Διεθνή συνέδρια και προπτυχιακο

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!

όπως αναφέρω και στο τίτλο θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα διεθνή συνέδρια και ποσό συμφέρει σε προπτυχιακούς φοιτητες να συμμετάσχουν σε αυτά κατά την διάρκεια του προπτυχιακού.

Σκέφτομαι μετά τις διακοπές του Πάσχα να κατευθυνθώ προς ένα διεθνή συνεδριο στην Αθήνα με λίγο αρκετό κόστος συμμετοχής.
πιστευεται ότι αξίζει για κάποιον που σκέφτεται για να κατευθυνθεί προς την έρευνα στο μέλλον;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!

όπως αναφέρω και στο τίτλο θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα διεθνή συνέδρια και ποσό συμφέρει σε προπτυχιακούς φοιτητες να συμμετάσχουν σε αυτά κατά την διάρκεια του προπτυχιακού.

Σκέφτομαι μετά τις διακοπές του Πάσχα να κατευθυνθώ προς ένα διεθνή συνεδριο στην Αθήνα με λίγο αρκετό κόστος συμμετοχής.
πιστευεται ότι αξίζει για κάποιον που σκέφτεται για να κατευθυνθεί προς την έρευνα στο μέλλον;
Ενα συνεδριο ειναι βαρετο αλλα και χρησιμο..πολυ μπλα μπλα και λιγη ουσια...αλλα θα υπαρξουν και σηματικες σκεψεις που εσυ δεν εχεις φανταστει και αυτο ειναι το σημαντικο προσωπικο κερδος.
Οχι δεν συνδεεται με την ερευνα που εσυ θα κανεις διοτι αυτη οριζεται απο αυτον που θα σε βαλει να κανεις την ερευνα... Απλα θα ξερεις πιθανον οτι καποιοι αλλοι ερευνουν εκεινο το πραγμα ...αλλα το πως και και με τι συνθηκες δεν θα το ξερεις για να το αναπαραγεις. Θα περιμενεις ομως οτι ισως υπαρξουν αποτελεσμα στο μελλον.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!

όπως αναφέρω και στο τίτλο θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα διεθνή συνέδρια και ποσό συμφέρει σε προπτυχιακούς φοιτητες να συμμετάσχουν σε αυτά κατά την διάρκεια του προπτυχιακού.
Κατ'εμέ όχι ιδιαίτερα. Τα θέματα είναι κάπως εξειδικευμένα για να μπορεί να οφεληθεί ένας προπτυχιακός.
Ίσως προς το τέλος των σπουδών του, και κατά το μεταπτυχιακό να έχει νόημα εαν είναι πάνω σε ένα κομμάτι στο οποίο έχει ενδιαφέρον και στο οποίο έχει εμβαθύνει κάπως.

Κατά τα άλλα αυτή η γνωστή τάση με φοιτητές που παίρνουν το ένα συνέδριο μετά το άλλο απλά για το story στο insta...ανούσιο τελείως. Χίλιες φορές να βρει κάποιος έναν καθηγητή και να του ζητήσει να εμπλακεί για να γίνει κάποια δημοσίευση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
. Χίλιες φορές να βρει κάποιος έναν καθηγητή και να του ζητήσει να εμπλακεί για να γίνει κάποια δημοσίευση.
Το έκανα πέρσι και φέτος η εργασία μου δημοσιεύτηκε!

Αλλά σκεφτόμουν το γεγονός ότι αυτό το συνέδριο έχει ως θεματολογία πράγματα που με ενδιαφέρουν και έχω κάνει. Με ενδιαφέρουν διότι είναι στο κλάδο που θέλω να ασχοληθώ στο μέλλον και είχα διαβάσει ότι είναι ένας τρόπος να χτίσεις γνωριμίες. Τώρα τι γνωριμίες θα κάνει ένας προπτυχιακός με διδακτορικούς και καθηγητές κανένας δεν ξέρει γι αυτό θα ήθελα να μάθω αν θα με συμφέρει αλλά θα το σκεφτώ περαιτέρω…
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Το έκανα πέρσι και φέτος η εργασία μου δημοσιεύτηκε!

