Βιοϊατρικές Επιστήμες ΠΑΔΑ

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να μάθω απο εσας που είστε έμπειροι και οχι σαν εμένα υο απολοιφάδι,αν οι βιοϊατρικες επιστήμες και πιο συγκεκριμένα στο τομέα κοσμηματολογίας και αισθητικής και στο τομέα ιατρικών εργαστηρίων (κάτι τέτοιο) έχει αποκατάσταση απο το ΠΑΔΑ(γιατί είμαι σχετικά νέο ΑΕΙ και έχω ακούσει πως δεν τα εμπιστεύονται τόσο) καθώς και που μπορώ να εργαστώ (τα διάβασα μέσα απλώς λέω αν ξέρετε κάτι παραπάνω). Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να μάθω απο εσας που είστε έμπειροι και οχι σαν εμένα υο απολοιφάδι,αν οι βιοϊατρικες επιστήμες και πιο συγκεκριμένα στο τομέα κοσμηματολογίας και αισθητικής και στο τομέα ιατρικών εργαστηρίων (κάτι τέτοιο) έχει αποκατάσταση απο το ΠΑΔΑ(γιατί είμαι σχετικά νέο ΑΕΙ και έχω ακούσει πως δεν τα εμπιστεύονται τόσο) καθώς και που μπορώ να εργαστώ (τα διάβασα μέσα απλώς λέω αν ξέρετε κάτι παραπάνω). Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Δεν είμαι σχετικός αλλά απο φίλους δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό ως προς την αποκατάσταση.
Τώρα απ'όσο ξέρω μπορείς να εργαστείς είτε σε δημόσια νοσοκομεία και ιδιωτικές κλινικές ως παραϊατρικό προσωπικό είτε σε ερευνητικά κέντρα, ως ερευνήτρια. Αυτά, ας απαντήσει τις λεπτομέρειες κάποιος σχετικός με τις εν λόγω σχολές γενικά ή του ΠΑΔΑ συγκεκριμένα.
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Ωστόσο για το ΠΑΔΑ μπήκα στης Θεσσαλονίκης και εκεί δεν έχει κατευθύνσεις οπότε δεν ξέρω αν αυτό είναι προνόμιο ή όχι. Ευχαριστώ και πάλι
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Ωστόσο για το ΠΑΔΑ μπήκα στης Θεσσαλονίκης και εκεί δεν έχει κατευθύνσεις οπότε δεν ξέρω αν αυτό είναι προνόμιο ή όχι. Ευχαριστώ και πάλι

Η κάθε σχολή έχει δική της οργάνωση η αλήθεια είναι. Μπορεί να μην έχουν κατεύθυνση εκείνοι, αλλά να σου δίνουν για παράδειγμα το ελεύθερο να επιλέξεις εσύ κάποια μαθήματα για να φέρεις το πτυχίο σου πιο κοντά σε αυτό που θέλεις να ακολουθήσεις στο μέλλον. Εικασία αυτό βέβαια ,ψάξε το ή περίμενε να στο επιβεβαιώσει ή να στο διαψεύσει κάποιος. Επομένως το κατά πόσο είναι προνόμιο ή όχι εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες και φυσικά το πιο curriculum σε βολεύει :P . Εαν θες να ειδικευτείς πάντως θα συνεχίσεις με μεταπτυχιακό όπως και να έχει οπότε μακροπρόθεσμα θα έλεγα οτι δεν έχει τόσο σημασία.

Βέβαια σε αυτό το σημείο αξίζει να αναφερθεί οτι το ΠΑΔΑ έχει κάνει μια ομπρέλα απο λίγο ξέμπαρκα μεταξύ τους πρώην τμήματα (οπτομετρίας,ακτινολογίας,οδοντικής τεχνολογίας κτλπ.) που έχει ονομάσει βιοϊατρικές επιστήμες. Οπότε ίσως είναι και αυτός ένας λόγος που βλέπεις "κατευθύνσεις" στο μεν και όχι στο δε. Ίσως δηλαδή στην Θεσσαλονική να στοχεύουν σε πιο ενιαίο υπόβαθρο γνώσεων πάνω στις βιοϊατρικές επιστήμες ενώ στο Παδα οι κατευθύνσεις να αποσκοπούν στο να χωρίσουν οι φοιτητές στα πραγματικά επιμέρους τμήματα που υπήρχαν πριν την συνένωση.

