Γνώμη για Αρχιτεκτονική στο Μητροπολιτικό Κολλέγιο

carnage

Νεοφερμένος

Ο carnage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
2 πτυχία Πανεπιστημιου (ή μήπως κολλεγίου?), 1 πτυχίο ΙΕΚ, 1 μεταπτυχιακό, δική της δουλειά, αλλά θα τα παρατήσει όλα αυτά (για τα οποία είναι υπερήφανη!), για να σπουδάσει Νομική σε Γαλλικό Κολλέγιο και να ασκήσει τη δικηγορία. Οκ.

Κάποιος πιο πονηρός από εμένα, θα ρωτούσε "τί σου προσέφερε το ΙΕΚ, που δεν σου το προσέφεραν τα 2 (!!) πτυχία Πανεπιστημίου και το μεταπτυχιακό?", "για ποιο λόγο δεν έδωσες κατατακτήριες για τη Νομική Αθήνας, να σπουδάσεις δωρεάν?", "Γιατί δεν έδωσες ΑΣΕΠ, να διοριστείς στο Δημόσιο, με τόσα πτυχία και μεταπτυχιακά?", κλπ. Το πιθανότερο είναι ότι πρόκειται για κάποια νυχού, που τελείωσε ένα ΙΕΚ Αισθητικής, μάζεψε φράγκα από τα νύχια και τα makeup και τώρα θα "σπουδάσει" Νομική.

Να 'χαμε να λέγαμε, να 'χαμε να πούμε. Ωραία τα παπατζιλίκια, αλλά εγώ δεν τα πιστεύω.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Κυριολεκτικά η Ρουμανία έχει μαζέψει όλους όσους έχουν αποτύχει να μπουν σε πανεπιστήμιο στην χώρα τους ή ακόμα χειρότερα άτομα τα οποία μπήκαν σε ιατρική στην χώρα τους και μετά απέτυχαν.

Δεν θα δεις ποτέ να κράζουν γιατρούς από Γερμανία Σουηδία κλπ που μπαίνουν πολύ πιο εύκολα από εμάς γιατί όντως κρατάνε ένα επίπεδο.

Δεν θα δεις ποτέ κάποιον που έχει τελειώσει εδώ να κάνει μεταπτυχιακό εκεί ενώ για άλλες χώρες Ιταλία Ολλανδία κλπ πάνε 🤷🏻‍♀️ θεωρείς ότι είναι τυχαίο;

Οι ειδικευόμενοι μας λένε ότι φαίνεται όταν κάποιος έχεις σπουδάσει βουλγαρία ρουμανία από το επίπεδο γνώσεων του.

Προφανώς και θα υπάρχουνε καλοί γιατροί όπως υπάρχουνε και κακοί γιατροί από δω αλλά τουλάχιστον πες την αλήθεια
Προφανώς και θα υπάρξουν φοιτητες οι οποίοι δεν γνωρίζουν όσα υποτίθεται εχουν διδαχθεί στο πανεπιστήμιο αλλά αυτό υπάρχει παντού.

Όσον αφορά το επίπεδο μπορώ να σου πω ότι είναι αρκετά καλό σε πολλές περιπτώσεις με καθηγητές που μας διδάσκουν στα δημόσια πανεπιστήμια όπως και στα νοσοκομεία όσα χρειάζεται να γνωρίζουμε για να γίνουμε καλή γιατροί.

Φυσικά και θα υπάρξουν άτομα που περνάνε με 5 και δεν διαβάζουν και για να πω την αλήθεια όντως υπάρχει αυτό το φαινόμενο αλλα το πανεπιστήμιο και η χώρα δεν φέρει ευθύνη για την άγνοια των φοιτητών και την μελλοντική τους αποτυχία στην επίδειξη γνώσεων.

Γιατί κάποιος να κάνει μεταπτυχιακό στην Ρουμανία και στη Βουλγαρία ενώ μπορεί να το κάνει στην δυτική Ευρώπη; Αν έχει κάποιος την δυνατότητα φεύγει προς αυτές τις χώρες αλλά το ίδιο γίνεται και στην Ελλάδα.

