Είναι καλά τα Κυπριακά Πανεπιστήμια;

Void

Νεοφερμένος

Ο Void αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καταρχάς σε ευχαριστώ για την αναλυτική σου απάντηση. Για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια συγκεκριμένα θυμάμαι έχω διαβάσει σε αυτό το φόρουμ ότι το κάνουν επίτηδες δυσκολότερο στο φοιτητή να πάρει πτυχίο ώστε να πληρώσει παραπάνω δίδακτρα(χωρίς να έχω τρόπο να επιβεβαιώσω αν ισχύει βέβαια). Τώρα, για το πανεπιστήμιο Κύπρου που όπως είπες στα οικονομικά είναι αξιόλογο, θα έλεγες πως το τμήμα οικονομικών του είναι καλύτερη η χειρότερη επιλογή από το αντίστοιχο του ΔΠΘ που είναι ένα ας πούμε πιο μέτριο τμήμα στην Ελλάδα?
Προσωπική μου άποψη, σαφώς και αξίζει να προτιμήσεις το Παν.Κύπρου.
Πάντα συγκρίνοντας τους απόφοιτους απο περιφερειακές Σχολές Οικονομικών της Ελλάδας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

τι να σου πω ρε αγορι ,,,εμποριο χαρτιων κανουν εκει κατω.
δεν βλεπεις το μαρκετινκ που ερχονται εδω και κανουν ..
οτι θα γινει και με τα ιδωτικα του κουλη
Αν μιλάς για τα Oxbridge πανεπιστήμια, διαφωνώ κάθετα.
Προφανώς δεν έχεις εικόνα ούτε για το επίπεδο των φοιτητών που σπουδάζουν εκεί, ούτε για το επίπεδο/φιλοσοφία των προγραμμάτων τους, ούτε για τις ευκαιρίες πιυ έχουν οι απόφοιτοι τους για τα επόμενα βήματα, ούτε για την επαγγελματική τους πορεία.

Απο τη γη ως τον ουρανό. Οι μόνοι που τους "κοντράρουν" κάπως είναι τα αστέρια (όχι οι μέσοι φοιτητές) του ΕΜΠ.

Αν αναφερόσουν στα Κυπριακά πανεπιστήμια ιδιωτικά και μη, συμφωνούμε απόλυτα. Χίλιες φορές να τελειώσει κάποιος (με σοβαρή προσέγγιση και όχι ακολουθόντας το ρεύμα), οπιιαδήπιτε Πολυτεχνική Σχολή στην Ελλάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
σωστα τα λες
αυτο το Oxbridge ομως δεν το ξερω
 

Void

Νεοφερμένος

Ο Void αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καταρχάς σε ευχαριστώ για την αναλυτική σου απάντηση. Για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια συγκεκριμένα θυμάμαι έχω διαβάσει σε αυτό το φόρουμ ότι το κάνουν επίτηδες δυσκολότερο στο φοιτητή να πάρει πτυχίο ώστε να πληρώσει παραπάνω δίδακτρα(χωρίς να έχω τρόπο να επιβεβαιώσω αν ισχύει βέβαια). Τώρα, για το πανεπιστήμιο Κύπρου που όπως είπες στα οικονομικά είναι αξιόλογο, θα έλεγες πως το τμήμα οικονομικών του είναι καλύτερη η χειρότερη επιλογή από το αντίστοιχο του ΔΠΘ που είναι ένα ας πούμε πιο μέτριο τμήμα στην Ελλάδα?

Όσο για το αν τα πρώην κολλέγια και νυν ιδιωτικά πανεπιστήμια κάνουν επίτηδες δύσκολες τις σπουδές:
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Το επίπεδο της ύλης είναι γελοίο, αντικειμενικά. Απλά τους φοιτητές τους, δεν τους λες και σαΐνια.

Είναι το κλασσικό μοτίβο που βλέπεις και στα Ελληνικά πανεπιστήμια: όσο πιο χαμηλές οι βάσεις, τόσο μεγαλώνει η φήμη ότι η Σχολή είναι...παλούκι.
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Θράκης. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Είναι το κλασσικό μοτίβο που βλέπεις και στα Ελληνικά πανεπιστήμια: όσο πιο χαμηλές οι βάσεις, τόσο μεγαλώνει η φήμη ότι η Σχολή είναι...παλούκι.
εδώ θα διαφωνήσω. Ίσα ίσα που οι τοπ σχολές(ιατρικές, νομικές, πολυτεχνεία κλπ) είναι αυτές που θεωρούνται δυσκολότερες και ότι χρειάζεται να αφοσιωθείς πρακτικά πλήρως στη σχολή για να τα πας καλά
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
εδώ θα διαφωνήσω. Ίσα ίσα που οι τοπ σχολές(ιατρικές, νομικές, πολυτεχνεία κλπ) είναι αυτές που θεωρούνται δυσκολότερες και ότι χρειάζεται να αφοσιωθείς πρακτικά πλήρως στη σχολή για να τα πας καλά
Ποσο δυσκολη μπορει να ειναι πια η νομικη για καποιον με μεθοδικο και οργανωμενο διαβασμα?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Ποσο δυσκολη μπορει να ειναι πια η νομικη για καποιον με μεθοδικο και οργανωμενο διαβασμα?
ειναι ,ειναι ...απεριοριστες πληροφοριες.... δηλαδη και τα αλλα θεωρητικα ετσι....εγω θα ''αυτοκτονουσα'' που μου αρεσουν τα τεμπελομαθηματα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.

Void

Νεοφερμένος

Ο Void αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
εδώ θα διαφωνήσω. Ίσα ίσα που οι τοπ σχολές(ιατρικές, νομικές, πολυτεχνεία κλπ) είναι αυτές που θεωρούνται δυσκολότερες και ότι χρειάζεται να αφοσιωθείς πρακτικά πλήρως στη σχολή για να τα πας καλά
Το ίδιο λέμε. :)
 

giannis05

Νεοφερμένος

Ο giannis05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Κλασσικός ανίδεος επί του θέματος που υποστηρίζει κάτι χωρίς να το τεκμηριώσει…

Πάρε ρεπορτάζ του CNN να καταλάβεις πως συνδέονται όλα.

https://www.cnn.gr/oikonomia/epixei...pros-einai-o-apolytos-proorismos-gia-foitites
Η κατάταξη που επικαλείται το άρθρο έχει το ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου στη θέση 601-800 (https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/european-university-cyprus) ενώ το ΕΚΠΑ είναι στη θέση 401-500 (https://www.timeshighereducation.co...s/national-and-kapodistrian-university-athens), ενώ υψηλότερα είναι και το Χαροκόπειο. Σαφώς και αυτές οι κατατάξεις δε λένε πολλά πράγματα, καθώς και εγώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το πανεπιστήμιο αυτό.Πάντως θα διατηρούσα τις επιφυλάξεις μου για το άρθρο μιας και το Ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο Κύπρου ξοδεύει αρκετά λεφτά σε διαφήμιση .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top