ΕΚΠΑ Ιατρικης , περναω αμα γραψω καλα ή θελει μονο βυσμα? γνώμη

vrohoyla

Νεοφερμένος

Η vrohoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πελοποννήσου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια. Με ανησυχουν τα λεγομενα πως για να περασεις ιατρικη ΕΚΠΑ γινεται εφικτο μονο με μεσο.
Θα ηθελά επισής την εμπειρια των ατομων που περασαν με κατακτηριες ιατρικη εκπα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων .
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Συνήθως όσοι τα φορτώνουν στο βύσμα το κάνουν για να υπερκαλύψουν τα δικά τους κενά και αδυναμίες.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Να είναι εφικτό μόνο με βύσμα δεν ισχύει, πολλά παιδιά περνάνε με την αξία τους κάθε χρόνο.
Να μπορείς να βάλεις βύσμα, ισχύει, όπως σε όλες τις κατατακτήριες. Τα θέματα τα βάζουν οι καθηγητές της σχολής και τα διορθώνουν επίσης οι καθηγητές της σχολής. Οπότε αν έχεις βύσμα, θα μπεις πιο εύκολα.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Να είναι εφικτό μόνο με βύσμα δεν ισχύει, πολλά παιδιά περνάνε με την αξία τους κάθε χρόνο.
Να μπορείς να βάλεις βύσμα, ισχύει, όπως σε όλες τις κατατακτήριες. Τα θέματα τα βάζουν οι καθηγητές της σχολής και τα διορθώνουν επίσης οι καθηγητές της σχολής. Οπότε αν έχεις βύσμα, θα μπεις πιο εύκολα.
Αυτό πάντως από που το συμπεραίνετε πάντα για το βύσμα με ξεπερνάει.

Το ενδεχόμενο η Ιατρική ΕΚΠΑ να είναι κυριολεκτικά η πιο περιζήτητη σχολή στην Ελλάδα, και θα περνάνε εκεί μόνο τα τοπ ταλέντα κάθε χρόνο δε παίζει;
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,903 μηνύματα.
Ε;
Μπαίνει βύσμα στις πανελλήνιες;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.
Ε;
Μπαίνει βύσμα στις πανελλήνιες;
Οι πανελληνιες ειναι ελληνικη υποθεση μονο... και οι πολιτικοι την φυλασουν ως αβατο αδιαβλητοτητας ..δηλαδη οτι δεν βαζουν χερι σε αυτες.
Αν ηταν μια διεθνης υποθεση ισως μαθαιναμε καποια στιγμη κατι απο τα WikiLeaks.
 

ειδήμων

Νεοφερμένος

Ο ειδήμων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπερα θα ηθελα να σας ρωτησω σε περιπτωση που κανω 10% και απο ιατρικη κρητης μπω ιατρικη αθηνασ (εφοσον περυσι ειψα γραψει 19000) θα μπω στο δευτερο και ενδεχεται να χρωσταω καποια μαθηματα η στο πρωτο ετος
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.
Καλησπερα θα ηθελα να σας ρωτησω σε περιπτωση που κανω 10% και απο ιατρικη κρητης μπω ιατρικη αθηνασ (εφοσον περυσι ειψα γραψει 19000) θα μπω στο δευτερο και ενδεχεται να χρωσταω καποια μαθηματα η στο πρωτο ετος
Η γραμματεια ειναι υποχρεωμενη να σε γραψει στο 1ο εξαμηνο διοτι απο εκει αρχιζουν και μετρουν τα 18 εξαμηνα που εχεις δικαιωμα να τελειωσεις την σχολη( 6+3 ετη).
Γενικως οι κανονισμοι των σχολων επιτρεπουν να δηλωσεις μαθηματα του 3ου εξαμηνου και οτι απο το 1ο δεν περασες και οτι δεν ειναι κοινα με την κρητη.
Εχεις βεβαια και την δυνατοτητα να υποβαλεις αιτηση αναγνωρισης κοινων μαθηματων που περασες στην κρητη.
Για ακριβεστερα διαβασε τον κανονισμο της αθηνας... εγω δεν εχω το κουραγιο να διαβασω 380 πολυ αναλυτικες σελιδες .

