ελεγχο υποθεσεων με επιπεδο σημαντικοτητας ή ακομα και τεστ του kolmogorov.o μαρκος ο βασιλης ξερει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

επισης να τονισω οπως σωστα ειπε οτι ο ο μαρκος ο βασιλης οτι ο δειγματικος μεσος εκτιμα τη μεση τιμη και μαλιστα αμεροληπτα
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Όσα δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top