Βοήθεια σε Φυσική Προσανατολισμού

Χρησλου

Νεοφερμένος

Ο Χρησλου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γειά σας συμφορουμιτες. Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Είμαι β λυκείου λοιπόν το πρόβλημα μου είναι γενικά ήμουν πολύ καλός στη φυσική και έχουμε τελειώσει τη ύλη και τις ασκήσεις τις έβγαζα με μια ευκολία όμως τώρα αρχίσαμε επανάληψη και κολλάω και δε βγάζω σωστά νούμερα ενω όταν βλέπω τις λύσεις καταλαβαίνω αμέσως τη χρειάζεται και μετά μου βγαίνει αμέσως. Τι χρειάζομαι λέτε? Για να το ξεπεράσω αυτό αλλά και γενικά είμαι μαθητής σε αυτά του 19 με καλά λόγια από το φροντηστηριο αυτα
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Επανάληψη, θα έλεγα. Δες τη θεωρία, δες παραδείγματα που έλυνες και πώς τα έλυνες, οργάνωσε λίγο τη θεωρία και τις μεθόδους που ακολουθούσες και θα αρχίσουν να μπαίνουν και τα υπόλοιπα σε τάξη.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γειά σας συμφορουμιτες. Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Είμαι β λυκείου λοιπόν το πρόβλημα μου είναι γενικά ήμουν πολύ καλός στη φυσική και έχουμε τελειώσει τη ύλη και τις ασκήσεις τις έβγαζα με μια ευκολία όμως τώρα αρχίσαμε επανάληψη και κολλάω και δε βγάζω σωστά νούμερα ενω όταν βλέπω τις λύσεις καταλαβαίνω αμέσως τη χρειάζεται και μετά μου βγαίνει αμέσως. Τι χρειάζομαι λέτε? Για να το ξεπεράσω αυτό αλλά και γενικά είμαι μαθητής σε αυτά του 19 με καλά λόγια από το φροντηστηριο αυτα
Δες βασικές εξισώσεις και μάθε σωστά τους τυπους
 

Χρησλου

Νεοφερμένος

Ο Χρησλου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Τους ξέρω τους τύπους γνκ όλους και τη θεωρια φίλε Νίκο
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Γειά σας συμφορουμιτες. Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Είμαι β λυκείου λοιπόν το πρόβλημα μου είναι γενικά ήμουν πολύ καλός στη φυσική και έχουμε τελειώσει τη ύλη και τις ασκήσεις τις έβγαζα με μια ευκολία όμως τώρα αρχίσαμε επανάληψη και κολλάω και δε βγάζω σωστά νούμερα ενω όταν βλέπω τις λύσεις καταλαβαίνω αμέσως τη χρειάζεται και μετά μου βγαίνει αμέσως. Τι χρειάζομαι λέτε? Για να το ξεπεράσω αυτό αλλά και γενικά είμαι μαθητής σε αυτά του 19 με καλά λόγια από το φροντηστηριο αυτα

Το πιο σύνηθες λάθος στην φυσική είναι κάποιος να παίρνει ή να προσπαθεί να σκεφτεί έτοιμες εξισώσεις που προκύπτουν απο πιο περίπλοκη ανάλυση . Ωστόσο αυτή είναι μια πολύ λάθος τακτική γιατί πας να σκεφτείς ένα φυσικό πρόβλημα,υπολογιστικά και να καταλήξεις να κάνεις απλά crunch numbers . Θα γίνει και αυτό αλλά το focus εδώ είναι να καταλάβεις το φυσικό πρόβλημα . Ειδάλλως τα όσα γράφεις απλά δεν έχουν σχέση με το πρόβλημα,και ορθά να είναι . Δεν ξεκινάς διατυπώνοντας μαθηματικές εξισώσεις αλλά φυσικούς νόμους,που με δική σου εποπτεία θα μεταφράσεις σε εξισώσεις που έχεις μάθει .

Εαν κάνεις λάθος τους υπολογισμούς, εδώ απλά είσαι απρόσεκτος . Μην αντικαθιστάς κανένα νούμερο μέχρι να φτάσεις στο τέλος . Πρόσεξε πάρα πολύ πρόσημα , και τις φορές εαν εμπεριέχονται διανύσματα στους υπολογισμούς . Εαν θες σπάσε μια πολύπλοκη πράξεις σε λιγότερες και απλούστερες που μπορείς να κάνεις και να ελέγξεις ευκολότερα .

Ενας καλός και αποδοτικός τρόπος να καταλάβεις εαν έχεις κάνει λάθος στην γραφή κάποιου τύπου ή στις ενδιάμεσες μαθηματικές πράξεις είνα να δεις εαν το δεξί και το αριστερό μέλος μιας ισότητας ή ανισότητας έχει τις ίδιες φυσικές διαστάσεις . Εαν όχι τότε οπωσδήποτε πρέπει να δεις ξανά την λύση σου είτε υπάρχει αριθμητικό λάθος είτε όχι εν τέλει .Εαν οι διαστάσεις σου είναι σωστές τότε μάλλον έκανες στο τέλος αριθμητικό λάθος . Δεν σημαίνει αυτό οτι εαν οι διαστάσεις συμφωνούν είσαι σωστότατος,απλά εαν δεν συμφωνούν είσαι σίγουρα λάθος . Οπότε προσοχή . Τελευταίο αλλά εξίσου σημαντικό μην προσπαθείς να λύσεις τίποτα εαν είσαι κουρασμένος,δεν θα σου βγαίνει και πιθανότατα να μην παρατηρείς και τι σου ξεφεύγει για αρκετή ώρα . Θα είναι απλά άδικος κόπος και χαμένος χρόνος απο τον ύπνο σου ή την ώρα που θα ξεκουραζόσουν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top