Δίλημμα: Σπουδές στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό;

Σπουδές : Θα επιλέγατε να μείνετε στην Ελλάδα ή να φύγετε στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 116)
  • Θα έμενα

    Ψήφοι: 21 18.1%
  • Μάλλον θα έμενα

    Ψήφοι: 16 13.8%
  • Θα έφευγα

    Ψήφοι: 50 43.1%
  • Μάλλον θα έφευγα

    Ψήφοι: 19 16.4%
  • Αναποφάσιστος/Δεν το έχω σκεφτεί

    Ψήφοι: 10 8.6%

Perrie99

Νεοφερμένος

Η Perrie99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ελπίζω να έχεις βάσεις σε χημεία, βιολογία και να σου αρέσουν τα ιατρικά μαθήματα αλλιώς δε βγαίνει η σχολή..

Μα εφόσον τα πλείστα πανεπιστήμια σε προυποθεσεις εισαγωγης στη φαρμακευτική δεν ζητούν αυτά τα συγκεκριμένα μαθήματα σημαίνει πως μπορεί να φοιτήσει ο οποιοσδήποτε ανεξαρτήτως τα μαθήματα που ακολουθούσε στο λύκειο
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι ζητάνε, αυτά είναι θέματα του πανεπιστημίου. Εγώ σου μιλάω για την επιστήμη της φαρμακευτικής. Εάν τα προγράμματα σπουδών είναι εφάμιλλα των ελληνικών απαιτούνται όχι απλώς καλές αλλά άριστες γνώσεις χημείας και βιολογίας και πολύ καλή μνήμη για θεωρητικά μαθήματα καθώς θα πρέπει να μάθεις απέξω χημικούς τυπους φαρμάκων, παρενέργειες, τοξικοτητες, τρόποι προσδιορισμού, δοσολογία και άλλα.. Επιπλέον να ξέρεις ότι οι εξετάσεις μας είναι σε πολύ μικρό ποσοστό πχ πες μας ποια είναι η δοσολογία της ιβουπροφαινης σε ενήλικες.. Συνήθως οι εξετάσεις απαιτούν κριτική σκέψη και πρεπει να εργάζεσαι επί κλινικών περιπτώσεων και εργαστηριακών προβλημάτων. Αυτά! Μακάρι να καταφέρεις να μπεις!
 

Perrie99

Νεοφερμένος

Η Perrie99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι ζητάνε, αυτά είναι θέματα του πανεπιστημίου. Εγώ σου μιλάω για την επιστήμη της φαρμακευτικής. Εάν τα προγράμματα σπουδών είναι εφάμιλλα των ελληνικών απαιτούνται όχι απλώς καλές αλλά άριστες γνώσεις χημείας και βιολογίας και πολύ καλή μνήμη για θεωρητικά μαθήματα καθώς θα πρέπει να μάθεις απέξω χημικούς τυπους φαρμάκων, παρενέργειες, τοξικοτητες, τρόποι προσδιορισμού, δοσολογία και άλλα.. Επιπλέον να ξέρεις ότι οι εξετάσεις μας είναι σε πολύ μικρό ποσοστό πχ πες μας ποια είναι η δοσολογία της ιβουπροφαινης σε ενήλικες.. Συνήθως οι εξετάσεις απαιτούν κριτική σκέψη και πρεπει να εργάζεσαι επί κλινικών περιπτώσεων και εργαστηριακών προβλημάτων. Αυτά! Μακάρι να καταφέρεις να μπεις!

Σε ευχαριστώ πολύ. Αν και με άγχωσαν λιγάκι τα όσα ανέφερες . Πραγματικά θα ήθελα να τα καταφέρω αν και καταβαθος γνωρίζω πως θα πιεστω πολύ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ξέρω τι ζητάνε, αυτά είναι θέματα του πανεπιστημίου. Εγώ σου μιλάω για την επιστήμη της φαρμακευτικής. Εάν τα προγράμματα σπουδών είναι εφάμιλλα των ελληνικών απαιτούνται όχι απλώς καλές αλλά άριστες γνώσεις χημείας και βιολογίας και πολύ καλή μνήμη για θεωρητικά μαθήματα καθώς θα πρέπει να μάθεις απέξω χημικούς τυπους φαρμάκων, παρενέργειες, τοξικοτητες, τρόποι προσδιορισμού, δοσολογία και άλλα.. Επιπλέον να ξέρεις ότι οι εξετάσεις μας είναι σε πολύ μικρό ποσοστό πχ πες μας ποια είναι η δοσολογία της ιβουπροφαινης σε ενήλικες.. Συνήθως οι εξετάσεις απαιτούν κριτική σκέψη και πρεπει να εργάζεσαι επί κλινικών περιπτώσεων και εργαστηριακών προβλημάτων. Αυτά! Μακάρι να καταφέρεις να μπεις!


αν και έχω σκεφτεί να ξεκινούσα φροντιστήριο σε χημεία βιολογία που πιστεύω είναι τα πιο σημαντικά από τα μαθήματα . Αλλά δεν γνωρίζω με ακρίβεια ποσό χρόνο θα μου πάρει ώστε να προετοιμαστώ εντελως για τις απαιτήσεις της φαρμακευτικής
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Παιδιά μια ερώτηση. Υπαρχει πιθανότητα να γίνει κάποιος δεκτος στην φαρμακευτική ενώ στο λύκειο να έχει τελειώσει με ανθρωπιστικό κλάδο (αρχαία,Λατινικά,ιστορία)και όχι βιολογία,χημεία,φυσική κτλ. με ένα γενικό αρκετά καλό



Για Βουλγαρία ναι το γνωρίζω σίγουρα τώρα καπου αλλου πολυυ δυσκολα.
Επειδή εχω κι τις δύο αδερφές μου στο εξωτερικό με αντίστοιχους κλάδους το επίπεδο ειναι παρα πολυ υψηλό , ούτε θα σε παρουν εύκολα απο ανθρωπιστικό κλάδο ούτε εσυ θα μπορεσεις να ανταποκριθείς...
 

Perrie99

Νεοφερμένος

Η Perrie99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γεια σας.. αν κάποιος τελειώσει τη φυσικοθεραπεια μπορεί να μπει στο τμήμα ιατρικης μετά; Και πόσα χρόνια θα χρειαστεί ώστε να τελειώσει την ιατρική και να πάρει πτυχίο;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Γεια σας.. αν κάποιος τελειώσει τη φυσικοθεραπεια μπορεί να μπει στο τμήμα ιατρικης μετά; Και πόσα χρόνια θα χρειαστεί ώστε να τελειώσει την ιατρική και να πάρει πτυχίο;

δεν έχει και πολύ σχέση με το θέμα αλλά ναι μπορείς να μπεις μέσω κατατακτήριων εξετάσεων και θα είναι πάλι 6 έτη λογικά. Μπορείς και με Πανελλαδικές επίσης.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top