Δήλωση σχολής για ψυχομετρικά

Eleni123-

Νεοφερμένος

Η Eleni123- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα !! Θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με το ποια σχολή να δηλώσω γι να δώσω ψυχομετρικά και αν γνωρίζετε κάποια πληροφορία σχετικά με το αν η σσας είναι αυστηρή
Γενικά ήμουν ανάμεσα από τη σχολή ναυτικών δοκιμών και τη σσας
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα !! Θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με το ποια σχολή να δηλώσω γι να δώσω ψυχομετρικά και αν γνωρίζετε κάποια πληροφορία σχετικά με το αν η σσας είναι αυστηρή
Γενικά ήμουν ανάμεσα από τη σχολή ναυτικών δοκιμών και τη σσας
Καλησπέρα!
Κοίτα να δεις. Αρχικά έχω την εντύπωση πως σε όλες τις στρατιωτικές σχολές-εξεταστικά κέντρα ρωτάνε τα ίδια πράγματα (άλλωστε όλοι οι υποψήφιοι τον ίδιο σκοπό έχετε όταν πάτε εκεί). Εγώ έδωσα σε δύο, η μία εξ αυτών ήταν η ΣΣΑΣ. Όπως έχω πει και σε άλλη αντίστοιχη ερώτηση, κάτι τρελό δε σε ρωτάνε. Οι άνθρωποι εκεί είναι σαν εσένα και εμένα, αυτό που θέλουν να δουν είναι ότι μπορείς στην ουσία να επικοινωνήσεις και ότι είσαι κομπλέ άνθρωπος. Τα ψυχομετρικά δε χρειάζεται και ούτε πρέπει φυσικά να σε αγχώνουν. Τα γραπτά είναι πολύ απλά, ερωτήσεις βασικής αντίληψης κάποιων πραγμάτων είναι, ενώ το προφορικό κομμάτι δες το σαν μια μικρή συνέντευξη όπου προσπαθούν να σε μάθουν λίγο καλύτερα, κυρίως όσον αφορά το γιατί θες στρατιωτικές σχολές και για να δουν τον χαρακτήρα σου γενικότερα. Όμως δε χρειάζεται να σε αγχώνουν αυτά, το άγχος κράτα το αν θες για το πιο σημαντικό κομμάτι της όλης υπόθεσης που είναι οι πανελλήνιες και το πώς θα γράψεις (αν και ούτε εκεί χρειάζεται).
Όταν λες αν η ΣΣΑΣ είναι δύσκολη τι εννοείς; Σαν εξεταστικό κέντρο ή ως στρατιωτική σχολή;
Ελπίζω να βοήθησα και ό,τι απορία έχεις φυσικά μη διστάσεις να την παραθέσεις, αν ξέρω θα χαρώ πολύ να σου απαντήσω.
 

Eleni123-

Νεοφερμένος

Η Eleni123- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ευχαριστω πολύ για αυτά που μου έγραψες !! Κυρίως στο κομμάτι των αθλημάτων σφαίρα και 1000 γιατί έχω ένα φόβο αλλά έκανα καιρό στίβο
Επίσης επειδή δεν θα δηλώσω κάποια στρατιωτική και θέλω αστυνομία παίζει ρόλο ; Αν πάω σε κάποια στρατιωτική σχολή για τα αθλήματα πρέπει να έχω δηλωμένη κάποια ; Γιατί εμένα δεν με πιάνει το όριο για στρατό και δινω μόνο για αστυνομία
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
Ευχαριστω πολύ για αυτά που μου έγραψες !! Κυρίως στο κομμάτι των αθλημάτων σφαίρα και 1000 γιατί έχω ένα φόβο αλλά έκανα καιρό στίβο
Επίσης επειδή δεν θα δηλώσω κάποια στρατιωτική και θέλω αστυνομία παίζει ρόλο ; Αν πάω σε κάποια στρατιωτική σχολή για τα αθλήματα πρέπει να έχω δηλωμένη κάποια ; Γιατί εμένα δεν με πιάνει το όριο για στρατό και δινω μόνο για αστυνομία
Και εγώ στα αθλήματα είχα θέμα :laugh: Αφού έκανες καιρό στίβο δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Απλά μην το υπεραναλύεις στο μυαλό σου, λέγε "εγώ έχω κάνει την καλύτερη προετοιμασία που μπορώ οπότε μια χαρά θα τα καταφέρω" και όλα θα πάνε μια χαρά. Έχε πίστη στις δυνατότητές σου και μη φοβάσαι τίποτα. Και να σου πω και το άλλο; Όταν θα δώσεις, θα κάνεις σημαντικά καλύτερους χρόνους σε σχέση με τις προπονήσεις και θα έχεις καλύτερες επιδόσεις. Μάλλον λόγω της αδρεναλίνης και του "καλού άγχους" που νιώθεις εκείνη τη στιγμή.
Λοιπόν, εάν θες αστυνομία αλλά όχι στρατιωτικές σχολές, όμως σκοπεύεις να δώσεις με τις ΠΚΕ του στρατού, αυτό που έχεις να κάνεις είναι, όταν βγει η προκήρυξη και πρέπει να επιλέξεις ποια στρατιωτική σχολή θες, θα βάλεις ΣΣΕ όπλα ή/και ΣΜΥ όπλα (όλα αυτά γίνονται ηλεκτρονικά στην πλατφόρμα όπου θα κάνεις την αίτηση). Αφού κάνεις αυτό και όλα πάνε καλά και περάσεις τα αθλήματα για όπλα, πρόσεξε όχι μόνο για σώματα, για όπλα πρέπει να περάσεις, θα σας πουν στο τέλος ότι εσείς που τα περάσατε και ενδιαφέρεστε για τα σώματα ασφαλείας θα πρέπει να πάτε και να λάβετε μια βεβαίωση την ίδια μέρα νομίζω από το εξεταστικό κέντρο, την οποία θα χρησιμοποιήσεις ώστε να μη χρειαστεί να δώσεις ξανά τα τεστ για την αστυνομία. Καλό είναι επίσης να δηλώσεις από τώρα στην αίτηση που κάνεις για πανελλήνιες ότι θες στρατιωτικές σχολές και στυνομία, απλά για να μη φοβάσαι ότι μπορεί να πάει κάτι στραβά. Αλλά για να είσαι απολύτως σίγουρη και να μην έχεις απορίες διάβασε και την προκήρυξη όταν βγει.
Εγώ θα σου αφήσω εδώ την περσινή αν θες να ρίξεις μια ματιά (κάθε χρόνο τα ίδια είναι οπότε μάλλον χρήσιμη θα σου φανεί):
https://geetha.mil.gr/prokiryxi-dia...eron-stratiotikon-scholon-ypaxiomatikon-assy/
 

