Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών: Αξίζει;

Big Mak

Νεοφερμένος

Ο Big Mak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλημέρα ! Είμαι (πρώην πλέον) μαθητής Γ λυκείου και πριν από λίγες μέρες τελείωσα τις πανελλήνιες από την Θεωρητική κατεύθυνση. Από την αρχή της χρονιάς μου κέντρισε το ενδιαφέρον η συγκεκριμένη σχολή του Πανεπιστημίου Μακεδονίας αλλά και του Πειραιά.Σκέφτομαι σοβαρά να την βάλω πρώτη επιλογή και είναι εξαιρετικά πιθανό να την πιάνω... το ερώτημα όμως που θέλω να θέσω είναι αν όντως αξίζει η φοίτηση σε μία τέτοια σχολή... η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα από άποψη αποκατάστασης τουλάχιστον στο εσωτερικό. Έχω δει τα προγράμματα σπουδών και των 2 πανεπιστημίων και μου αρέσουν αρκετά... μου άρεσε αφενός το γεγονός ότι μαθαίνεις άλλη μια ξένη γλώσσα πλην αγγλικών και αφετέρου ότι γίνονται και κάποια μαθήματα Οικονομικών.

Εν ολίγοις , οι προοπτικές που προσφέρει η συγκεκριμένη σχολή είναι υποσχόμενες η ''να 'χαμε να λέγαμε'' ; Θα εκτιμούσα πολύ και απόψεις φοιτητών ή και απόφοιτων των συγκεκριμένων σχολών.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Για το συγκεκριμένο τμήμα του ΠΑΠΕΙ, έχω μια φίλη που τελείωσε τις σπουδές εκεί. Συνέχισε στο εξωτερικό σπουδές και εργασία, στη διοίκηση επιχειρήσεων και το ανθρώπινο δυναμικό. Σαν σχολή της άρεσε παρά πολύ, τα μαθήματα ήταν ενδοαφεροντα, αυτό που ανέφερες και εσυ. Είχε μάλιστα τη δυνατότητα να εργαστεί και στο εξωτερικό κατά τη διάρκεια των σπουδών της, ένα καλοκαίρι δεν θυμάμαι πως έγινε η διασύνδεση αλλά ήταν χάρη στο πτυχίο της. Αποκατάσταση, στην χώρα μας δεν βρήκε και Γι αυτό έφυγε κι ολας έξω. Τελείωσε στα 4.5 χρόνια. Μπορείς να το συνδυάσεις με αρκετά πράγματα σε μεταπτυχιακο και να βρεις δουλειά. Δεν σε δεσμεύει προς μια κατεύθυνση.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Καλημέρα ! Είμαι (πρώην πλέον) μαθητής Γ λυκείου και πριν από λίγες μέρες τελείωσα τις πανελλήνιες από την Θεωρητική κατεύθυνση. Από την αρχή της χρονιάς μου κέντρισε το ενδιαφέρον η συγκεκριμένη σχολή του Πανεπιστημίου Μακεδονίας αλλά και του Πειραιά.Σκέφτομαι σοβαρά να την βάλω πρώτη επιλογή και είναι εξαιρετικά πιθανό να την πιάνω... το ερώτημα όμως που θέλω να θέσω είναι αν όντως αξίζει η φοίτηση σε μία τέτοια σχολή... η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα από άποψη αποκατάστασης τουλάχιστον στο εσωτερικό. Έχω δει τα προγράμματα σπουδών και των 2 πανεπιστημίων και μου αρέσουν αρκετά... μου άρεσε αφενός το γεγονός ότι μαθαίνεις άλλη μια ξένη γλώσσα πλην αγγλικών και αφετέρου ότι γίνονται και κάποια μαθήματα Οικονομικών.

