Βιοϊατρικων Επιστημών ή Χημικό ;

Jennyy

Νεοφερμένος

Η Jennyy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας έδινα πανελλήνιες φέτος και ως πρώτη επιλογή είχα το βιολογικό. Δεν περνάω όμως και σκέφτομαι να δηλώσω είτε Βιοιατρικες επιστήμες είτε χημικό... Σαν πρόγραμμα σπουδών με ενδιαφέρει περισσότερο των Βιοιατρικων όμως το χημικό προσφέρει πολλες ευκαιρίες και εναλλακτικες λυσεις για το μελλον που μερικές από αυτές είναι ενδιαφέρον. Απλά φοβάμαι μηπως δεν μου αρέσει σαν προγραμμα σπουδών το χημικό.Γενικα μου αρέσει το εργαστηριακό κομματι. Υπαρχει κάποιος σε παρομοια θέση με μένα ή να σπουδαζει καποιο απο τα δυο τμήματα και γενικά ποια ειναι η γνώμη σας;
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Γεια σας έδινα πανελλήνιες φέτος και ως πρώτη επιλογή είχα το βιολογικό. Δεν περνάω όμως και σκέφτομαι να δηλώσω είτε Βιοιατρικες επιστήμες είτε χημικό... Σαν πρόγραμμα σπουδών με ενδιαφέρει περισσότερο των Βιοιατρικων όμως το χημικό προσφέρει πολλες ευκαιρίες και εναλλακτικες λυσεις για το μελλον που μερικές από αυτές είναι ενδιαφέρον. Απλά φοβάμαι μηπως δεν μου αρέσει σαν προγραμμα σπουδών το χημικό.Γενικα μου αρέσει το εργαστηριακό κομματι. Υπαρχει κάποιος σε παρομοια θέση με μένα ή να σπουδαζει καποιο απο τα δυο τμήματα και γενικά ποια ειναι η γνώμη σας;
Αν σου αρέσει η χημεία και σε ενδιαφέρουν έστω και λίγο όλοι οι τομείς της τότε δεν θα έχεις πρόβλημα στο χημικό (απλώς στο χημικό θα περάσεις από πολλά μαθήματα που δεν θα σχετίζονται καθόλου ή ελάχιστα με την βιολογία που σου αρέσει).
Αν λοιπόν έχεις στο νου σου μόνο την βιολογία και εργαστήρια που αφορούν αποκλειστικά βιολογικά συστήματα τότε δεν νομίζω το χημικό να είναι καλή επιλογή. Σε αυτή τη περίπτωση θα σου πρότεινα τον τομέα των ιατρικών εργαστηρίων ή κάποιο γεωπονικό τμήμα (βιοτεχνολογία, φυτικής παραγωγής)
 

sophiaa

Νεοφερμένος

Η sophiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Γεια σας έδινα πανελλήνιες φέτος και ως πρώτη επιλογή είχα το βιολογικό. Δεν περνάω όμως και σκέφτομαι να δηλώσω είτε Βιοιατρικες επιστήμες είτε χημικό... Σαν πρόγραμμα σπουδών με ενδιαφέρει περισσότερο των Βιοιατρικων όμως το χημικό προσφέρει πολλες ευκαιρίες και εναλλακτικες λυσεις για το μελλον που μερικές από αυτές είναι ενδιαφέρον. Απλά φοβάμαι μηπως δεν μου αρέσει σαν προγραμμα σπουδών το χημικό.Γενικα μου αρέσει το εργαστηριακό κομματι. Υπαρχει κάποιος σε παρομοια θέση με μένα ή να σπουδαζει καποιο απο τα δυο τμήματα και γενικά ποια ειναι η γνώμη σας;
Ειμαι κι εγώ 3ο πεδιο και θα σου έλεγα να σκεφτείς τι από τα δύο θα σου ταιριαζε καλυτερα. Ας πούμε εγώ με το ζόρι διάβαζα χημεία, δε μου άρεσε, οπότε δε θα τη δηλώσω.

Απ'οτι έχω δει, οι βιοϊατρικες επιστήμες εκτιμούνται ως πτυχίο στο εξωτερικό, απλά εκεί υπάρχει η διαφορά technician vs scientist, όπου ο scientist λόγω πτυχιου υψηλότερου επιπέδου είναι ανώτερος του technician. Οπότε δες σε τι αντιστοιχεί το πτυχίο εδώ, σε περίπτωση που ενδιαφέρεσαι για εξωτερικό.

