Διαφορά ΗΜΜΥ με μηχανολόγους μηχανικούς

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Γεια ομάδα, εδώ και λίγες μέρες μελετάω τα προγράμματα σπουδών των σχολών ηλεκτρολόγων μηχανικών (ΗΜΜΥ) και αντίστοιχα των μηχανολόγων. Από ότι έχω καταλάβει, η κύρια διαφορά είναι ότι στους μηχανολόγους κάνεις μαθήματα χημείας σε αντίθεση με τους ΗΜΜΥ και ότι στους μηχανολόγους δεν κάνεις καθόλου προγραμματισμό.
Μπορεί κάποιος να με κατευθύνει σχετικά με τις διαφορές αυτών των σχολών;
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας :)
 

Guest 120461

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα.
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα.
Ναι το είδα αυτό στα link που έστειλε ο παραπάνω χθες το βράδυ. Η απορία που έχω είναι τι το διαφορετικό θα συναντήσω μέσα στο τμήμα επειδή δεν έχω βγάλει άκρη με τα προγράμματα σπουδών.
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Οι 2 αυτές ειδικότητες έχουν κάποια κοινά μαθήματα κυρίως στον τομέα της Ενέργειας και σε κάποιους άλλους τομείς όπως η ρομποτική (αν και κάνουν συνήθως διαφορετικά πράγματα πάνω στο ρομπότ) και η Βιοιατρική . Οι ΗΜΜΥ έχουν ως διαφορετικούς τομείς τους υπολογιστές (software-hardware) , τις Τηλεπικοινωνίες και την Ηλεκτρονική (και οι Μηχ μηχ κάνουν ΛΙΓΗ ηλεκτρονική αλλά δεν εμβαθύνουν τόσο όσο οι ΗΜΜΥ). Οι Μηχανολόγοι από την άλλη , πέρα από τους κοινούς τομείς , έχουν τη δυνατότητα να ασχοληθούν περισσότερο με τα υλικά (Κατεργασίες μεταλλευμάτων, υψικάμινοι κλπ) , με την κατασκευή αεροπλάνων-αυτοκινήτων,το HVAC (Heat,ventilation and air conditioning) κλπ. Καταλαβαίνω ότι έτσι όπως τα γράφουν στα προγράμματα σπουδών είναι λίγο περίεργα οπότε θα στο εξηγήσω όσο μπορώ, οι Μηχανολόγοι κάνουν στην αρχή χημεία , μετά αν δεν ασχοληθείς με υλικά ίσως να μην την ξαναδείς, χρειάζεται κυρίως φυσική διότι βασικά μαθήματα όπως Ρευστομηχανική (η κίνηση των υγρών σωμάτων), Μεταφορά θερμότητας και στοιχεία μηχανών είναι εφαρμογές Φυσικής , ότι μαθηματικά (Ανάλυση Ι,ΙΙ για ΗΜΜΥ κλπ Μαθηματικά 1 2 όπως τα λένε στους μηχ μηχ) κάνεις εφαρμόζονται στα μαθήματα αυτά της φυσικής. Στους ΗΜΜΥ από όσο ξέρω δεν έχει χημεία εκτός 1 μαθήματος το οποίο είναι συνδυασμός φυσικής - χημείας (Δομή Ηλεκτρικών Υλικών λέγεται). Τα περισσότερα μαθήματα πάλι είναι εφαρμογές φυσικής εκτός από αυτά της πληροφορικής που είναι εφαρμογες μαθηματικών. Ελπίζω να σε κάλυψα :) , αν έχω κάνει κάπου λάθος διορθώστε με.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Οι μηχανολόγοι είναι περισσότερο στραμμένοι στην παραγωγή μηχανημάτων, γρανάζια, κίνηση, ρευστομηχανική, διάδοση θερμότητας. Έχουν τομείς όπως ο κατασκευαστικός, ενεργειακός και βιομηχανικής διοίκησης.
Οι ηλεκτρολόγοι είναι περισσότερο στραμμένοι στη λειτουργία του υπολογιστή και τις τηλεπικοινωνίες. Έχουν τομείς όπως ηλεκτρονικής, τηλεπικοινωνιακών και ενεργειακό.
Το ενεργειακό κομμάτι και στις δύο σχολές είναι παρόμοιο. Ενεργειακός μηχανολόγος με ηλεκτρολόγο δεν έχουν ουσιαστικές διαφορές. Το βασικό κομμάτι είναι ο κατασκευαστικός/διοικητικός τομέας των μηχανολόγων και ο ηλεκτρονικός/τηλεπικοινωνιακός των ηλεκτρολόγων.