Εν ολίγοις , οι προοπτικές που προσφέρει η συγκεκριμένη σχολή είναι υποσχόμενες η ''να 'χαμε να λέγαμε'' ; Θα εκτιμούσα πολύ και απόψεις φοιτητών ή και απόφοιτων των συγκεκριμένων σχολών.
Γεια σου, καλα αποτελεσματα σου ευχομαι. Η συγκεκριμενη σχολη ειναι καλη ως χαρτι (μαζι με μεταπτυχιακο παντα) για εργασια κυριως στο εξωτερικο σε Ευρωπαικα οργανα, ΟΗΕ, γενικα διεθνεις οργανισμους. Αν σε ενδιαφερει η Ελλαδα, δε θα σ ελεγα να την προτιμησεις, εκτος αν δωσεις ΑΣΕΠ μετα για καποιο Υπουργειο, που οκ, το κανεις και απο αλλη σχολη. Για εξωτερικο ομως ειναι καλο χαρτι για οργανισμους. Θα σου ελεγα οσο εισαι στη σχολη να κυνηγησεις πρακτικες, κυριως ΟΗΕ, ή αλλο οργανισμο, για να εμπλουτισεις βιογραφικο. Λογω της φυσης της σχολης, το να εχεις εμπειρια σε κατι διεθνες/ευρωπαικο ηδη ως φοιτητης θα ειναι μεγαλο συν για να διεκδικησεις θεση μετα. Ενδεικτικα, με μια πρακτικη ως φοιτητης/Ερασμους πλεισμεντ ή εστω τον πρωτο χρονο αποφοιτησης, Ερασμους προαιρετικα, δυο γλωσσες σε καλο επιπεδο και ενα μαστερ σε International Relations μπαινεις κατευθειαν για πρακτικη στην Κομισιον και μετα σου ανοιγονται αρκετες πορτες αμα το κυνηγησεις οσο εισαι κει. Προσεχε πολυ παντως, γιατι δεν ειναι η κλασικη σχολη που βγαινεις κατι συγκεκριμενο. Αν δεν το ψηνεις για δουλεια σε οργανισμους και κυριως αν δεν το ψηνεις για εξωτερικο ιδιαιτερα, μην το κανεις. Ειναι η δικη μου γνωμη παντα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Απο θεωρητική πλεον εχει σημασια να σπουδάζεις κατι που ειναι καλη βαση για ο.τι θες να κάνεις μετα.
Για μενα απο αυτην την αποψη ειναι μια καλη σχολή , αλλα υπάρχουν παιδιά να σε διαφωτίσουν περισσότερο εδω μεσα ως προς τις προοπτικές:)
Παντως γνωστή μου έφυγε για πρακτική ερασμους μετα το πτυχίο και εν τελει εμεινε προς το παρών στη χωρα της πρακτικής (Βρυξέλλες) για δουλειά.
Μια μια τις σχολές να τις βάλεις κάτω θα διαπιστώσεις οτι άμεση αποκατάσταση στην Ελλαδα έχουν ελάχιστες ( στρατιωτικές , αστυνομία κτλ) και για τις περισσότερες σχολές
οι προοπτικές εδώ ειναι δυσοίωνες.
Γι αυτο διάλεξε κατι που σ'αρέσει και πιστεύεις οτι θα εισαι καλος σε αυτό.
Αν σαρεσει η σχολη και ασχολείσαι , ψάχνεσαι και δεν περνάς απλως τα μαθήματα ολα καλα θα πάνε.
 

Big Mak

Νεοφερμένος

Ο Big Mak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας ! Θέλω επίσης να ρωτήσω κάτι άλλο για όσους ξέρουν : Διάβασα ότι στο ΠΑΜΑΚ (δεν ξέρω αν ισχύει και για τα άλλα 2 τμήματα ΔΕΣ) παίρνεις και πιστοποίηση ECDL... γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο ; επίσης τι παίζει με το Οικονομικό επιμελητήριο ; ένας απόφοιτος ΔΕΣ έχει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με έναν απόφοιτο Οικονομικών ; (έστω θεωρητικά)
 
Top