Βιολογικό vs Χημικό vs Γεωπονικό

letit.be

Νεοφερμένος

Η letit.be αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Έχω δώσει για δεύτερη φορα πανελλήνιες φέτος και περιμένω αγωνιωδώς τα αποτελέσματα την επομενη η μεθεπομενη εβδομάδα!! φέτος τα έχω πάει αρκετά καλά μάλλον και πιθανόν να μπορώ να πιάσω βιολογικό η και άλλες σχολες που με ενδιαφέρουν!! το θέμα είναι πια να επιλέξω πρώτη;;; καθώς η επιλογή αυτή θα καθορίσει το μέλλον μου... Το τμήμα τεχνολογίας τροφίμων στο γεωπονικό έχω ακούσει ότι είναι καλο και έχει προοπτικές εδώ στην ελλάδα! όσον αφορά τη βιολογία και τη χημεία δη έχω ακούσει τα περισσότερα αποθαρρυντικά λόγια δυστυχώς, καθώς δη σκοπεύω να γίνω καθηγήτρια και δη με αφορά ότι έχει να κάνει με εκπαίδευση αλλα με ενδιαφέρει περισσότερο η ερευνα και η δημιουργία σε αυτούς τους τομείς! Γνωρίζετε μέσω γεωπονικού και με τα κατάλληλα μεταπτυχιακά θα μπορούσα να ασχοληθώ με κάποιων τομέα που αφορά τα καλλυντικά, κολόνιες και αλλα τέτοια εκτος τροφίμων η θα ήταν καλύτερο αυτό μέσω χημικού; Το βιολογικό με ενδιαφέρει πολύ, καθώς πέρυσι ήταν η πρώτη m επιλογή, ιδιαιτερα ο κλάδος τις θαλάσσιας βιολογίας και τις παλαιοντολογίας αλλα δη έχω ακούσει ούτε ένα θετικό σχόλια και αποελεί μεγάλο ανασταλτικό παράγοντα.. Πραγματικά δη ξέρω τι να επιλέξω και βρίσκομαι σε αρκετά δύσκολη κατάσταση όπως και πολλοί άλλοι απόφοιτοι αυτή τη στιγμή .αν μπορούσατε να με φωτίσετε λίγο :P το χημικό είναι μήπως καλύτερη επιλογή από το βιολογικό η το γεωπονικό? πέρυσι είχα περάσει το γεωλογικό αλλα δη μπορώ ότι μου είναι και αδιάφορο :PP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εγώ θα διάλεγα γεωπονικό.
Αλλά γενικα οι χημικοί αποκαθίστανται πιο εύκολα αν σε νοιάζει αυτο.
Για τρόφιμα καλύτερα γεωπονικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Συγνώμη, συγνώμη, θες ν' ασχοληθείς με έρευνα, ο ανασταλτικός παράγοντας είναι το ελληνικό καθηγητηλίκι των βιολόγων/χημικών, κι οπότε λες θα 'ναι πιο καλά να πας γεωπονικό + μεταπτυχιακά?

My good man/woman, who the FUCK gives you advice?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLaZy8

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 462 μηνύματα.
Σε ζηλεύω... και εγώ βιολογικό ήθελα
δυστυχώς δεν :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Σε μένα πάει?? Σε μένα πάει, ε? Σε μένα πάει. Σε μένα. Ε?? Ε?? Μμμ??

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Γνωρίζετε μέσω γεωπονικού και με τα κατάλληλα μεταπτυχιακά θα μπορούσα να ασχοληθώ με κάποιων τομέα που αφορά τα καλλυντικά, κολόνιες και αλλα τέτοια εκτος τροφίμων η θα ήταν καλύτερο αυτό μέσω χημικού;
για να κανεις αυτο μονο απο χημικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Στις μερες μας ομως η ερευνα στην χημεια εχει αντικατασταθει απ την ερευνα στην βιολογια:/::confused:

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "[Πανελλήνιες 2013] Θερινή Προετοιμασία".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Στις μερες μας ομως η ερευνα στην χημεια εχει αντικατασταθει απ την ερευνα στην βιολογια:/::confused:

Πάντως εμείς που πήγαμε φέτος σαν εκδρομή με την κατεύθυνση στο Χημικό ΑΠΘ κάνουνε πολύ ωραία πράγματα, βέβαια δεν έχουν και money αλλά αυτοί συνεχίζουν ακάθεκτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Στις μερες μας ομως η ερευνα στην χημεια εχει αντικατασταθει απ την ερευνα στην βιολογια
Δεν ισχύει αυτό. Η έρευνα στη χημεία δεν συνδέεται άμεσα με την έρευνα στη βιολογία. Η έρευνα στη χημεία συνεχίζεται και είναι πολύ σημαντική. Σκέψου πρώτα-πρώτα τις ανάγκες για τη δημιουργία υλικών με νέες ιδιότητες που χρειάζονται για τις ανάγκες της νέας τεχνολογίας. Δες μια σημερινή είδηση: https://www.ikypros.com/easyconsole.cfm/id/52160 Είναι η κατασκευή του ελαφρύτερου υλικού στον κόσμο. Είναι στερεό, αλλά είναι 5000 φορές λαφρύτερο από το νερό και 6 φορές λαφρύτερο από τον αέρα. (Βέβαια, η κατασκευή έγινε με συνεργασία χημείας και φυσικής στερεάς κατάστασης). Η ουσία είναι ότι η έρευνα στη χημεία συνεχίζεται και θα συνεχίζεται.

Σκεφτομαι και αλλες σχολες πλεον..Μεχρι και το φυσικο
Πω πω κατάντια ! ! !
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Στις μερες μας ομως η ερευνα στην χημεια εχει αντικατασταθει απ την ερευνα στην βιολογια:/::confused:
και το βιολογικο καλο ειναι btw;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Στην έρευνα χημεία και βιολογία έχουν πολλούς τομείς που "αλληλομπλέκονται"! Το πιο προφανές: βιοχημεία.
Για καλλυντικά, κολώνιες κ.λ.π. ή χημικό ή φαρμακευτική καλύτερα. Γίνεται με δυσκολία και από Γεωπονικό (βιοδραστικά μόρια/μεταβολίτες από φαρμακευτικά/αρωματικά φυτά και όχι μόνο), αλλά το πας εκλαϊκευτικά κάπως "μέσω Λαμίας"!
Χημεία και γεωπονικό-τρόφιμα εμπλέκονται επίσης (χημεία τροφίμων που είναι και τομέας στους χημικούς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Η διαφορά είναι όμως ότι ο Γεωπόνος έχει αυτόνομη "σφραγίδα" , έναντι του χημικού .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
πληρορφορικη ρε μουτρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top