Ας πούμε, σε μια βιομηχανία αυτοκινήτων μπορεί να απασχοληθεί τόσο ο μηχανολόγος, όσο και ο ηλεκτρολόγος. Ο μηχανολόγος έχει μεγαλύτερη εξοικείωση με το εξοπλιστικό κομμάτι, την αλυσίδα παραγωγής και το τελικό προϊόν. Ο ηλεκτρολόγος με την αυτοματοποίηση της διαδικασίας και το λογισμικό που την υποστηρίζει. Αλλά, και οι δύο, μπορούν να κάνουν τελικά το ίδιο πράγμα, είναι θέμα πού θα έχουν μεγαλύτερη εξοικείωση.

Σαν σφραγίδα και επαγγελματικά δικαιώματα, είναι το ίδιο. Ενεργειακές μελέτες, ηλεκτρολογικές μελέτες κτλπ, ό,τι υπογράφει ο ένας υπογράφει και ο άλλος.
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Οι 2 αυτές ειδικότητες έχουν κάποια κοινά μαθήματα κυρίως στον τομέα της Ενέργειας και σε κάποιους άλλους τομείς όπως η ρομποτική (αν και κάνουν συνήθως διαφορετικά πράγματα πάνω στο ρομπότ) και η Βιοιατρική . Οι ΗΜΜΥ έχουν ως διαφορετικούς τομείς τους υπολογιστές (software-hardware) , τις Τηλεπικοινωνίες και την Ηλεκτρονική (και οι Μηχ μηχ κάνουν ΛΙΓΗ ηλεκτρονική αλλά δεν εμβαθύνουν τόσο όσο οι ΗΜΜΥ). Οι Μηχανολόγοι από την άλλη , πέρα από τους κοινούς τομείς , έχουν τη δυνατότητα να ασχοληθούν περισσότερο με τα υλικά (Κατεργασίες μεταλλευμάτων, υψικάμινοι κλπ) , με την κατασκευή αεροπλάνων-αυτοκινήτων,το HVAC (Heat,ventilation and air conditioning) κλπ. Καταλαβαίνω ότι έτσι όπως τα γράφουν στα προγράμματα σπουδών είναι λίγο περίεργα οπότε θα στο εξηγήσω όσο μπορώ, οι Μηχανολόγοι κάνουν στην αρχή χημεία , μετά αν δεν ασχοληθείς με υλικά ίσως να μην την ξαναδείς, χρειάζεται κυρίως φυσική διότι βασικά μαθήματα όπως Ρευστομηχανική (η κίνηση των υγρών σωμάτων), Μεταφορά θερμότητας και στοιχεία μηχανών είναι εφαρμογές Φυσικής , ότι μαθηματικά (Ανάλυση Ι,ΙΙ για ΗΜΜΥ κλπ Μαθηματικά 1 2 όπως τα λένε στους μηχ μηχ) κάνεις εφαρμόζονται στα μαθήματα αυτά της φυσικής. Στους ΗΜΜΥ από όσο ξέρω δεν έχει χημεία εκτός 1 μαθήματος το οποίο είναι συνδυασμός φυσικής - χημείας (Δομή Ηλεκτρικών Υλικών λέγεται). Τα περισσότερα μαθήματα πάλι είναι εφαρμογές φυσικής εκτός από αυτά της πληροφορικής που είναι εφαρμογες μαθηματικών. Ελπίζω να σε κάλυψα :) , αν έχω κάνει κάπου λάθος διορθώστε με.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, με βοήθησες να βγάλω λίγο άκρη σχετικά με αυτά τα τμήματα καθώς ήταν αρκετά μπερδεμένο.
Θα μου άρεσε στο μέλλον να δουλέψω σε κάποια εταιρία με αυτοκίνητα καθώς, με συναρπάζει το κομμάτι με τα ηλεκτροκίνητα αυτοκίνητα λόγο ότι είναι το μέλλον. Αυτοκίνητα με πολύ γρήγορη επιτάχυνση που ταυτόχρονα έχουν μηδαμινούς ρύπους. Μου φαίνεται εντυπωσιακό τι οφέλη θα έχει η μαζική χρήση τους και στο οικονομικό κομμάτι αλλά και στο οικολογικό (ρύποι στην ατμόσφαιρα).Θέλω να μάθω τι τεχνολογία υπάρχει σε αυτά και όχι να είμαι code-monkey. Οι μηχανολόγοι ασχολούνται παραπάνω με αυτό το αντικείμενο ;