Οι κυρα Μαρία της γειτονιάς μου είπε ότι ο μανάβης δεν έχει ωραία φρούτα και λαχανικά. Κάτι τέτοιο μου θυμίζει η πρόταση σου.
Επειδή την πρακτική μου μια χαρά την έκανα το καλοκαίρι σε Ελληνικά νοσοκομεία ούτε κάτι τέτοιο δεν πρόσεξα ούτε τίποτα.
τους ειδικευόμενους από Ρουμανία τους ζητούσαν οι ασθενείς εξίσου όπως και τους ειδικευόμενους από την Ελλάδα. Τώρα επειδή βρέθηκαν 5 μήλα στο καλάθι που δεν είναι νόστιμα δεν σημαίνει ότι πρέπει να κόψουμε το δέντρο.

Και πoια είναι η αλήθεια που θέλεις να σου πω; Αυτά που βλέπω ή αυτά που πιστεύεις ότι εσυ γίνονται;
 
Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Όσοι κάθεστε και ασχολείστε με τα κολέγια νομικής και τα πανεπιστήμια των Βαλκανίων, πως φαίνεται ότι ακόμα είστε φοιτητές και δεν έχετε βγει στην αγορά εργασίας. Θα προσγειωθείτε πολύ γρήγορα σίγουρα. Ακόμα είστε στην φούσκα του ΑΕΙ-ΤΕΙ, μόρια πανελληνίων κλπ.
Έχω γνωρίσει καλούς γιατρούς και από Βουλγαρία και από Ρουμανία. Στα ρουμάνικα πανεπιστήμια που πάει ο Έλληνας, πάει και ο Ρουμάνος. Άρα οι Ρουμανοι γιατροί δεν είναι καλοί ε;
Στην πράξη κρίνεται ποιος είναι καλός και ποιος όχι. Δηλαδη όλοι όσοι τελειώνουν ιατρική στην Ελλάδα είναι εξαιρετικοί γιατροί έτσι;
Επίσης, ως προς το κολέγιο, δε βρίσκω κάτι κακό στη νομική. Το αν θα γίνει κάποιος καλός/καλή δικηγόρος στην Ελλάδα, θα φανεί στην πράξη. Άρα με τη λογική σας, για έναν που τελείωσε νομική στη Γερμανία σε ένα καλό πανεπιστήμιο, ο απόφοιτος ΔΠΘ είναι άχρηστος.

Συνέλθετε, τελειωστε με το καλό τις σπουδές σας και βγείτε στην αγορά εργασίας. Ο καλύτερος θα ξεχωρίσει. Προς τι αυτή η αντιπαράθεση; Φοβάστε μη σας πάρουν τις δουλειές; Κι εγώ με πληροφορική ασχολούμαι, και υπάρχουν άτομα που τελειώνουν πληροφορική σε κολέγια. Γιατι να κατσω να ασχοληθώ; Κοιτάω να επιμορφώνομαι συνεχώς και να γίνομαι οσο καλύτερος γίνεται σε σχέση με τον "ανταγωνισμό" :)
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Όσοι κάθεστε και ασχολείστε με τα κολέγια νομικής και τα πανεπιστήμια των Βαλκανίων, πως φαίνεται ότι ακόμα είστε φοιτητές και δεν έχετε βγει στην αγορά εργασίας. Θα προσγειωθείτε πολύ γρήγορα σίγουρα. Ακόμα είστε στην φούσκα του ΑΕΙ-ΤΕΙ, μόρια πανελληνίων κλπ.
Έχω γνωρίσει καλούς γιατρούς και από Βουλγαρία και από Ρουμανία. Στα ρουμάνικα πανεπιστήμια που πάει ο Έλληνας, πάει και ο Ρουμάνος. Άρα οι Ρουμανοι γιατροί δεν είναι καλοί ε;
Στην πράξη κρίνεται ποιος είναι καλός και ποιος όχι. Δηλαδη όλοι όσοι τελειώνουν ιατρική στην Ελλάδα είναι εξαιρετικοί γιατροί έτσι;
Επίσης, ως προς το κολέγιο, δε βρίσκω κάτι κακό στη νομική. Το αν θα γίνει κάποιος καλός/καλή δικηγόρος στην Ελλάδα, θα φανεί στην πράξη. Άρα με τη λογική σας, για έναν που τελείωσε νομική στη Γερμανία σε ένα καλό πανεπιστήμιο, ο απόφοιτος ΔΠΘ είναι άχρηστος.

