Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών vs Πολιτικών Επιστημών & ΔΔ

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Γεια σε όλους, πάω Γ' Λυκείου και, αν κι έχουμε καιρό ακόμα, σκέφτομαι για το μηχανογραφικό. Όπως λέει κι ο τίτλος, έχω ένα δίλημμα: Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών Πειραιά ή Πολιτικών Επιστημών και Δημόσιας Διοίκησης Καποδιστριακού?

Έχω ήδη δει τα μαθήματα και στις δύο σχολές και μ αρέσουν όλα πολύ, άρα θα κριθεί στις λεπτομέρειες. 1ο, ξέρει κανείς να μου πει ποια από τις δυο σχολές προσφέρει ίσως καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση (δεδομένης της κατάστασης της χώρας βέβαια κι ότι δεν είναι από τις σχολές τύπου παιδαγωγικό πχ); 2ο, στο ΔΕΣ έχει οικονομικά ή άλλα μαθήματα που χρειάζονται μαθηματικά β - γ λυκείου; Η στατιστική δεν είναι θέμα, αλλά στα μαθ/κα υπάρχει πρόβλημα, ιδιαίτερα στης γ', που δεν καταλαβαίνω χριστό. Μπορεί κανείς να με διαφωτίσει; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Προσωπικά θα σου συστήσω το τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του Καποδιστριακού.

Καταρχάς οι οδηγοί σπουδών των δύο τμημάτων είναι μεν παραπλήσιοι, όμως το Πολιτικής Επιστήμης είναι πιο ευρύ σαν σχολή, έχει ολόκληρη κατεύθυνση Διεθνών Σπουδών συν την καλή βάση που παίρνεις σε θέματα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης χάρη στα υποχρεωτικά και τα επιλεγόμενα μαθήματα των υπόλοιπων κατευθύνσεων. Το ΔΕΣ κάνει μεν κάποια βασικά της Πολιτικής Επιστήμης, όμως δεν παύει να είναι εξειδικευμένο σε μία κατεύθυνση μόνο των Πολιτικών Επιστημών.
Δεύτερον το Πολιτικής Επιστήμης έχει το όνομα του Καποδιστριακού που μετράει πολύ.
Τρίτον το Πολιτικής Επιστήμης έχει μεν κάποια οικονομικά μαθήματα, όμως είναι θεωρητικά και κατά βάση Στατιστική που απευθύνεται σε Πολιτικούς Επιστήμονες προκειμένου να έχουν τα εφόδια να διενεργούν έρευνες και μελέτες. Μαθηματικά τύπου λυκείου δεν θα σου χρειαστούν, οπότε είναι ένα συν.
Τέταρτον φρονώ ότι πιο καλή αποκατάση έχει το Πολιτικής Επιστήμης ως πιο ευρύ πτυχίο και με περισσότερες δυνατότητες. Ενδεικτικά το τμήμα έχει γραφείο διασύνδεσης και παρέχει τη δυνατότητα άσκησης στους φοιτητές του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Πολύ κατατοπιστική απάντηση! Οπότε μάλλον κλίνω προς το ΠΠ&ΔΔ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Πέρασε λίγος καιρός βέβαια, αλλά θα θελα να μαι όσο πιο σίγουρος γίνεται για το ποιο θα βάλω πρώτο (γιατί το άλλο θα πάει 2ο, βεβαίως :D ). Όπως το Π.ΕΠ&Δ.Δ. έχει τα θετικά που είπε ο venividivici, το ΔΕΣ δεν έχει κάποιο ανάλογο προτέρημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spirus_2158

Νεοφερμένος

Ο Spirus_2158 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα , ελπίζω να βρίσκομαι στο σωστό θέμα για να ρωτήσω αυτά που θέλω

Φέτος έδωσα πανελλήνιες και ως γνωστών πρέπει να συμπληρώσουμε το ρημάδι το μηχανογραφικό . Εγώ απο την Πρώτη λυκείου ήθελα διευθνων και ευρωπαϊκών σπουδών για να πιάσω μετα διπλωματικό σώμα ( μετά απο πολυ κόπο το γνωρίζω...) έχω και μια έφεση στις ξένες γλώσσες γενικά οποτε κομπλέ !
Το ζήτημα που δημιουργείται τωρα ειναι οτι ανακάλυψα και τις πολιτικές επιστήμες οι οποιες σου δινουν πολλες περισσότερες διεξόδους ( αν μου την βαρέσει στα μέσα των σπουδών να ξέρω οτι μπορώ να εχω εναλλακτική ) και εκτος των άλλων μπορώ να κάνω μετεπειτα μεταπτυχιακό και στη Παντειο η ΠαΠει για διευθνεις σπουδές .

Όποτε το ερώτημα που προκύπτει , κατευθείαν Διευθνων και Ευρωπαικων και μετα ντουγρου για εξω για μεταπτυχιακό και λογικά καπως περιορισμένος στις διεξόδους , η Πολιτικές επιστήμες με πολλες περισσοτερες επιλογείς και αν συνεχίσω μετα να το θελω να παω για μεταπτυχιακό στις διευθνεις σχεσεις κλπ κλπ

Ευχαριστώ και ελπίζω να είμαι στο σωστό θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Το προβλημα με τις Διεθνεις & Ευρωπαικες ειναι οτι η Διπλωματικη Ακαδημια (απ οπου μπαινεις για να γινεις διπλωματης) εχει σταματησει να παιρνει κοσμο απο το 2008 (!) και, λογω κρισης αλλα και πληθωρας βυσματων προς τακτοποιηση, δεν προβλεπεται να γινει διαγωνισμος. Το χω ψαξει το θεμα, αφου με ενδιαφερει. Οποτε, αν θες το ΔΕΣ χρησιμοποιωντας αυτο σαν βασικο κριτηριο, μαλλον ειναι καλυτερα το ΠΕ&ΔΔ. Επιπλεον, εχε υποψη οτι μπορεις να μαθεις ξενες γλωσσες σε οποιοδηποτε τμημα και να σαι, αφου σε καθε πανεπιστημιο υπαρχουν μαθηματα για πληθωρα γλωσσων, απο beginner μεχρι πολυ προχωρημενο επιπεδο. Τελος, δες και αυτα που μου εχουν απαντησει παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spirus_2158

