Δεύτερη ξένη γλώσσα: Ποια να ξεκινήσω;

LidiaM

Νεοφερμένος

Η LidiaM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Θέλω να ξεκινήσω μια ξένη γλώσσα αλλά δεν ξέρω πια. Θα ήθελα να μου πείτε μια ξένη γλώσσα η οποία θα με βοηθήσει πολυ στο διάβασμα και στο να παω εξωτερικό

(Κάνω αγγλικά θα ήθελα και κάτι άλλο)
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Γαλλικά, μην το σκέφτεσαι καν.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Κινέζικα ή Ισπανικά. Χρησιμα και τα γαλλικα που ειπώθηκαν πιο πάνω αλλα για να λέμε και την αλήθεια, ειναι λιγο ξεπερασμένα.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Βασικά βρίσκω λίγο άτοπο να απαντάμε τόσο γενικά για το ποιά ξένη γλώσσα είναι χρήσιμη κτλ χωρίς να έχουμε παραπάνω πληροφορίες για το ως προς τι.
Θέλεις λες να πας εξωτερικό, θέλεις να πας ως ανειδίκευτη; Θες να πας και να βρεις κάτι σχετικό με τις σπουδές σου; να πας για σπουδές μεταπτυχιακό κτλ; Θεωρώ πως πχ Γερμανία σαν χώρα έχει υψηλό επίπεδο διαβίωσης κτλ για να πάει κάποιος να δουλέψει (αν και σαφώς ανάλογα με το πώς θες να πας ενδεχομένως να υπάρχει διαδικασία αν θες να αναγνωρίσεις το πτυχίο σου). Τα ισπανικά είναι χρήσιμα, αλλά σαν χώρα η Ισπανία δεν ενδείκνυται για να πάει κάποιος για σπουδές ή κυρίως για να βρει αργότερα δουλειά.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικά βρίσκω λίγο άτοπο να απαντάμε τόσο γενικά για το ποιά ξένη γλώσσα είναι χρήσιμη κτλ χωρίς να έχουμε παραπάνω πληροφορίες για το ως προς τι.
Θέλεις λες να πας εξωτερικό, θέλεις να πας ως ανειδίκευτη; Θες να πας και να βρεις κάτι σχετικό με τις σπουδές σου; να πας για σπουδές μεταπτυχιακό κτλ; Θεωρώ πως πχ Γερμανία σαν χώρα έχει υψηλό επίπεδο διαβίωσης κτλ για να πάει κάποιος να δουλέψει (αν και σαφώς ανάλογα με το πώς θες να πας ενδεχομένως να υπάρχει διαδικασία αν θες να αναγνωρίσεις το πτυχίο σου). Τα ισπανικά είναι χρήσιμα, αλλά σαν χώρα η Ισπανία δεν ενδείκνυται για να πάει κάποιος για σπουδές ή κυρίως για να βρει αργότερα δουλειά.
Nαι βεβαια μη ξεχναμε και το παράγοντα ότι Ισπανικά μιλιούνται και σε άλλες χώρες. Εδώ δημοσιογράφοι γίνονται καποιοι και πρεπει να ξερουν υποχρεωτικά ισπανικά πέρα από Αγγλικά.

Το ίδιο και Γαλλικά. Χώρες όπως το Λουξεμβούργο, Ελβετία, Βέλγιο, χώρες με επίσης υψηλό επίπεδο διαβίωσης, μισθών και εργασιών, ομιλούν τη Γαλλική Γλώσσα.

Που θέλω να καταλήξω. Ότι μια γλώσσα μπορείς να τη μάθεις και να την αξιοποιήσεις σε μια από περισσότερες χώρες και να αποδειχτεί value for money
 

inmyworld

Νεοφερμένος

Η inmyworld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Θέλω να ξεκινήσω μια ξένη γλώσσα αλλά δεν ξέρω πια. Θα ήθελα να μου πείτε μια ξένη γλώσσα η οποία θα με βοηθήσει πολυ στο διάβασμα και στο να παω εξωτερικό

(Κάνω αγγλικά θα ήθελα και κάτι άλλο)
όταν λες διάβασμα τι ακριβώς εννοείς; Σχετικά με το διάβασμα άλλων ξένων γλωσσών ή κάτι τέτοιο;


΄Εγώ λοιπόν θα σου πρότεινα αν δεν σου αρέσουν τα γερμανικά ( τα οποία για τις ευρωπαικές γλώσσες είναι μια σχετικά δύσκολη γλώσσα αν λάβουμε υπόψιν μας τη γραμματική ή άλλους παράγοντες αλλά όχι ακατόρθωτη για να την κατακτήσεις), να σκεφτείς σοβαρά τα ισπανικά. Τα ισπανικά είναι μια γλώσσα με εκατομμύρια φυσικούς ομιλητές και πολλές χώρες στις οποίες μιλιούνται τα ισπανικά. Η Ισπανία έχει αρκετά πανεπιστήμια ,τις ίδιες τιμές και οικονομία με την Ελλάδα και η γλώσσα μπορεί να χαρακτηριστεί εύκολη.
Αν πάλι δεν σου αρέσουν οι δύο γλώσσες που προανέφερα μπορείς να δεις και τα γαλλικά που θα βρεις εύκολα και φροντιστήριο όπως και στα γερμανικά .



Γενικότερες συμβουλές :
Αρχικά , αν χωρίσουμε τις γλώσσες σε κατηγορίες έχουμε τις λατινογενείς γλώσσες( γαλλικά ,ισπανικά, ιταλικά, ρουμανικά ,πορτογαλικά κ.λπ.) , τις γερμανικές ( γερμανικά , αγγλικά, ολλανδικά, σουηδικά ,δανικά ,φλαμανδικά κ.λπ. )
ενώ υπάρχουν και ασιατικές γλώσσες π.χ. κορεάτικα ,κινέζικα , ιαπωνικά
αλλά και ινδικά κ.α.
Για να επιλέξεις την γλώσσα που θες να μάθεις πρέπει να σκεφτείς προς τα που κλίνει η αισθητική σου . Δηλαδή αν τα κινέζικα ή τα κορεάτικα -τα οποία βέβαια είναι πολύ δυνατές γλώσσες για την παγκόσμια αγορά - δεν σου φαίνονται καθόλου εύηχα τότε μάλλον θα πρέπει να στραφείς προς πιο ''απαλές'' και οικείες για το αυτί σου γλώσσες .
Το ίδιο θα πρέπει να σκεφτείς και για την αισθητική της χώρας στην οποία μιλιέται η γλώσσα που θες να μάθεις εφόσον κιόλας θες να πας στο εξωτερικό .

και ένα βοηθητικό για να διαλέξεις :https://www.in2life.gr/delight/hobbies/article/1007177/ti-xenh-glossa-na-matho.html
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top