Συνέλθετε, τελειωστε με το καλό τις σπουδές σας και βγείτε στην αγορά εργασίας. Ο καλύτερος θα ξεχωρίσει. Προς τι αυτή η αντιπαράθεση; Φοβάστε μη σας πάρουν τις δουλειές; Κι εγώ με πληροφορική ασχολούμαι, και υπάρχουν άτομα που τελειώνουν πληροφορική σε κολέγια. Γιατι να κατσω να ασχοληθώ; Κοιτάω να επιμορφώνομαι συνεχώς και να γίνομαι οσο καλύτερος γίνεται σε σχέση με τον "ανταγωνισμό" :)
οπως τα λες ειναι!
 

Primary Care

Νεοφερμένος

Ο Primary Care αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Όσοι κάθεστε και ασχολείστε με τα κολέγια νομικής και τα πανεπιστήμια των Βαλκανίων, πως φαίνεται ότι ακόμα είστε φοιτητές και δεν έχετε βγει στην αγορά εργασίας. Θα προσγειωθείτε πολύ γρήγορα σίγουρα. Ακόμα είστε στην φούσκα του ΑΕΙ-ΤΕΙ, μόρια πανελληνίων κλπ.
Έχω γνωρίσει καλούς γιατρούς και από Βουλγαρία και από Ρουμανία. Στα ρουμάνικα πανεπιστήμια που πάει ο Έλληνας, πάει και ο Ρουμάνος. Άρα οι Ρουμανοι γιατροί δεν είναι καλοί ε;
Στην πράξη κρίνεται ποιος είναι καλός και ποιος όχι. Δηλαδη όλοι όσοι τελειώνουν ιατρική στην Ελλάδα είναι εξαιρετικοί γιατροί έτσι;
Επίσης, ως προς το κολέγιο, δε βρίσκω κάτι κακό στη νομική. Το αν θα γίνει κάποιος καλός/καλή δικηγόρος στην Ελλάδα, θα φανεί στην πράξη. Άρα με τη λογική σας, για έναν που τελείωσε νομική στη Γερμανία σε ένα καλό πανεπιστήμιο, ο απόφοιτος ΔΠΘ είναι άχρηστος.

Συνέλθετε, τελειωστε με το καλό τις σπουδές σας και βγείτε στην αγορά εργασίας. Ο καλύτερος θα ξεχωρίσει. Προς τι αυτή η αντιπαράθεση; Φοβάστε μη σας πάρουν τις δουλειές; Κι εγώ με πληροφορική ασχολούμαι, και υπάρχουν άτομα που τελειώνουν πληροφορική σε κολέγια. Γιατι να κατσω να ασχοληθώ; Κοιτάω να επιμορφώνομαι συνεχώς και να γίνομαι οσο καλύτερος γίνεται σε σχέση με τον "ανταγωνισμό" :)
Έτσι ακριβώς , μέσα στην ακαδημαϊκή φούσκα καλλιεργείται ένα είδος ανόητου ελιτισμού,ο οποίος βέβαια ισοπεδώνεται από τον οδοστρωτήρα της αγοράς …
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Στα ρουμάνικα πανεπιστήμια που πάει ο Έλληνας, πάει και ο Ρουμάνος. Άρα οι Ρουμανοι γιατροί δεν είναι καλοί ε;
Ξέρω προσωπικά (πιο προσωπικά δεν γίνεται) Ρουμάνα ιατρό, που σπούδασε στη χώρα της με τις αντίστοιχες παν-ρουμανικές. Και τον αντίστοιχο Έλληνα που σπούδασε Ρουμανία (τότε, επι Τσαουσέσκου, μιλάμε για συζυγους).
Έχω το παράδειγμα ζωντανο μπροστά στα μάτια μου με λίγα λόγια.

Ενώ και οι 2 τα κατάφεραν στη ζωή τους και τις ειδικότητες τους, η διαφορά (γνώσεις, ποιότητα, ικανότητες) είναι πραγματικά μεγάλη, παρόλο που και τους δυο θα τους συμβουλευτώ στο επιπεδο που βρίσκομαι και η συνδρομή τους είναι πολύτιμη.

Υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί όταν τέτοιο εγχείρημα γίνεται σε μη-μητρική γλώσσα (ασθενείς Ρουμάνοι - φοιτητές ομιλούντες την Αγγλική/ρουμανικα σε χαμηλό επιπεδο) που σου αφήνουν κουσούρια στα μικράτα σου, τα οποία για να τα αποβάλεις μετα θέλει πλεονάζοντα κόπο.

Από την άλλη, υπάρχουν παραδείγματα διδασκόντων στο πανεπιστήμιο που ξεπέρασαν αυτά τα εμπόδια. Αλλά μαρτύρησαν/ειχαν εκ προοιμίου το potential/ δεν μπορούσαν να μπουν Ελλάδα λόγω πολιτικών φρονημάτων γονέων κ.α.

Δεν είναι απαγορευτικό δηλαδή, αλλά για τη μεγάλη πλειοψηφία υπάρχει ταβάνι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Primary Care

Νεοφερμένος

Ο Primary Care αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Ξέρω προσωπικά (πιο προσωπικά δεν γίνεται) Ρουμάνα ιατρό, που σπούδασε στη χώρα της με τις αντίστοιχες παν-ρουμανικές. Και τον αντίστοιχο Έλληνα που σπούδασε Ρουμανία (τότε, επι Τσαουσέσκου, μιλάμε για συζυγους).
Έχω το παράδειγμα ζωντανο μπροστά στα μάτια μου με λίγα λόγια.

Ενώ και οι 2 τα κατάφεραν στη ζωή τους και τις ειδικότητες τους, η διαφορά (γνώσεις, ποιότητα, ικανότητες) είναι πραγματικά μεγάλη, παρόλο που και τους δυο θα τους συμβουλευτώ στο επιπεδο που βρίσκομαι και η συνδρομή τους είναι πολύτιμη.

Υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί όταν τέτοιο εγχείρημα γίνεται σε μη-μητρική γλώσσα (ασθενείς Ρουμάνοι - φοιτητές ομιλούντες την Αγγλική/ρουμανικα σε χαμηλό επιπεδο) που σου αφήνουν κουσούρια στα μικράτα σου, τα οποία για να τα αποβάλεις μετα θέλει πλεονάζοντα κόπο.

Από την άλλη, υπάρχουν παραδείγματα διδασκόντων στο πανεπιστήμιο που ξεπέρασαν αυτά τα εμπόδια. Αλλά μαρτύρησαν/ειχαν εκ προοιμίου το potential/ δεν μπορούσαν να μπουν Ελλάδα λόγω πολιτικών φρονημάτων γονέων κ.α.

Δεν είναι απαγορευτικό δηλαδή, αλλά για τη μεγάλη πλειοψηφία υπάρχει ταβάνι.
Μια χαρά δουλεύουν και οι απόφοιτοι Ρουμανιας στον ιδιωτικό τομέα. Υπάρχει ταβάνι εάν κάποιος θέλει να γίνει ακαδημαϊκός . Αν και πλέον οι απόφοιτοι Ρουμανιας δεν επιστρέφουν Ελλάδα , συνεχίζουν εξωτερικό την σταδιοδρομία τους .
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Μια χαρά δουλεύουν και οι απόφοιτοι Ρουμανιας στον ιδιωτικό τομέα. Υπάρχει ταβάνι εάν κάποιος θέλει να γίνει ακαδημαϊκός . Αν και πλέον οι απόφοιτοι Ρουμανιας δεν επιστρέφουν Ελλάδα , συνεχίζουν εξωτερικό την σταδιοδρομία τους .
Δεν μπορείς να κρίνεις με δεδομένα Ελλάδας σε πρώτη ανάγνωση με ασφάλεια ποιος αξίζει και ποιος όχι. Παίζουν πολλά. Νεποτισμός, μαγαζί μπαμπά μπορούν να κάνουν και τον πιο στουρνο να το παίζει περγαμηνας. Ουκ ολιγα παραδείγματα.

Πιο ασφαλές κριτήριο είναι οι ΗΠΑ για εμένα και το κόσκινο που έχουν.

Συμφωνώ ότι όσοι δεν έχουν μαγαζί-άκρες εδώ, φεύγουν βόρειο-κεντρική Ευρώπη πλέον.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top