 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Καλησπερα θα ηθελα να σας ρωτησω σε περιπτωση που κανω 10% και απο ιατρικη κρητης μπω ιατρικη αθηνασ (εφοσον περυσι ειψα γραψει 19000) θα μπω στο δευτερο και ενδεχεται να χρωσταω καποια μαθηματα η στο πρωτο ετος

Πέρασα με 10% ιατρική Αθήνας με την δεύτερη φορά.

Κάνεις αίτηση αναγνώρισης έτους και πρέπει να έχεις περάσει το 50%+1 των μαθημάτων της προηγούμενης σχολής σου αλλιώς δεν σου αναγνωρίζουν.

Όταν μπεις δεύτερο έτος κάνεις ξεχωριστή αίτηση για αναγνώριση μαθημάτων, εάν έχουν διαφορετική ύλη, αλλάζει κάποιο κεφάλαιο κλπ δεν σου το αναγνωρίζουν, επίσης δεν σου αναγνωρίζουν όλα τα εργαστήρια.

Απλά να ξέρεις σχεδόν όλα τα εργαστήρια είναι το πρωί και μπορεί το ένα να μπαίνει πάνω στο αλλο.

Ακόμα και όλα να τα χρωστάς καλύπτεται πολύ εύκολα
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Αυτό πάντως από που το συμπεραίνετε πάντα για το βύσμα με ξεπερνάει.

Το ενδεχόμενο η Ιατρική ΕΚΠΑ να είναι κυριολεκτικά η πιο περιζήτητη σχολή στην Ελλάδα, και θα περνάνε εκεί μόνο τα τοπ ταλέντα κάθε χρόνο δε παίζει;
Ο άντρας μου είχε δώσει πριν καποια χρόνια κατά κατακτήσεις για θεολογική. Μπροστά του καθόταν ένας ιερέας, ο οποίος έγραφε το όνομά του και όταν του το κάλυψαν, μέρος του ονόματος φαινόταν, πράγμα που θα μπορούσε κάλλιστα να πει κάποιος ότι είναι και θέμα συνεννόησης και ότι ειχε βυσμα. Δεν το θεωρώ καθόλου παραξενο για ιερεα που δίνει στη θεολογική το να έχει βυσμα. Αλλο παράδειγμα, στο ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών είχα ακούσει από πολύ καλή μου φίλη πως συμφοιτητητρια της, με την οποία όταν λέγανε τις απαντήσεις είχαν ακριβως τα ίδια σωστά και λάθη, της κοκορευότανε ότι ειχε γνωστό στη μηχανογράφηση του Υπουργειο Παιδείας. Η συμφοιτήτρια της, οταν βγήκαν τα αποτελέσματα, πέρασε και ήταν στους διοριστέους. Ζουμε, δυστυχώς στη χώρα της ανομίας και του βύσματος σε όλους τους τομείς. Εδώ σταθμάρχης και διορίστηκε με βυσμα.Αρα, γιατί οι κατατακτήριες στην Ιατρική να θεωρηθούν εξαίρεση;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Ο άντρας μου είχε δώσει πριν καποια χρόνια κατά κατακτήσεις για θεολογική. Μπροστά του καθόταν ένας ιερέας, ο οποίος έγραφε το όνομά του και όταν του το κάλυψαν, μέρος του ονόματος φαινόταν, πράγμα που θα μπορούσε κάλλιστα να πει κάποιος ότι είναι και θέμα συνεννόησης και ότι ειχε βυσμα. Δεν το θεωρώ καθόλου παραξενο για ιερεα που δίνει στη θεολογική το να έχει βυσμα. Αλλο παράδειγμα, στο ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών είχα ακούσει από πολύ καλή μου φίλη πως συμφοιτητητρια της, με την οποία όταν λέγανε τις απαντήσεις είχαν ακριβως τα ίδια σωστά και λάθη, της κοκορευότανε ότι ειχε γνωστό στη μηχανογράφηση του Υπουργειο Παιδείας. Η συμφοιτήτρια της, οταν βγήκαν τα αποτελέσματα, πέρασε και ήταν στους διοριστέους. Ζουμε, δυστυχώς στη χώρα της ανομίας και του βύσματος σε όλους τους τομείς. Εδώ σταθμάρχης και διορίστηκε με βυσμα.Αρα, γιατί οι κατατακτήριες στην Ιατρική να θεωρηθούν εξαίρεση;
Γιατί άλλο πράγμα είναι το "μου'πε, σου'πα, του'πε" και άλλο πράγμα η απόδειξη.