Δεν λέω κάτι άλλο,μην σε μπερδέψω με τυχόν λάθος ή ανακριβείς πληροφορίες, περίμενε να σου απαντήσει κάποιος που έχει σπουδάσει ή σπουδάζει κάτι ανάλογο και μπορεί να συγκρίνει και τα δύο τμήματα που αναφέρεις :laugh: .
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Από τα ιατρικά εργαστήρια συνήθως πας είτε για ιδιωτικά μικροβιολογικά είτε συνεχίζεις με μεταπτυχιακό και έρευνα.
Η αποκατάσταση στα μικροβιολογικά εργαστήρια είναι μέτρια (αν είσαι γυναίκα), οι μισθοί χειρότεροι. Τώρα που έχει κλείσει το τμήμα της λάρισας και αν δεν εχουν αυξηθεί οι εισακτέτοι στα άλλα δύο τμήματα, ίσως τα πράγματα στο μέλλον να γίνουν καλύτερα καθώς θα μειωθεί ο ανταγνωνισμός.
Για έρευνα το εξωτερικό είναι συνήθως μονόδρομος.
Το αν θα τελειώσεις ΠΑΔΑ ή Θεσσαλονίκη δεν έχει σημασία.
 

Αλανι

Νεοφερμένος

Ο Αλανι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας. Ειδα αυτη την σχολη και το προγραμμα σπουδων που φερει και μου κινησε το ενδιαφερον. Ξερετε αν το τμημα προσφερει καλη επαγγελματικη αποκατασταση? Επιπλεον, ειδα οτι μετα απο καποια εξαμηνα, οι μαθητες ξεκινηνουν μαθηματα κατευθυνσης, με 5 ή 4, αν θυμαμαι καλα, διαφορετικα πεδια. Ποιο πιστευετε ειναι καλυτερο?
 

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Υπάρχει κανένας δευτεροετής η μεγαλύτερου έτους φοιτητής ; Γιατί θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις για το α εξάμηνο ☺️
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Υπάρχει κανένας δευτεροετής η μεγαλύτερου έτους φοιτητής ; Γιατί θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις για το α εξάμηνο ☺️

Στο forum δεν ξέρω κάποιον, αλλά έχω γνωστούς που μπορώ να ρωτήσω. Οπότε εαν θέλεις να μου πεις τις ερωτήσεις σου, χαρά μου να σου μεταφέρω τις απαντήσεις τους.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Στο forum δεν ξέρω κάποιον, αλλά έχω γνωστούς που μπορώ να ρωτήσω. Οπότε εαν θέλεις να μου πεις τις ερωτήσεις σου, χαρά μου να σου μεταφέρω τις απαντήσεις τους.
Ευχαριστώ πολύ
βασικα ήθελα να ρωτήσω για την βιοφυσικη θεωρία γιατί μόνο γιαυτο το μάθημα μας στελνουν στο παδα αρχαίου ελαιωνα
αλλα για να γυρίσω σήμερα δυσκολεύτηκα πολύ και σκέφτομαι να μην το παρακολουθω κάποιες φορές
η ερώτηση μου είναι αν η κυρία Πηλακουντα της Βιοφυσικής διαβάζει μόνο από τις διαφάνειες , γιατί αυτό έκανε σήμερα . Αν κάνει γενικά αυτό δεν χρειάζεται να πηγαίνω 🤣
ευχαριστω κ πάλι
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ
βασικα ήθελα να ρωτήσω για την βιοφυσικη θεωρία γιατί μόνο γιαυτο το μάθημα μας στελνουν στο παδα αρχαίου ελαιωνα
αλλα για να γυρίσω σήμερα δυσκολεύτηκα πολύ και σκέφτομαι να μην το παρακολουθω κάποιες φορές
η ερώτηση μου είναι αν η κυρία Πηλακουντα της Βιοφυσικής διαβάζει μόνο από τις διαφάνειες , γιατί αυτό έκανε σήμερα . Αν κάνει γενικά αυτό δεν χρειάζεται να πηγαίνω 🤣
ευχαριστω κ πάλι

