Είναι αργά για έναν 24χρονο να σπουδάσει (χημικός) μηχανικός;

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Γνωστός μου θέλει να βάλει μπρος για να δώσει Πανελλήνιες το 2024 ή το 2025 με στόχο το τμήμα Χημικών Μηχανικών στην Αθήνα. Αυτή τη στιγμή είναι 24 χρονών και δεν έχει σπουδάσει κάτι.

Πιστεύετε ότι είναι εφικτό; Θα έχει καλή επαγγελματική εξέλιξη όταν θα τελειώσει την σχολή του στα 30-31 ή θα θεωρείται "μεγάλος"; Δεν ξέρω τίποτα για μηχανική και πως είναι ο κλάδος οπότε κυρίως απευθύνομαι στους μηχανικούς του forum, αλλά αν κάποιος που σπούδασε σε μεγαλύτερη ηλικία σε τέτοιου είδους σχολή έχει να προσφέρει την εμπειρία του θα ήθελα να ακούσω!

Για να πιάσουμε και μια κουβεντούλα, πιστεύεται πως είναι κάποιες σχολές που κάποιος πρέπει να τις "ξεχάσει" αν είναι πάνω από κάποια ηλικία;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.
Η χημικη μηχανικη ειναι μια εξαιρετικη και εξυπνη τεχνη..ειναι παρακλαδι των μηχανολογων αλλα ειναι λιγο πιο βατη απο μηχανοηλεκτρολογους λογω χημειας.
Δουλεια και ζητηση υπαρχει ....Δεν θα εχει θεμα και εδω και εξω.
Και η ηλικια επισης δεν εχει κανενα θεμα
Τωρα αυτο ομως που λες οτι εχει αφησει το λυκειο 6-7 χρονια και μπαινει στο παιχνιδι και χτυπαει και 18000 μορια στο 2ο πεδιο... μου ακουγεται σαν θαυμα με ταυτοχρονη πιτα στο αγιο φανουριο.
Βεβαια υπαρχουν και αλλου σχολες με λογικοτερα μορια .
Χημικοι Μηχανικοι Χανια με 13000
Μηχ επιστημης υλικων Ιωαννινα με 11500 μορια (δυσκολοτερη σχολη μεν αλλα με αναλογα τεε δικαιωματα)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
Γνωστός μου θέλει να βάλει μπρος για να δώσει Πανελλήνιες το 2024 ή το 2025 με στόχο το τμήμα Χημικών Μηχανικών στην Αθήνα. Αυτή τη στιγμή είναι 24 χρονών και δεν έχει σπουδάσει κάτι.

Πιστεύετε ότι είναι εφικτό; Θα έχει καλή επαγγελματική εξέλιξη όταν θα τελειώσει την σχολή του στα 30-31 ή θα θεωρείται "μεγάλος"; Δεν ξέρω τίποτα για μηχανική και πως είναι ο κλάδος οπότε κυρίως απευθύνομαι στους μηχανικούς του forum, αλλά αν κάποιος που σπούδασε σε μεγαλύτερη ηλικία σε τέτοιου είδους σχολή έχει να προσφέρει την εμπειρία του θα ήθελα να ακούσω!

Για να πιάσουμε και μια κουβεντούλα, πιστεύεται πως είναι κάποιες σχολές που κάποιος πρέπει να τις "ξεχάσει" αν είναι πάνω από κάποια ηλικία;
Ηλικιακοι περιορισμοί δεν υπάρχουν. Όλα θα εξαρτηθούν από το πόσο όρεξη έχει και με πόσο πάθος είναι διατεθειμένος να το κυνηγήσει.

Πρόκειται για πολύ απαιτητική σχολή με δύσκολες έννοιες που απαιτούν να στρίψεις το μυαλό σου. Αν είναι διακαής του πόθος...τότε θα είναι μια χαρά.

Εάν απλά του ήρθε σαν ιδέα σε στυλ : "Αα ωραίο φαίνεται αυτό..." τότε όχι.Το investment χρόνου και μόχθου είναι γιγάντιο εάν στοχεύει σε κάποιο σοβαρό gain στο τέλος.

Θα πρέπει να του αρέσουν τα μαθηματικά, η φυσική, η τεχνολογία, οι εφαρμογές, οι κατασκευές, τα εργαστήρια κ.α.
 
Top