Δεν μπορώ να με φανταστώ να διδάσκω παιδία

Pigeon

Νεοφερμένος

Η Pigeon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Γειά σας, είμαι φοιτήτρια παιδαγωγικού δημοτικής , κάτι που δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή. Είχα αρκετά μόρια για να περάσω κοινωνική εργασία ( που το βρίσκω ενδιαφέρον) και ψυχολογία φλώρινας. Ωστόσο για οικονομικούς λόγους οι γονείς μου με πίεσαν να μείνω θεσσαλονίκη. Για να μην πολυλογώ το ερώτημα μου είναι, αν τελειώσω τη σχολή ποιές είναι οι εναλλακτικές που έχω διότι δεν μπορώ να με φανταστώ να διδάσκω παιδία ούτε εχω την υπομονή που χρειάζεται ( ανέκαθεν ήμουν οξύθυμη, αγχώδης και εκρηκτική σαν χαρακτήρας).

Αξίζει να κάνω με 10%; Να πάω στην σχολή να δω πως είναι; Δεν ξέρω, οποιοσδήποτε ξέρει κάτι feel free to commeny bellow γτ είμαι ανω κατω αυτό το καιρό
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Γενικά ποιες είναι οι πρώτες σου επιλογές; Αν ξαναδώσεις,τις πιάνεις Θεσσαλονίκη;
 

Pigeon

Νεοφερμένος

Η Pigeon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Γενικά ποιες είναι οι πρώτες σου επιλογές; Αν ξαναδώσεις,τις πιάνεις Θεσσαλονίκη;
Θα προτιμούσα κοινωνικη εργασία ή ψυχολογία. Θεσσαλονικη περασα παιδαγωγικό. Δεν θέλω να ξαναδώσω πανελ. γτ δεν θέλω να επιβαρύνω τους γονείς μου και άλλο οικονομικά. Δεν είμαστε καλά και εχώ και μικρά αδέρφια οπότε δεν θέλω να τους στερήσω κάτι. Γι' αυτό σκέφτομαι το 10%
 

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Γιατί θα τους επιβαρύνεις αν παρακολουθείς τα νέα σου μαθήματα και ταυτόχρονα δώσεις ξανά πανελλήνιες διαβάζοντας μόνη σου;
 

Ioanna98

Νεοφερμένος

Η Ioanna98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Αν νιώθεις ότι δεν θες με τίποτα να ασχοληθείς με παιδιά κάτω των 12, είναι απολύτως σεβαστό να μην θες να ακολουθήσεις αυτήν την σχολή.
Από την άλλη, είναι κατανοητή η δυσχερής θέση των γονιών σου που θέλουν να παραμείνεις Θεσσαλονίκη για οικονομικούς λόγους. Όμως δεν είναι ωραίο να σπουδάσεις κάτι που δεν θες λόγω οικονομικών λόγων. Φαντάζομαι έχεις βγάλει μια καλή βαθμολογία για να περάσεις παιδαγωγικό Θεσσαλονίκης (με μια γρήγορη ματιά πάνω από 15.500). Άρα αυτό που σε βολεύει είναι το 10%.
Θα σου έλεγα από την στιγμή που δεν είναι ανάγκη να σπουδάσεις ακριβώς στα 18-19 σου, να πιάσεις μια δουλειά να μαζέψεις χρήματα κάνα 2 χρόνια και να περάσεις σε μια φθηνή επαρχιακή πόλη (Φλώρινα, Κομοτηνή π.χ.) για να κάνεις αυτό που σε ευχαριστεί. Μην προτιμήσεις Αθήνα, τα νοίκια έχουν γίνει 400€+ για μια αξιοπρεπή γκαρσονιέρα και γενικά τα έξοδα διαβίωσης στην Αθήνα πλέον είναι το ελάχιστο 700€/μήνα.
Θεωρώ ότι η κοινωνική εργασία Κομοτηνής είναι μια πολύ καλή λύση για σένα, διότι δεν είναι πολύ μακριά από Θεσσαλονίκη και μπορείς να βρεις σπίτι με κάτω από 300€. Οπότε με κάπου 550€/μήνα βγαίνεις. Επίσης οι κοινωνικοί λειτουργοί έχουν πολύ καλές προοπτικές εργασίας σε αντίθεση με τους ψυχολόγους, και είναι ενδιαφέρουσα σχολή καθώς συνδυάζει κοινωνιολογία με ψυχολογία. Για Ψυχολογία Φλώρινας, δεν έχω ακούσει καλά λόγια, είναι πολύ πρόσφατο τμήμα και έχει ελλείψεις σε προσωπικό.
Οπότε αν θεωρείς ότι η κοινωνική εργασία σε ενδιαφέρει κάνε αίτηση στο επόμενο 10% και στο μεθεπόμενο και πιστεύω ότι θα μπεις αν έχεις μια βαθμολογία άνω του 15,5. 🙂
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Γειά σας, είμαι φοιτήτρια παιδαγωγικού δημοτικής , κάτι που δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή. Είχα αρκετά μόρια για να περάσω κοινωνική εργασία ( που το βρίσκω ενδιαφέρον) και ψυχολογία φλώρινας. Ωστόσο για οικονομικούς λόγους οι γονείς μου με πίεσαν να μείνω θεσσαλονίκη. Για να μην πολυλογώ το ερώτημα μου είναι, αν τελειώσω τη σχολή ποιές είναι οι εναλλακτικές που έχω διότι δεν μπορώ να με φανταστώ να διδάσκω παιδία ούτε εχω την υπομονή που χρειάζεται ( ανέκαθεν ήμουν οξύθυμη, αγχώδης και εκρηκτική σαν χαρακτήρας).