Από ότι μου είπαν, με την προϋπόθεση οτι διαβάζεις τις διαφάνειες, τότε περνάς χωρίς δυσκολία.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Επειδή έκανα πρακτική σε ιδιωτικό μικροβιολογικό εργαστήριο ( τελείωσα ιατρικά εργαστήρια στη Θεσσαλονίκη) και ξέρω πάνω κάτω τι παίζει από μισθούς και εργασιακά περιβάλλοντα στα ιδιωτικά μικροβιολογικά, τρέξε να γλυτώσεις τώρα τρέξε πιο μακριά. Για 600-700€ δεν αξίζει με τίποτα ούτε η ευθύνη που έχεις ούτε η δουλειά που βγάζεις. Καλός μισθός θεωρείται αν μετά από χρόνια παίρνεις γύρω στα 800-900€ ( για Θεσσαλονίκη, Αθήνα παίρνεις περισσότερα αλλά τό κόστος ζωής είναι αυξημένο). Έχω φίλους που πληρώνονται τόσα κάνοντας απλήρωτες υπερωρίες, εγώ σαν πρακτικαρια είχα άθλιο αφεντικό. Τώρα αν τό σκέφτεσαι για εξωτερικό τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα απ'όσο ξέρω. Προσωπικά κατέληξα να κάνω μεταπτυχιακό σε κάτι διαφορετικό και θα εργαζομουν σε εργαστήριο μόνο αν υπήρχε ανάγκη.

Προφανώς μιλάω βασιζόμενη σε προσωπικές εμπειρίες και εμπειρίες φίλων μου, ωστόσο νομίζω ότι αν πέσεις κάπου καλά είναι η εξαίρεση καί όχι ο κανόνας. Στο δημόσιο ξέρω ότι όλα είναι καλύτερα
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
H εχέμυθη όπως και άλλα μελη του φόρουμ αποτελούν παράδειγμα αντι-μιζέριας όπου το παλεύουν και όχι με την μίζερη έννοια πολλών Ελλήνων που το λένε ως απάντηση στο τέλμα της χώρας μας με σκοπιμότητες οίκτου, μειωτικών σχολίων ότι δεν πέτυχες κάτι στην Ελλάδα κτλ. Αποτελούν αισιόδοξο παράδειγμα για πολλούς ότι αν κάτι δεν δουλεύει όπως θα θέλαμε, κοιτάζουμε να βρούμε λύση ώστε να δουλεύει όπως εμείς θέλουμε. Στην εποχή του διαδικτύου οι αποστάσεις χωρών είναι πραγματικά μικρές όταν στον ίδιο χρόνο Αθήνα-Τρίκαλα, πας Αθήνα-Στοκχόλμη. Για το κόστος ζωής η συζήτηση είναι υποκειμενική γιατί ο καθένας ορίζει το δικό του κόστος ζωής.

Συνεπώς, να ακούτε τις εχεμύθιες της εχέμυθης. :give_rose:
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να μάθω απο εσας που είστε έμπειροι και οχι σαν εμένα υο απολοιφάδι,αν οι βιοϊατρικες επιστήμες και πιο συγκεκριμένα στο τομέα κοσμηματολογίας και αισθητικής και στο τομέα ιατρικών εργαστηρίων (κάτι τέτοιο) έχει αποκατάσταση απο το ΠΑΔΑ(γιατί είμαι σχετικά νέο ΑΕΙ και έχω ακούσει πως δεν τα εμπιστεύονται τόσο) καθώς και που μπορώ να εργαστώ (τα διάβασα μέσα απλώς λέω αν ξέρετε κάτι παραπάνω). Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας
Απο αυτήν την κατεύθυνση βγαίνεις αισθητικός και ναι έχει αποκατάσταση γτ ζητούν συγκεκριμένα από αυτό το τμήμα επειδή δίνει την άδεια να χρησιμοποιείς το λέιζερ κάτι που δεν ισχύει για τους αποφοίτους ΙΕΚ πχ . Ζητούν συχνά σε ιατρικά κέντρα ή ινστιτούτα αισθητικής ή δερματολογικές κλινικές
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
H εχέμυθη όπως και άλλα μελη του φόρουμ αποτελούν παράδειγμα αντι-μιζέριας όπου το παλεύουν και όχι με την μίζερη έννοια πολλών Ελλήνων που το λένε ως απάντηση στο τέλμα της χώρας μας με σκοπιμότητες οίκτου, μειωτικών σχολίων ότι δεν πέτυχες κάτι στην Ελλάδα κτλ. Αποτελούν αισιόδοξο παράδειγμα για πολλούς ότι αν κάτι δεν δουλεύει όπως θα θέλαμε, κοιτάζουμε να βρούμε λύση ώστε να δουλεύει όπως εμείς θέλουμε. Στην εποχή του διαδικτύου οι αποστάσεις χωρών είναι πραγματικά μικρές όταν στον ίδιο χρόνο Αθήνα-Τρίκαλα, πας Αθήνα-Στοκχόλμη. Για το κόστος ζωής η συζήτηση είναι υποκειμενική γιατί ο καθένας ορίζει το δικό του κόστος ζωής.