Σχετικά με το χημικο, ψάξε στο σαιτ μήπως έχει περιγραφή κάθε μαθήματος για να καταλάβεις καλύτερα τι είναι το καθένα και αν θα σε ενδιαφέρει. Γιατί είναι κρίμα να πας σε μια σχολή την οποία θα σιχαθείς.

Μπορείς να δεις και κάποιο βιντεο στυλ day in a life για να καταλάβεις την καθημερινότητα πχ ενός χημικου

Σε κάθε περίπτωση, δήλωσε και βιολογικο, άσχετα αν το πιανεις ή όχι, δεν έχεις κάτι να χάσεις!
 

Jennyy

Νεοφερμένος

Η Jennyy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ειμαι κι εγώ 3ο πεδιο και θα σου έλεγα να σκεφτείς τι από τα δύο θα σου ταιριαζε καλυτερα. Ας πούμε εγώ με το ζόρι διάβαζα χημεία, δε μου άρεσε, οπότε δε θα τη δηλώσω.

Απ'οτι έχω δει, οι βιοϊατρικες επιστήμες εκτιμούνται ως πτυχίο στο εξωτερικό, απλά εκεί υπάρχει η διαφορά technician vs scientist, όπου ο scientist λόγω πτυχιου υψηλότερου επιπέδου είναι ανώτερος του technician. Οπότε δες σε τι αντιστοιχεί το πτυχίο εδώ, σε περίπτωση που ενδιαφέρεσαι για εξωτερικό.

Σχετικά με το χημικο, ψάξε στο σαιτ μήπως έχει περιγραφή κάθε μαθήματος για να καταλάβεις καλύτερα τι είναι το καθένα και αν θα σε ενδιαφέρει. Γιατί είναι κρίμα να πας σε μια σχολή την οποία θα σιχαθείς.

Μπορείς να δεις και κάποιο βιντεο στυλ day in a life για να καταλάβεις την καθημερινότητα πχ ενός χημικου

Σε κάθε περίπτωση, δήλωσε και βιολογικο, άσχετα αν το πιανεις ή όχι, δεν έχεις κάτι να χάσεις!
Γεια σας έδινα πανελλήνιες φέτος και ως πρώτη επιλογή είχα το βιολογικό. Δεν περνάω όμως και σκέφτομαι να δηλώσω είτε Βιοιατρικες επιστήμες είτε χημικό... Σαν πρόγραμμα σπουδών με ενδιαφέρει περισσότερο των Βιοιατρικων όμως το χημικό προσφέρει πολλες ευκαιρίες και εναλλακτικες λυσεις για το μελλον που μερικές από αυτές είναι ενδιαφέρον. Απλά φοβάμαι μηπως δεν μου αρέσει σαν προγραμμα σπουδών το χημικό.Γενικα μου αρέσει το εργαστηριακό κομματι. Υπαρχει κάποιος σε παρομοια θέση με μένα ή να σπουδαζει καποιο απο τα δυο τμήματα και γενικά ποια ειναι η γνώμη σας;

Ειμαι κι εγώ 3ο πεδιο και θα σου έλεγα να σκεφτείς τι από τα δύο θα σου ταιριαζε καλυτερα. Ας πούμε εγώ με το ζόρι διάβαζα χημεία, δε μου άρεσε, οπότε δε θα τη δηλώσω.

Απ'οτι έχω δει, οι βιοϊατρικες επιστήμες εκτιμούνται ως πτυχίο στο εξωτερικό, απλά εκεί υπάρχει η διαφορά technician vs scientist, όπου ο scientist λόγω πτυχιου υψηλότερου επιπέδου είναι ανώτερος του technician. Οπότε δες σε τι αντιστοιχεί το πτυχίο εδώ, σε περίπτωση που ενδιαφέρεσαι για εξωτερικό.

Σχετικά με το χημικο, ψάξε στο σαιτ μήπως έχει περιγραφή κάθε μαθήματος για να καταλάβεις καλύτερα τι είναι το καθένα και αν θα σε ενδιαφέρει. Γιατί είναι κρίμα να πας σε μια σχολή την οποία θα σιχαθείς.

