Β'

Bolet tete de negre

Νεοφερμένος

Η Bolet tete de negre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πάω πρώτη λυκείου και έχω επιλέξει τη θετική κατεύθυνση με το σκεπτικό στη 3η λυκείου να ακολουθήσω οικονομικά/πληροφορική. Το πρώτο τετράμηνο τελείωσε και αναθεωρούσα αν όντως μπορώ να πάω σε κάποια σχολή που μου αρέσει και έπειτα να ασκήσω κάποιο ανάλογο επάγγελμα. Μετά από πολλές ώρες αναζήτησης στο google για μηχανογραφικό, σχολές, πανεπιστήμια, μεταπτυχιακά και επαγγέλματα κατάλαβα πως μάλλον με ενδιαφέρουν περισσότερο θεωρητικές σχολές και κυρίως η εγκληματολογία...μπορώ μέσω οικονομικών/πληροφορικής να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία; Και αν ναι, θα κάνω ακριβώς ότι θα έκανε κάποιος θεωρητικός στην εγκληματολογία ή θα εντάσσομαι σε άλλον κλάδο; Σκεφτόμουν μήπως δεν είναι πολύ αργά πλέον και μπορώ να αλλάξω κατεύθυνση στο σχολείο καθώς και στο φροντιστήριο να κάνω τα αντίστοιχα μαθήματα. Όποιος γνωρίζει οτιδήποτε και μπορεί να με βοηθήσει παρακαλώ να μου γράψει.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,230 μηνύματα.
Πάω πρώτη λυκείου και έχω επιλέξει τη θετική κατεύθυνση με το σκεπτικό στη 3η λυκείου να ακολουθήσω οικονομικά/πληροφορική. Το πρώτο τετράμηνο τελείωσε και αναθεωρούσα αν όντως μπορώ να πάω σε κάποια σχολή που μου αρέσει και έπειτα να ασκήσω κάποιο ανάλογο επάγγελμα. Μετά από πολλές ώρες αναζήτησης στο google για μηχανογραφικό, σχολές, πανεπιστήμια, μεταπτυχιακά και επαγγέλματα κατάλαβα πως μάλλον με ενδιαφέρουν περισσότερο θεωρητικές σχολές και κυρίως η εγκληματολογία...μπορώ μέσω οικονομικών/πληροφορικής να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία; Και αν ναι, θα κάνω ακριβώς ότι θα έκανε κάποιος θεωρητικός στην εγκληματολογία ή θα εντάσσομαι σε άλλον κλάδο; Σκεφτόμουν μήπως δεν είναι πολύ αργά πλέον και μπορώ να αλλάξω κατεύθυνση στο σχολείο καθώς και στο φροντιστήριο να κάνω τα αντίστοιχα μαθήματα. Όποιος γνωρίζει οτιδήποτε και μπορεί να με βοηθήσει παρακαλώ να μου γράψει.
Η εγκληματολογία δεν είναι θεωρητική σχολή, είναι επιστήμη και όπως όλες οι επιστήμες έχει παρακλάδια.
Ένα απο αυτά ανήκει στην σφαίρα επιρροής της ψυχολογίας και των κοινωνικών επιστημών. Ένα άλλο αφορά τις φυσικές επιστήμες και την τεχνολογία. Επομένως το ερώτημα είναι εαν θες να προσεγγίσεις την εγκληματολογία ως ψυχολόγος, φυσικός επιστήμονας/μηχανικός ή κάτι ενδιάμεσο.