Νεοφερμένος

Ο Spirus_2158 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ωπα τοτε αλλαζει κατα πολυ το θεμα , εφοσον διπλωματικη ακαδημια γιοκ και εξω να βγω να κανω μεταπτυχιακο αμα δεν γινονται διαγωνισμοι , τον πουλο εχω αρχισει να κλινω προς Πολιτικες επιστημες , να σε ρωτησω το Καποδιστριακο στο μηχανογραφικο πως το εχουν και ποσα μορια ειχε θυμασαι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Ωπα τοτε αλλαζει κατα πολυ το θεμα , εφοσον διπλωματικη ακαδημια γιοκ και εξω να βγω να κανω μεταπτυχιακο αμα δεν γινονται διαγωνισμοι , τον πουλο εχω αρχισει να κλινω προς Πολιτικες επιστημες , να σε ρωτησω το Καποδιστριακο στο μηχανογραφικο πως το εχουν και ποσα μορια ειχε θυμασαι ?

Στο μηχανογραφικο αν δεν κανω λαθος λεει "Πολιτικης Επιστημης και Δημοσιας Διοικησης Αθηνα". Βαση περσι ειχε 16 (15966).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Για να δώσεις στο Διπλωματικό, αρκεί να έχεις πτυχίο ΑΕΙ.

Συστήνω Πολιτικές Επιστήμες ως πιο ευρύ πτυχίο και με καλύτερο υπόβαθρο. ΔΕΣ μόνο αν υπάρχει κόλλημα με το αντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
:hmm:το τμημα πολιτικης επιστημης και διεθνων σχεσεων στην κορινθο ειναι καλο? εχει χαμηλη βαση αλλα εχει τα ιδια δικαιωματα με το δεσ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
γεια σας!!!! εχω αποφασισει στο περιπου,σαν ενοτητα τι μ αρεσει.και σχετικα με πολιτικες επιστημες κλπ. απ οσο ξερω,μετα εχω το δικαιωμα να γινω και δημοσιογραφος με ειδικευση στο πολιτικο ρεποτραζ.. τελοσπαντων. αλλα ειμαι αναμεσα σ αυτες τις σχολες. απο την δοιημοσια δοιηκηση βγαινεις και οικονομολογος.. απο την αλλη στο διεθνων και ευρωπαικων ασχολεισαι με την διπλωματια ,που μ αρεσει κ αυτο.ποια ομως η γνωμη σας για το Πολιτικης Επιστημης και διεθνων σχεσων? ειναι χαμηλοβαθμη σχολη και θελω να πιστευω οτι την πιαννω ανετα. το μονο κακο ειναι οτι ειναι στην κορινθο ,οποτε ειναι οικονμικη επιβαρυνση τα εισητηριο του προαστιακου.. εσεις τι μου προτεινεται????

η πολιτικης επιστημης και ιστοριας στη παντειο?

Σημείωση: Το παρόν μήνυμα προήλθε από άλλο θέμα για να λάβει καλύτερες και πιο σχετικές απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Απ' οτι ξερω, κανενα τμημα ΔΕΣ του 1ου πεδιου δεν σου δινει κανενα ιδιαιτερο δικαιωμα (πχ. επιμελητηριο οικονομολογων ή κατι τετοιο). Για τα υπολοιπα, δες παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
εγω απο οσο ξερω, αν τελειωσεις αυτη τη σχολη μπορεις να γραφτεις και στο οικονομικο επιμελητηριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Αυτο σιγουρα ισχυει για τα τμηματα Διεθνων και Ευρωπαικων Οικονομικων Σπουδων (5ο πεδιο). Για το ΠΑΠΕΙ δεν το χω ψαξει, γιατι στους αποφοιτους των ΔΕΟΣ λενε οτι δεν εχει και μεγαλη χρησιμοτητα να γραφεις στο επιμελητηριο αν δεν εισαι απο καθαρα οικονομικη σχολη. Βεβαια, ολο και καποια χρησιμοτητα πρεπει να χει σ αυτον τον τομεα φανταζομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
μπορει καποιος να με διαφωτισει σχετικα με τις διαφορες σε


ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΟΙΗΚΗΣΗΣ
ΔΙΕΘΝΩΝ Κ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΠΑΠΕΙ
ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΠΑΝΤΕΙΟ
ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΟΙΗΚΗΣΗΣ ΠΑΝΤΕΙΟ

πλιιιιιιιζ!!!!:fool::fool::fool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
μπορει καποιος να με διαφωτισει σχετικα με τις διαφορες σε


ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΟΙΗΚΗΣΗΣ
ΔΙΕΘΝΩΝ Κ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΠΑΠΕΙ
ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΠΑΝΤΕΙΟ
ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΟΙΗΚΗΣΗΣ ΠΑΝΤΕΙΟ

πλιιιιιιιζ!!!!:fool::fool::fool:

https://lyk-arnaias.chal.sch.gr/grasep/SXOLES/pedia/001.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

τα εχω δει ολα αυτα.. και το πραγραμμα σπουδων τις καθε σχολης.. απλα θελω να ξερω επαγγελματικες διεξοδους,δυνατοτητα για μεταπτυχιακα στο εξωτερικο κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top