Γραφιστική vs Αρχιτεκτονική

marin4k1_

Νεοφερμένος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά ,
έδινα φέτος πανελλήνιες και ήθελα Αρχιτεκτονική, δυστυχώς όμως δεν πέρασα, αλλά μπήκα γραφιστική.Έχω ακούσει ότι είναι ενδιαφέρουσα σχολή, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν περιμένω και πολλά, δεδομένου ότι πρόκειται για τει.
Το θέμα είναι ότι λέω να ξαναδώσω για να μπω Αρχιτεκτονική αυτή τη φορά, όμως δεν ξέρω αν αξίζει την ταλαιπωία, αφού απ'την γραφιστική νομίζω ότι υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες για επαγγελματική αποκατάσταση και τέτοια.
Θα ήθελα πολύ να μου πείτε τη γνώμη σας, δεν ξέρω τι να κάνω, να μείνω γραφιστική ή να δώσω για αρχιτεκτονική?
Αν μπορείτε, θα ήθελα φοιτητές των σχολών αυτών να μου πείτε τις εντυπώσεις σας,
Σας ευχαριστώ πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenico

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο domenico αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά ,
έδινα φέτος πανελλήνιες και ήθελα Αρχιτεκτονική, δυστυχώς όμως δεν πέρασα, αλλά μπήκα γραφιστική.Έχω ακούσει ότι είναι ενδιαφέρουσα σχολή, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν περιμένω και πολλά, δεδομένου ότι πρόκειται για τει.
Το θέμα είναι ότι λέω να ξαναδώσω για να μπω Αρχιτεκτονική αυτή τη φορά, όμως δεν ξέρω αν αξίζει την ταλαιπωία, αφού απ'την γραφιστική νομίζω ότι υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες για επαγγελματική αποκατάσταση και τέτοια.
Θα ήθελα πολύ να μου πείτε τη γνώμη σας, δεν ξέρω τι να κάνω, να μείνω γραφιστική ή να δώσω για αρχιτεκτονική?
Αν μπορείτε, θα ήθελα φοιτητές των σχολών αυτών να μου πείτε τις εντυπώσεις σας,
Σας ευχαριστώ πολύ :)

νομίζω πως αν η αρχιτεκτονική είναι το όνειρο σου τότε πρέπει να ασχοληθείς με αυτήν. Απλά αν σε ενδιαφέρει και η γραφιστική θα μπορούσες να την τελειώσεις και να κάνεις κατατακτηριες για αρχιτεκτονική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marin4k1_

Νεοφερμένος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ!! :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kouroumpelo

Νεοφερμένος

Η kouroumpelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ειναι αρκετα δυσκολο να μπεις με κατατακτηριες, αν ομως τελειωσεις γραφιστικη και εχεις ακομη μερακι με την αρχιτεκτονικη να το επιδιωξεις. Στη σχολη εχουμε αρκετους μεγαλυτερους (και δε μιλαω για 4-5 χρονακια μονο), που το κυνηγησαν και το καταφεραν...Παντως αν σου αρεσει πολυ και ασχολεισαι με το σχεδιο και οι γραφιστικη θα σου δωσει καλες βασεις μην το απαξιωνεις λογω τει...Ουτως η αλλως απ την αρχιτεκτονικη δε βγαινεις παντα αρχιτεκτονας, παιδια 5ου ετους μου εχουν πει πως θελουν να ασχοληθουν και με κατι εναλλακτικο οπως η γραφιστικη. Στο χερι σου ειναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Και να λοιπόν, που ήρθε η ώρα να.."ξεθάψω" λίγο το θεματάκι :P

Ο τίτλος του θέματος νομίζω τα λέει όλα...

Το καλοκαίρι, αρχίζω προετοιμασία για την Γ λυκείου και μέχρι στιγμής, οι μόνες σχολές που με ενδιαφέρουν είναι η αρχιτεκτονική και η γραφιστική.
Το θέμα όμως είναι οτι ενώ η γραφιστική είναι κάτι που θα μου άρεσε περισσότερο να ασχοληθώ , δεν είναι πανεπιστήμιο όπως η αρχιτεκτονική :worry:

Γενικά, θα ήθελα να περάσω αρχιτεκτονική και στην συνέχεια να ασχοληθώ με κάτι παρόμοιο, όχι να γίνω αποκλειστικά αρχιτέκτονας γατί την θεωρώ πιο "τεχνική" σχολή, όχι τόσο δημιουργική όπως η γραφιστική. Ίσως να κάνω και λάθος, αλλά μου φαίνεται οτι η γραφιστική σαν σχολή ακούγεται πιο "καλλιτεχνικής φύσεως"

Θέλω λοιπόν να μου πείτε, τι είναι καλύτερο και τι προοπτικές έχουν τα δύο αυτά επαγγέλματα?
Μπορεί ένας αρχιτέκτονας να κάνει μεταπτυχιακά πάνω την γραφιστική ή όχι?
Και τέλος, γίνεται να κάνεις μεταπτυχιακά ενώ έχεις σπουδάσει σε ΤΕΙ?
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
Και να λοιπόν, που ήρθε η ώρα να.."ξεθάψω" λίγο το θεματάκι :P

Ο τίτλος του θέματος νομίζω τα λέει όλα...

