Γερμανική Φιλολογία: Αθήνα ή Θεσσαλονίκη;

μικρη ηλιαχτιδα

Νεοφερμένος

Η μικρη ηλιαχτιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Γεια σας! ηθελα να ρωτησω -ειδικα φοιτητες/τριες της γερμανικης φιλολογιας- ποια σχολη ειναι καλυτερη.. δηλαδη αν ειναι καλυτερα να δηλωσω θεσσαλονικη ή αθηνα και αν ειναι δυσκολη να την τελειωσεις για καποιον που εχει γνωσεις γερμανικων σε επιπεδο C1?? ευχαριστω εκ των προτερων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

denise09

Νεοφερμένος

Η denise09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγώ τελείωσα τη σχολή στη Θεσσαλονίκη το 2008. Τότε πιστεύαμε ότι η σχολή είναι δυσκολότερη από αυτή των Αθηνών. Δεν ξέρω βέβαια εάν σήμερα έχει αλλάξει το πρόγραμμα σπουδών τους. Αυτό μπορείς όμως να το ελέγξεις μέσα από τις ιστοσελίδες τους. Όμως αν και δυσκολότερη, πιστεύαμε ότι είναι πολύ καλύτερη διότι κάναμε μαθήματα τα οποία στων Αθηνών δεν γίνονταν. Σε ότι αφορά την δυσκολία, προσωπικά πιστεύω ότι είναι αρκετά δύσκολη σχολή σε σχέση με άλλες φιλολογικές. Τα περισσότερα μαθήματα είναι στα γερμανικά, και είναι αρκετά δύσκολο να μαθαίνεις «ιστορία της λογοτεχνίας» και να διαβάζεις «λογοτεχνία» στα γερμανικά. Το μεγαλύτερο πρόβλημα το είχαν τα παιδιά που δεν είχαν καμία σχέση με γερμάνια. Διότι απαιτείται εκτός από καλή γραμματική και συντακτικό να έχεις και αρκετά καλή προφορά για να περάσεις σε κάποια μαθήματα. Έτσι πάρα πολλοί αναγκάστηκαν να φύγουν σε Erasmus (το λιγότερο 6 μήνες σε πανεπιστήμιο της Γερμανίας). Το Γ1 είναι επίπεδο για τις πανελλήνιες, από το πρώτο κιόλας εξάμηνο της σχολής το επίπεδο είναι υψηλότερο. Είναι πολύ καλή σχολή όμως, και πιστεύω ότι αν σου αρέσουν τα γερμανικά δεν είναι και τόσο δύσκολο να τελειώσεις….!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μικρη ηλιαχτιδα

Νεοφερμένος

Η μικρη ηλιαχτιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
αγαπητη denise09! πρωτα απ'ολα ευχαριστω για την απαντηση σου! (ειχα αρχισει να απελπιζομαι αφου δεν απανταγε κανεις! :P )
το γεγονος οτι τα μαθηματα ειναι στα γερμανικα -προσωπικα- ειναι τελειο για μενα, γιατι μικρη εμενα γερμανια και πηγα και εκει σχολειο!
αλλα κατι αλλο που θελω να σε ρωτησω.. πρεπει να μαθαινουμε και κανονες γραμματικης και συντακτικου ή να ξερουμε να τα εφαρμοζουμε αυτα τα 2 πιο πολυ?
γιατι δεν ειμαι πολυ της θεωριας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
αγαπητη denise09! πρωτα απ'ολα ευχαριστω για την απαντηση σου! (ειχα αρχισει να απελπιζομαι αφου δεν απανταγε κανεις! :P )
το γεγονος οτι τα μαθηματα ειναι στα γερμανικα -προσωπικα- ειναι τελειο για μενα, γιατι μικρη εμενα γερμανια και πηγα και εκει σχολειο!
αλλα κατι αλλο που θελω να σε ρωτησω.. πρεπει να μαθαινουμε και κανονες γραμματικης και συντακτικου ή να ξερουμε να τα εφαρμοζουμε αυτα τα 2 πιο πολυ?
γιατι δεν ειμαι πολυ της θεωριας :P
ουτε εμενα μαρεσει να μαθαινω την γραμματικη απ'εξω, να φανταστεις το Γ2 το πηρα χωρις να ξερω τους κανονες εκτος απο κατι ελαχιστα, επειδη τα γνωριζα εμφυτα λογω του οτι γεννηθηκα στη γερμανια και πηγα και σχολειο εκει.
Και γω του χρονου με το καλο που θα δωσω πανελληνιες θα τη δηλωσω τη σχολη, αλλα βασικος στοχος μου ειναι το μεταφραστικο στη κερκυρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μικρη ηλιαχτιδα

Νεοφερμένος

Η μικρη ηλιαχτιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
ακριβως!! :D και εγω επειδη τα ειχα ηξερα εμφυτα και μου εβγαιναν χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια δεν ειχα προβλημα!
εγω πηρα το C1 αλλα μετα σταματησα για να δωσω βαση για πανελληνιες!
και εγω ηθελα αρχικα το μεταφραστικο αλλα με τοσα μορια δεν ξερω κατα ποσο ειναι δυνατον να το πιασω :/:
θα το δηλωσω βεβαια και μετα γερμανικη φιλολογια και ο,τι βγει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

denise09

Νεοφερμένος

Η denise09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εύχομαι να μπείτε στη σχολή που θέλετε. Η Γερμανική Φιλ. όμως έχει μαθήματα γερμανικής γλώσσας. Πως θα διδάξεις μια μέρα.....αν δεν ξέρεις ο ίδιος γραμματική;Και πολλά μαθήματα θεωρίας έχει. Έχει ενδιαφέρον όμως σαν σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μικρη ηλιαχτιδα

Νεοφερμένος

Η μικρη ηλιαχτιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
ευχαριστουμε!! :)
σωστο κι αυτο! ενταξει.. δεν μπορουμε να τα εχουμε και ολα οπως θελουμε, ποσο κακο θα ειναι να μαθουμε και λιγη γραμματικη? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top