Είναι εύκολο να καλυφθούν τα κενά στην Κοινωνιολογία;

Alpino

Νεοφερμένος

Η Alpino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα!Είχα πριν λίγες ημέρες τη συζήτηση με μία φίλη μου για το πόσο χρονικό διάστημα χρειάζεται για να καλύψει ένας μαθητής επαρκώς την ύλη της κοινωνιολογίας.Πιστεύετε ότι αν κάποιος δεν είχε ασχοληθεί ιδιαίτερα έως τώρα, μπορεί να το «καλύψει» από 'δω και πέρα ;

Κάποια γνώμη;
 

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Καλησπέρα!Είχα πριν λίγες ημέρες τη συζήτηση με μία φίλη μου για το πόσο χρονικό διάστημα χρειάζεται για να καλύψει ένας μαθητής επαρκώς την ύλη της κοινωνιολογίας.Πιστεύετε ότι αν κάποιος δεν είχε ασχοληθεί ιδιαίτερα έως τώρα, μπορεί να το «καλύψει» από 'δω και πέρα ;

Κάποια γνώμη;

Για το συγκεκριμένο μάθημα θεωρώ πως γίνεται. Εάν δεν κάνω λάθος μειώθηκε και φέτος η ύλη και τα κεφάλαια είναι 6, στην ουσία 5 εάν με ρωτάς γιατί το δεύτερο αποτελείται από λίγες μόνο σελίδες. Επομένως μιλάμε για 5 κεφάλαια σε 5 μήνες και θεωρώ ότι ξεκάθαρα βγαίνει, από κάποιον που όντως θέλει να τα βγάλει (και δεν δυσκολεύεται ιδιαίτερα με την παπαγαλία, μιας και δεν θα του μείνει ο ίδιος χρόνος με τους άλλους για επαναλήψεις).
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
Για το συγκεκριμένο μάθημα θεωρώ πως γίνεται. Εάν δεν κάνω λάθος μειώθηκε και φέτος η ύλη και τα κεφάλαια είναι 6, στην ουσία 5 εάν με ρωτάς γιατί το δεύτερο αποτελείται από λίγες μόνο σελίδες. Επομένως μιλάμε για 5 κεφάλαια σε 5 μήνες και θεωρώ ότι ξεκάθαρα βγαίνει, από κάποιον που όντως θέλει να τα βγάλει (και δεν δυσκολεύεται ιδιαίτερα με την παπαγαλία, μιας και δεν θα του μείνει ο ίδιος χρόνος με τους άλλους για επαναλήψεις).
Χριστινα , ακουω αυτη την λεξη ''παπαγαλια'' και δεν ξερω τι σημαινει.
Δηλαδη εχουμε ενα ανθρωπινο μυαλο το οποιο θα διαβασει μια, δυο, δεκα ,πενηντα παραγραφους και θα μπορει να τις αναπαραγαγει οπως ακριβως ειναι σε διαστημα 10-20 ημερων μετα?
Δηλαδη μιλαμε για φωτογραφικη μνημη υψηλης ευκρινειας?
Αν ειναι ετσι ειναι τρομερη ικανοτητα.
 

Eleanna7

Νεοφερμένος

Η Eleanna7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ψυχολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
θεωρώ πολύ σημαντικό να κάνεις όσο πιο πολλά τεστ προσομοίωσης μπορείς. Είχα σαπίσει κυριολεκτικά στα τεστ και σ' αυτά χρωστάω τον βαθμό μου. Ναι, μιλάμε για σκέτη παπαγαλία (έτσι τουλάχιστον μας τα ζήτησαν τον Ιούνιο, δεν πιστεύω να άλλαξε κάτι φέτος...) αλλά αν εξασκηθείς γραπτά ειδικά, θα σου μείνουν στην μνήμη πολλά. Η νοερή επανάληψη από μόνη της δεν θα βοηθήσει. Θα έχεις και μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση έτσι. Δεν απαιτούν να είμαστε ρομπότ, να θυμόμαστε το κάθε "και"
 

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Χριστινα , ακουω αυτη την λεξη ''παπαγαλια'' και δεν ξερω τι σημαινει.
Δηλαδη εχουμε ενα ανθρωπινο μυαλο το οποιο θα διαβασει μια, δυο, δεκα ,πενηντα παραγραφους και θα μπορει να τις αναπαραγαγει οπως ακριβως ειναι σε διαστημα 10-20 ημερων μετα?
Δηλαδη μιλαμε για φωτογραφικη μνημη υψηλης ευκρινειας?
Αν ειναι ετσι ειναι τρομερη ικανοτητα.

Ως άτομο που δεν έχω αυτήν την ικανότητα ναι, μακάρι να την είχα κι εγώ.😂
Προφανώς δεν μιλάμε για κόμμα, "και" και τελείες, αλλά παίζει ρόλος για τους περισσότερους καθηγητές (αν όχι όλους) αν θα γράψεις μόνο τις πληροφορίες ή απ'έξω. Ο καθένας στοχεύει όπου μπορεί και θέλει αλλά η λογική των πανελλαδικών είναι αυτή.
Αν μιλάμε μόνο για πληροφορίες και για πιο χαμηλούς στόχους, προφανώς οι 5 μήνες είναι ακόμη πιο εντάξει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top