Συνεπώς, να ακούτε τις εχεμύθιες της εχέμυθης. :give_rose:
Χαχαχαχαχα ευχαριστώ αλλά διαφωνώ. Το σύστημα θα έπρεπε να δουλεύει και δεν φταίμε εμείς που δε δουλεύει προφανώς αλλά δεν είναι στην ευχέρεια του καθενός να φύγει στο εξωτερικό. Εγώ πχ φανταζομουν τον εαυτό μου από τα 5,6 μου πρωτού έρθει η κρίση να μένει εξωτερικό γιατί ήθελα να ανακαλύψω άλλες κουλτούρες και γιατί απο παιδί ήμουν πνεύμα ατίθασο, αντιδραστικό και ολίγον τι ταξιδιαρικο. Υπάρχουν πόσα άτομα που δε θέλουν να αφήσουν την Ελλάδα για πάρα πολλούς λόγους πχ μακροχρόνια σχέση. Επίσης, όπως και ο @fmarulezkd έτσι κι εγώ κάνω μεταπτυχιακό δουλεύοντας παράλληλα γιατί ναι μεν οι δικοί μου είχαν την οικονομική ευχέρεια μέχρι ένα σημείο να μου καλύψουν κάποια έξοδα και αυτό το θεωρώ προνόμιο που δεν το έχουν όλα τα άτομα που μένουν στην Ελλάδα ,τη δουλειά την κάνω περισσότερο για τα extras και για νά βάλω χρήματα στην άκρη. Όμως αυτό το προνόμιο είτε του να σε στηρίζουν οι δικοί σου είτε νά βρεις δουλειά έξω ενώ σπουδάζεις δεν το έχουν πολλοί και ομολογώ ότι λόγω του δύσκολου μεταπτυχιακού που επέλεξα και για να είμαι ειλικρινής δεν είναι όλα ρόδινα. Εχουμε άτομα που έχουν κάνει μεταπτυχιακό στο Μάαστριχτ στην επιδημιολογία και σε European public health καί αυτό είναι το δεύτερο μεταπτυχιακό τους καί μου έχουν πει ότι καμία σχέση δεν έχει ο φόρτος εργασίας με αυτό που έκαναν πριν με αυτό που κάνουμε τώρα. Επομένως, ωραία τα λέμε αλλά αντικειμενικά να ξέρουμε και τη δυσκολία του πράγματος και ότι όλα δεν είναι ρόδινα . Μία κοπέλα που γνώρισα τυχαία μέσω Facebook, παρόμοια περίπτωση με εμένα έκανε τό μεταπτυχιακό που κάνω τώρα πρίν τρία χρόνια μου είπε " παντού υπάρχουν σκατα, το θέμα είναι ποια σκατα μπορείς να αντέξεις". Προσωπικά, φαίνεται να μου ταιριάζουν περισσότερο τα σκατα του εξωτερικού γιατί της Ελλάδας απλά δεν...
Επίσης σήμερα είχα μία απαίσια μέρα στη δουλειά μου με το αφεντικό μου συνεχώς να με προσβάλει έχοντας τη δικαιολογία ότι " εμείς οι Ολλανδοί είμαστε πολύ direct" ενώ στην πραγματικότητα απλά ήταν αγενής. Είχα παρόμοιες συμπεριφορές στην Ελλάδα είτε δούλευα στα hm είτε στο εργαστήριο, η διαφορά είναι ότι με το βασικό μισθό της Ολλανδίας με το πολύ 10 ώρες δουλειάς την εβδομάδα όντως καλύπτω αρκετά έξοδα μου. Με το βασικό της Ελλάδας πάλι...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Τωωωωωωρα θυμήθηκα ότι έχει ένα υπέροχο κεφάλαιο για το medical migration ,για εμάς δηλαδή που σπουδάσαμε ιατρικά/παραϊτρικα επαγγέλματα και αποφασίσαμε να φύγουμε εξωτερικό για ένα καλύτερο μέλλον, το βιβλίο Health equity in a globalised era: future prospects,past challenges. Είναι το chapter 9, όταν το διάβαζα για τη σχολή ήμουν σε φάση " εεεεεεε ναι". Μετά βέβαια είδα ότι σε άλλες χώρες πχ νότια Αφρική τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα, αν δε μπορείτε να το κατεβάσετε απλά στείλτε μου πμ. Τέλος πάντων, πολύ ξέφυγα από το θέμα, απλά θέλω να πω ότι τίποτα δεν είναι πανάκεια, τίποτα δε σημαίνει ότι θα δουλέψει. Η κοπέλα ρώτησε για επαγγελματική αποκατάσταση, well δε ξέρουμε ποτέ πως θα είναι τα πράγματα στο μέλλον, το πιο πιθανό χειρότερα αλλά ποτέ μα ποτέ δε ξέρεις
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Χαχαχαχαχα ευχαριστώ αλλά διαφωνώ. Το σύστημα θα έπρεπε να δουλεύει και δεν φταίμε εμείς που δε δουλεύει προφανώς αλλά δεν είναι στην ευχέρεια του καθενός να φύγει στο εξωτερικό. Εγώ πχ φανταζομουν τον εαυτό μου από τα 5,6 μου πρωτού έρθει η κρίση να μένει εξωτερικό γιατί ήθελα να ανακαλύψω άλλες κουλτούρες και γιατί απο παιδί ήμουν πνεύμα ατίθασο, αντιδραστικό και ολίγον τι ταξιδιαρικο. Υπάρχουν πόσα άτομα που δε θέλουν να αφήσουν την Ελλάδα για πάρα πολλούς λόγους πχ μακροχρόνια σχέση.

