Γνώμες για σπουδές στη σχολή Οικονομικών Επιστημών ΑΠΘ

GV221

Νεοφερμένος

Ο GV221 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι επειδή σκοπεύω να σπουδάσω οικονομικές επιστήμες απθ και έχω ακούσει πολλές απόψεις για τις προοπτικές της σχολής. Είτε θετικές είτε αρνητικές. Θέλω να μου πείτε αν ξερετε
1)αξιζει να πάω οικονομικά;
2)εχει προοπτικές ο συγκεκριμένος κλάδος τόσο στον δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα;
3)τι μπορώ να κάνω ως επαγγελματίας οικονομολογος;
4)μπορω να κάνω καριέρα στην ελλαδα;
5)μπορώ να έχω σίγουρη επαγγελματική αποκατασταση;
6)μπορω να βρω εύκολα δουλειά σε τράπεζες και επιχειρήσεις γιατί ακούω ότι ζητάνε προϋπηρεσία;
Αυτά. 😊
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι επειδή σκοπεύω να σπουδάσω οικονομικές επιστήμες απθ και έχω ακούσει πολλές απόψεις για τις προοπτικές της σχολής. Είτε θετικές είτε αρνητικές. Θέλω να μου πείτε αν ξερετε
1)αξιζει να πάω οικονομικά;
2)εχει προοπτικές ο συγκεκριμένος κλάδος τόσο στον δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα;
3)τι μπορώ να κάνω ως επαγγελματίας οικονομολογος;
4)μπορω να κάνω καριέρα στην ελλαδα;
5)μπορώ να έχω σίγουρη επαγγελματική αποκατασταση;
6)μπορω να βρω εύκολα δουλειά σε τράπεζες και επιχειρήσεις γιατί ακούω ότι ζητάνε προϋπηρεσία;
Αυτά. 😊
γεια
εκει στο 4ο πεδιο που πηγες δεν εχει κατι αλλο
οικονομικης επιστημης και διοικησης επιχειρησεων
2 οψεις του ιδιου νομισματος με πιο βαρια την διοικηση επιχειρησεων.
η σχολη που αναφερεις ειναι μια τιμια σχολη και βγαζει και απο τα δυο στις
κατεύθυνσεις της... οικονομικης με 36 μαθηματα
κατευθυνση διοικησης με 46 μαθηματα
νομιζω διαλεγεις στο 5ο εξαμηνο.
Για τα αλλα δεν ξερω να σου πω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

skarecrow76

Νεοφερμένος

Ο skarecrow76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Θυμάμαι ότι το Οικονομικό της Νομικής (όπως το λέγανε τότε στην εποχή μου) ήταν ιδιαίτερα απαιτητικό τμήμα, με πολύ καλές βάσεις για Λογιστική - Ελεγκτική. Οικονομολόγος γίνεσαι από όλες τις οικονομικές σχολές, γράφεσαι και στο Οικονομικό Επιμελητήριο με δικαιώματα υπογραφής (μπορεί να χρειάζεσαι και κάποια σεμινάρια. δεν θυμάμαι).

Επίσης, από όλες τις οικονομικές σχολές μπορείς να συμμετάσχεις σε προκηρύξεις Δημοσίου Τομέα για ΠΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ (μαζεύεις μόρια, οπότε χρειάζεσαι ξένες γλώσσες, ψηλό βαθμό πτυχίου, Master (1 ή 2) ακόμα και PhD για έξτρα μόρια, ECDL πιστοποίηση για βασικές γνώσεις Η/Υ, κτλ).

Σαν οικονομολόγος, στον ιδιωτικό τομέα μπορείς να απασχοληθείς (τα πιο βασικά): Λογιστήριο / Φοροτέχνης (σε όλες τις εταιρείες ή δικό σου γραφείο), Ελεγκτική, Management consulting, Χρηματοοικονομικά (κυρίως Τράπεζες αλλά μην ποντάρεις εκεί.. αυτές απολύουν κόσμο ακόμα, δεν προσλαμβάνουν), Management accounting (controlling, budget & forecast analysis σε κάθε σοβαρή πολυεθνική), Κοστολόγος (βιομηχανίες), Πωλήσεις (περισσότερες θέσεις και συνήθως πιο καλά αμοιβόμενες), Μάρκετινγκ (αν το έχεις και με τις παρουσιάσεις και την οργάνωση), Ναυτιλιακά (διοικητικά, τροφοδοσία στόλου, κτλ), φυσικά εμπόριο ή γενικότερα διοίκηση δικής σου επιχείρησης, κτλ..

Έχε υπόψη σου ότι χρειάζεσαι μεταπτυχιακό και κάποιο επαγγελματικό τίτλο (πιστοποίηση) μετά το τέλος σπουδών (ACCA, CIMA, CPA... ) ή εναλλακτικά μεταπτυχιακό ΜΒΑ, γιατί συνήθως ζητάνε ή τον τίτλο ή το μεταπτυχιακό να είναι MBA.

Πρακτική άσκηση (μέσα από τη σχολή για εμπειρία), φιλότιμο, ειλικρίνεια και ενδιαφέρον (να ξέρεις με τι ασχολείται δηλαδή) για κάθε εταιρεία που θα δώσεις συνέντευξη και η πρώτη δουλειά θα είναι δική σου!

Sky is the limit...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top