-μουζουρου-
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Οι 2 αυτές ειδικότητες έχουν κάποια κοινά μαθήματα κυρίως στον τομέα της Ενέργειας και σε κάποιους άλλους τομείς όπως η ρομποτική (αν και κάνουν συνήθως διαφορετικά πράγματα πάνω στο ρομπότ) και η Βιοιατρική . Οι ΗΜΜΥ έχουν ως διαφορετικούς τομείς τους υπολογιστές (software-hardware) , τις Τηλεπικοινωνίες και την Ηλεκτρονική (και οι Μηχ μηχ κάνουν ΛΙΓΗ ηλεκτρονική αλλά δεν εμβαθύνουν τόσο όσο οι ΗΜΜΥ). Οι Μηχανολόγοι από την άλλη , πέρα από τους κοινούς τομείς , έχουν τη δυνατότητα να ασχοληθούν περισσότερο με τα υλικά (Κατεργασίες μεταλλευμάτων, υψικάμινοι κλπ) , με την κατασκευή αεροπλάνων-αυτοκινήτων,το HVAC (Heat,ventilation and air conditioning) κλπ. Καταλαβαίνω ότι έτσι όπως τα γράφουν στα προγράμματα σπουδών είναι λίγο περίεργα οπότε θα στο εξηγήσω όσο μπορώ, οι Μηχανολόγοι κάνουν στην αρχή χημεία , μετά αν δεν ασχοληθείς με υλικά ίσως να μην την ξαναδείς, χρειάζεται κυρίως φυσική διότι βασικά μαθήματα όπως Ρευστομηχανική (η κίνηση των υγρών σωμάτων), Μεταφορά θερμότητας και στοιχεία μηχανών είναι εφαρμογές Φυσικής , ότι μαθηματικά (Ανάλυση Ι,ΙΙ για ΗΜΜΥ κλπ Μαθηματικά 1 2 όπως τα λένε στους μηχ μηχ) κάνεις εφαρμόζονται στα μαθήματα αυτά της φυσικής. Στους ΗΜΜΥ από όσο ξέρω δεν έχει χημεία εκτός 1 μαθήματος το οποίο είναι συνδυασμός φυσικής - χημείας (Δομή Ηλεκτρικών Υλικών λέγεται). Τα περισσότερα μαθήματα πάλι είναι εφαρμογές φυσικής εκτός από αυτά της πληροφορικής που είναι εφαρμογες μαθηματικών. Ελπίζω να σε κάλυψα :) , αν έχω κάνει κάπου λάθος διορθώστε με.
Καλα τα λες , Οι ημμυ εχουν την ηλεκτρονικη που ειναι παλουκι και οι μηχανολγοι εχουν την ομορφια και την πολυτελεια οτι στην εργασια και στις σπουδες τους δουλευουν ολες οι ανθρωπινες αισθησεις. Στους ηλεκτρολογους μονο η ενοραση και τα οργανα.
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Καλα τα λες , Οι ημμυ εχουν την ηλεκτρονικη που ειναι παλουκι και οι μηχανολγοι εχουν την ομορφια και την πολυτελεια οτι στην εργασια και στις σπουδες τους δουλευουν ολες οι ανθρωπινες αισθησεις. Στους ηλεκτρολογους μονο η ενοραση και τα οργανα.
σορυ φίλε δεν καταλαβα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Τι δεν καταλαβες?
Είπες ότι οι μηχανολόγοι μηχανικοί δεν ασχολούνται με ηλεκτρονική όπως οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί, που με βάση αυτό που είπες πριν είναι παλούκι. Δεν κατάλαβα με τι ασχολούνται οι μηχανολόγοι μηχανικοί.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Είπες ότι οι μηχανολόγοι μηχανικοί δεν ασχολούνται με ηλεκτρονική όπως οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί, που με βάση αυτό που είπες πριν είναι παλούκι. Δεν κατάλαβα με τι ασχολούνται οι μηχανολόγοι μηχανικοί.
ΟΙ μηχανολογοι σαφως δεν ασχολουνται με ασθενη ρευματα αλλα και ουτε με ισχυρα πολυ λιγα μαθηματα κανουν . Ασχολουνται με οτι αλλο θες εκτος απο ηλεκτρισμο. Μπες σε καποια πολυτεχνικη σχολη να δεις τα μαθηματα τους.
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
ΟΙ μηχανολογοι σαφως δεν ασχολουνται με ασθενη ρευματα αλλα και ουτε με ισχυρα πολυ λιγα μαθηματα κανουν . Ασχολουνται με οτι αλλο θες εκτος απο ηλεκτρισμο. Μπες σε καποια πολυτεχνικη σχολη να δεις τα μαθηματα τους.
Ποια σχολή έχει ποιο άμεση σχέση με τον κλάδο της ηλεκτροκίνησης ;
Ο λόγος που θέλω να μπω πολυτεχνείο είναι επειδή θέλω να ασχοληθώ με ηλεκτροκίνητα αυτοκίνητα
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Ποια σχολή έχει ποιο άμεση σχέση με τον κλάδο της ηλεκτροκίνησης ;
Ο λόγος που θέλω να μπω πολυτεχνείο είναι επειδή θέλω να ασχοληθώ με ηλεκτροκίνητα αυτοκίνητα
και τα 2 αντικείμενα που ανέφερες ασχολούνται με αυτόν τον κλάδο.
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
και τα 2 αντικείμενα που ανέφερες ασχολούνται με αυτόν τον κλάδο.
Α οκ σε ευχαριστώ πολύ!
Κάτι τελευταίο, ξέρεις μήπως τι γίνεται με τα πρώην ΤΕΙ?
Στην πόλη μου (Ηράκλειο) υπάρχει τμήμα μηχανολόγων μηχανικών στο νυν Ελληνικό Μεσογειακό Πανεπιστήμιο (ΕΛ.ΜΕ.ΠΑ) πρώην ΤΕΙ ΚΡΗΤΗΣ. Έχω επισκεφτεί τα εργαστήρια με το σχολείο μου είναι αρκετά αξιόλογα, αρκετοί καθηγητές του τμήματος έχουν σπουδάσει εξωτερικό. Τι γίνεται όμως με τα δικαιώματα των αποφοίτων;
Αναγνωρίζεται σαν κανονικό τμήμα μηχανολόγων ;
Ή δεν έχει καθοριστεί ακόμα τι "καθεστώς" θα αντιμετωπίσουν οι απόφοιτοι αυτού του τμήματος ;
Αν σπουδάσω σε αυτό το τμήμα, θα μπορώ να γίνω δεκτός στην συνέχεια σε κάποιο πανεπιστήμιο στο εξωτερικό;
Το σκέφτομαι καθώς βρίσκεται στην πόλη μου, όσο για την βάση θα μπω και με καλή σειρά αφού είναι χαμηλή.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου :)
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
ο Γιάννης είχε παραθέσει σχετικό άρθρο που έλεγε ότι κάποια στιγμή θα αναγνωριστούν τα διπλώματα του ΕΛΜΕΠΑ ως integrated master. Για τα επαγγελματικά δικαιώματα δεν ξέρουμε ακόμα τι θα γίνει αλλά από όσο ξέρω , τα πανεπιστήμια του εξωτερικού δεχόντουσαν απόφοιτους ΤΕΙ. Αν θες να είσαι 100% σίγουρος όμως καλύτερα να βλέπεις προς τα κλασικά πολυτεχνεία της χώρας.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Ποια σχολή έχει ποιο άμεση σχέση με τον κλάδο της ηλεκτροκίνησης ;
Ο λόγος που θέλω να μπω πολυτεχνείο είναι επειδή θέλω να ασχοληθώ με ηλεκτροκίνητα αυτοκίνητα
Εδω εχασες Ηλεκτρικο αυτοκινητο yok.
To ΕΜΠ εχει κατευθυνση
Μηχανολόγου Μηχανικού Εναέριων & Επίγειων Μεταφορικών Μέσων, οχι ομως ηλεκτρικο προς το παρον.

