Διδασκαλία Αγγλικών

stmavro

Νεοφερμένος

Ο stmavro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Η φίλη μου είναι Βρετανίδα και δίδασκε εκεί Αγγλικά σε σχολεία για μη Βρετανούς που θέλουν να μάθουν καλά την γλώσσα.. Επίσης είχε εργαστεί και στην Πολωνία σε φροντιστήριο Αγγλικών εκεί. Τώρα που ήρθε στην Ελλάδα δεν μπορεί να βρει δουλειά επειδή δεν έχει λένε την πιστοποίηση, αν και έχει Πτυχίο Βρετανικού Πανεπιστημίου και έχει διδάξει επί σειρά ετών στην Βρετανία.. Τι πρέπει να κάνει για να αποκτήσει την πιστοποίηση από την Ελλάδα και να μπορεί να διδάξει εδώ σε φροντιστήριο? Έχω ακούσει ότι χρειάζεται να έχει και χαρτί για επάρκεια Ελληνικής γλώσσας.. Όμως δεν μιλάει καλά τα Ελληνικά.. Μπορεί κανείς να με διαφωτίσει τι ακριβώς πρέπει να κάνει? Έχει απογοητευτεί και σκέφτεται να γυρίσει στην Βρετανία αλλά αγαπάει πολύ την Ελλάδα και θα ήθελε να ζήσει εδώ..
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Χρειάζεται πτυχίο Αγγλικής Φιλολογίας ή αντίστοιχο της ημεδαπής και να πάρει αναγνώριση ΔΟΑΤΑΠ
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Χρειάζεται πτυχίο Αγγλικής Φιλολογίας ή αντίστοιχο της ημεδαπής και να πάρει αναγνώριση ΔΟΑΤΑΠ

Είναι βρετανίδα σου λέει με πτυχίο βρετανικού πανεπιστημίου....εγώ πιστεύω πως χρειάζεται πιστοποιητικό γλωσσομάθειας ελληνικής γλώσσας.

@stmavro Τι σπούδασε η φίλη σου ; Να εξετάσει την περίπτωση ισοτιμίας του πτυχίου της με ελληνικό πανεπιστήμιο πχ αγγλική φιλολογία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top