Είμαι Β' Λυκείου: Μαθηματικά που θα μου χρειαστούν του χρόνου για κατεύθυνση Υγείας

GV221

Νεοφερμένος

Ο GV221 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι β λυκείου και έχω σκοπό του χρόνου να πάω υγείας,παω φροντιστήριο σε όλα τα μαθήματα που θα δώσω πανελλήνιες +αλγεβρα,γεωμετρια,μαθηματικα
Αν κάποιος είναι γ λυκείου υγείας η γενικά γνωρίζει ας μου απαντησει
1) Είναι σημαντική η φετινή γεωμετρία για του χρόνου;
2)άλγεβρα ποια κεφαλαία θα μου χρειαστούν;
3)από μαθηματικά κατευθύνσης μόνο τα διανύσματα θα χρειαστώ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων🙂
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
  1. Πέρα από κάποιες στοιχειώδεις προτάσεις, όχι.
  2. Όλα. Ειδικά τριγωνομετρία γιατί παίζει πολύ στη φυσική.
  3. Ναι.
 

GV221

Νεοφερμένος

Ο GV221 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ευχαριστώ φίλε οποίος άλλος γνωρίζει ας πει κι αυτός
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,058 μηνύματα.
Ρώτα τον καθηγητή φυσικής σου, μιας και μονο με αυτό το μάθημα χρησιμοποιείς μονο μαθηματικά. Ούτως η άλλως, θα τα εξηγήσει απο την αρχή γιατι δεν θεωρούνται στοιχειώδης γνώση φυσικής (αυτό μου είπαν απο το φροντιστήριο). Καλό θα ήτανε να προσέξεις στα πάντα να μην σου βγούνε περίεργα του χρόνου, αλλα δεν χάθηκε ο κόσμος. Εκτός αν θές να πάς Χημικό η κάτι τέτοιο που χρειάζονται ΠΟΛΥ καλά τα μαθηματικά
 

GV221

Νεοφερμένος

Ο GV221 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ρώτα τον καθηγητή φυσικής σου, μιας και μονο με αυτό το μάθημα χρησιμοποιείς μονο μαθηματικά. Ούτως η άλλως, θα τα εξηγήσει απο την αρχή γιατι δεν θεωρούνται στοιχειώδης γνώση φυσικής (αυτό μου είπαν απο το φροντιστήριο). Καλό θα ήτανε να προσέξεις στα πάντα να μην σου βγούνε περίεργα του χρόνου, αλλα δεν χάθηκε ο κόσμος. Εκτός αν θές να πάς Χημικό η κάτι τέτοιο που χρειάζονται ΠΟΛΥ καλά τα μαθηματικά
Ευχαριστώ με βοήθησες αρκετά👍
Και το τραγούδι εξαιρετικό🥴
 

Lifelong Learner

Νεοφερμένος

Ο Lifelong Learner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλησπέρα.Θα χρειαστείς γνώσεις πάνω απο στα διανύσματα,θα πρέπει να ξέρεις να λύνεις και να ερμηνεύεις λύσεις στις τριγωνομετρικές συναρτήσεις ,γιατί θα σου χρειαστούν στη φυσική και συγκεκριμένα,στις ταλαντώσεις .Θα πρέπει επίσης για τη φυσική να γνωρίζεις και κάποια πράγματα απο τη γεωμετρία, πως προκύπτουν ίσες οξείες γωνίες που τέμνονται και πως υπολογίζεται το μήκος τόξου και κάποια ακόμη πράγματα,βασικά πράγματα.Επίσης και στη φυσική και στη χημεία θα σου χρειαστούν οι εκθετικές και οι λογαριθμικές συναρτήσεις και οι ιδιότητες τους.Θα σου συνιστούσα να προσέξεις την ύλη απο τα μαθήματα ενδιαφέροντός σου συνολικά και να μην σταθείς ,μόνο στα σημαντικά σημεία που θα χρειαστείς για του χρόνου.
 

GV221

Νεοφερμένος

Ο GV221 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα.Θα χρειαστείς γνώσεις πάνω απο στα διανύσματα,θα πρέπει να ξέρεις να λύνεις και να ερμηνεύεις λύσεις στις τριγωνομετρικές συναρτήσεις ,γιατί θα σου χρειαστούν στη φυσική και συγκεκριμένα,στις ταλαντώσεις .Θα πρέπει επίσης για τη φυσική να γνωρίζεις και κάποια πράγματα απο τη γεωμετρία, πως προκύπτουν ίσες οξείες γωνίες που τέμνονται και πως υπολογίζεται το μήκος τόξου και κάποια ακόμη πράγματα,βασικά πράγματα.Επίσης και στη φυσική και στη χημεία θα σου χρειαστούν οι εκθετικές και οι λογαριθμικές συναρτήσεις και οι ιδιότητες τους.Θα σου συνιστούσα να προσέξεις την ύλη απο τα μαθήματα ενδιαφέροντός σου συνολικά και να μην σταθείς ,μόνο στα σημαντικά σημεία που θα χρειαστείς για του χρς

Καλησπέρα.Θα χρειαστείς γνώσεις πάνω απο στα διανύσματα,θα πρέπει να ξέρεις να λύνεις και να ερμηνεύεις λύσεις στις τριγωνομετρικές συναρτήσεις ,γιατί θα σου χρειαστούν στη φυσική και συγκεκριμένα,στις ταλαντώσεις .Θα πρέπει επίσης για τη φυσική να γνωρίζεις και κάποια πράγματα απο τη γεωμετρία, πως προκύπτουν ίσες οξείες γωνίες που τέμνονται και πως υπολογίζεται το μήκος τόξου και κάποια ακόμη πράγματα,βασικά πράγματα.Επίσης και στη φυσική και στη χημεία θα σου χρειαστούν οι εκθετικές και οι λογαριθμικές συναρτήσεις και οι ιδιότητες τους.Θα σου συνιστούσα να προσέξεις την ύλη απο τα μαθήματα ενδιαφέροντός σου συνολικά και να μην σταθείς ,μόνο στα σημαντικά σημεία που θα χρειαστείς για του χρόνου.
Ολα αυτα πρέπει να τα γνωρίζω σε βάθος η σε βασικό επίπεδο;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,593 μηνύματα.
Ολα αυτα πρέπει να τα γνωρίζω σε βάθος η σε βασικό επίπεδο;
Αυτα που ανεφερεις ειναι τρομερα χρησιμα αλλα για να σε βαλουν να σκεφτεσαι ...ειδικα η γεωμετρια..Με την γεωμετρια το μυαλο τρεχει γρηγορα και κανει συνεχεια συνδιασμους ..σαν ενα βατραχακι που πηδα απο βραχο σε βραχακι και αυτο ειναι πολυ χρησιμο στην φυσικη ...ετσι τρεχει και αυτη..εινα βλεπεις το σχημα και στα δυο που βολευει.
Πρακτικα στις πανελληνιες φυσικης και χημειας δεν χρειαζεσαι τιποτα απο αυτα... κατι λιγα και βασικα οπως ισοτητα γωνιων , βασικα διανυσματων , ορισμους τριγωνομετριας και νομος συνιμιτονου θα στα πουν οι καθηγητες φυσικης στο φροντ..αν δεν στα πουν αυτοι ουτε που ξερεις και φανταζεσαι να τα εφαρμοσεις.... κατι αναλογο και στην χημεια με τα λογαριθμικα του ph
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top