Δεν έχω συνειδητοποιήσει ότι δίνω Πανελλήνιες.

thesecretfemme

Νεοφερμένος

Η thesecretfemme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ο,τι λέει ο τίτλος. Μέχρι στιγμής δεν έχω αγχωθεί, όπως βλέπω τους γύρω μου να έχουν αγχωθεί. Αισθάνομαι λες και θα πάω να δώσω ένα απλό διαγώνισμα και δεν ξέρω πόσο καλό είναι αυτό, γιατί νιώθω πως κατα ένα μέρος επηρεάζει και τις επαναλήψεις μου για τα επόμενα μαθήματα. Έχει κανείς βρεθεί σε αυτή τη κατάσταση; Αισθάνεται κανεις αλλος έτσι;
 

Nic Papalitsas

Νεοφερμένος

Ο Nic Papalitsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ο,τι λέει ο τίτλος. Μέχρι στιγμής δεν έχω αγχωθεί, όπως βλέπω τους γύρω μου να έχουν αγχωθεί. Αισθάνομαι λες και θα πάω να δώσω ένα απλό διαγώνισμα και δεν ξέρω πόσο καλό είναι αυτό, γιατί νιώθω πως κατα ένα μέρος επηρεάζει και τις επαναλήψεις μου για τα επόμενα μαθήματα. Έχει κανείς βρεθεί σε αυτή τη κατάσταση; Αισθάνεται κανεις αλλος έτσι;
Εγώ περυσι αγχωνόμουν όλη την υπόλοιπη χρόνια εκτός από τις μέρες που έδινα πανελλήνιες, φυσικά είχα λίγο ένα «δημιουργικό άγχος» δεν ήμουν εντελώς ζαμανφου αλλά όχι σε σημείο να παθαίνω και κρίσεις πανικού. Θέλω να σου εξηγήσω πως ό,τι συναίσθημα νιώθει κάποιος αυτή την περίοδο είναι απόλυτα φυσιολογικό. Είτε ότι θες να τα παρατήσεις είτε ότι δε θα τα καταφέρεις είτε φυσικά ότι θα τα καταφέρεις για πλάκα. Σαν συμβουλή θα σου πω να κανεις focus (χωρις όσο γίνεται άγχος) στην επανάληψης σου- δεν είναι κακό ακόμα και τώρα να έχεις κάποια αδύναμα σημεία τα οποία δεν θυμάσαι καλά από θεωρία ή θες λίγο παραπάνω εξάσκηση. Πίστεψέ με μέχρι και την ώρα που θα δώσεις υπάρχει χρόνος, όχι άπλετος αλλά αν τον αξιοποιήσεις σωστά θα σωθείς. Τέλος, μόλις δώσεις το πρώτο μαθημα θα καταλάβεις ότι όλο αυτό είναι μια φούσκα με τις πανελλήνιες και θα δεις ότι είναι σαν να γραφεις ένα διαγώνισμα στο φροντ (ίσως και λιγότερο αγχωτικό)!! Καλή επιτυχία παιδιά
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,624 μηνύματα.
Αχ εμένα με έπιασε εχθές το άγχος (κρίση πανικού) και σήμερα το πρωί όταν σηκώθηκα και νόμιζα ότι είναι Παρασκευή και άργησα. Κατά τα άλλα τις προηγούμενες εβδομάδες δεν το είχα συνειδητοποιήσει. Τώρα έχω αρχίσει να το σκέφτομαι.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,508 μηνύματα.
Και εγώ ακριβώς έτσι νιώθω και νομίζω πως έτσι πρέπει να μάθουμε να αντιμετωπίζουμε τις πανελλήνιες. Είναι μια εξέταση όπως όλες τις άλλες και πρέπει να πιστεύουμε στον εαυτό μας, στις δυνατότητες μας και να έχουμε αυτοπεποίθηση. Το άγχος μόνο κακό θα μας κάνει (προφανώς και δεν γίνεται να μην αγχωθεις καθόλου και καταλαβαίνω απόλυτα τα παιδιά που νιώθουν έτσι). Δεν είναι το τέλος του κόσμου και θα μας δοθούν ευκαιρίες στην ζωή αρκεί να βλέπουμε τα πράγματα με μια πιο θετική ματιά
 