Αυτό που παρέθεσες εσύ, στη καλύτερη περίπτωση, είναι ανεπιβεβαίωτες από τρίτους μαρτυρίες. Δηλαδή τίποτα.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Γιατί άλλο πράγμα είναι το "μου'πε, σου'πα, του'πε" και άλλο πράγμα η απόδειξη.

Αυτό που παρέθεσες εσύ, στη καλύτερη περίπτωση, είναι ανεπιβεβαίωτες από τρίτους μαρτυρίες. Δηλαδή τίποτα.
Αυτό που έγινε στη θεολογική, ήταν απόδειξη. Έγινε μπροστά στα μάτια του συζύγου μου. Δεν είναι απλώς μαρτυρία. Ούτε το οτι πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι διορίζονται με βυσμα ειναι απλή μαρτυρία. Τόσα και τόσα σκάνδαλα ακούμε κάθε λίγο και λιγάκι πάνω σε αυτό το θέμα. Όσο για την τριτη περίπτωση, γνωριζω τη φίλη μου , το πόσο ειχε κοπιάσει για να δώσει τις εξετασεις και πως δεν θα έλεγε ποτέ κάτι αναληθές. Αυτό από μονο του για μένα αποτελει απόδειξη.Να προσθέσω, επίσης, και για αλλη μου φίλη για την οποία γνωριζω πως με βυσμα του πατέρα της ξεκίνησε πρώτη φορά να δουλεύει στην ενισχυτική και να μαζεύει μορια. Ενταξει…ξέρουμε το τι συμβαίνει με το θέμα βυσμα στην Ελλάδα. Αν δεν εχεις μπάρμπα στην Κορώνη, δεν διορίζεσαι. Το ίδιο πιστευω ισχύει και για τις κατατακτήριες με ελάχιστες εξαιρέσεις υποψηφίων.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Αυτό που έγινε στη θεολογική, ήταν απόδειξη.
Ούτε κάν, αν μιλάμε για νομική απόδειξη. Για εσένα απόδειξη μπορεί να είναι και το χαλίκι που έπεσε από το βουνό.

Έγινε μπροστά στα μάτια του συζύγου μου. Δεν είναι απλώς μαρτυρία.
Αυτό ακριβώς είναι η μαρτυρία.

Ούτε το οτι πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι διορίζονται με βυσμα ειναι απλή μαρτυρία.
Είναι απλή μαρτυρία. Και αυτό που λες τώρα είναι ανυπόστατη κατηγορία.

Όσο για την τριτη περίπτωση, γνωριζω τη φίλη μου , το πόσο ειχε κοπιάσει για να δώσει τις εξετασεις και πως δεν θα έλεγε ποτέ κάτι αναληθές. Αυτό από μονο του για μένα αποτελει απόδειξη.
Δεν είναι απόδειξη, είναι ατεκμηρίωτη μαρτυρία.

Να προσθέσω, επίσης, και για αλλη μου φίλη για την οποία γνωριζω πως με βυσμα του πατέρα της ξεκίνησε πρώτη φορά να δουλεύει στην ενισχυτική και να μαζεύει μορια.
Ανυπόστατο και αυτό.

