[Β' Λυκείου] Ερωτήματα για σπουδές μετά το λύκειο

Alexandros36k

Νεοφερμένος

Ο Alexandros36k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, τον τελευταίο καιρό έχω αρχισει να έχω προβληματισμούς για τον μέλλον.
Ακόμα δεν έχω βρει με τι πραγματικά θέλω να ασχοληθώ, πολλά περνάνε από το μυαλό μου (β λυκείου θετική) βλέπω ατα καιρούς κάτι για πεδία (1α,2α κτλ) και ονομασιες σχολών και δεν ξέρω τίποτα από αυτά, το μεγαλύτερο μου ερώτημα είναι το τι υπάρχει μόλις τελειώσει η 3η λυκείου; (και πως γίνεται η επιλογή του επαγγέλματος/ενασχόλησης) παράδειγμα εγώ είμαι θετική και του χρόνου έχω 2 επιλογές, θετική προσανατολισμόυ και υγείας, τι υπάρχει στον κάθε κλάδο; υπάρχει κάποιο σαιτ που μπορώ να διαβάσω; (τι μαθήματα χρειάζονται και που/ πως περνάω σε κάποια σχολή ή πανεπιστήμιο) μπορεί να σας φαίνονται χαζές οι ερωτήσεις αλλά δεν έχω ιδέα από όλα τα προαναφερομενα και θεωρώ πως θα πρέπει να μάθω έτσι ώστε να καταλάβω με το τι θέλω να ασχοληθώ και το ποσό βατό θα είναι. Ευχαριστώ πολύ και σορρυ για την φλυαρία!!! 😁🙃
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου Αλέξανδρε,

Στον παρακάτω σύνδεσμο έχει οργανωμένες τις σχολές ανά επιστημονικό πεδίο και λίγα λόγια για την κάθε μία.


Θα επανέλθω αργότερα με περισσότερες πληροφορίες, αφού δεις λίγο τις σχολές μπορείς να επισημάνεις ορισμένες ή να γράψεις τις σχολές στο διαδίκτυο και το τμήμα, ώστε να δεις αναλυτικά τα μαθήματα και τι περιλαμβάνει η κάθε μία.

Για όποια πληροφορία/απορία επιπρόσθετη εννοείται μάς γράφεις :)
 

Alexandros36k

Νεοφερμένος

Ο Alexandros36k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Γεια σου Αλέξανδρε,

Στον παρακάτω σύνδεσμο έχει οργανωμένες τις σχολές ανά επιστημονικό πεδίο και λίγα λόγια για την κάθε μία.


Θα επανέλθω αργότερα με περισσότερες πληροφορίες, αφού δεις λίγο τις σχολές μπορείς να επισημάνεις ορισμένες ή να γράψεις τις σχολές στο διαδίκτυο και το τμήμα, ώστε να δεις αναλυτικά τα μαθήματα και τι περιλαμβάνει η κάθε μία.

Για όποια πληροφορία/απορία επιπρόσθετη εννοείται μάς γράφεις :)
Ευχαριστώ πάρα πολύ θα το διαβάσω, για επαγγελματικο προσανατολισμό έχετε κάποια συμβουλή; (επιλογή κτλ)
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Εννοείς σε ποια κατεύθυνση θα σού πρότεινα να πας;

Η εύκολη-διπλωματική απάντηση αλλά ταυτόχρονα και από τις εγκυρότερες και σημαντικότερες που πρέπει να λαμβάνονται υπόψη είναι ποια σχολή εσένα σού αρέσει/κινεί το ενδιαφέρον να ασχοληθείς τόσο στα 4-5-6 χρόνια σπουδών όσο και αργότερα τα επόμενα περισσότερα χρόνια.

Με απλά λόγια, οι κατευθύνσεις αυτές που αναφέρεις έχουν πολύ ενδιαφέρουσες σχολές και υποσχόμενες μελλοντικά. Εσύ όμως σε ποιες έχεις μία κλίση; :)
 

Alexandros36k

Νεοφερμένος

Ο Alexandros36k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Γειά σας ξανά, τσέκαρα τα πεδία της κατηγορίας μου (2ο κ 3ο) και πρόσεξα σχολές πυ δεν περίμενα να δω όπως Στατιστική χρηματοοκονομικων που είναι στα οικονομικά, ψυχολογίας στην υγείας ενώ από όσο γνώριζα θεωριτικη έπρεπε να είναι 😁 και μερικά ακόμα) κατέγραψα αυτά που με ενδιαφέραν, 1ον θέλω να σας ευχαριστήσω για το χρόνο σας. Στα θετικά μαθήματα θεωρώ ότι δεν είμαι και τελειος, φυσική κατευθυνσης πολύ καλά, βιολογία καλά , χημεία καλά αντε και κάπου κάπου μαθηματικά και άλγεβρα να τα πηγαίνω καλά όταν τα καταλαβαίνω, με δυσκολεύουν πολύ αλλά όταν τα καταλαβαίνω αποδίδω πάρα πολύ. Παράλληλα δυσκολεύομαι φυσικη γενικής κάτω του μετρίου , μαθηματικά μέτρια ξανά και στην ονοματολογία της βιολογίας, όχι θεωρία. Νομίζω ότι έχω αργήσει να αποφασίσω αλλά δεν θέλω να κάνω λάθος επιλογή και μετά τα τρέχω
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Γεια σου Αλέξανδρε,

Στον παρακάτω σύνδεσμο έχει οργανωμένες τις σχολές ανά επιστημονικό πεδίο και λίγα λόγια για την κάθε μία.


Θα επανέλθω αργότερα με περισσότερες πληροφορίες, αφού δεις λίγο τις σχολές μπορείς να επισημάνεις ορισμένες ή να γράψεις τις σχολές στο διαδίκτυο και το τμήμα, ώστε να δεις αναλυτικά τα μαθήματα και τι περιλαμβάνει η κάθε μία.

Για όποια πληροφορία/απορία επιπρόσθετη εννοείται μάς γράφεις :)
Υπάρχουν λάθη στον σύνδεσμο π.χ η Ψυχολογία βρίσκεται μόνο στο 1ο πεδίο(ανθρωπιστικών σπουδών) κι όχι στο επιστημών υγείας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top