Γίνεται να αλλάξω τώρα κατεύθυνση;

mariana.kpt

Νεοφερμένος

Η mariana.kpt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Κοιτα στην ηλικια σου λιγα παιδια ειναι ενημερωμενα και συνειδητοποιημενα περι επαγγελματων.
Τα περισσοτερα αν δεν εχουν οικογενειακους περιορισμους κανουν την παρακατω επιλογη.
1. Μου αρεσουν ή αντεχω τα αρχαια και την ιστορια παω θεωρητικη.
2. Δεν μπορω τα αρχαια αλλα Οκ με μαθηματικα φυσικη χημεια παω θετικη και στην 3η θα δουμε αν θα αφησουμε τα μαθηματικα πισω και θα παμε με βιολογια στα ιατρικα ή τα μαθηματικα μας αρεσουν οποτε συνεχιζουμε θετικη.
3. Δεν μου αρεσει τιποτα απο αυτα θελω κατι πιο λαιτ , παω θετικη τωρα και στην 3η το γυριζω στα οικονομικα.
Εσυ που εισαι?
Αν θες να συνεχισεις πανεπιστημιο αστο το επαλ , μονο γελ. Το επαλ δεν προετοιμαζει για πανεπιστημια.
Τωρα για τον μεσο ορο του πανεπιστημιου ειναι μια αλλη ιστορια καμια σχεση με το λυκειο. Στο λυκειο εχεις ταυτοτητα εισαι η μαριαννα και ο καθηγητης βαθμολογει και με βαση την συμετοχη σου στην ταξη. Στο πανεπιστημιο εισαι ενα αγνωστος αριθμος μητρωου. Παραδειγμα , στην ταξη σου ( 30 παιδια) ισως ενα να μεινει μεταξεταστεο στα μαθηματικα ,στο πανεπιστημιο θα μεινουν καπου 18-24 παιδια.
Άμα είχα την οικονομική άνεση να πάω θετική θα πήγαινα αλλά δεν την έχω και για αυτό σκεφτόμουν να πάω οικονομικα.Μετα μου λένε δεν θα έχεις δουλεια και τώρα ξανασκευτομαι για αρχιτεκτονική (την είχα από πριν στο μυαλό μου αλλά λεφτά για σχέδιο και φροντιστήριο β' λυκείου δεν)οπότε τώρα ας ελπίσουμε ότι μπορώ να αλλάξω από γεν σε ΕΠΑΛ αλλιώς θα πάω οικονομικά..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κοιτα στην ηλικια σου λιγα παιδια ειναι ενημερωμενα και συνειδητοποιημενα περι επαγγελματων.
Τα περισσοτερα αν δεν εχουν οικογενειακους περιορισμους κανουν την παρακατω επιλογη.
1. Μου αρεσουν ή αντεχω τα αρχαια και την ιστορια παω θεωρητικη.
2. Δεν μπορω τα αρχαια αλλα Οκ με μαθηματικα φυσικη χημεια παω θετικη και στην 3η θα δουμε αν θα αφησουμε τα μαθηματικα πισω και θα παμε με βιολογια στα ιατρικα ή τα μαθηματικα μας αρεσουν οποτε συνεχιζουμε θετικη.
3. Δεν μου αρεσει τιποτα απο αυτα θελω κατι πιο λαιτ , παω θετικη τωρα και στην 3η το γυριζω στα οικονομικα.
Εσυ που εισαι?
Αν θες να συνεχισεις πανεπιστημιο αστο το επαλ , μονο γελ. Το επαλ δεν προετοιμαζει για πανεπιστημια.
Τωρα για τον μεσο ορο του πανεπιστημιου ειναι μια αλλη ιστορια καμια σχεση με το λυκειο. Στο λυκειο εχεις ταυτοτητα εισαι η μαριαννα και ο καθηγητης βαθμολογει και με βαση την συμμετοχη σου στην ταξη. Στο πανεπιστημιο εισαι ενα αγνωστος αριθμος μητρωου. Παραδειγμα , στην ταξη σου ( 30 παιδια) ισως ενα να μεινει μεταξεταστεο στα μαθηματικα ,στο πανεπιστημιο θα μεινουν καπου 18-24 παιδια.
Επίσης ξέρω ότι υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να μείνω στον πρώτο χρόνο αλλά δεν με νοιάζει αρκεί να έχω μια δουλειά που να μου αρέσει και να μην χρειάζεται να κάνω και δεύτερη για να ζησω.Ρωτησα την καθηγήτρια μου του σχολείου(είναι μια πολύ καλή και γλυκιά καθηγήτρια που είχα στα αρχαία και την έχω στο messenger)και θα δούμε αύριο μου είπε.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Άμα είχα την οικονομική άνεση να πάω θετική θα πήγαινα αλλά δεν την έχω και για αυτό σκεφτόμουν να πάω οικονομικα.Μετα μου λένε δεν θα έχεις δουλεια και τώρα ξανασκευτομαι για αρχιτεκτονική (την είχα από πριν στο μυαλό μου αλλά λεφτά για σχέδιο και φροντιστήριο β' λυκείου δεν)οπότε τώρα ας ελπίσουμε ότι μπορώ να αλλάξω από γεν σε ΕΠΑΛ αλλιώς θα πάω οικονομικά..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Επίσης ξέρω ότι υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να μείνω στον πρώτο χρόνο αλλά δεν με νοιάζει αρκεί να έχω μια δουλειά που να μου αρέσει και να μην χρειάζεται να κάνω και δεύτερη για να ζησω.Ρωτησα την καθηγήτρια μου του σχολείου(είναι μια πολύ καλή και γλυκιά καθηγήτρια που είχα στα αρχαία και την έχω στο messenger)και θα δούμε αύριο μου είπε.
Μαριαννα ολο και με μπερδευεις. Η γερμανια δεν ειναι option πλεον?
Πανεπιστημιο ειτε απο επαλ ειτε απο γελ χωρις φροντιστηριο πολυ δυσκολα.
Αρχιτεκτονικη απο επαλ ξεχνατη ,τα μορια ειναι δυσθεώρητα οι λιγες θεσεις καβατζομενες απο γελιτες αλλα και την πορτα να παραβιασεις , στο πρωτο χρονο θα θελεις να φυγεις απο την δυσκολια.
ΟΙκονομικα απο επαλ μπαινεις πολυ ευκολα , απο γελ ευκολα και μπορεις να σταθεις εκει και με γνωσεις επαλ.
Σημαντικο ειναι να γνωριζεις οτι οι σχολες αθηνων θελουν περιπου τα 9-10000 μορια το λιγοτερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top