Αξίζει να κάνω με 10%; Να πάω στην σχολή να δω πως είναι; Δεν ξέρω, οποιοσδήποτε ξέρει κάτι feel free to commeny bellow γτ είμαι ανω κατω αυτό το καιρό
μα αν εχεις την συμπεριφορα που λες πως θα μπορεσεις να ανταπεξελθεις στα αλλα δυο που σου αρεσουν ..η ψυχολογια και η κοινωνικη λειτουργεια θελουν πιο πολυ υπομονη και συκωτι απο τον δασκαλο... μηπως να σχοληθεις με υπολογιστες που δεν σου επιστρεφουν λογο ,τους βαρας και δεν μιλανε
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pigeon

Νεοφερμένος

Η Pigeon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
μα αν εχεις την συμπεριφορα που λες πως θα μπορεσεις να ανταπεξελθεις στα αλλα δυο που σου αρεσουν ..η ψυχολογια και η κοινωνικη λειτουργεια θελουν πιο πολυ υπομονη και συκωτι απο τον δασκαλο... μηπως να σχοληθεις με υπολογιστες που δεν σου επιστρεφουν λογο ,τους βαρας και δεν μιλανε
Συκώτι έχω και αρκετά καλό μάλιστα. Μεγάλωσα σε μια οικογένεια που οικονομικά την βγάζει με νύχια και με δόντια. Ο παππούς μου ήταν ιερέας και μαζί του μοιράζαμε γεύματα σε γειτονιές με άστεγους/ εξαρτημένους κτλπ. Τις Κυριακές και τα απογεύματα μου τα περνούσα με τα παιδιά του ορφανοτροφείου γτ κανένα παιδί της ηλικίας μου δν τα έκανε παρέα. Βασικά αυτό που θέλω να πω είναι ότι έχω δει/βιώσει καταστάσεις απλά με την υπομονή δν τα πάω καλά. Άλλο να κάνεις υπομονή σε έναν συνάνθρωπό σου που τον βλέπεις να υποφέρει και άλλο να κάνω υπομονή σε ένα κακομαθημένο και την μάνα του.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Συκώτι έχω και αρκετά καλό μάλιστα. Μεγάλωσα σε μια οικογένεια που οικονομικά την βγάζει με νύχια και με δόντια. Ο παππούς μου ήταν ιερέας και μαζί του μοιράζαμε γεύματα σε γειτονιές με άστεγους/ εξαρτημένους κτλπ. Τις Κυριακές και τα απογεύματα μου τα περνούσα με τα παιδιά του ορφανοτροφείου γτ κανένα παιδί της ηλικίας μου δν τα έκανε παρέα. Βασικά αυτό που θέλω να πω είναι ότι έχω δει/βιώσει καταστάσεις απλά με την υπομονή δν τα πάω καλά. Άλλο να κάνεις υπομονή σε έναν συνάνθρωπό σου που τον βλέπεις να υποφέρει και άλλο να κάνω υπομονή σε ένα κακομαθημένο και την μάνα του.
ε καλο ειναι αυτο ..εισαι εκπαιδευμενη ..και στο σχολειο δεν ειναι θεμα τα παιδια αλλα οι μανες.
στην σχολη σου τωρα πρεπει να πας να δεις αν σε τραβαει... στην κομοτηνη μπαινεις με 6% αλλα η πολη δεν φημιζεται για εστιες ..οποτε τι να πω? φετος εκοψε και το δωρεαν λεωφορείο πανεπιστημιο πολη.
 

Pigeon

Νεοφερμένος

Η Pigeon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
ε καλο ειναι αυτο ..εισαι εκπαιδευμενη ..και στο σχολειο δεν ειναι θεμα τα παιδια αλλα οι μανες.
στην σχολη σου τωρα πρεπει να πας να δεις αν σε τραβαει... στην κομοτηνη μπαινεις με 6% αλλα η πολη δεν φημιζεται για εστιες ..οποτε τι να πω? φετος εκοψε και το δωρεαν λεωφορείο πανεπιστημιο πολη.
Μάλιστα... ευχαριστώ για την ενημέρωση γτ δν ξέρω και πολλά από Κομοτηνή. Θα κάτσω να παρακολουθήσω όπως λες και μετά βλέπουμε.
 
Top