Δεύτερη φορά Πανελλαδικές: Να ξεκινήσω άμεσα το διάβασμα ή να ξεκουραστώ;

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Άνετα γίνεται να ανέβει, απλά δεν θέλει ξεκούραση. Διάβασμα 12 ώρες την ημέρα, κάθε μέρα. 1 χρόνος αρκεί για αυτό επειδή δε θα χάνει την ώρα του στο σχολείο
Αν αρχίσει να διαβάζει από τώρα 12 ώρες την ημέρα κάθε μέρα δεν θα αντέξει μέχρι του χρόνου τον Ιούνιο. Μέχρι τα Χριστούγεννα θα τα έχει παίξει. Επίσης αυτό με τις ώρες είναι υποκειμενικό. Άλλος χρειάζεται λιγότερο χρόνο κι άλλος περισσότερο. Το πιο σωστό είναι να βρει τι της ταιριάζει για να αποδώσει καλύτερα. Πάντως σίγουρα χρειάζονται και ώρες ξεκούρασης. Άνθρωποι είμαστε όχι ρομποτ
 

Guest 387112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν αρχίσει να διαβάζει από τώρα 12 ώρες την ημέρα κάθε μέρα δεν θα αντέξει μέχρι του χρόνου τον Ιούνιο. Μέχρι τα Χριστούγεννα θα τα έχει παίξει. Επίσης αυτό με τις ώρες είναι υποκειμενικό. Άλλος χρειάζεται λιγότερο χρόνο κι άλλος περισσότερο. Το πιο σωστό είναι να βρει τι της ταιριάζει για να αποδώσει καλύτερα. Πάντως σίγουρα χρειάζονται και ώρες ξεκούρασης. Άνθρωποι είμαστε όχι ρομποτ
Εγώ έτσι πέρασα ιατρική πάντως και με σχολείο
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Εγώ έτσι πέρασα ιατρική πάντως και με σχολείο
Μπράβο σου που το έκανες αλλα αυτό δεν σημαίνει ότι το αντέχουν όλοι. Προσωπικά έδωσα φέτος με στόχο να περάσω ιατρική και παρατήρησα ότι όταν πίεζα τον εαυτό μου και καθόμουν μέχρι αργά να διαβάσω μου έπαιρνε πολύ περισσότερο χρόνο να μαθω κάτι που θα μπορούσα να το μαθω πολύ πιο γρήγορα με ξεκούραστο μυαλό. Το αποτέλεσμα ήταν να χάνω ώρες ύπνου και να κουράζω παραπάνω τον εαυτό μου. Τελικά είμαι ικανοποιημένη από αυτό που κατάφερα και πιστεύω πως έχω περάσει. Επομένως δεν είναι αποτελεσματικό για όλους το 12ωρο διάβασμα
 

Guest 387112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπράβο σου που το έκανες αλλα αυτό δεν σημαίνει ότι το αντέχουν όλοι. Προσωπικά έδωσα φέτος με στόχο να περάσω ιατρική και παρατήρησα ότι όταν πίεζα τον εαυτό μου και καθόμουν μέχρι αργά να διαβάσω μου έπαιρνε πολύ περισσότερο χρόνο να μαθω κάτι που θα μπορούσα να το μαθω πολύ πιο γρήγορα με ξεκούραστο μυαλό. Το αποτέλεσμα ήταν να χάνω ώρες ύπνου και να κουράζω παραπάνω τον εαυτό μου. Τελικά είμαι ικανοποιημένη από αυτό που κατάφερα και πιστεύω πως έχω περάσει. Επομένως δεν είναι αποτελεσματικό για όλους το 12ωρο διάβασμα
Καθόλου ξενύχτι, σηκώνεται στις 6 διαβάζει μέχρι τις 1 μετά ξανά στις 4 έως 10. Κοιμάται στις 11. Μια Χαρούλα πρόγραμμα, που θα την βοηθήσει και στην ιατρική αν μπει
 

