Βοηθός νοσηλευτή από ΙΕΚ

Ntintiii

Νεοφερμένος

Η Ntintiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν ξερω που πρέπει να απευθυνθώ και που να γράψω χαχα είμαι νέα εδώ.
Ηθελα να ρωτησω κυρίως όσους είναι συον χώρο η αν κάποιος γνωρίζει τι κανεις ένας βοηθός νοσηλευτή σήμερα.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Δεν ξερω που πρέπει να απευθυνθώ και που να γράψω χαχα είμαι νέα εδώ.
Ηθελα να ρωτησω κυρίως όσους είναι συον χώρο η αν κάποιος γνωρίζει τι κανεις ένας βοηθός νοσηλευτή σήμερα.
Στην ουσία ότι κάνει και ένας νοσηλευτής χωρίς φυσικά να βγάζει τα ίδια χρήματα
 

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Δεν ξερω που πρέπει να απευθυνθώ και που να γράψω χαχα είμαι νέα εδώ.
Ηθελα να ρωτησω κυρίως όσους είναι συον χώρο η αν κάποιος γνωρίζει τι κανεις ένας βοηθός νοσηλευτή σήμερα.
Κάνει όλη την βρώμικη δουλειά με όλη την έννοια της λέξης
Πολλές φορές στο δημόσιο οι βοηθοί κάνουν και δουλειές των νοσηλευτών που δεν επιτρέπεται κανονικά αλλά τι να πεις δημόσιο είναι
Και δεν πληρώνονται για αυτά τα επιπλέον
(Όλα αυτά για νοσοκομείο , φυσικά και μπορούν να δουλέψουν και σε άλλα μέρη )
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Λοιπον Ntintiii απ οτι καταλαβες σε στειλαμε κατ' ευθειαν στην εντατικη.
Ακου να δεις, θα ειδικευτςεις στην νοσηλευτικη χειρουργειου και θα πιασεις δουλεια σε οφθαλμολογικα χειρουργια, εκει ειναι καλα θα προετοιμαζεις τα χειρουργεια, κατι σεντονακια, κατι εργαλειακια κατι μικροσκοπια.
ή νοσηλευτικη σε παιδιατρικη κλινική εκει που τα κανουν ολα οι μανες.
 

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Δεν ξερω που πρέπει να απευθυνθώ και που να γράψω χαχα είμαι νέα εδώ.
Ηθελα να ρωτησω κυρίως όσους είναι συον χώρο η αν κάποιος γνωρίζει τι κανεις ένας βοηθός νοσηλευτή σήμερα.
Υποτίθεται ότι βοηθά τον νοσηλευτή. Αλλά εδώ στην Ελλάδα δεν ξέρουμε καν τι δουλειά κάνει ο νοσηλευτής για να μπορούμε να προβλέψουμε τι κάνει ένας βοηθός. Σε πολλά νοσοκομεία εκπαιδεύεται στην πράξη και κάνει τα ίδια ακριβώς πράγματα απλά δεν υπογράφει εκεί που απαιτείται υπογραφή...δεν πληρώνεται φυσικά για αυτά που κάνει και δεν μπορεί να εξελιχθεί με κάποιο τρόπο. Σε πολλές περιπτώσεις τρώει και το χώσιμο των ΠΕ/ΤΕ για χαμαλοδουλειές + τις καθιερωμένες αγγαρείες + τις πράξεις που δεν θα έπρεπε κανονικά να κάνει. Στα συν (+) θα αναφέρω ότι :
1) Είναι εύκολο να βρεις δουλειά γιατί πάντα ζητάνε προσωπικό.
2) Σχετικά ασφαλές περιβάλλον εργασίας γιατί όσο αποκτάς εμπειρία τόσο δεν θέλουν να σε δουν να φεύγεις.
3) Σχετικά καλός μισθός για αυτή την βαθμίδα εκπαίδευσης.
4) Εργάζεσαι σε ένα περιβάλλον που μαθαίνεις πολλά πράγματα και γνωρίζεις κόσμο που μπορεί να σε βοηθήσει.
5) Θεωρητικά κάνεις τα πάντα υπό επίβλεψη νοσηλευτή οπότε δεν έχεις τις ίδιες ευθύνες (?).