Η μακροχρόνια σχέση δεν αποτελεί δικαιολογία να χαθούν ευκαιρίες. Αν υπάρχει κατανόηση θα μπορούσε και ο/η σύντροφος να πάει και αυτός μαζί στο εξωτερικό. Πάντως μου κάνει εντύπωση ας το έχω πει πολλές φορές, ότι σαν Έλληνες νεότερων εποχών, βλέπουμε την Ευρώπη σαν μια ξένη χώρα πολύ μακρυά χιλιομετρικά από την Ελλάδα. Κάποτε οι Έλληνες ίδρυαν αποικίες και στη Σουηδία χωρίς τα μέσα επικοινωνίας της σημερινής εποχής.

Επίσης, όπως και ο @fmarulezkd έτσι κι εγώ κάνω μεταπτυχιακό δουλεύοντας παράλληλα γιατί ναι μεν οι δικοί μου είχαν την οικονομική ευχέρεια μέχρι ένα σημείο να μου καλύψουν κάποια έξοδα και αυτό το θεωρώ προνόμιο που δεν το έχουν όλα τα άτομα που μένουν στην Ελλάδα ,τη δουλειά την κάνω περισσότερο για τα extras και για νά βάλω χρήματα στην άκρη. Όμως αυτό το προνόμιο είτε του να σε στηρίζουν οι δικοί σου είτε νά βρεις δουλειά έξω ενώ σπουδάζεις δεν το έχουν πολλοί και ομολογώ ότι λόγω του δύσκολου μεταπτυχιακού που επέλεξα και για να είμαι ειλικρινής δεν είναι όλα ρόδινα.

Επειδή έχω κάνει και εγώ ένα δύσκολο μεταπτυχιακό (κρίνοντας με βάση τις επιδόσεις των ντόπιων: καλύτερο υπόβαθρο κτλ) σε καταλαβαίνω. Πίστεψέ με ότι στο τέλος θα βγεις κερδισμένη, όχι μόνο στο επαγγελματικό κομμάτι. Θα είναι ο τρόπος σκέψης σου τελείως διαφορετικός σε πολλά ζητήματα. Δεν ξέρω γιατί, αλλά συνήθως αλλοδαποί φοιτητές συνήθως έχουν καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση από αρκετούς ντόπιους αποφοίτους.
Επίσης σήμερα είχα μία απαίσια μέρα στη δουλειά μου με το αφεντικό μου συνεχώς να με προσβάλει έχοντας τη δικαιολογία ότι " εμείς οι Ολλανδοί είμαστε πολύ direct" ενώ στην πραγματικότητα απλά ήταν αγενής. Είχα παρόμοιες συμπεριφορές στην Ελλάδα είτε δούλευα στα hm είτε στο εργαστήριο, η διαφορά είναι ότι με το βασικό μισθό της Ολλανδίας με το πολύ 10 ώρες δουλειάς την εβδομάδα όντως καλύπτω αρκετά έξοδα μου. Με το βασικό της Ελλάδας πάλι...