Μπορείς να δεις και κάποιο βιντεο στυλ day in a life για να καταλάβεις την καθημερινότητα πχ ενός χημικου

Σε κάθε περίπτωση, δήλωσε και βιολογικο, άσχετα αν το πιανεις ή όχι, δεν έχεις κάτι να χάσεις!
Στην ιστοσελίδα της σχολής ( βιοιατρικων) γράφει οτι εχεις τίτλο biomedical scientist ουσιαστικά. Ναι βλέπω και τετοια βιντεάκια γενικά χαχχα:)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν σου αρέσει η χημεία και σε ενδιαφέρουν έστω και λίγο όλοι οι τομείς της τότε δεν θα έχεις πρόβλημα στο χημικό (απλώς στο χημικό θα περάσεις από πολλά μαθήματα που δεν θα σχετίζονται καθόλου ή ελάχιστα με την βιολογία που σου αρέσει).
Αν λοιπόν έχεις στο νου σου μόνο την βιολογία και εργαστήρια που αφορούν αποκλειστικά βιολογικά συστήματα τότε δεν νομίζω το χημικό να είναι καλή επιλογή. Σε αυτή τη περίπτωση θα σου πρότεινα τον τομέα των ιατρικών εργαστηρίων ή κάποιο γεωπονικό τμήμα (βιοτεχνολογία, φυτικής παραγωγής)
Η αλήθεια είναι οτι έδινα δευτερη φορα φέτος και είχα έρθει πιο κοντά με την χημεία ( εκεί έγραψα και τον μεγαλυτερο βαθμό). Για Γεωπονικό δεν θα με ενδιέφερε κυρίως γιατί και στο βιολογικό μαρεσαν περισσότερο τα μαθηματα που αφορούσαν τον άνθρωπο ( ως πρωτη επιλογη είχα μοριακή βιολογία συγκεκριμένα) και όχι τόσο τα φυτά και ζώα. Στο χημικό σαν προγραμμα σπουδων δεν τρελάθηκα τόσο αλλά έχω στον νου μου ότι θα είναι και διάφορα εργαστήρια οπότε δεν θα ναι μόνο η χημεία σαν θεωρία γενικά. Τώρα σκέφτομαι και το χημικό διότι με ενδιαφερουν για αργότερα και η τοξικολογια, φαρμακολογια, έρευνα και γενικά δρόμοι που περνάς άνετα και με πτυχιο χημείας. Συγγνώμη για το σεντονι απλά πλησιάζουν και οι μερες🥲
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Γεια σας έδινα πανελλήνιες φέτος και ως πρώτη επιλογή είχα το βιολογικό. Δεν περνάω όμως και σκέφτομαι να δηλώσω είτε Βιοιατρικες επιστήμες είτε χημικό... Σαν πρόγραμμα σπουδών με ενδιαφέρει περισσότερο των Βιοιατρικων όμως το χημικό προσφέρει πολλες ευκαιρίες και εναλλακτικες λυσεις για το μελλον που μερικές από αυτές είναι ενδιαφέρον. Απλά φοβάμαι μηπως δεν μου αρέσει σαν προγραμμα σπουδών το χημικό.Γενικα μου αρέσει το εργαστηριακό κομματι. Υπαρχει κάποιος σε παρομοια θέση με μένα ή να σπουδαζει καποιο απο τα δυο τμήματα και γενικά ποια ειναι η γνώμη σας;
Hey!Κάποτε,πριν 4 χρόνια περίπου,βρισκόμουν στην ίδια ακριβώς θέση με εσένα.Δεν ήξερα αν ήθελα χημικό ή βιοϊατρικών.Εν τέλει επέλεξα χημικό.Μιας και λοιπόν τελειώνω σιγά σιγά,θα σου πω την εμπειρία μου πολύ πολύ συνοπτικά.

Το χημικό είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα σχολή ΑΡΚΕΙ να σου αρέσει η χημεία(προφανώς).Τα μαθήματα που εστιάζουν στη βιολογία είναι ελάχιστα και αυτό θα ήταν καλό να το γνωρίζεις.Στο δικό μου τμήμα στα Ιωάννινα,είχαμε ένα μάθημα βιολογίας στο 2ο εξάμηνο και το μάθημα κλινικής χημείας στο 7ο εξάμηνο.Οκ είχαμε και βιοχημεία προφανώς,όπου αφορά τη χημεία του μεταβολισμού,των δομικών συστατικών,των ορμονών κτλ των ζωντανών οργανισμών αλλά ακόμα και αυτό προφανέστατα έχει μέσα απίστευτη χημεία.Εκτός αυτού θα πρέπει να έρθεις αντιμέτωπη με μαθηματικά-τα πρώτα εξάμηνα-φυσική,βιομηχανική χημεία,ανόργανη χημεία,φυσικοχημείακτλ.Δε ξέρω πως σου φαίνονται όλα αυτά,καλό είναι να ψάξεις λίγο να δεις τι είναι και πως είναι.

Ωστόσο,το χημικό έχει πάρα πολλά εργαστήρια,κάτι το οποίο αν σου αρέσει η πειραματική διαδικασία,θα το λατρέψεις.Είναι λίγο κουραστικά αλλά όταν βλέπεις πως ο,τι κάνεις επιβεβαιώνεται στη πράξη,γίνεται πολύ πιο ενδιαφέρον.