chochoru

Νεοφερμένος

Η chochoru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Οπως εχω πει και εγω του παρα-χρονου σκεφτοναι να ξαναδωσω που θα ειμαι 30, για πολλους και διαφορους λογους. Και πιστεψε με οταν πηρα τους καθηγητες μου να μου κανουν μαθημα ( μαθηματικα, προγραμματισμος, εκθεση, αοθ θα κανω μονος γιαιτ ο εχω σπουδασει και γνωριζω) μου ειπαν " μα καλα τι θες απο εμας, αφου σπουδασες,, πηγαινε δωσε κατατακτηριες"
Εγώ έδωσα πρώτη χρονιά το 08,πέρασα σε μια σχολή όμως δεν πήγα και ξαναέδωσα το 09. Μπήκα σε άλλη σχολή την τελείωσα και έκανα μεταπτυχιακό και τώρα στα 30 ξαναέδωσα χωρίς να κάνω μαθήματα. Παρόλα αυτά, πλέον υπάρχουν τόσες σελίδες με σημειώσεις κλπ, δεν είναι τα πράγματα όπως παλιά. Πήρα και μερικά βοηθήματα και διάβαζα επί 10 μήνες με πρόγραμμα. Εν τέλει δεν νομίζω πως έγραψα αρκετά για τη σχολή που ήθελα όμως ήδη σκέφτομαι να κάνω μια ακόμη προσπάθεια του χρόνου και να πάω σε ένα φροντιστήριο.
Ακόμη και τις ημέρες που έδινα, οι επιτηρήτριες μου έλεγαν να δώσω κατατακτήριες ή να πάω σε ΕΠΑΛ και να μην παλεύω με φυσικοχημείες :lol: Απλά στο μυαλό μου είναι καλύτερο να προσπαθήσω με το σύστημα που δίνει τις περισσότερες θέσεις από το να διαγωνιστώ για 6-10 θέσεις.

Στην κοπέλα που ξεκίνησε το θέμα θα έλεγα να ξαναπροσπαθήσει. Δεν ξέρω αν η ιατρική είναι ένας εύκολος στόχος καθώς δεν γνωρίζουμε τι διάβασμα και τι κενά έχει, όμως καλύτερα να προσπαθείς παρά να μένεις με το αν, αν, αν... Την δεύτερη φορά έβγαλα +4000 μόρια από την πρώτη και δεν ήμουν ποτέ μαθήτρια που διάβαζε 12 ώρες. Δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν τα καταφέρνουμε όλοι με την πρώτη όμως δεν πρέπει να τα παρατάμε.
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Εγώ έδωσα πρώτη χρονιά το 08,πέρασα σε μια σχολή όμως δεν πήγα και ξαναέδωσα το 09. Μπήκα σε άλλη σχολή την τελείωσα και έκανα μεταπτυχιακό και τώρα στα 30 ξαναέδωσα χωρίς να κάνω μαθήματα. Παρόλα αυτά, πλέον υπάρχουν τόσες σελίδες με σημειώσεις κλπ, δεν είναι τα πράγματα όπως παλιά. Πήρα και μερικά βοηθήματα και διάβαζα επί 10 μήνες με πρόγραμμα. Εν τέλει δεν νομίζω πως έγραψα αρκετά για τη σχολή που ήθελα όμως ήδη σκέφτομαι να κάνω μια ακόμη προσπάθεια του χρόνου και να πάω σε ένα φροντιστήριο.
Ακόμη και τις ημέρες που έδινα, οι επιτηρήτριες μου έλεγαν να δώσω κατατακτήριες ή να πάω σε ΕΠΑΛ και να μην παλεύω με φυσικοχημείες :lol: Απλά στο μυαλό μου είναι καλύτερο να προσπαθήσω με το σύστημα που δίνει τις περισσότερες θέσεις από το να διαγωνιστώ για 6-10 θέσεις.

Στην κοπέλα που ξεκίνησε το θέμα θα έλεγα να ξαναπροσπαθήσει. Δεν ξέρω αν η ιατρική είναι ένας εύκολος στόχος καθώς δεν γνωρίζουμε τι διάβασμα και τι κενά έχει, όμως καλύτερα να προσπαθείς παρά να μένεις με το αν, αν, αν... Την δεύτερη φορά έβγαλα +4000 μόρια από την πρώτη και δεν ήμουν ποτέ μαθήτρια που διάβαζε 12 ώρες. Δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν τα καταφέρνουμε όλοι με την πρώτη όμως δεν πρέπει να τα παρατάμε.
Νομίζω πως αν αποφοίτησες από γελ δεν μπορουσες να δώσεις έτσι κι αλλιώς από επαλ εκτός κι αν πήγαινες 1 ή 2 χρονια σε επαλ που δεν νομίζω ότι άξιζε
 

chochoru

Νεοφερμένος

Η chochoru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Νομίζω πως αν αποφοίτησες από γελ δεν μπορουσες να δώσεις έτσι κι αλλιώς από επαλ εκτός κι αν πήγαινες 1 ή 2 χρονια σε επαλ που δεν νομίζω ότι άξιζε
ναι σωστά. Θα πρέπει να πάω για 2 χρόνια.. Δεν ξέρω γιατί το βλέπουν ακατόρθωτο να ξαναδώσει κανείς. Μια επιτηρήτρια μάλιστα μου είπε να χαρώ επιτέλους τη ζωή και να σταματήσω να μαζεύω πτυχία. Οπότε στη θεματοθέτρια θα έλεγα να μην ρωτάει τη γνώμη των άλλων γιατί θα ακούει όλα τα άκυρα του καθενός. Καλύτερα να ξεκουραστεί λίγο και να ξεκινήσει μετά
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι οτι και εγω πιστεύω οτι χρειάζεται μια ενδοσκόπηση.