Πιθανότατα ένας ψυχολόγος να δούλευε ως σύμβουλος ή διπλωμάτης ή ως ακαδημαϊκός που θα προσπαθούσε να απαντήσει κυρίως σε βασικά φιλοσοφικά ερωτήματα και να συνθέσει μια θεωρία περί της εγκληματικής συμπεριφοράς. Ένας φυσικός επιστήμονας ή επιστήμονας υπολογιστών(ψηφιακή εγκληματολογία) ως προσωπικό σε ένα εγκληματολογικό εργαστήριο ανάλυσης στοιχείων(βιολογικών ή άλλου είδους δειγμάτων ή ανάλυσης ψηφιακών δεδομένων και πληροφοριών).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Πάω πρώτη λυκείου και έχω επιλέξει τη θετική κατεύθυνση με το σκεπτικό στη 3η λυκείου να ακολουθήσω οικονομικά/πληροφορική. Το πρώτο τετράμηνο τελείωσε και αναθεωρούσα αν όντως μπορώ να πάω σε κάποια σχολή που μου αρέσει και έπειτα να ασκήσω κάποιο ανάλογο επάγγελμα. Μετά από πολλές ώρες αναζήτησης στο google για μηχανογραφικό, σχολές, πανεπιστήμια, μεταπτυχιακά και επαγγέλματα κατάλαβα πως μάλλον με ενδιαφέρουν περισσότερο θεωρητικές σχολές και κυρίως η εγκληματολογία...μπορώ μέσω οικονομικών/πληροφορικής να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία; Και αν ναι, θα κάνω ακριβώς ότι θα έκανε κάποιος θεωρητικός στην εγκληματολογία ή θα εντάσσομαι σε άλλον κλάδο; Σκεφτόμουν μήπως δεν είναι πολύ αργά πλέον και μπορώ να αλλάξω κατεύθυνση στο σχολείο καθώς και στο φροντιστήριο να κάνω τα αντίστοιχα μαθήματα. Όποιος γνωρίζει οτιδήποτε και μπορεί να με βοηθήσει παρακαλώ να μου γράψει.
Πας α ή β λυκείου;; Αν πηγαίνεις α εννοείται πως προλαβαίνεις να αλλάξεις αφού στο σχολείο στη β διαλέγεις πρώτη φορά κατεύθυνση
 

Bolet tete de negre

Νεοφερμένος

Η Bolet tete de negre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πας α ή β λυκείου;; Αν πηγαίνεις α εννοείται πως προλαβαίνεις να αλλάξεις αφού στο σχολείο στη β διαλέγεις πρώτη φορά κατεύθυνση
β* λάθος μου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η εγκληματολογία δεν είναι θεωρητική σχολή, είναι επιστήμη και όπως όλες οι επιστήμες έχει παρακλάδια.
Ένα απο αυτά ανήκει στην σφαίρα επιρροής της ψυχολογίας και των κοινωνικών επιστημών. Ένα άλλο αφορά τις φυσικές επιστήμες και την τεχνολογία. Επομένως το ερώτημα είναι εαν θες να προσεγγίσεις την εγκληματολογία ως ψυχολόγος, φυσικός επιστήμονας/μηχανικός ή κάτι ενδιάμεσο.

Πιθανότατα ένας ψυχολόγος να δούλευε ως σύμβουλος ή διπλωμάτης ή ως ακαδημαϊκός που θα προσπαθούσε να απαντήσει κυρίως σε βασικά φιλοσοφικά ερωτήματα και να συνθέσει μια θεωρία περί της εγκληματικής συμπεριφοράς. Ένας φυσικός επιστήμονας ή επιστήμονας υπολογιστών(ψηφιακή εγκληματολογία) ως προσωπικό σε ένα εγκληματολογικό εργαστήριο ανάλυσης στοιχείων(βιολογικών ή άλλου είδους δειγμάτων ή ανάλυσης ψηφιακών δεδομένων και πληροφοριών).
Δηλαδή μπορώ μέσω κάποιων σχολών της πληροφορικής να κάνω το μεταπτυχιακό;
 
Τελευταία επεξεργασία:

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
κοιτα μαλλον οχι γτ απο οικονομικα θα μπορεσεις να διαλεξεις μεταπτυχιακο πληροφορικης
με αυτο το μονο που θα μπορεις να κανεις θα ειναι μεσω της πληροφορικης αναλυση δεδομενων μεσω του υπολογιστη η να επινοησεις αλγοριθμους ας πουμε για την καταχωρηση στοιχειων,εντοπισμο εγκληματιων κοκ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αν θες να ασχοληθεις με τη φυση της εγκληματολογιας πρεπει να επιλεξεις θεωρητικη σχολη
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,230 μηνύματα.
β* λάθος μου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δηλαδή μπορώ μέσω κάποιων σχολών της πληροφορικής να κάνω το μεταπτυχιακό;
Εαν εννοείς να κάνεις μεταπτυχιακό πάνω στην εγκληματολογία απο την σκοπιά των κοινωνικών και ανθρωπιστικών σπουδών τότε ξεκάθαρα όχι.