Από την άλλη το πρόγραμμα σπουδών στο βιοϊατρικών έχει μέσα μαθήματα και αμιγούς βιολογίας και ιατρικής,όπως αιματολογία,παρασιτολογία κτλ.Αυτά σίγουρα συγκλίνουν περισσότερο με το βιολογικό που ήθελες να περάσεις.

Για εμένα,δες πολύ καλά τα προγράμματα σπουδών.Οτιδήποτε απορία έχεις σχετικά με το χημικό μπορείς να μου στείλεις και να με ρωτήσεις,εννοείται να σου πω ό,τι οδηγία και συμβουλή θέλεις.Από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης,σίγουρα το χημικό σου δίνει περισσότερες επιλογές αλλά τι να το κάνεις αν η σχολή δε σου αρέσει;Δες καλά τα μαθήματα,τα περιγράμματα τους,φαντάσου λίγο αν θα μπορούσες να τα διαβάσεις και αν θα σε ενδιέφεραν και νομίζω σιγά σιγά θα κατασταλάξεις. :)

Τότε είχα ανοίξει αυτό το θέμα,διάβασε τις απαντήσεις αν σε ενδιαφέρουν:
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Στην ιστοσελίδα της σχολής ( βιοιατρικων) γράφει οτι εχεις τίτλο biomedical scientist ουσιαστικά. Ναι βλέπω και τετοια βιντεάκια γενικά χαχχα:)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Η αλήθεια είναι οτι έδινα δευτερη φορα φέτος και είχα έρθει πιο κοντά με την χημεία ( εκεί έγραψα και τον μεγαλυτερο βαθμό). Για Γεωπονικό δεν θα με ενδιέφερε κυρίως γιατί και στο βιολογικό μαρεσαν περισσότερο τα μαθηματα που αφορούσαν τον άνθρωπο ( ως πρωτη επιλογη είχα μοριακή βιολογία συγκεκριμένα) και όχι τόσο τα φυτά και ζώα. Στο χημικό σαν προγραμμα σπουδων δεν τρελάθηκα τόσο αλλά έχω στον νου μου ότι θα είναι και διάφορα εργαστήρια οπότε δεν θα ναι μόνο η χημεία σαν θεωρία γενικά. Τώρα σκέφτομαι και το χημικό διότι με ενδιαφερουν για αργότερα και η τοξικολογια, φαρμακολογια, έρευνα και γενικά δρόμοι που περνάς άνετα και με πτυχιο χημείας. Συγγνώμη για το σεντονι απλά πλησιάζουν και οι μερες🥲
Οι βιοϊατρικες επιστήμες στην Ελλάδα βγάζουν τεχνολόγους, υπάλληλοι σέ ιδιωτικά διαγνωστικά ή κυκλικό ωράριο σέ νοσοκομεία δημόσια ή ιδιωτικα.
Χημικό έχεις πιο πολλές διεξόδους
Τό γεωπονικό έχει κατεύθυνση βιοτεχνολογία Αθήνα και Θεσσαλονίκη έχει εσωτερική κατεύθυνση τεχνολογία τροφίμων, πάρα πολύ καλή
Εγώ θα προτιμούσα γεωπονία ή χημικό
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Τώρα σκέφτομαι και το χημικό διότι με ενδιαφερουν για αργότερα και η τοξικολογια, φαρμακολογια, έρευνα και γενικά δρόμοι που περνάς άνετα και με πτυχιο χημείας. Συγγνώμη για το σεντονι απλά πλησιάζουν και οι μερες🥲
Γενικά η φαρμακευτική χημεία/φαρμακοχημεία (medicinal chemistry) συνδέεται πιο άμεσα με το χημικό. Η φαρμακολογία είναι πολύ πιο ιατρικό μάθημα. (Στην φαρμακευτική συναντάς τις φαρμακοχημείες, τοξικολογίες και φαρμακολογία ενώ στο χημικό έχεις όλες τις χημείες)
Αλλά οι επιστήμες συνδέονται οπότε με οποιοδήποτε πτυχίο υγείας/θετικών επιστημών και με τα ανάλογα προσόντα θα μπορούσες να ακολουθήσεις κάτι που σε ενδιαφέρει επιστημονικά. Το θέμα είναι να επιλέξεις ένα προπτυχιακό πρόγραμμα που σου ταιριάζει περισσότερο και μετά βλέπεις πως θα εξελιχθούν και τα ενδιαφέροντά σου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top