Δίνω πανελλήνιες και πιστεύω ότι δεν το 'χω

rozaktinovolia

Νεοφερμένος

Η rozaktinovolia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
δινω πανελληνιες το '23 και δεν μπορω να κατσω να διαβασω. Δεν εχω ουσιαστικο στοχο για την ακαδημαικη μου πορεια, οι βαθμοι μου ειναι κατω του μετριου στα διαγωνισματα του φροντιστηριου, πανικοβαλλομαι διαρκως γιατι το προγραμμα μου ειναι οτιναναι (λογου χαρη, πριν λιγο ξεκινησα το διαβασμα για αυριο το πρωι) και πιστευα ανεκαθεν πως δεν θα τα καταφερω. Εχω να διαβασω σοβαρα απο την πρωτη λυκειου, στην οποια οπως και στις προηγουμενες ταξεις, ημουν μαθητρια του 17-18. "Θελω" να περασω αγγλικη φιλολογια αλλα το παθος μου ειναι η μουσικη... αληθεια, αν ειχα τα κοτσια να πεισω τους γονεις μου να σταματησουν να μου πληρωνουν τα ιδιαιτερα και να δωσουμε μια περιουσια στα μαθηματα κιθαρας θα το εκανα. Ωστοσο, its too risky. ΒΟΗΘΕΙΑ
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
δινω πανελληνιες το '23 και δεν μπορω να κατσω να διαβασω. Δεν εχω ουσιαστικο στοχο για την ακαδημαικη μου πορεια, οι βαθμοι μου ειναι κατω του μετριου στα διαγωνισματα του φροντιστηριου, πανικοβαλλομαι διαρκως γιατι το προγραμμα μου ειναι οτιναναι (λογου χαρη, πριν λιγο ξεκινησα το διαβασμα για αυριο το πρωι) και πιστευα ανεκαθεν πως δεν θα τα καταφερω. Εχω να διαβασω σοβαρα απο την πρωτη λυκειου, στην οποια οπως και στις προηγουμενες ταξεις, ημουν μαθητρια του 17-18. "Θελω" να περασω αγγλικη φιλολογια αλλα το παθος μου ειναι η μουσικη... αληθεια, αν ειχα τα κοτσια να πεισω τους γονεις μου να σταματησουν να μου πληρωνουν τα ιδιαιτερα και να δωσουμε μια περιουσια στα μαθηματα κιθαρας θα το εκανα. Ωστοσο, its too risky. ΒΟΗΘΕΙΑ
Δίνω κι εγώ φέτος...Να σε ρωτησω κατι; Οι γονείς σου σε πιεζουν να δώσεις πανελληνιες η απλα εσυ δε θες να τους πεις ότι έχεις άλλα όνειρα; ελπίζω η ερώτηση μου να μη σε φέρνει σε δύσκολη θέση απλά προσπαθω να καταλάβω τη θέση στην οποία βρίσκεσαι όσο το δυνατόν καλυτερα
 

anna05

Νεοφερμένος

Η anna05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ότι πιο relatable έχω διαβάσει τελευταία 😭
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,575 μηνύματα.
Μπορείς να ασχοληθείς με την μουσική χωρίς να αφήσεις τις σπουδές σου. Δεν χρειάζεται να σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα η σχολή, αρκεί να κοιτάξεις να έχει καλή αποκατάσταση (η αγγλική φιλολογία που λες είναι πολύ καλή επιλογή και δεν απαιτεί τρομερά μόρια αν τα πας καλά στα αγγλικά) και μετά κάνεις εσύ ότι θέλεις με τα λεφτά που θα βγάλεις, αξιοποίησέ τα σε μαθήματα κιθάρας, εντάξου σε ένα σχήμα και ότι άλλο ποθείς. Γνώμη μου.
 

mariapinelopi

Νεοφερμένος

Η mariapinelopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Νηπιαγωγός. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Μην απελπίζεσαι μια χαρά θα τα πας!! Και να ξέρεις ότι η ζωή σου δεν εξαρτάται από τις πανελλήνιες!!! 😊
ΝΑ έχεις πίστη και θα τα καταφέρεις!! Μπορείς να σπουδάσεις αγγλική φιλολογία στη α ρχη και συγχρόνως να δεις και για μουσική που σ αρέσει η να ασχοληθείς και με αυτό που σ αρέσει!! Είσαι μικρή ακόμα για να αποφασίσεις σίγουρα αυτό που θες!! Κάνεις μας δεν ξέρει πάντως!!
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Εγω θα πω οτι καλο ειναι, να μη μπερδευουμε τα χομπι μας με τα επαγγελματικα. Κρατα την κιθαρα ως χομπι, μεσο διασκεδασης, αποδρασης απ τη καθημερινοτητα, δημιουργικοτητας κλπ και επικεντρωσου στο στοχο για την Αγγλικη φιλολογια, αφου βλεπεις οτι εχεις κλιση προς αυτο. Συνδύασε και τα δυο λοιπον, αλλα σκεψου τι θα σου εξασφαλισει ενα καλυτερο μελλον.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ioanna98

