Είναι τα ταξίδια υπερτιμημένα;

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,494 μηνύματα.
Πριν από λίγο διάβασα σε ενα θρεντ ετι μια φορά να δίνεται η γνωστή συμβουλή "ταξίδεψε όσο πιο πολύ μπορείς" και θέλω να σας ρωτήσω το εξής:
Θεωρείτε ότι τα ταξίδια είναι υπερτιμημένα;

Νομίζω ότι έχει γίνει κάποιο είδος μόδας το να ταξιδεύουμε όσο πιο πολύ μπορούμε και συχνά πυκνά να ανταγωνίζομαστε μεταξύ μας για το ποιος πήγε που και πόσες φορές. Προσωπικά ναι έχω αναμνήσεις από ταξίδια που έχω κάνει, αλλά ομολογώ ότι δεν μπορώ να καταλάβω όλον αυτόν τον χαμό που γίνεται γύρω από αυτά και την καραμέλα "κάνε όσα πιο πολλά ταξίδια μπορείς".
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Πριν από λίγο διάβασα σε ενα θρεντ ετι μια φορά να δίνεται η γνωστή συμβουλή "ταξίδεψε όσο πιο πολύ μπορείς" και θέλω να σας ρωτήσω το εξής:
Θεωρείτε ότι τα ταξίδια είναι υπερτιμημένα;

Νομίζω ότι έχει γίνει κάποιο είδος μόδας το να ταξιδεύουμε όσο πιο πολύ μπορούμε και συχνά πυκνά να ανταγωνίζομαστε μεταξύ μας για το ποιος πήγε που και πόσες φορές. Προσωπικά ναι έχω αναμνήσεις από ταξίδια που έχω κάνει, αλλά ομολογώ δεν μπορώ να καταλάβω όλον το χαμό που γίνεται γύρω από αυτά και την καραμέλα "κάνε όσα πιο πολλά ταξίδια μπορείς".
Τα ταξίδια είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για να γνωρίσεις έναν νέο πολιτισμό,να έρθεις σε επαφή με άλλους ανθρώπους,να δεις νέα μέρη κλπ.Ακομα και εντός της χώρας που μένεις, αξίζουν κατά τη γνώμη μου περισσότερο απ'οτι τα υλικά αγαθά.
Χαίρομαι όταν ακούω ανθρώπους να παροτρύνουν και τους υπόλοιπους να ταξιδέψουν. Αυτό με τον ανταγωνισμό που αναφέρεις το έχω παρατηρήσει αλλά όχι τόσο έντονα,δε χρειάζεται να εστιάζουμε εκεί.
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα ταξίδια δεν αρέσουν σε όλους και δεν είναι και τόσο παράξενο αυτό.
Το πώς βιώνει κάποιος ένα ταξίδι είναι πολύ προσωπικό.
Κάποιος μπορεί να πάει ταξίδι και να γνωρίσει ανθρώπους μιας άλλης χώρας, να απολαύσει εμπειρίες και να δοκιμάσει τα φαγητά τους.
Άλλος μπορεί να πάει ταξίδι και να συνεχίσει να κάνει ό,τι και στην πατρίδα του προσθέτωντας μερικές φωτογραφίες στο instagram του.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Τα ταξίδια δεν αρέσουν σε όλους και δεν είναι και τόσο παράξενο αυτό.
Ναι αυτό ισχύει,όπως σε όλους δεν αρέσει το να ξενυχτάνε κάθε πσκ. Αλλά υπάρχει και πάλι αυτός ο χαμός "βγες έξω είσαι νε@" που έχει νόημα,αλλά συνήθως όταν λένε βγες δεν εννοούν μόνο το καφέ το σινεμά το περπάτημα αλλά το πάρτι που δεν αρέσει σε όλους .
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Περήφανος που το θρεντ μου ήταν αφορμή για ξεκίνημα άλλου θρεντ 😂🤘
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,584 μηνύματα.
Δεν θα τα έλεγα υπερτιμημένα σε καμία περίπτωση, εξαρτώνται από τον άνθρωπο. Για εμένα είναι όνειρο ζωής να ταξιδέψω όσες πιο πολλές φορές μπορώ, ειδικά στην Ευρώπη. Άλλοι μπορεί να το βρίσκουν και αδιάφορο.
Τις εμπειρίες που δίνει ένα ταξίδι θεωρώ δεν μπορείς να τις αποκομίσεις από την καθημερινότητα. Εγώ μόνο σε μία χώρα έχω πάει μέχρι στιγμής, στην Ιταλία, και είναι οι ωραιότερες μέρες της ζωής μου που μπορώ να ανακαλέσω!
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 420 μηνύματα.
Πριν από λίγο διάβασα σε ενα θρεντ ετι μια φορά να δίνεται η γνωστή συμβουλή "ταξίδεψε όσο πιο πολύ μπορείς" και θέλω να σας ρωτήσω το εξής:
Θεωρείτε ότι τα ταξίδια είναι υπερτιμημένα;