Στα μείον (-) θα αναφέρω τα εξής:
1) Η δουλειά είναι βαριά και απαιτεί και σωματική και πνευματική προσπάθεια.
2) Τρως πολύ χώσιμο για αγγαρείες.
3) Μερικές φορές γίνεσαι μπαλάκι από δω και από εκει.
4) Δεν έχει καμία εξέλιξη.
 

ρενακι 13

Νεοφερμένος

Η ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Αρχικα πηγαινεις στη σχολη σου,μαθαινεις οτι ειναι να μαθεις εκει,κι οταν πας σε αληθινο νοσοκομειο,με αληθινο ασθενη,εκει αρχιζεις να μαθαινεις και να βλεπεις την ζωη και τον θανατο,τι ειναι ο ανθρωπος;και τετοια!
Σαν βοηθος αν δεν εχεις ακρες να μπεις μονιμος,κανεις τον αποκλειστικο νοσοκομο,που ειναι θεωρητικα η κατωτερη βαθμιδα σ ενα νοσοκομειο,αλλα πληρωνεται καλα,εγω αυτο κανω,και ευελπιστω σε κατι καλυτερο,ακομα β επαλ παω εχω μελον για το πολυποθητο ''χαρτι'',για την ωρα το μονο χαρτι και δεν παραπονιεμαι ειναι το χαρτι υγειας,σε ποσοτητες οσον αφορα τους ασθενεις που φροντιζω κατα καιρους.εμενα μ αρεσει παντως αισθανομαι πως βοηθω τον συνανθρωπο,και το νιωθει πιστεψε με...οτι κι αν ακουσεις αλλο μην δινεις σημασια,αν ''το χεις '' κανε το!
 

Ntintiii

Νεοφερμένος

Η Ntintiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Λοιπον Ntintiii απ οτι καταλαβες σε στειλαμε κατ' ευθειαν στην εντατικη.
Ακου να δεις, θα ειδικευτςεις στην νοσηλευτικη χειρουργειου και θα πιασεις δουλεια σε οφθαλμολογικα χειρουργια, εκει ειναι καλα θα προετοιμαζεις τα χειρουργεια, κατι σεντονακια, κατι εργαλειακια κατι μικροσκοπια.
ή νοσηλευτικη σε παιδιατρικη κλινική εκει που τα κανουν ολα οι μανες.



Ευχαριστω πολύ για την βοηθειααα❤️
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υποτίθεται ότι βοηθά τον νοσηλευτή. Αλλά εδώ στην Ελλάδα δεν ξέρουμε καν τι δουλειά κάνει ο νοσηλευτής για να μπορούμε να προβλέψουμε τι κάνει ένας βοηθός. Σε πολλά νοσοκομεία εκπαιδεύεται στην πράξη και κάνει τα ίδια ακριβώς πράγματα απλά δεν υπογράφει εκεί που απαιτείται υπογραφή...δεν πληρώνεται φυσικά για αυτά που κάνει και δεν μπορεί να εξελιχθεί με κάποιο τρόπο. Σε πολλές περιπτώσεις τρώει και το χώσιμο των ΠΕ/ΤΕ για χαμαλοδουλειές + τις καθιερωμένες αγγαρείες + τις πράξεις που δεν θα έπρεπε κανονικά να κάνει. Στα συν (+) θα αναφέρω ότι :
1) Είναι εύκολο να βρεις δουλειά γιατί πάντα ζητάνε προσωπικό.
2) Σχετικά ασφαλές περιβάλλον εργασίας γιατί όσο αποκτάς εμπειρία τόσο δεν θέλουν να σε δουν να φεύγεις.
3) Σχετικά καλός μισθός για αυτή την βαθμίδα εκπαίδευσης.
4) Εργάζεσαι σε ένα περιβάλλον που μαθαίνεις πολλά πράγματα και γνωρίζεις κόσμο που μπορεί να σε βοηθήσει.
5) Θεωρητικά κάνεις τα πάντα υπό επίβλεψη νοσηλευτή οπότε δεν έχεις τις ίδιες ευθύνες (?).

