Διάβασμα στο υγείας

Thephoenixxx

Νεοφερμένος

Ο Thephoenixxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι μαθητής της γ λυκείου και κατεύθυνση υγείας. Η αλήθεια είναι πως διαβάζω πολύ λίγο ( ωστόσο λύνω ασκήσεις του φροντηστιριου και του σχολείου επομενως έχω την στοιχειώδη επαφή με τα μαθήματα.) Αν ξεκινήσω και διαβάζω συστηματικά μέσα στις γιορτές και συνεχίσω με εκείνους τους ρυθμούς θα μπορέσω να γράψω σχετικά καλά στις πανελλήνιες?
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Άνετα αν δεν έχεις υπερβολικά κενά! Καλή επιτυχία!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,495 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι μαθητής της γ λυκείου και κατεύθυνση υγείας. Η αλήθεια είναι πως διαβάζω πολύ λίγο ( ωστόσο λύνω ασκήσεις του φροντηστιριου και του σχολείου επομενως έχω την στοιχειώδη επαφή με τα μαθήματα.) Αν ξεκινήσω και διαβάζω συστηματικά μέσα στις γιορτές και συνεχίσω με εκείνους τους ρυθμούς θα μπορέσω να γράψω σχετικά καλά στις πανελλήνιες?
Η Υγεια εχει μεγαλη ποικιλια μοριων απο 8500 εως 18500.
Στο φροντιστηριο τι βαθμο γραφεις?
 

pink_panther

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pink_panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι μαθητής της γ λυκείου και κατεύθυνση υγείας. Η αλήθεια είναι πως διαβάζω πολύ λίγο ( ωστόσο λύνω ασκήσεις του φροντηστιριου και του σχολείου επομενως έχω την στοιχειώδη επαφή με τα μαθήματα.) Αν ξεκινήσω και διαβάζω συστηματικά μέσα στις γιορτές και συνεχίσω με εκείνους τους ρυθμούς θα μπορέσω να γράψω σχετικά καλά στις πανελλήνιες?
Ξεκίνα τώρα, μην περιμένεις τις γιορτές.
 

Thephoenixxx

Νεοφερμένος

Ο Thephoenixxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Η Υγεια εχει μεγαλη ποικιλια μοριων απο 8500 εως 18500.
Στο φροντιστηριο τι βαθμο γραφεις?
Συνήθως γράφω μεταξύ 45/100 με 60/100 (ξέρω ότι θεωρείται πολύ χαμηλή η επίδοση μου απλώς ευελπιστώ πως αν διαβάζω κανονικά μήπως διορθωθώ λίγο )
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,495 μηνύματα.
Συνήθως γράφω μεταξύ 45/100 με 60/100 (ξέρω ότι θεωρείται πολύ χαμηλή η επίδοση μου απλώς ευελπιστώ πως αν διαβάζω κανονικά μήπως διορθωθώ λίγο )
Ωραια, ανεβασε ρυθμους και προσπαθεια να πας στο 80% για να εχεις βασιμες ελπιδες για χαμηλοβαθμες και ισως μεσοβαθμες υγειας. Με την τωρινη εικονα χτυπας γεωπονιες επαρχιας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Λόγου εμπειρίας μιας που έχω δώσει πανελλήνιες στη κατεύθυνση υγείας και ξαναδίνω, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις τώρα αμέσως εντατικό διάβασμα. Τουλάχιστον αν στοχεύεις τις υψηλόβαθμες σχολές. Δυστυχώς σε σύγκριση με τις άλλες κατευθύνσεις, η κατεύθυνση υγείας περιέχει αρκετές υψηλόβαθμες σχολές και λίγες χαμηλόβαθμες που είναι οι γεωπονίες επαρχίας όπως ανέφερε και ο Γιάννης.

Για να φανταστείς επειδή οι περισσότεροι τώρα κοντεύουν να τελειώσουν την ύλη και αρκετοί άλλοι όπως εγώ για παράδειγμα αλλά και μαθητές που δίνουν για πρώτη φορά έχουν ξεκινήσει τις επαναλήψεις.

Δεν θέλω να σε αγχώσω όμως οι πανελλήνιες δυστυχώς είναι ένας διαγωνισμός που δεν έχει έλεος για κανέναν. Αν τυχών σε πέρασε κάποιος άλλος και πήρε την θέση σου θα πρέπει να πας σε χαμηλότερη σχολή (μιλάω για τις υψηλόβαθμες). Μην συζητήσω για την ιατρική που γίνεται πραγματικά ένα "μακελειό" για να παρθεί μια θέση στη σχολή έστω της Αλεξανδρούπολης.

Οπότε εν τέλει σου προτείνω να ξεκινήσεις αμέσως τώρα το εντατικό διάβασμα για να γράψεις τουλάχιστον ένα αξιοπρεπή βαθμό. Καλή συνέχεια!
 

NickMD

Νεοφερμένος

Ο NickMD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Για τις υψηλόβαθμες του πεδίου υγείας να έχεις κατα νου πως τόσο στις πανελλήνιες όσο και μετέπειτα στο πανεπιστήμιο πρέπει να έχεις δυνατές ικανότητες τόσο σε παπαγαλία (αποστήθιση) όσο και σε κριτική σκέψη σε ίδιο υψηλό επίπεδο και το ενα να συνδυάζεται με το άλλο. Εάν υστερείς πολύ στο δεύτερο σκέλος τότε ίσως να ήταν πιο στρατηγικό να κατευθυνθείς σε θεωρητικό πεδίο, ενώ αν υστερείς στο πρώτο τότε ίσως οι θετικές επιστήμες σου ταιριάζουν περισσότερο. Καλή επιτυχία !
 

pink_panther

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pink_panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Για τις υψηλόβαθμες του πεδίου υγείας να έχεις κατα νου πως τόσο στις πανελλήνιες όσο και μετέπειτα στο πανεπιστήμιο πρέπει να έχεις δυνατές ικανότητες τόσο σε παπαγαλία (αποστήθιση) όσο και σε κριτική σκέψη σε ίδιο υψηλό επίπεδο και το ενα να συνδυάζεται με το άλλο. Εάν υστερείς πολύ στο δεύτερο σκέλος τότε ίσως να ήταν πιο στρατηγικό να κατευθυνθείς σε θεωρητικό πεδίο

Seriously? Για το συντακτικό των αρχαίων δε φαντάζεσαι τι κριτική σκέψη χρειάζεται... θετικός ήμουν αλλά ξέρω κι απ' αυτά.
 

NickMD

Νεοφερμένος

Ο NickMD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Προφανώς φίλε μου όπως και μαθηματικά αν δεν εχεις αποστηθίσει τους τύπους δεν λύνεις άσκηση μόνο με επιφοίτηση. Πάντως η στατιστική μιλάει από μόνη της. Σημαιοφόροι στα σχολεία είθισται να είναι παιδιά του πεδίου υγείας ή θετικών. Και αυτό γιατί είναι ολοκληρωμένοι και πολύπλευροι μαθητές, αποδίδουν εξίσου καλά σε ιστορία και αρχαία μέχρι βιολογία, φυσική και μαθηματικά
 
Top