Είμαι μαθήτρια της Β' Λυκείου και έχω ως στόχο να περάσω στην Ιατρική, αλλά με προβληματίζει η απόδοσή μου

Deneimaikala

Νεοφερμένος

Η Deneimaikala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Παύλος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα,ειμαι 16 χρόνων και παω β λυκείου .Ο στόχος μου ειναι να περάσω ιατρική αλλα ειμαι όλη την ωρα μέσα στο άγχος για το οτι δεν θα τα καταφέρω να πετύχω τον στόχο μου .Δεν ξερω πως πρεπει να τα οργανώσω ολα σωστά, ώστε να εχω ένα θετικό αποτέλεσμα,δεν ξερω πόσες ωρες διαβάσματος πρεπει να αφιερώσω ,δεν ξερω πως να χειριστώ την κατασταση όλη .Επισης με ανησυχεί το γεγονός πως δεν απομνημονεύω ευκολα και το οτι εχω καποια κενά από την α λυκείου ,διοτι τοτε στα μαθηματικα και στην φυσικη μετά από κάποιο χρονικό διάστημα ,δεν έδινα μεγάλη βάση .Προσπαθω ομως ,όσο μπορω να τα αναπληρώσω βλέποντας βιντεάκια στο γιουτιουμπ αλλα και πηγαίνοντας φροντιστήριο .Αν εχεις κάποιος καμια ιδέα ή συμβουλή πάνω στο θεμα μου ,θα το εκτιμούσα αρκετά .
 

GGP

Νεοφερμένος

Η GGP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Καλησπέρα!!
Αρχικά να σου πω ότι το άγχος θα υπάρχει σε όλη τη διαδικασία των πανελληνίων και για αυτό χρειάζεται όχι να το αποβάλλεις - γτ δεν γίνεται- αλλά να μάθεις να το "αγνοείς" και να αποδίδεις καλά με αυτό.
Η ιατρική είναι στόχος πολλών μαθητών.
Δες το θετικά όσο γίνεται και προσπάθησε να έχεις εναλλακτικές πχ αν όχι ιατρική , νοσηλευτική , φυσιοθεραπείες κλπ για να νιώθεις ότι ακόμη και με λιγότερα μόρια μπορείς να βρεθείς σε σχολές που είναι ενδιαφέρουσες και ίσως σου αρέσουν.
Τώρα , το διάβασμα καλό είναι να το προγραμματίσεις σε καθημερινή βάση.Αναλογα με τον Ρυθμό σου κλπ.Θα σου πρότεινα ,ως απόφοιτη , να μην "χαθείς" με πολλές ασκήσεις αλλά να επιμείνεις σε κατηγορίες ασκήσεων , μεθοδολογίες και άψογη θεωρία.
Για όλα τα υπόλοιπα θεωρώ ότι θα σε καθοδηγήσουν οι καθηγητές σου οι οποίοι γνωρίζουν τις ανάγκες σου καλύτερα.
Αυτά από εμένα .
Ελπίζω να βοήθησα λίγο.
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Για τα κενά δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν ξέρω το επίπεδο σου αλλά αφού λες ότι κάνεις προσπάθεια να τα αναπληρώσεις και έχεις και την κατάλληλη βοήθεια (φροντιστήριο) είσαι μάλλον σε καλό δρόμο
Τώρα αναφορικά με την οργάνωση ,τον τρόπο διαβάσματος κοκ θα το βρεις μόνη σου. Θυμάμαι τον εαυτό μου στην ίδια φάση με εσένα πέρυσι να αγχώνομαι για κάτι 7ωρα+ που άκουγα και το θεωρούσα ακατόρθωτο. Ο καθένας έχει τον δικό του ρυθμό και κανένας δεν μπορεί να σου πει πόσο θα διαβάσεις αν και πιστεύω 3-4ωρο είναι καλά (εννοείται επιταχύνεις στο τέλος...). Επίσης να σου πω ότι ποτέ δεν έκανα πρόγραμμα. Βασικά το προσπάθησα αλλά απλά δεν έβγαινε και θα σε συμβούλευα να το κάνεις μόνο αν σου ταιριάζει (εγώ έκανα χωρίς πρόγραμμα πολύ περισσότερα). Αυτό στο λέω για την γνωστή καραμέλα "είχα πρόγραμμα". Και το σημαντικότερα για μενα είναι να μην αγχώνεσαι δεν είναι και τίποτα τρομερό οι πανελλήνιες μόνο αρκετή υπομονή και λίγη δουλίτσα (για ιατρική βέβαια όχι τόσο λίγη αλλά τέλος πάντων). Και γω στο ίδιο πεδίο ήμουν
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
οι μαθητες που μπαινουν ιατρικη ειναι συνηθως τα λεγομενα σπασικλακια που βγαζουν βαθμους 19.5 απο την πρωτη γυμνασιου...φυσικα αυτο σε καμια περιπτωση δεν εξασφαλιζει την επιτυχια...τα ειδα φως και μπηκα και ημουνα μαθητης του 15 ολα τα χρονια και ξαφνικα θα γινω μαθηταρας να βγαλω μορια για πανελληνιες δεν γινονται ποτε και καλον ειναι αν ανηκεις σε αυτη την κατηγορια να στοχευεις σε καμια νοσηλευτικη
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Καλησπέρα,ειμαι 16 χρόνων και παω β λυκείου .Ο στόχος μου ειναι να περάσω ιατρική αλλα ειμαι όλη την ωρα μέσα στο άγχος για το οτι δεν θα τα καταφέρω να πετύχω τον στόχο μου .Δεν ξερω πως πρεπει να τα οργανώσω ολα σωστά, ώστε να εχω ένα θετικό αποτέλεσμα,δεν ξερω πόσες ωρες διαβάσματος πρεπει να αφιερώσω ,δεν ξερω πως να χειριστώ την κατασταση όλη .Επισης με ανησυχεί το γεγονός πως δεν απομνημονεύω ευκολα και το οτι εχω καποια κενά από την α λυκείου ,διοτι τοτε στα μαθηματικα και στην φυσικη μετά από κάποιο χρονικό διάστημα ,δεν έδινα μεγάλη βάση .Προσπαθω ομως ,όσο μπορω να τα αναπληρώσω βλέποντας βιντεάκια στο γιουτιουμπ αλλα και πηγαίνοντας φροντιστήριο .Αν εχεις κάποιος καμια ιδέα ή συμβουλή πάνω στο θεμα μου ,θα το εκτιμούσα αρκετά .
Αμα γραφεις 100αρια στο φροντιστηριο κατι γινεται, αν οχι ξανα σκεψου το
 

