Γενική ερώτηση για την Χημεία;

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 2,213 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά, μπήκαμε αντιδράσεις και παρόλο που λύνω τα 7/10 σωστά, αυτό το 3 με τρώει. Γενικά, πώς κάνουμε αντιδράσεις; Γενικά καταλαβαίνω όπου Οξύ και βάση παράγει αλάτι και νερό, και ξέρω πώς να προσθέτω και να αφερώ Η2Ο απο ενώσεις, αλλά λίγο εξισώσεις τύπου Ν2Ο5+Η2Ο και Ρ2Ο5+Η2Ο με μπερδεύουν λίγο. Μπορεί κάποιος να μου λύσει τις απορίες και να μου δώσει μια ιδέα; Προσπαθώ να λύσω χημικές ασκήσεις σπίτι μου για να είμαι λίγο πιο μπροστα απο το σχολείο. Ευχαριστώ! :thumbup:
 

George35

Νεοφερμένος

Ο George35 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Σε ποιο βιβλίο σας έδωσαν χημικές αντιδράσεις όπως:

Ν2Ο5 + Η2Ο
Ρ2Ο5 + Η2Ο

Το ένα προϊόν της αντίδρασης πρέπει να είναι το οξωνιο Η3Ο, τα υπόλοιπα, πρέπει να τα βρεις και να συνδυάσεις κανόνες και στοιχειομετρια.
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 2,213 μηνύματα.
Σε ποιο βιβλίο σας έδωσαν χημικές αντιδράσεις όπως:

Ν2Ο5 + Η2Ο
Ρ2Ο5 + Η2Ο

Το ένα προϊόν της αντίδρασης πρέπει να είναι το οξωνιο Η3Ο, τα υπόλοιπα, πρέπει να τα βρεις και να συνδυάσεις κανόνες και στοιχειομετρια.
Απ'ότι βλέπω εδώ πέρα
Ν2Ο5+Η2Ο->2ΗΝΟ3
Ρ2Ο5+3Η2Ο->2Η3ΡΟ4. (πρεπει να βαλουμε τους καταλληλους συντελεστες)
Είναι Χημεία Α λυκείου αλλα το να προσέχω ποσα ατομα ειναι στο κάθε μέρος της αντίδρασης και να το φέρνω σε μορφή που να υπάρχει και να βγάζει νόημα με μπερδεύει
 

George35

Νεοφερμένος

Ο George35 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Άρα λοιπόν μιλάμε για την συμπλήρωση της στοιχειομετριας της αντίδρασης. Διότι σαν αντιδράσεις και εύρεση των προϊόντων, από τα δικά μου χρόνια θυμάμαι είναι εκτός ύλης για Α λυκείου.