Eleni123-

Νεοφερμένος

Η Eleni123- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Είναι και το θέμα άμα πετύχω κανέναν κομπλεξικό ξέρεις Γτ επειδή έχω δώσει 4 φορές στη σνδ τώρα σκέφτηκα μήπως πάω σσας Γτ με βολευει λόγω μετακινήσεων φέτος και λέω κάτσε μην πάω για να διευκολυνθώ και με βρει τίποτα άλλο ξέρεις να με κόψουν ή να κοιτάνε και το παραμικρό εκεί πέρα
Επίσης εγώ δεν μπορω να δηλώσω καμία στρατιωτική λόγω ηλικίας…μήπως αυτό επηρεάζει το αν θα δώσω στο στρατό ;
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
Είναι και το θέμα άμα πετύχω κανέναν κομπλεξικό ξέρεις Γτ επειδή έχω δώσει 4 φορές στη σνδ τώρα σκέφτηκα μήπως πάω σσας Γτ με βολευει λόγω μετακινήσεων φέτος και λέω κάτσε μην πάω για να διευκολυνθώ και με βρει τίποτα άλλο ξέρεις να με κόψουν ή να κοιτάνε και το παραμικρό εκεί πέρα
Επίσης εγώ δεν μπορω να δηλώσω καμία στρατιωτική λόγω ηλικίας…μήπως αυτό επηρεάζει το αν θα δώσω στο στρατό ;
Αχ τώρα σε καταλαβαίνω.
Λοιπόν, όντως κομπλεξικοί υπάρχουν παντού, όπου και αν πας, αλλά εγώ σου είπα δεν είχα ποτέ μου θέμα με κανέναν όσες φορές έδωσα, ήταν όλοι τους πάρα πολύ εντάξει.
Αυτό δεν το ξέρω καθόλου να σου πω την αλήθεια. Κοίτα, στην τελική φαντάζομαι πως αν δεν μπορείς δε θα σε αφήνει το σύστημα να υποβάλλεις αίτηση για τον στρατό, οπότε αναγκαστικά θα πρέπει μετά να πας να δώσεις με τις ΠΚΕ της αστυνομίας. Όμως επειδή δεν ξέρω καθόλου τι ισχύει σε αυτή την περίπτωση, μήπως θα ήταν καλύτερα να πάρεις κάποιο τηλέφωνο, κάπου; Για να είσαι σίγουρη.
 

Eleni123-

Νεοφερμένος

Η Eleni123- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Αγχώθηκα τώρα..😅πρέπει να μάθω οπωσδήποτε δεν θέλω με τίποτα να πάω αστυνομία 😢
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
Αγχώθηκα τώρα..😅πρέπει να μάθω οπωσδήποτε δεν θέλω με τίποτα να πάω αστυνομία 😢
Ρε είπαμε ΟΧΙ άγχος, δε σε βγάζει πουθενά
Μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο, θα ρωτήσεις και όλα καλά. Και αν είσαι έτοιμη από πλευράς προετοιμασίας γιατί να μην πας αστυνομία; Έχω ακούσει βέβαια ότι κόβουν πολύ εύκολα τα κορίτσια, αλλά απλά βάλε τα δυνατά σου και μια χαρά θα τα πας. Όλες οι υπόλοιπες πώς τα πέρασαν δηλαδή, τι διαφορετικό έκαναν από εσένα;
 

Eleni123-

Νεοφερμένος

Η Eleni123- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ναι έχεις δίκιο…δεν ξέρω..ακριβώς αυτό επειδή είναι αστυνομία
Αλλά γιατί να μην μπορω να πω στο στρατό αφού λέει σχολή προτίμησης εγώ προτιμώ αυτή😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Άσχετο εσυ τι πέρασες ;
 

Eleni123-

Νεοφερμένος

Η Eleni123- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Αστυνομία εε ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως σου φαίνεται ακραιο αυτό για τη σχολή ; Δλδ είναι απίθανο να πάω σσας;
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
Πάντως σου φαίνεται ακραιο αυτό για τη σχολή ; Δλδ είναι απίθανο να πάω σσας;
Δεν ξέρω καθόλου, τι να σου πω. Πιστεύω πως είναι αυτό που σου είπα και νωρίτερα, ότι αν μπορείς να υποβάλλεις δήλωση στο σύστημα για στρατιωτικές σχολές, έχει καλώς. Διαφορετικά δίνεις στην αστυνομία και τελειώνει η υπόθεση εκεί.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Οι δοκιμασίες για στρατιωτικές σχολές είναι ΚΟΙΝΕΣ.

Τις δίνεις κοντά στον τόπο κατοικίας σου με το νέο σύστημα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top