Στα μείον (-) θα αναφέρω τα εξής:
1) Η δουλειά είναι βαριά και απαιτεί και σωματική και πνευματική προσπάθεια.
2) Τρως πολύ χώσιμο για αγγαρείες.
3) Μερικές φορές γίνεσαι μπαλάκι από δω και από εκει.
4) Δεν έχει καμία εξέλιξη.


Ευχαριστω πααααρα μα παρά πολύ με βοήθησε αρκετα☺️☺️
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αρχικα πηγαινεις στη σχολη σου,μαθαινεις οτι ειναι να μαθεις εκει,κι οταν πας σε αληθινο νοσοκομειο,με αληθινο ασθενη,εκει αρχιζεις να μαθαινεις και να βλεπεις την ζωη και τον θανατο,τι ειναι ο ανθρωπος;και τετοια!
Σαν βοηθος αν δεν εχεις ακρες να μπεις μονιμος,κανεις τον αποκλειστικο νοσοκομο,που ειναι θεωρητικα η κατωτερη βαθμιδα σ ενα νοσοκομειο,αλλα πληρωνεται καλα,εγω αυτο κανω,και ευελπιστω σε κατι καλυτερο,ακομα β επαλ παω εχω μελον για το πολυποθητο ''χαρτι'',για την ωρα το μονο χαρτι και δεν παραπονιεμαι ειναι το χαρτι υγειας,σε ποσοτητες οσον αφορα τους ασθενεις που φροντιζω κατα καιρους.εμενα μ αρεσει παντως αισθανομαι πως βοηθω τον συνανθρωπο,και το νιωθει πιστεψε με...οτι κι αν ακουσεις αλλο μην δινεις σημασια,αν ''το χεις '' κανε το!


Ευχαριστω παρά μα παρά πολύ αληθεια❤️ Δουλεύεις στον χώρο; Αν ναι μπορω να σε βρω σε καποιο social media να σε ρωτησω γενικά διαφορα για τον χώρο αυτό;
 

ρενακι 13

Νεοφερμένος

Η ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
παιδια καλησπερα απο την τελευταία φορά που εγραψα εδώ δυστυχως πολλά εχουν αλλάξει στη ζωή μου. τραγικο ατύχημα ο γιος μου ο υποφαινομενος στη φωτο προφιλ εχασα τη χρονια λόγω απουσιων και μειναμε ενα διμηνο στο παιδων .ακομα κανει φυσικοθεραπειες,εχω απογοητευτει με τον τροπο που μου φερθηκαν στο σχολειο,ως ενηλικη μαμα μαθητη και συνοδος ανηλικου μαθητη...οσον αφορα την νοσηλευτικη εχω κανει πρακτικη χωρις να το θελω στο γιο μου κι ηταν πολυ σκληρο...τελος ευχομαι υγεια σε ολους κρανος και διπλωμα.κρανος φορουσε αλλιως δε θα μιλουσαμε τωρα.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
παιδια καλησπερα απο την τελευταία φορά που εγραψα εδώ δυστυχως πολλά εχουν αλλάξει στη ζωή μου. τραγικο ατύχημα ο γιος μου ο υποφαινομενος στη φωτο προφιλ εχασα τη χρονια λόγω απουσιων και μειναμε ενα διμηνο στο παιδων .ακομα κανει φυσικοθεραπειες,εχω απογοητευτει με τον τροπο που μου φερθηκαν στο σχολειο,ως ενηλικη μαμα μαθητη και συνοδος ανηλικου μαθητη...οσον αφορα την νοσηλευτικη εχω κανει πρακτικη χωρις να το θελω στο γιο μου κι ηταν πολυ σκληρο...τελος ευχομαι υγεια σε ολους κρανος και διπλωμα.κρανος φορουσε αλλιως δε θα μιλουσαμε τωρα.
Εύχομαι περαστικά και γρήγορη ανάρρωση στον γιό σας και σε εσάς καλή δύναμη και καλή τύχη με τη σχολή!!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top