Αλλο ειναι να δώσεις το 100% και να γράψεις 12 και αλλο ειναι να εχεις μια ατυχία στο δεύτερο μάθημα να πιστέψεις οτι δεν περνάς και να τα παρατήσεις.

Πρέπει να δεις απο που ήρθε αυτος ο βαθμός.

Εγω προτείνω να ξαναδώσεις. Το ποσο θα γράψεις δεν τον ξέρει κανένας.

Είχα συμμαθήτρια αδύναμη μαθήτρια που με την δεύτερη μπηκε μαιευτική την αγάπησε παρα πολυ κι τωρα προετοιμάζεται για ιατρική.

Καμια σχέση η ωριμότητα που ειχε τοτε με τώρα( οπως ολοι μας). Πλεον δεν εχει καμια σχέση με αυτο το 17χρονο παιδί.

Δηλαδή ναι μεν πιστεύω οτι ολα ειναι θεμα διαβασματος αλλα απο την αλλη θελει κι ωριμότητα ώστε οντως να εισαι ειλικρινής και σωστός με το διάβασμα σου αλλα και να μπορείς να διαχειρίζεσαι το αγχος.

Να ξαναδώσεις εφόσον δεν υπάρχει δυνατότητα για έξω, και στην ιατιρκη να μην μπεις υπάρχουν παραιατρικες σχολες πολυ ενδιαφέρουσες.
Αν η ιατρική παραμείνει στοχος με τον ενα η με τον αλλο τρόπο θα τα καταφέρεις.
 

Λίτσα

Νεοφερμένος

Η Λίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
1. Δεν θα δώσεις με μειωμένη ύλη.
2. Για να λες ότι έχεις βγάλει περίπου 12 εγώ θα σου λεγα να ξεκινήσεις ΑΜΕΣΑ γιατί σημαίνει ότι έχεις αρκετά κενά και θες 7000 μόρια πάνω για Ιατρική.
3. Είσαι σίγουρη ότι το θες όντως? Δεν το λέω με κακία απλά σκέψου ότι ήθελες Ιατρική και πρέπει κα σαι στα 18000 πλας και εσύ λες ότι έγραψες 12000. Δεν είναι ότι τη χάνεις για λίγο....
Τον τελευταίο ένα μισή μήνα τα παρατησα, είχα αγχωθει και δεν ήθελα να πάω να δώσω κάν.. Έπαιξε μεγάλο ρόλο η ψυχολογία μου.. Έχω λύσει δύο βιβλία βιολογίας, τον μισό σαλτερηηη, όλο τον Παναγιωτακοπουλο.. δεν έκανε μικρή προσπάθεια....
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Τον τελευταίο ένα μισή μήνα τα παρατησα, είχα αγχωθει και δεν ήθελα να πάω να δώσω κάν.. Έπαιξε μεγάλο ρόλο η ψυχολογία μου.. Έχω λύσει δύο βιβλία βιολογίας, τον μισό σαλτερηηη, όλο τον Παναγιωτακοπουλο.. δεν έκανε μικρή προσπάθεια....
Βγήκαν τα αποτελέσματα σου; Οχι νομίζω. Κάτσε να δεις ποσό εγραψες, δες προγράμματα σπουδών, να κανείς μηχανογραφικό, να δεις που πέρασες. ΑΝ δεν σε καλύπτει τιποτα αλλο όπως δεν κάλυπτε ούτε εμένα τότε ναι ξαναδωσε. Αξίζει! Εγώ προσωπικά ξεκινησα προετοιμασία τη δεύτερη φορά Σεπτέμβρη με φροντ. Βέβαια την πρώτη φορά εοχα γράψει περισσότερα μόρια από την δεύτερη. Απλώς έτυχε να πέσουν οι βάσεις. Μιλά με τους καθηγητές σου που σε ξέρουν. Δεν έχει απολύτως κανενα νόημα να ρωτάς εδώ περα γιατί δεν ξέρουμε τις αδυναμίες σου.