Αλλά σκεφτόμουν το γεγονός ότι αυτό το συνέδριο έχει ως θεματολογία πράγματα που με ενδιαφέρουν και έχω κάνει. Με ενδιαφέρουν διότι είναι στο κλάδο που θέλω να ασχοληθώ στο μέλλον και είχα διαβάσει ότι είναι ένας τρόπος να χτίσεις γνωριμίες. Τώρα τι γνωριμίες θα κάνει ένας προπτυχιακός με διδακτορικούς και καθηγητές κανένας δεν ξέρει γι αυτό θα ήθελα να μάθω αν θα με συμφέρει αλλά θα το σκεφτώ περαιτέρω…
Πολύ σωστά. Η δημιουργία γνωριμιών δεν έχει να κάνει απαραίτητα με την ηλικία ή το επίπεδο σπουδών. Αφορμή μπορεί να αποτελέσει μια ερώτηση που μπορείς να θέσεις σε κάποιον ομιλητή ή κάποια συζήτηση που μπορείς να κάνεις με τους συμμετέχοντες, εφ΄όσον έχεις διαβάσει κάτι σχετικό ή έχεις διαμορφώσει μία άποψη/υπόθεση για ένα ζήτημα του κλάδου. Από τη στιγμή που έχεις αποφασίσει με τι θα ασχοληθείς και το συνέδριο άπτεται αυτού, αξίζει πολύ να το παρακολουθήσεις. Είναι μια μορφή επένδυσης στο επαγγελματικό/ακαδημαϊκό σου μέλλον!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Το έκανα πέρσι και φέτος η εργασία μου δημοσιεύτηκε!

Αλλά σκεφτόμουν το γεγονός ότι αυτό το συνέδριο έχει ως θεματολογία πράγματα που με ενδιαφέρουν και έχω κάνει. Με ενδιαφέρουν διότι είναι στο κλάδο που θέλω να ασχοληθώ στο μέλλον και είχα διαβάσει ότι είναι ένας τρόπος να χτίσεις γνωριμίες. Τώρα τι γνωριμίες θα κάνει ένας προπτυχιακός με διδακτορικούς και καθηγητές κανένας δεν ξέρει γι αυτό θα ήθελα να μάθω αν θα με συμφέρει αλλά θα το σκεφτώ περαιτέρω…
Ε τότε αυτό τα αλλάζει τα πράγματα ρε'συ. Πήγαινε γιατί πράγματι γίνονται γνωριμίες εκεί.
Μην σκέφτεσαι πάντως έτσι, καλύτερα να το επιχειρήσεις και να σου πουν είσαι ανεπαρκής για τον τάδε λόγο παρά να μην το προσπαθήσεις καν. Δεν θα παρεξηγηθούν οι υπόλοιποι στόχοι, δεν είναι φλερτ :bleh:. Οπότε μην πυροβολείς τα πόδια σου άδικα. Τουλάχιστον θα ξέρεις στην χειρότερη ακριβώς τι πρέπει να δουλέψεις πιο σκληρά για να σου κάνουν κάποιο offer στο μέλλον.

Μετράνε πολλά πράγματα σε όλο αυτό. Σαφώς τα skills σου, η όρεξη σου, το ενδιαφέρον σου για το θέμα, και εννοείται και ο χαρακτήρας σου. Άλλωστε, η χημεία που θα έχεις με τον supervisor σου είναι κρισιμότατη. Θα έλεγα περισσότερο και απο το ίδιο το θέμα. Εαν δεν υπάρχει αυτό, όσο σούπερ γαμάτος και να είναι, όσο σούπερ γαμάτος και να είσαι και εσύ...δεν θα επιτευχθεί το βέλτιστο αποτέλεσμα ή θα χαλάσει και εντελώς η σούπα. Οπότε η συζήτηση δεν είναι μόνο για να σε γνωρίσει ένας καθηγητής, αλλά για να γνωρίσεις και εσύ τον καθηγητή.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Κάνει και το ΠΑΣΟΚ συνέδρια. :hmm:Τουλάχιστον το networking να πιάσει τόπο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top