Το ίδιο πιστευω ισχύει και για τις κατατακτήριες με ελάχιστες εξαιρέσεις υποψηφίων.
Εγώ πως πέρασα Νομική ΑΠΘ (χοτ σχολή όσο ναναι) χωρίς φροντιστήριο, χωρίς βύσμα χωρίς τίποτα και μάλιστα από τους πρώτους; Οεο;
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μπαίνει βύσμα στις πανελλήνιες;
Όχι ακριβώς, αλλά έμμεσα μπορεί να υπάρξει "βοήθεια".
1) Αν έχει η οικογένεια σου διασύνδεση και πάρεις χαρτί δυσλεξίας, καθώς στην προφορική εξέταση υπάρχει (συνήθως) επιείκεια.
2) Αν είσαι αθλητής σε σπάνιο άθλημα (π.χ. μπαμπιγκτον, τραμπολίνο) εύκολα νικάς (ή αγοράζει ο μπαμπάς νίκη), οπότε κερδίζεις μόρια.
3) Λίγο δύσκολο αλλά μπορεί να γίνει. Με τις κατάλληλες γνωριμίες να πάρεις βεβαίωση ότι έχεις σοβαρή πάθηση και να μπεις σε σχολή με το βαθμό απολυτηρίου.
4) Αρκετά δύσκολο αλλά έχει γίνει με υψηλό βύσμα: Να χαρακτηριστείς "Έλληνας εξωτερικού" και να δώσεις ξεχωριστές και ευκολότερες εξετάσεις.


1710337708977.png
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Όχι ακριβώς, αλλά έμμεσα μπορεί να υπάρξει "βοήθεια".
1) Αν έχει η οικογένεια σου διασύνδεση και πάρεις χαρτί δυσλεξίας, καθώς στην προφορική εξέταση υπάρχει (συνήθως) επιείκεια.
2) Αν είσαι αθλητής σε σπάνιο άθλημα (π.χ. μπαμπιγκτον, τραμπολίνο) εύκολα νικάς (ή αγοράζει ο μπαμπάς νίκη), οπότε κερδίζεις μόρια.
3) Λίγο δύσκολο αλλά μπορεί να γίνει. Με τις κατάλληλες γνωριμίες να πάρεις βεβαίωση ότι έχεις σοβαρή πάθηση και να μπεις σε σχολή με το βαθμό απολυτηρίου.
4) Αρκετά δύσκολο αλλά έχει γίνει με υψηλό βύσμα: Να χαρακτηριστείς "Έλληνας εξωτερικού" και να δώσεις ξεχωριστές και ευκολότερες εξετάσεις.


Αυτά όντως, αλλά δε θεωρούνται βύσμα με την έννοια της παράνομης και αθέμιτης παραλαβής υπηρεσίας ή διευκόλυνσης από τοπικούς άρχοντες, μη τρελαθούμε τώρα.

Το να πάρεις χαρτί δυσλεξίας από διαπιστευμένο κέντρο και να το καταθέσεις στο Υπουργείο Παιδείας είναι βύσμα;
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το να πάρεις χαρτί δυσλεξίας από διαπιστευμένο κέντρο και να το καταθέσεις στο Υπουργείο Παιδείας είναι βύσμα;
Αν είσαι πράγματι δυσλεκτικός όχι. Μη μου πεις ότι δεν ξέρεις παιδιά που μέχρι το Μάρτιο της Γ΄ λυκείου ήταν μια χαρά αλλά ξαφνικά λίγο πριν λήξει η διορία "έπαθαν" δυσλεξία; Βέβαια μετά, αφού μπήκαν στη Σχολή έγινε θαύμα από την Παναγία τη Μοριοδότουσα και θεραπεύτηκαν. Έτσι στα πανεπιστήμια απειροελάχιστοι ζητούν προφορική εξέταση.

1710338737908.png
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Αν είσαι πράγματι δυσλεκτικός όχι. Μη μου πεις ότι δεν ξέρεις παιδιά που μέχρι το Μάρτιο της Γ΄ λυκείου ήταν μια χαρά αλλά ξαφνικά λίγο πριν λήξει η διορία "έπαθαν" δυσλεξία; Βέβαια μετά, αφού μπήκαν στη Σχολή έγινε θαύμα από την Παναγία τη Μοριοδότουσα και θεραπεύτηκαν. Έτσι στα πανεπιστήμια απειροελάχιστοι ζητούν προφορική εξέταση.

Δε διαφωνώ ότι αυτό που λες γίνεται και οφείλεται στο γεγονός ότι η δυσλεξία είναι μια μη-εμφανής διάγνωση την οποία και οι γιατροί θεωρώ δεν την δίνουν φειδωλά.

ΑΛλά όπως και να έχει βύσμα όπως εννοεί η παραπάνω δεν είναι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top