Και πολυ περισσοτερα για αυτοκινητο (ΜΕΚ) ειχαν οι μηχανικοι οχηματων του Διπαε θε/νικη οι οποιοι εγιναν μηχανικοι παραγωγης αλλα εχουν κρατησει καποια μαθηματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Α οκ σε ευχαριστώ πολύ!
Κάτι τελευταίο, ξέρεις μήπως τι γίνεται με τα πρώην ΤΕΙ?
Στην πόλη μου (Ηράκλειο) υπάρχει τμήμα μηχανολόγων μηχανικών στο νυν Ελληνικό Μεσογειακό Πανεπιστήμιο (ΕΛ.ΜΕ.ΠΑ) πρώην ΤΕΙ ΚΡΗΤΗΣ. Έχω επισκεφτεί τα εργαστήρια με το σχολείο μου είναι αρκετά αξιόλογα, αρκετοί καθηγητές του τμήματος έχουν σπουδάσει εξωτερικό. Τι γίνεται όμως με τα δικαιώματα των αποφοίτων;
Αναγνωρίζεται σαν κανονικό τμήμα μηχανολόγων ;
Ή δεν έχει καθοριστεί ακόμα τι "καθεστώς" θα αντιμετωπίσουν οι απόφοιτοι αυτού του τμήματος ;
Αν σπουδάσω σε αυτό το τμήμα, θα μπορώ να γίνω δεκτός στην συνέχεια σε κάποιο πανεπιστήμιο στο εξωτερικό;
Το σκέφτομαι καθώς βρίσκεται στην πόλη μου, όσο για την βάση θα μπω και με καλή σειρά αφού είναι χαμηλή.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου :)
Οι μηχανολογοι του ελμεπα ειναι καλη σχολη και το ελμεπα ειναι πολυ καλο ιδρυμα.
Οτι θα γινει πολυτεχνειο ειναι σιγουρο.
Να παρακαλας μονο για σενα να μην γινει πολυτεχνειο φετος (2021) , αργοτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Εαν θέλεις να ασχοληθείς με ηλεκτρικές μηχανές πήγαινε μηχανολόγους.Τα καλύπτουν μια χαρά και δεν χρειάζεται το βαρύ υπόβαθρο που χτίζεις στον ηλεκτρομαγνητισμό(και αφορά κυρίως εφαρμογές πληροφορίας) απο ημμυ.