Για τους συντελεστές, εφαρμόζεις τους κανόνες που μαθαίνατε στην Γ γυμνασίου.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά, μπήκαμε αντιδράσεις και παρόλο που λύνω τα 7/10 σωστά, αυτό το 3 με τρώει. Γενικά, πώς κάνουμε αντιδράσεις; Γενικά καταλαβαίνω όπου Οξύ και βάση παράγει αλάτι και νερό, και ξέρω πώς να προσθέτω και να αφερώ Η2Ο απο ενώσεις, αλλά λίγο εξισώσεις τύπου Ν2Ο5+Η2Ο και Ρ2Ο5+Η2Ο με μπερδεύουν λίγο. Μπορεί κάποιος να μου λύσει τις απορίες και να μου δώσει μια ιδέα; Προσπαθώ να λύσω χημικές ασκήσεις σπίτι μου για να είμαι λίγο πιο μπροστα απο το σχολείο. Ευχαριστώ! :thumbup:
Το προϊόν πρέπει να το προβλέψεις μόνος σου; ή στο δίνει;
Πάντως αν ξέρεις το προϊόν, ε τα πράγματα δεν είναι και τόσο δύσκολα. Μέτρα τι αριθμό κάθε ατόμου έχεις στην αριστερή μεριά και ανάλογα θα βάλεις συντελεστή δίπλα.
Για παράδειγμα, στην N2O5 + H2O--> 2HNO3 βλέπεις οτι αριστερά έχεις 2 άτομα αζώτου, 6 άτομα οξυγόνου και 2 άτομα υδρογόνου. Βλέπεις δεξιά ότι το οξυγόνο έχει δείκτη 3, οπότε 6/3=2. Επίσης τα άτομα υδρογόνου και αζώτου έχουν νοητά δείκτη 1 οπότε 2/1=2. Και τσουπ μπήκε ο συντελεστής.
Αυτό που σου λέω βέβαια δεν ισχύει πάντα. Τρίτη λυκείου θα μάθεις άλλους τρόπους να βάζεις συντελεστές βασισμένο στη μεταβολή του αριθμού οξείδωσης. Επειδή ακόμη όμως είσαι Α λυκείου, καλύτερα αυτά να τα αφήσεις για αργότερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 2,213 μηνύματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 2,213 μηνύματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Πάντως και ας μην καταλαβαίνουμε τίποτα αγαπάμε χημεία :'(
Κοίτα να δεις, χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου νομίζω πως τα οξέα που μαθαίνετε γενικά στο λύκειο είναι H2SO4, H3PO4, HNO3,HCl,HCN κτλ. Οπότε όταν βλέπεις N2O5 + H2O το μυαλό σου πρέπει να πάει στο ΗΝΟ3 αφού θεωρητικά δεν έχετε μάθει κάποιο άλλο. Το ίδιο και άμα βλέπεις SO3 + H2O, το μυαλό σου πρέπει να πάει στο H2SO4.
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 2,213 μηνύματα.
Κοίτα να δεις, χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου νομίζω πως τα οξέα που μαθαίνετε γενικά στο λύκειο είναι H2SO4, H3PO4, HNO3,HCl,HCN κτλ. Οπότε όταν βλέπεις N2O5 + H2O το μυαλό σου πρέπει να πάει στο ΗΝΟ3 αφού θεωρητικά δεν έχετε μάθει κάποιο άλλο. Το ίδιο και άμα βλέπεις SO3 + H2O, το μυαλό σου πρέπει να πάει στο H2SO4.
Ισχύει, μόνο αυτά έχουμε μάθει ως τώρα. Χίλια ευχαριστώ!!
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Πάντως κάτι σημαντικό, δε ξέρω κατά πόσο το έχετε εξηγήσει αυτό (αυτό αναφορικά με την αντίθετη αντίδραση).
Αν θέλεις πχ να βρεις το οξείδιο, θα βρίσκεις τον αριθμό οξείδωσης του αμετάλλου μέσα στο οξύ ή στη βάση( του αμετάλλου που γενικά είναι στο κέντρο) και θα σκέφτεσαι ότι και στο οξείδιο θα πρέπει να έχει τον ίδιο αριθμό οξείδωσης. Πχ στη περίπτωση του Η3PO4, ο P έχει αριθμό οξείδωσης 3*1 + χ + 4*(-2) =0 => χ= +5
Άρα και στο οξείδιο πρέπει ο P να έχει +5. Η δομή των οξειδίων ξέρεις πως είναι ΑχΟy όπου Α το αμέταλλο και Ο το οξυγόνο. Πρέπει λοιπόν να βρεις μια ένωση οξειδίου που να καταφέρνει να βγάζει αποτέλεσμα 0 κατά το άθροισμα των αριθμών οξείδωσης κάθε στοιχείου.
-Έστω ότι 1 άτομο P. Δε μπορεί να υπάρξει αυτό γιατί για να έχουμε άθροισμα 0 θα πρέπει το Ο να έχει κλασματικό αριθμό οξείδωσης, κάτι το οποίο δεν υφίσταται (αυτό μπορεί να γίνει πιο αντιληπτό αν σκεφτείς ότι ο αριθμός οξείδωσης του οξυγόνου είναι ζυγός άρα με ο,τι ακέραιο και αν πολλαπλασιαστεί θα σου δώσει πάλι ζυγό!)
-Έστω ότι 2 άτομα P. Αυτό σημαίνει +10 συνολικά για τα δυο άτομα P. Μπορεί να αντισταθμιστεί αυτό ώστε να έχουμε αποτέλεσμα 0; Φυσικά και μπορεί αν το οξείδιο έχει 5 άτομα Ο.
Πράγματι αν: P2O5 τότε 2*5 + 5*(-2)=10 -10=0 άρα ισχύει. Αυτά τα ολίγα χαχαχα.
-Kαι κάτι τελευταίο. Μπορείς εύλογα να σκεφτείς αφού μπορούν να είναι 2 άτομα φωσφόρου και 5 άτομα οξυγόνου, μήπως μπορούν να είναι και 4 άτομα P και 10 άτομα Ο; Ναι γίνεται και μάλιστα αν αντιδράσει με νερό η ένωση P4O10, θα σου δώσει πάλι H3PO4, απλώς με διαφορετικούς συντελεστές ;) . Αυτό φυσικά δεν ισχύει στη περίπτωση του αζώτου, όπου δεν υπάρχει ένωση N4O10. Βέβαια αυτά είναι αρκετά περίπλοκα και δε νομίζω να σου ζητηθούν σε επίπεδο σχολείου ( και ούτε και φροντιστηρίου). Καλύτερα να εξοικειωθείς με αυτά που έχει το σχολικό βιβλίο σου για να μη χαθείς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top