Νεοφερμένος

Η Ioanna98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως η μουσική είναι κάτι ναι μεν δημιουργικό και ευχάριστο αλλά ταυτόχρονα πολύ πολύ δύσκολο να επιβιώσεις από αυτό ως επάγγελμα, ειδικά στην ελληνική κοινωνία.
Απ' την άλλη, ποιανού επιθυμία ήταν να ξεκινήσεις ιδιαίτερα μαθήματα στα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα; Ήταν δική σου και μετά απλά μετάνιωσες; Ήταν αρχικά των γονέων σου ως "κοινωνικό πρέπει" και εσύ απλά συμφώνησες; Ήταν αποκλειστικά των γονέων σου (δηλαδή θες δεν θες θα κάνεις μαθήματα όπως όλα τα άλλα παιδιά της ηλικίας σου);
Εσύ θες να περάσεις σε τριτοβάθμια εκπαίδευση αυτή την στιγμή;
Όσο και δύσκολες να είναι οι εποχές, θεωρώ πως δεν είναι ωραίο οι γονείς να επιβάλουν στα παιδιά τους αν θα κάνουν φροντιστήρια, αν θα δώσουν πανελλήνιες, η ζωή είναι των παιδιών και όχι των γονιών. Και το πρόσχημα ότι επειδή εγώ σε μεγάλωσα και σε έχω φροντίσει, οπότε εσύ θα κάνεις ότι θέλω εγώ, είναι χειριστικό και κακοποιητικό. Προσοχή, δεν μιλάω για δικούς σου γονείς γιατί δεν τους ξέρω τους ανθρώπους, το λέω γιατί το έχω δει να γίνεται.
Καλό είναι το παιδί να αναλαμβάνει την ευθύνη του εαυτού του στο κάθε τι. Θέλει να δώσει πανελλήνιες; Τότε αφού η επιθυμία πηγάζει από μέσα του, και όχι από κάποιον άλλον, θα κάτσει να διαβάσει. Με το διάβασε των γονιών, χωρίς προσωπική επιθυμία, δεν διάβασε ποτέ σοβαρά κανείς.
Δεν θέλει το παιδί να δώσει πανελλήνιες; Σεβαστό, θα αναλάβει την ευθύνη του εαυτού του, θα δουλέψει μετά το λύκειο μέχρι να καταλήξει στο τι θέλει να κάνει, με ή χωρίς πανελλήνιες.
Οπότε αν δεν έχεις πραγματική επιθυμία να εισαχθείς κάπου, βάλτα κάτω με τους γονείς σου και πες τους η ζωή είναι η δική μου και επιθυμώ να ανακαλύψω τι με καλύπτει μετά το λύκειο, αναλαμβάνοντας την ευθύνη του εαυτού μου. Αν οι ώρες που κάνεις ιδιαίτερα μαθήματα είναι απλά μια αγγαρεία και όχι ένα μάθημα που το βλέπεις βοηθητικό και καλό ώστε να περάσεις στο πανεπιστήμιο, και δεν μπορείς να ξεφύγεις από αυτή την λογική τότε απλά δεν το θες και δεν έχεις την υποχρέωση να το κάνεις.
Είχα συμμαθήτριά που ήταν και αυτή με πολύ μεγάλη κλίση στα μουσικά όργανα, πέρασε τελικά στο μουσικών σπουδών του ΕΚΠΑ, το παράτησε γιατί ήταν μόνο θεωρία και πήγε Γερμανία να σπουδάσει βιολί και αυτή την στιγμή είναι μια χαρά. Ο καθένας είναι διαφορετικός και δεν γουστάρουν όλοι τον δρόμο των πανελληνίων και της ελληνικής τριτοβάθμιας. Το σημαντικό είναι να αναλαμβάνει κάνεις την ευθύνη των πράξεών του.
Οπότε, αναγνώρισε τα δικά σου "θέλω" και εφάρμοσε τα με πλήρη ευθύνη ως προς αυτά. Μπορεί στα 20 σου να θες να περάσεις σε κάποιο συγκεκριμένο τμήμα Πανεπιστημίου στοχευμένα. Μπορεί και όχι, και να έχεις βρει τον δρόμο σου εκτός τριτοβάθμιας. Εσύ θα το βρεις.
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δινω πανελληνιες το '23 και δεν μπορω να κατσω να διαβασω. Δεν εχω ουσιαστικο στοχο για την ακαδημαικη μου πορεια, οι βαθμοι μου ειναι κατω του μετριου στα διαγωνισματα του φροντιστηριου, πανικοβαλλομαι διαρκως γιατι το προγραμμα μου ειναι οτιναναι (λογου χαρη, πριν λιγο ξεκινησα το διαβασμα για αυριο το πρωι) και πιστευα ανεκαθεν πως δεν θα τα καταφερω. Εχω να διαβασω σοβαρα απο την πρωτη λυκειου, στην οποια οπως και στις προηγουμενες ταξεις, ημουν μαθητρια του 17-18. "Θελω" να περασω αγγλικη φιλολογια αλλα το παθος μου ειναι η μουσικη... αληθεια, αν ειχα τα κοτσια να πεισω τους γονεις μου να σταματησουν να μου πληρωνουν τα ιδιαιτερα και να δωσουμε μια περιουσια στα μαθηματα κιθαρας θα το εκανα. Ωστοσο, its too risky. ΒΟΗΘΕΙΑ

Όπως λέει και η joji πιο πάνω, στην αγγλική φιλολογία αν γράψεις καλά στα αγγλικά τα μόρια πολλαπλασιάζονται, οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς τόσο για τα μαθήματα. Εννοείται και να ασχοληθείς με την μουσική αφού αυτό σε ενδιαφέρει, ένα πτυχίο όμως είναι πάντα χρήσιμο. Εξάλλου στο πανεπιστήμιο τα πράγματα είναι πολύ πιο χαλαρά, θα έχεις χρόνο όχι μόνο για τις σπουδές σου αλλά και για τη μουσική 🤗🤗🤗
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,425 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top