Ημμυ πήγαινε μόνο εαν θες να δεις και πιο θεωρητικά θέματα μαθηματικών, επιστήμης υπολογιστών, και τεχνολογίες που αφορούν εφαρμογές του ηλεκτρομαγνητισμού(που περιλαμβάνει ηλεκτρονική,οπτοηλεκτρονική,φυσική ημιαγωγών,νανοηλεκτρονική,οπτική,φωτονική,ρανταρ,μετρολογία,κεραίες,διάδοση,κβαντικές διατάξεις όπως λειζερ κ.α.).
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Εαν θέλεις να ασχοληθείς με ηλεκτρικές μηχανές πήγαινε μηχανολόγους.Τα καλύπτουν μια χαρά και δεν χρειάζεται το βαρύ υπόβαθρο που χτίζεις στον ηλεκτρομαγνητισμό(και αφορά κυρίως εφαρμογές πληροφορίας) απο ημμυ.

Ημμυ πήγαινε μόνο εαν θες να δεις και πιο θεωρητικά θέματα μαθηματικών, επιστήμης υπολογιστών, και τεχνολογίες που αφορούν εφαρμογές του ηλεκτρομαγνητισμού(που περιλαμβάνει ηλεκτρονική,οπτοηλεκτρονική,φυσική ημιαγωγών,νανοηλεκτρονική,οπτική,φωτονική,ρανταρ,μετρολογία,κεραίες,διάδοση,κβαντικές διατάξεις όπως λειζερ κ.α.).
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!
Καταλήγω μάλλον για μηχανολόγους στο ΕΛ.ΜΕ.ΠΑ ελπίζω να γίνει και η αναγνώριση του πτυχίου ως πολυτεχνείο μέσα στην πενταετία
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!
Καταλήγω μάλλον για μηχανολόγους στο ΕΛ.ΜΕ.ΠΑ ελπίζω να γίνει και η αναγνώριση του πτυχίου ως πολυτεχνείο μέσα στην πενταετία
Η συγκεκριμενη σχολη εχει μια ακομα κατευθυνση εκτος των 2 κλασσικων (ενεργειακη, καταστευαστικη).
Ειναι η κατευθυνση ρομποτικης και μηχατρονικης μηχανολογιας, μοναδικη στην ελλαδα νομιζω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top