Αυτή η δικαιολογία του direct που την λένε και για τους Γερμανούς, Άγγλους, Αυστριακούς είναι απλά ένα στερεότυπο αγενών. Και σε αυτούς τους λαούς υπάρχουν όλα τα είδη ανθρώπων που συναντάει κάποιος και στην Ελλάδα. Η διαφορά είναι ότι οι χώρες αυτές λειτουργούν ανεξάρτητα της βούλησης των ανθρώπων αυτών. Για τα σκατά που αναφέρεις, συμφωνώ. Καμία χώρα δεν είναι τέλεια αλλά η Ελλάδα είναι χώρα ολίγον τι μοναδική. Δυστυχώς στην Ελλάδα παράγουμε πολλούς πτυχιούχους, μεταπτυχιούχους και ο πανικός της κάθε κυβέρνησης είναι να μπορέσει να μειώσει κάπως την ανεργία με επιδόματα ανεργίας μέσω προγραμμάτων επιμόρφωσης αέρα πατέρα. Τα έχουμε ξαναπεί.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Η μακροχρόνια σχέση δεν αποτελεί δικαιολογία να χαθούν ευκαιρίες. Αν υπάρχει κατανόηση θα μπορούσε και ο/η σύντροφος να πάει και αυτός μαζί στο εξωτερικό. Πάντως μου κάνει εντύπωση ας το έχω πει πολλές φορές, ότι σαν Έλληνες νεότερων εποχών, βλέπουμε την Ευρώπη σαν μια ξένη χώρα πολύ μακρυά χιλιομετρικά από την Ελλάδα. Κάποτε οι Έλληνες ίδρυαν αποικίες και στη Σουηδία χωρίς τα μέσα επικοινωνίας της σημερινής εποχής.



Επειδή έχω κάνει και εγώ ένα δύσκολο μεταπτυχιακό (κρίνοντας με βάση τις επιδόσεις των ντόπιων: καλύτερο υπόβαθρο κτλ) σε καταλαβαίνω. Πίστεψέ με ότι στο τέλος θα βγεις κερδισμένη, όχι μόνο στο επαγγελματικό κομμάτι. Θα είναι ο τρόπος σκέψης σου τελείως διαφορετικός σε πολλά ζητήματα. Δεν ξέρω γιατί, αλλά συνήθως αλλοδαποί φοιτητές συνήθως έχουν καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση από αρκετούς ντόπιους αποφοίτους.


Αυτή η δικαιολογία του direct που την λένε και για τους Γερμανούς, Άγγλους, Αυστριακούς είναι απλά ένα στερεότυπο αγενών. Και σε αυτούς τους λαούς υπάρχουν όλα τα είδη ανθρώπων που συναντάει κάποιος και στην Ελλάδα. Η διαφορά είναι ότι οι χώρες αυτές λειτουργούν ανεξάρτητα της βούλησης των ανθρώπων αυτών. Για τα σκατά που αναφέρεις, συμφωνώ. Καμία χώρα δεν είναι τέλεια αλλά η Ελλάδα είναι χώρα ολίγον τι μοναδική. Δυστυχώς στην Ελλάδα παράγουμε πολλούς πτυχιούχους, μεταπτυχιούχους και ο πανικός της κάθε κυβέρνησης είναι να μπορέσει να μειώσει κάπως την ανεργία με επιδόματα ανεργίας μέσω προγραμμάτων επιμόρφωσης αέρα πατέρα. Τα έχουμε ξαναπεί.
Well, για εσένα η σχέση μπορεί να μην αποτελεί σημαντικό παράγοντα, για πολλούς όμως αποτελεί, για να είμαι ειλικρινής κι εγώ στο παρελθόν το είχα σκεφτεί να μην πάω εξωτερικό λόγω σχέσης. Η ίδια έχω κατακρίνει, κακώς, άτομα που εν τέλει έμειναν Ελλάδα λόγω σχέσης. Και ο παράγοντας που εμποδίζει το άτομο μπορεί να μην είναι μια σχέση, μπορεί να είναι ένα πρόβλημα υγείας ενός κοντινού του προσώπου κλπ κλπ.

Τώρα για την αποκατάσταση, εξαρτάται από τόν τομέα. Στον τομέα που θα μπορούσα να βρω μελλοντικά εργασία (ΜΚΟ, υπουργεία υγείας, οργανισμοί όπως ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας- θα θελα-) πρέπει να μιλάς τη γλώσσα. Χρόνο για δεύτερη γλώσσα εγώ δεν έχω, οπότε θα θα δούμε.

Είναι περίεργο πως κατηγορώ την Ελλάδα σχεδόν πάντα, αλλά δε φταίμε εμείς για τα σκατα που υπάρχουν
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top