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Ο,τι λέει ο τίτλος. Μέχρι στιγμής δεν έχω αγχωθεί, όπως βλέπω τους γύρω μου να έχουν αγχωθεί. Αισθάνομαι λες και θα πάω να δώσω ένα απλό διαγώνισμα και δεν ξέρω πόσο καλό είναι αυτό, γιατί νιώθω πως κατα ένα μέρος επηρεάζει και τις επαναλήψεις μου για τα επόμενα μαθήματα. Έχει κανείς βρεθεί σε αυτή τη κατάσταση; Αισθάνεται κανεις αλλος έτσι;
Καλύτερα να βρίσκεσαι σε ηρεμία πάρα σε κατάσταση πανικού (σε ζηλεύω αλήθεια).
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Παιδιά, με το υπερβολικό άγχος δεν αλλάζει τίποτα!
Λογικο να υπάρχει, ανησυχία, στρες και να δυσκολεύεστε να κοιμηθείτε, αλλά σε λογικά πλαίσια.
Ο,τι λέει ο τίτλος. Μέχρι στιγμής δεν έχω αγχωθεί, όπως βλέπω τους γύρω μου να έχουν αγχωθεί. Αισθάνομαι λες και θα πάω να δώσω ένα απλό διαγώνισμα και δεν ξέρω πόσο καλό είναι αυτό, γιατί νιώθω πως κατα ένα μέρος επηρεάζει και τις επαναλήψεις μου για τα επόμενα μαθήματα. Έχει κανείς βρεθεί σε αυτή τη κατάσταση; Αισθάνεται κανεις αλλος έτσι;
Καλά κάνεις και δεν είσαι υπερβολικά στρεσαρισμενος. Γιατι όντως, ένα απλό διαγώνισμα είναι, που κρίνει μια θέση, τιποτα παραπάνω!
Πιστεύω ότι αν διαβάζεις ήρεμα τις επαναλήψεις σου, δεν θα σε επηρεάσει αρνητικά.
 

Littlechemist

Νεοφερμένος

Η Littlechemist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Ο,τι λέει ο τίτλος. Μέχρι στιγμής δεν έχω αγχωθεί, όπως βλέπω τους γύρω μου να έχουν αγχωθεί. Αισθάνομαι λες και θα πάω να δώσω ένα απλό διαγώνισμα και δεν ξέρω πόσο καλό είναι αυτό, γιατί νιώθω πως κατα ένα μέρος επηρεάζει και τις επαναλήψεις μου για τα επόμενα μαθήματα. Έχει κανείς βρεθεί σε αυτή τη κατάσταση; Αισθάνεται κανεις αλλος έτσι;
Είναι φυσιολογικό που δεν αγχώνεσαι😅.Και εγώ πέρσυ τέτοια μέρα για έναν περίεργο λόγο επειδή ήξερα ότι ό,τι ήταν να κάνω το έκανα όλη την χρονιά,δεν ένιωθα αγχωμενη τις τελευταίες μέρες.Εκεινη την ημέρα με έπιασε ένα σφυξιμο στο στομάχι ,γιατί έπρεπε να δώσω το 110% του εαυτού μου.Αγωνιζομουν την δεύτερη χρονιά για μια σχολή και δεν μπορούσα να φανταστώ την δεύτερη χρονιά να μην περάσω εκεί που ήθελα.Και να αγχώνεσαι πολύ ,δεν είναι καλό...
 

Quincy

Νεοφερμένος

Ο Quincy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Το άγχος είναι απολύτως φυσιολογικό μα όχι απαραίτητο. Κι εμένα πριν περίπου έναν μήνα με έπιασε μικρή κρίση πανικού, η οποία εκτός απο την πρώτη ήταν και η τελευταία μου.
Ο καθένας αντιμετωπίζει διαφορετικά τις Πανελλήνιες. Άλλες φιλοδοξίες είχα στην αρχή της χρονιάς και άλλες έχω τώρα όσον αφορά τη σχολή που θα περάσω(και ΔΕΝ είμαι διατεθιμένος να δώσω και του χρόνου).
Το άγχος λένε ότι ενεργοποιεί τον μέγιστο εαυτό σου, αλλά το ίδιο άγχος θα σε κάνει να θολώσεις στην ώρα των Πανελληνίων και να κάνεις λάθη που αλλιώς δε θα έκανες.
Είναι καλό που διατηρείς την ψυχραιμία σου εφόσον ξέρεις πως στην τελική θα δώσεις το 100% σου και στη συνέχεια θα σε περιμένει ένα πανέμορφο καλοκαίρι(με τέτοιον καιρό προσωπικά ακόμα έχω κολλήσει στο φθινόπωρο, δεν ξέρω για εσάς😂).
Αν σε πιάσει ξαφνικά άγχος, μην το λάβεις ως κάτι τρομακτικό και θυμήσου πως εσύ το ελέγχεις και πως ό,τι και να γίνει σε δύο εβδομάδες το πολύ(εξαιρώ ειδικά μαθήματα) θα βρεις ξανά την ηρεμία που έχεις τώρα και κάτι παραπάνω🙂
Εύχομαι κάθε επιτυχία!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top