Καμία θετική σχολή δεν αποσκοπεί στο να απαντήσει σε φιλοσοφικά ερωτήματα με τα οποία καταπιάνονται οι θεωρητικοί. Ακόμα και η φυσική για παράδειγμα που μελετάει όλο το σύμπαν και ότι αυτό περιέχει, δεν αποσκοπεί στο να απαντήσει σε ερωτήματα όπως "γιατί υπάρχουμε;". Οπότε όπως καταλαβαίνεις, υπάρχει χάσμα μεταξύ των δυο κατευθύνσεων και θα ήταν πολύ δύσκολο ή μάλλον αδύνατο, ένας θεωρητικός να κάνει μεταπτυχιακό σε μια θετική επιστήμη ή ένας θετικός σε μια θεωρητική επιστήμη.

Η πληροφορική θα σου άνοιγε πόρτες σε μεταπτυχιακά που αφορούν έμμεσα την εγκληματολογία και τα οποία θα ήταν διεπιστημονικά. Αυτή την στιγμή η τεχνητή νοημοσύνη είναι ο πιο "hot" τομέας απο άποψη ενδιαφέροντος και αποκατάστασης. Εαν αγαπάς τα μαθηματικά τότε μπορείς να βρεις κάτι εξαιρετικό στην τομή μαθηματικών,πληροφορικής,νευροεπιστημών και ψυχολογίας μέσω μιας σχολής πληροφορικής. Εαν δεν θες να καταπιαστείς με αυτά όμως και προτιμάς μια πιο φιλοσοφική προσέγγιση του πράγματος, τότε συνιστώ να αλλάξεις κατεύθυνση και να μπεις σε ένα τμήμα ψυχολογίας για αρχή.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
επισης πιστευω οτι αν θες θεωρητικη εχεις χρονο νααλλαξεις
αποπολλες σχολεςακομη και χαμηλοβαθμεςμπορεις να ασχοληθεις με εγκληματολογια
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Πάω πρώτη λυκείου και έχω επιλέξει τη θετική κατεύθυνση με το σκεπτικό στη 3η λυκείου να ακολουθήσω οικονομικά/πληροφορική. Το πρώτο τετράμηνο τελείωσε και αναθεωρούσα αν όντως μπορώ να πάω σε κάποια σχολή που μου αρέσει και έπειτα να ασκήσω κάποιο ανάλογο επάγγελμα. Μετά από πολλές ώρες αναζήτησης στο google για μηχανογραφικό, σχολές, πανεπιστήμια, μεταπτυχιακά και επαγγέλματα κατάλαβα πως μάλλον με ενδιαφέρουν περισσότερο θεωρητικές σχολές και κυρίως η εγκληματολογία...μπορώ μέσω οικονομικών/πληροφορικής να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία; Και αν ναι, θα κάνω ακριβώς ότι θα έκανε κάποιος θεωρητικός στην εγκληματολογία ή θα εντάσσομαι σε άλλον κλάδο; Σκεφτόμουν μήπως δεν είναι πολύ αργά πλέον και μπορώ να αλλάξω κατεύθυνση στο σχολείο καθώς και στο φροντιστήριο να κάνω τα αντίστοιχα μαθήματα. Όποιος γνωρίζει οτιδήποτε και μπορεί να με βοηθήσει παρακαλώ να μου γράψει.

Σκέψου ότι ακόμη και αν κάνεις τώρα σωστή επιλογή, μπορεί να μην σ' αρέσει ως επιλογή όταν θα έχεις τελειώσει το Τμήμα που θα σπουδάσεις. Στη ζωή είναι όλα σχετικά και συνέχεια αναθεωρούμε. Το google και οι απόψεις άλλων τις περισσότερες φορές δεν δίνουν την πραγματική εικόνα μιας κατάστασης έτσι όπως θα την βιώσεις εσύ. Προσπάθησε με τα χρόνια να βλέπεις τα πράγματα σε απόσταση. :happy:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top