Νομίζω ότι έχει γίνει κάποιο είδος μόδας το να ταξιδεύουμε όσο πιο πολύ μπορούμε και συχνά πυκνά να ανταγωνίζομαστε μεταξύ μας για το ποιος πήγε που και πόσες φορές. Προσωπικά ναι έχω αναμνήσεις από ταξίδια που έχω κάνει, αλλά ομολογώ ότι δεν μπορώ να καταλάβω όλον αυτόν τον χαμό που γίνεται γύρω από αυτά και την καραμέλα "κάνε όσα πιο πολλά ταξίδια μπορείς".
Πάντα τα έβρισκα υπερεκτιμημένα όταν το έλεγα με κοιταγαν περίεργα. Υπάρχουν 3-4 χώρες που θέλω να επισκεφτώ (όπως Αίγυπτος, βόρεια Κορέα κλπ) αλλά σίγουρα δεν είναι όνειρο ζωής μου να ταξιδέψω
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,294 μηνύματα.
Πάντα τα έβρισκα υπερεκτιμημένα όταν το έλεγα με κοιταγαν περίεργα. Υπάρχουν 3-4 χώρες που θέλω να επισκεφτώ (όπως Αίγυπτος, βόρεια Κορέα κλπ) αλλά σίγουρα δεν είναι όνειρο ζωής μου να ταξιδέψω
Βόρεια Κορέα ;
Are you sure about that ? :hehe:
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 420 μηνύματα.

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Πριν από λίγο διάβασα σε ενα θρεντ ετι μια φορά να δίνεται η γνωστή συμβουλή "ταξίδεψε όσο πιο πολύ μπορείς" και θέλω να σας ρωτήσω το εξής:
Θεωρείτε ότι τα ταξίδια είναι υπερτιμημένα;

Νομίζω ότι έχει γίνει κάποιο είδος μόδας το να ταξιδεύουμε όσο πιο πολύ μπορούμε και συχνά πυκνά να ανταγωνίζομαστε μεταξύ μας για το ποιος πήγε που και πόσες φορές. Προσωπικά ναι έχω αναμνήσεις από ταξίδια που έχω κάνει, αλλά ομολογώ ότι δεν μπορώ να καταλάβω όλον αυτόν τον χαμό που γίνεται γύρω από αυτά και την καραμέλα "κάνε όσα πιο πολλά ταξίδια μπορείς".
Θα παραμορφώσω λίγο τη φράση σε "ζήσε στο εξωτερικό όσο πιο πολύ μπορείς".

Η παραπάνω φράση δεν είναι υπερεκτιμημένη, διότι είναι ένας από τους πιο αποτελεσματικούς τρόπους να βγεις από το comfort zone σου (και απαραίτητη προϋπόθεση για να προσληφθείς σε τομείς όπως συμβουλευτικές εταιρείες κλπ).

Ήμουν πριν χρόνια σε μια παρουσίαση από συμβούλους μιας μεγάλης και παγκόσμιας συμβουλευτικής εταιρείας, και ρώτησα αν είναι απαραίτητη προϋπόθεση για πρόσληψη το να ήσουν για ένα διάστημα της ζωής σου στο εξωτερικό. Η απάντηση που πήρα ήταν περίπου η εξής:

"Ναι, για τον εξής λόγο: μέρος της δουλειάς μας είναι να πηγαίνουμε σε πελάτες, πολλοί από τους οποίους βρίσκονται στο εξωτερικό. Σκέψου κάποιος που έχει γεννηθεί και έχει πάει σχολείο και πανεπιστήμιο στην Αθήνα (ή μια χψ πόλη), και στην ουσία δεν έχει αφήσει την πόλη/χώρα του για μεγάλο χρονικό διάστημα στη ζωή του. Πώς φαντάζεσαι ότι θα νοιώσει τη στιγμή που βρίσκεται για πρώτη φορά στο αεροπλάνο για Νέα Υόρκη, και με το που θα φτάσει θα πρέπει να συνεργαστεί με πελάτη;"

Με άλλα λόγια, πηγαίνοντας να ζήσεις στο εξωτερικό για κάποιο χρονικό διάστημα "προπονείς" τον εαυτό σου να επιβιώνει ανεξάρτητα σε καταστάσεις εκτός comfort zone.

Τώρα τα ταξίδια στο εξωτερικό τύπου 2 βδομάδες διακοπές προσωπικά με αφήνουν παγερά αδιάφορο.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,494 μηνύματα.
Βρήκα αυτό το σχετικό-άσχετο ποστ στο ινστα και θέλω να ξαναφέρω το θρεντ στην επιφάνεια επιδιώκοντας να ακούσω/ουμε περισσότερες απόψεις :P

20220503_191646.png
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top