GGP

Νεοφερμένος

Η GGP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Αμα γραφεις 100αρια στο φροντιστηριο κατι γινεται, αν οχι ξανα σκεψου το
Διαφωνώ με αυτό.
Σε πολλά φροντιστήρια τα διαγωνίσματα είναι παλούκια .Συνηθώς οι βαθμοί σε αυτά απέχουν από τους βαθμούς των πανελληνίων -το λέω από προσωπική εμπειρία.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Διαφωνώ με αυτό.
Σε πολλά φροντιστήρια τα διαγωνίσματα είναι παλούκια .Συνηθώς οι βαθμοί σε αυτά απέχουν από τους βαθμούς των πανελληνίων -το λέω από προσωπική εμπειρία.
για να λες οτι ειναι παλουκια ετσι θα ναι, αλλα πως θα πιασεις και το 95 στα ευκολοτερα των πανελληνιων αν δεν ψηθείς στα παλουκια.
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Διαφωνώ με αυτό.
Σε πολλά φροντιστήρια τα διαγωνίσματα είναι παλούκια .Συνηθώς οι βαθμοί σε αυτά απέχουν από τους βαθμούς των πανελληνίων -το λέω από προσωπική εμπειρία.
Καλά αυτό σχετικό είναι.
Κυκλοφορούν στο διαδίκτυο διαγωνίσματα φροντιστηρίων με πολύ χαμηλό επίπεδο δυσκολίας και μάλιστα από μεγάλα φροντιστήρια. Οπότε ίσως καλύτερα να μην ασ χολείται και τόσο με τους βαθμούς.
 

GGP

Νεοφερμένος

Η GGP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Καλά αυτό σχετικό είναι.
Κυκλοφορούν στο διαδίκτυο διαγωνίσματα φροντιστηρίων με πολύ χαμηλό επίπεδο δυσκολίας και μάλιστα από μεγάλα φροντιστήρια. Οπότε ίσως καλύτερα να μην ασ χολείται και τόσο με τους βαθμούς.
Δίκιο έχεις.
Όντως είναι καλό να μην αξιολογούν οι υποψήφιοι το επίπεδο τους βάσει των βαθμολογιών τους στα διαγωνίσματα.
Ούτε απογοητεύσεις χρειάζονται αλλά ούτε και χαρές πριν την ώρα τους.
Πάντως,εγώ στα διαγωνίσματα του φροντιστηρίου ένα μήνα πριν τις πανελλήνιες είχα γράψει 16.5 φυσική και βιολογία λιγότερο από 13 λόγω παράξενων θεμάτων.
Και στις πανελλήνιες έγραψα σχεδόν 20 φυσική και 19 στη βιολογία.
Για αυτό το είπα γτ εγώ είχα αποθαρρυνθεί πάρα πολύ ένα μήνα πριν τις πανελλήνιες αλλά και μέσα στη χρονιά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top