Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών VS Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής

αντιγονη.

Νεοφερμένος

Η αντιγονη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ποια είναι τα επαγγελματικά δικαιώματα ενός αποφοίτου του τμήματος βιολογικών εφαρμογών και τεχνολογιών και ποια ενός αποφοίτου του τμήματος μοριακής βιολογίας και γενετικής;
Έχουν μεγάλη διαφορά τα τμήματα μεταξύ τους;
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Εγώ πάλι θέλω να ρωτήσω ποια η διαφορά αυτής της σχολής με τις υπόλοιπες βιολογιας;
Εκτός αν από αυτή τη σχολή δε βγαίνεις βιολόγος αλλά τεχνικός μηχανημάτων, κάτι τέτοιο (γι' αυτό και το τεχνικών εφαρμογων)
 

Ελεν

Νεοφερμένος

Η Ελεν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ποια είναι τα επαγγελματικά δικαιώματα ενός αποφοίτου του τμήματος βιολογικών εφαρμογών και τεχνολογιών και ποια ενός αποφοίτου του τμήματος μοριακής βιολογίας και γενετικής;
Έχουν μεγάλη διαφορά τα τμήματα μεταξύ τους;
Δεν γνωρίζω για τα επαγγελματικά τους δικαιώματα , αλλά πέρυσι που έκανα εγώ το μηχανογραφικό μου η καθηγήτρια βιολογίας μου , μου είχε πει πως εφόσον τα πιάνω καλύτερα να επιλέξω τα ''καθαρόαιμα '' τμήματα βιολογίας και όχι αυτά των Ιωαννίνων και της Αλεξανδρούπολης γιατί είναι καλύτερα το πρώτο μας πτυχίο να είναι πιο γενικό και όχι τόσο ειδικευμένο όπως στα δυο αυτά τμήματα . Για να σε βοηθήσω να καταλάβεις τα σύστηνε μόνο σε περίπτωση που δεν έπιανες άλλο βιολογικό και ήθελες απαραίτητα να ασχοληθείς με αυτόν τον κλάδο και συγκεκριμένα μεταξύ των δυο σύστηνε το βετ των Ιωαννίνων
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω για τα επαγγελματικά τους δικαιώματα , αλλά πέρυσι που έκανα εγώ το μηχανογραφικό μου η καθηγήτρια βιολογίας μου , μου είχε πει πως εφόσον τα πιάνω καλύτερα να επιλέξω τα ''καθαρόαιμα '' τμήματα βιολογίας και όχι αυτά των Ιωαννίνων και της Αλεξανδρούπολης γιατί είναι καλύτερα το πρώτο μας πτυχίο να είναι πιο γενικό και όχι τόσο ειδικευμένο όπως στα δυο αυτά τμήματα . Για να σε βοηθήσω να καταλάβεις τα σύστηνε μόνο σε περίπτωση που δεν έπιανες άλλο βιολογικό και ήθελες απαραίτητα να ασχοληθείς με αυτόν τον κλάδο και συγκεκριμένα μεταξύ των δυο σύστηνε το βετ των Ιωαννίνων
Τελικά σε ποια σχολή πέρασες; Ο γιος μου περυσι είχε περάσει Βιολογία Κρήτης απλά ήθελε Ιατρική και ξαναεδινε φέτος
 

Ελεν

Νεοφερμένος

Η Ελεν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Τελικά με κέρδισε η επιστήμη της Χημείας!!!!! :clapping:
 

denjerwtithelwhelp

Νεοφερμένος

Η denjerwtithelwhelp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ποια είναι τα επαγγελματικά δικαιώματα ενός αποφοίτου του τμήματος βιολογικών εφαρμογών και τεχνολογιών και ποια ενός αποφοίτου του τμήματος μοριακής βιολογίας και γενετικής;
Έχουν μεγάλη διαφορά τα τμήματα μεταξύ τους;
οσο αναφορα τα επαγγελματικα δικαιωματα δεν γνωριζω να σου πω . Ομως διαβασα μερικα σχολια που ανεφεραν οτι ειναι πολυ ειδικο πτυχιο και κατι τετοια .αμα σε ενδιαφερει κατι απο τα δυο να ξερεισ εξελισεται κιαλλο με ενα απλο μεταπτυχιακο . ας πουμε μοριακη βιολογια μπορεισ να το συνδιασεις με αναπτυξη κυτταρου και εμβρυου καπως ετσι λεγετε αν δεν κανω λαθος ή ας πουμε με την νανοτεχνολογια πολυ ενδιαφερον θεματα αν το ψαξεις
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ποια είναι τα επαγγελματικά δικαιώματα ενός αποφοίτου του τμήματος βιολογικών εφαρμογών και τεχνολογιών και ποια ενός αποφοίτου του τμήματος μοριακής βιολογίας και γενετικής;
Έχουν μεγάλη διαφορά τα τμήματα μεταξύ τους;
Καμία διαφορά στα ΕΔ. Η διαφορά τους, το πρώτο 5ετές (integrated master), το δεύτερο 4ετές
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ πάλι θέλω να ρωτήσω ποια η διαφορά αυτής της σχολής με τις υπόλοιπες βιολογιας;
Εκτός αν από αυτή τη σχολή δε βγαίνεις βιολόγος αλλά τεχνικός μηχανημάτων, κάτι τέτοιο (γι' αυτό και το τεχνικών εφαρμογων)
Αυτό είναι άλλο τμήμα... το πρώην Τεχνολόγος Ιατρικών Οργάνων ΤΕΙ, πλέον Μηχανικών Βιοϊατρικής ΠαΔΑ
(καμία σχέση με τα τμήματα που βγάζουν ΠΕ-Βιολόγος)
 
Top