Επίσης αν με ρωτάτε θεωρώ πιο εύκολη απόφαση να δώσεις πανελλήνιες 2η φορά αν δεν τα πηγες καλα την πρώτη παρα το αντίθετο.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Δες πρώτα τι σχολές πιάνεις με τα μόρια που έγραψες καθώς μπορεί να ανακαλύψεις κάποια σχολή που αγνοούσες τόσο καιρό ενώ σε ενδιαφέρει το αντικείμενο της. Διαφορετικά ξαναδώσε εξετάσεις αλλά έχε και εναλλακτικές κατά νου πέραν από την πρώτη σου επιλογή.
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Όσοι δίνετε ξανά πανελλήνιες
Έχετε αρχίσει από τώρα διάβασμα η από Σεπτέμβρη;
 

Tirotrelas

Νεοφερμένος

Ο Tirotrelas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Όσοι δίνετε ξανά πανελλήνιες
Έχετε αρχίσει από τώρα διάβασμα η από Σεπτέμβρη;
Εγώ είχα αρχίσει μέσα Σεπτέμβρη . Βέβαια αυτό έχει να κάνει και με το πόσο σίγουρη νιώθεις για τις γνώσεις που αποκόμισες την πρώτη χρονιά και μπορείς να διαχειριστείς . Αν έχεις τη δυνατότητα για φροντιστήριο η καινούργια ύλη να μην σε αγχωνει θα διδαχτεί κατάλληλα και στην ώρα της όπως εγινε και με εμάς που αυξήθηκε η ύλη σε όλα τα μαθήματα σε σχέση με πέρυσι . Εάν νιώθεις ότι δεν έχεις ξεχάσει αυτά που ξέρεις και ότι μπορείς να επιστρέψεις μάχιμη τον Σεπτέμβριο θα σου έλεγα ξεκινά Σεπτέμβριο σε τμήμα αποφοίτων πρωινό νωρίς σαν σχολείο . Αλλιώς κάνε από μόνη σου το πρωί επαναλήψεις σε πράγματα που φοβάσαι ότι δεν πολύ θυμάσαι . Ελπίζω να σε βοήθησα !!
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Εγώ είχα αρχίσει μέσα Σεπτέμβρη . Βέβαια αυτό έχει να κάνει και με το πόσο σίγουρη νιώθεις για τις γνώσεις που αποκόμισες την πρώτη χρονιά και μπορείς να διαχειριστείς . Αν έχεις τη δυνατότητα για φροντιστήριο η καινούργια ύλη να μην σε αγχωνει θα διδαχτεί κατάλληλα και στην ώρα της όπως εγινε και με εμάς που αυξήθηκε η ύλη σε όλα τα μαθήματα σε σχέση με πέρυσι . Εάν νιώθεις ότι δεν έχεις ξεχάσει αυτά που ξέρεις και ότι μπορείς να επιστρέψεις μάχιμη τον Σεπτέμβριο θα σου έλεγα ξεκινά Σεπτέμβριο σε τμήμα αποφοίτων πρωινό νωρίς σαν σχολείο . Αλλιώς κάνε από μόνη σου το πρωί επαναλήψεις σε πράγματα που φοβάσαι ότι δεν πολύ θυμάσαι . Ελπίζω να σε βοήθησα !!
Ευχαριστώ! Η αλήθεια είναι ότι επειδή αλλάζω κατεύθυνση (από θετική οικονομικά)ήθελα να πάρω μία ιδέα για τα δύο καινούρια μαθήματα μόνο αλλά θα αρχίσω κανονικά από Σεπτέμβρη γιατί είχα δανειστεί κάποιες σημειώσεις τις οποίες έπρεπε να επιστρέψω για αυτό έχω αγχωθει λίγο
Μαθηματικά έχω κάνει μια μικρή επανάληψη δεν θα βιαστώ να περάσω όλη την ύλη μέχρι τον Σεπτέμβρη δεν προλαβαίνω κιόλας
 

Tirotrelas

Νεοφερμένος

Ο Tirotrelas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Ευχαριστώ! Η αλήθεια είναι ότι επειδή αλλάζω κατεύθυνση (από θετική οικονομικά)ήθελα να πάρω μία ιδέα για τα δύο καινούρια μαθήματα μόνο αλλά θα αρχίσω κανονικά από Σεπτέμβρη γιατί είχα δανειστεί κάποιες σημειώσεις τις οποίες έπρεπε να επιστρέψω για αυτό έχω αγχωθει λίγο
Μαθηματικά έχω κάνει μια μικρή επανάληψη δεν θα βιαστώ να περάσω όλη την ύλη μέχρι τον Σεπτέμβρη δεν προλαβαίνω κιόλας
Ααα τότε καλά κάνεις και ρίξεις μια ματιά γιατί είναι από την αρχή τα δύο μαθήματα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top