Το καλοκαίρι, αρχίζω προετοιμασία για την Γ λυκείου και μέχρι στιγμής, οι μόνες σχολές που με ενδιαφέρουν είναι η αρχιτεκτονική και η γραφιστική.
Το θέμα όμως είναι οτι ενώ η γραφιστική είναι κάτι που θα μου άρεσε περισσότερο να ασχοληθώ , δεν είναι πανεπιστήμιο όπως η αρχιτεκτονική :worry:

Γενικά, θα ήθελα να περάσω αρχιτεκτονική και στην συνέχεια να ασχοληθώ με κάτι παρόμοιο, όχι να γίνω αποκλειστικά αρχιτέκτονας γατί την θεωρώ πιο "τεχνική" σχολή, όχι τόσο δημιουργική όπως η γραφιστική. Ίσως να κάνω και λάθος, αλλά μου φαίνεται οτι η γραφιστική σαν σχολή ακούγεται πιο "καλλιτεχνικής φύσεως"

Θέλω λοιπόν να μου πείτε, τι είναι καλύτερο και τι προοπτικές έχουν τα δύο αυτά επαγγέλματα?
Μπορεί ένας αρχιτέκτονας να κάνει μεταπτυχιακά πάνω την γραφιστική ή όχι?
Και τέλος, γίνεται να κάνεις μεταπτυχιακά ενώ έχεις σπουδάσει σε ΤΕΙ?
:(

Αρχιτεκτονική με τα χιλια. Εχεις περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα, και διεξόδους ακόμα και στο εξωτερικό.
Ο αρχιτέκτονας γίνεται να κάνει μεταπτυχιακό στη γραφιστική. Και τέλος, ναι, ακόμα και διδακτορικό μπορείς να πάρεις, ακόμα κι αν έβγαλες ΤΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Και τέλος, γίνεται να κάνεις μεταπτυχιακά ενώ έχεις σπουδάσει σε ΤΕΙ?
:(

Εδώ και δεκαετίες..Εκεί στα σχολεία τίποτα δεν σας μαθαίνουν ? Τόσο προπαγάνδα πια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Αρχιτεκτονική με τα χιλια. Εχεις περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα, και διεξόδους ακόμα και στο εξωτερικό.
Ο αρχιτέκτονας γίνεται να κάνει μεταπτυχιακό στη γραφιστική. Και τέλος, ναι, ακόμα και διδακτορικό μπορείς να πάρεις, ακόμα κι αν έβγαλες ΤΕΙ

Α μια χαρά :D
Οπότε θα προσπαθήσω για αρχιτεκτονική και μετά βλέπουμε...:P

Εδώ και δεκαετίες..Εκεί στα σχολεία τίποτα δεν σας μαθαίνουν ? Τόσο προπαγάνδα πια.....

Δεν μας έχουν κάνει ούτε μια ενημέρωση. Παρόλο που τους ζητάμε να μας εξηγήσουν δυο πράγματα, όλα γίνονται πολύ πρόχειρα χωρίς να δίνουν ουσιαστική σημασία στο θέμα..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schrei-boom

Νεοφερμένος

Ο schrei-boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Γεια χαρα. Δινω κι εγω φετος κι ο στοχος μου ειναι η αρχιτεκτονικη. Αυτο που σκεφτομαι ειναι αν δεν περασω Αθηνα να παω αρχιτεκτονικη σε αλλη πολη η γραφιστικη Αθηνα? Δεν υποτιμαω την αρχιτεκτονικη των υπολοιπων πολεων, αλλα το σκεφτομαι περισσοτερο για τα 5 επομενα χρονια της ζωης μου.
Η Αθηνα σημαινει διπλωμα, λγκ καποιο χαρτζιλικι απο δουλεια, και λογω του μεγεθους της περισσοτερες επιλογες. Καμια αποψη? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Αν η πρωτη σου επιλογη ειναι αρχιτεκτονικη και μπορεις οικονομικα πανε και σε αλλα πολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top