Διορισμός φιλολόγων σε σχολεία - παίζει ρόλο το απολυτήριο Λυκείου;

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Έμαθα από μια γνωστή μου ότι η καθηγήτρια της απορρίφθηκε από σχολείο λόγω μ.ο απολυτήριου ΣΧΟΛΕΊΟΥ
(14++)
Μου έκανα εντύπωση και προσπαθώ να το ψάξω.

Δεν μετράει απλώς το πτυχίο σχολής;

Γνωρίζετε κάτι εσεις;
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,957 μηνύματα.
Έμαθα από μια γνωστή μου ότι η καθηγήτρια της απορρίφθηκε από σχολείο λόγω μ.ο απολυτήριου ΣΧΟΛΕΊΟΥ
(14++)
Μου έκανα εντύπωση και προσπαθώ να το ψάξω.

Δεν μετράει απλώς το πτυχίο σχολής;

Γνωρίζετε κάτι εσεις;
Πάνε ανάλογα με πόντους από το ΑΣΕΠ. Ο βαθμός του απολυτηρίου δίνει και τους εκάστοτε πόντους. Ένα απολυτήριο με βαθμό 14....δίνει λίγους πόντους. Πόντους επίσης δίνουν: μεταπτυχιακά , πτυχία ξένων γλωσσών, πτυχίο πληροφορικής κτλ. Οπότε πολύ λογικό να μην μπόρεσε να βρει θέση.

Τώρα αν υπάρχει ειδικός περιορισμός απολυτηρίου λυκείου δεν ξέρω, αλλά θεωρώ ότι είναι αυτό που προειπα.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έμαθα από μια γνωστή μου ότι η καθηγήτρια της απορρίφθηκε από σχολείο λόγω μ.ο απολυτήριου ΣΧΟΛΕΊΟΥ
(14++)
Μου έκανα εντύπωση και προσπαθώ να το ψάξω.

Δεν μετράει απλώς το πτυχίο σχολής;

Γνωρίζετε κάτι εσεις;
Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο. Υποθέτω ότι μπορεί να συνέβη σε κάποιο ιδιωτικό σχολείο. Σε προσλήψεις εκπαιδευτικών σε δημόσια σχολεία δεν μετρά το απολυτήριο λυκείου. Υπολογίζονται βαθμός πτυχίου, προϋπηρεσία, μεταπτυχιακό, διδακτορικό, ξένες γλώσσες, γνώση ηλεκτρονικού υπολογιστή, κοινωνικά κριτήρια αλλά σε καμία περίπτωση βαθμός απολυτηρίου.
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,598 μηνύματα.
Έμαθα από μια γνωστή μου ότι η καθηγήτρια της απορρίφθηκε από σχολείο λόγω μ.ο απολυτήριου ΣΧΟΛΕΊΟΥ
(14++)
Μου έκανα εντύπωση και προσπαθώ να το ψάξω.

Δεν μετράει απλώς το πτυχίο σχολής;

Γνωρίζετε κάτι εσεις;
Τα κριτήρια κατάταξης του ΑΣΕΠμέσω των πινάκων του οποίου γίνονται οι διορισμοί εκπαιδευτικών είναι αυτά:

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (ΠΕ) ΜΟΝΑΔΕΣ ΚΑΤΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ Εκατόν είκοσι (120) μονάδες κατ’ ανώτατο όριο

ΤΙΤΛΟΙ ΣΠΟΥΔΩΝ (Α)
1. Βαθμός βασικού τίτλου σπουδών. Βαθμός × 2,5
2. Δεύτερο πτυχίο Α.Ε.Ι. Επτά (7) μονάδες

ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΙ - ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟΙ ΤΙΤΛΟΙ
3. Διδακτορικό δίπλωμα Σαράντα (40) μοναδες
4. Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών ενός (1) τουλάχιστον ακαδημαϊκού έτους. Είκοσι (20) μοναδες
5. Δεύτερος Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών ενός (1) τουλάχιστον ακαδημαϊκού έτους. Οκτώ (8) μονάδες

ΓΝΩΣΗ ΞΕΝΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ (Β)
6. Άριστη γνώση ξένης γλώσσας. Επτά (7) μονάδες
7. Πολύ καλή γνώση ξένης γλώσσας. Πέντε (5) μονάδες
8. Καλή γνώση ξένης γλώσσας. Τρεις (3) μονάδες

ΛΟΙΠΑ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ (Γ)
9. Πιστοποιημένη γνώση χειρισμού ηλεκτρονικού υπολογιστή Α΄ επιπέδου (ενότητες Επεξεργασία Κειμένου, Υπολογιστικά Φύλλα και Υπηρεσίες Διαδικτύου). Τέσσερις (4) μονάδες
10. Επιμόρφωση Α.Ε.Ι. ή άλλου φορέα του δημόσιου τομέα που εποπτεύεται από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, διάρκειας τουλάχιστον τριακοσίων (300) ωρών, που πραγματοποιήθηκε σε χρονικό διάστημα τουλάχιστον επτά (7) μηνών. Δύο (2) μονάδες

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ (Δ)
11. Εκπαιδευτική προυπηρεσία έως και 120 μήνες. Μία (1) μονάδα ανά μήνα και έως εκατόν είκοσι (120) μονάδες κατ’ ανώτατο όριο.

ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ (Ε)
12. Αριθμός τέκνων. Τρεις (3) μονάδες για κάθε ανήλικο τέκνο.
13. Αναπηρία πενήντα τοις εκατό (50%) και άνω του υποψηφίου ή του/ της συζύγου, εφόσον ο έγγαμος βίος έχει διαρκέσει τουλάχιστον τέσσερα (4) έτη, ή τέκνου. Το γινόμενο των μονάδων το οποίο προκύπτει από τον πολλαπλασιασμό του ποσοστού αναπηρίας με συντελεστή τεσσάρων δεκάτων (0,4) της μονάδας.

Πουθενά δεν αναφέρεται ότι μοριοδοτείται ο βαθμός απολυτηρίου Λυκείου και είναι απολύτως λογικό.
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Έμαθα από μια γνωστή μου ότι η καθηγήτρια της απορρίφθηκε από σχολείο λόγω μ.ο απολυτήριου ΣΧΟΛΕΊΟΥ
(14++)
Μου έκανα εντύπωση και προσπαθώ να το ψάξω.

Δεν μετράει απλώς το πτυχίο σχολής;

Γνωρίζετε κάτι εσεις;
πες στη γνωστη σου να κοψει τα πολλα χορταρια....
 
Top